پیشرفته

کاربرد بلاکچین در گردشگری

کاربرد بلاکچین در گردشگری، گردشگران را قادر می‌سازد تا خود را در معرض یک سفر از قبل برنامه ریزی شده و بدون وقفه ببینند و از تجربه سفر خود لذت ببرند. یکی از رویکردهایی که دائما در مواقعی که موقعیتی بسیار پیچیده است یا نیاز به تجزیه و تحلیل زیادی دارد، استفاده می‌شود، تقسیم مشکل به منظور غلبه بر آن است. در این مقاله از زنجیره گردشگری برای ارائه یک واحد اندازه گیری عملکرد ساده و قابل مدیریت برای کارایی شبکه استفاده شده است.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

بلاکچین چیست؟

اگرچه بلاکچین برای مدتی یک اصطلاح محبوب بوده است؛ اما هنوز سو تفاهم‌های زیادی در مورد این‌که واقعا چیست وجود دارد. بلاکچین با وجود این‌که ارتباط نزدیکی با بیت کوین دارد، نه نوعی ارز دیجیتال است و نه یک زبان برنامه نویسی. اتریوم و بیت کوین دو فناوری بلاکچینی هستند که اغلب در صنعت تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلاکچین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده مشترک بین گره‌های شبکه کامپیوتری است. یک بلاکچین به عنوان یک پایگاه داده الکترونیکی برای ذخیره داده‌ها به شکل دیجیتال عمل می‌کند. شناخته شده ترین استفاده از فناوری بلاکچین برای حفظ رکورد تراکنش ایمن و غیرمتمرکز در سیستم‌های ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین است. فناوری بلاکچین بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد، با اطمینان از یکپارچگی و امنیت فهرست داده‌ها، اعتماد را تقویت می‌کند.

در حالی که بلاکچین از لحاظ تاریخی بیشترین ارتباط را با تراکنش‌های بیت‌کوین داشته است؛ اما بسیاری از کسب‌وکارها اکنون شروع به درک پتانسیل واقعی آن کرده‌اند. ارزشی که بلاکچین برای کسب و کارها فراهم می‌کند به سرعت افزایش می‌یابد و تا سال ۲۰۲۵ به ۱۷۶ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۳۰ به ۳.۱ تریلیون دلار می‌رسد.

کاربرد بلاکچین در گردشگری

 

کاربردهای بلاکچین در صنعت گردشگری

فناوری‌های بلاکچین، واسطه‌های مرکزی را با انتقال کارکردهای آن‌ها به همه شرکت‌کنندگان در یک سیستم، زائد می‌کنند. این مانند یک سیستم رزرو غیرمتمرکز عمل می‌کند که به طور جمعی بر اساس قوانین شفاف از طریق رایانه‌های همه شرکت کنندگان مدیریت می‌شود. بلاکچین یک دفتر کل توزیع‌شده و غیرمتمرکز است که «به ایجاد یک سیستم ذخیره‌سازی داده دیجیتال مقاوم در برابر حمله و همچنین یک پلتفرم اشتراک‌گذاری با استفاده از ساختارهای بلوک مرتبط برای تایید داده‌ها و یک مکانیسم اجماع قابل اعتماد برای همگام‌سازی داده‌ها کمک می‌کند».

فناوری بلاکچین امکان بازتولید مقادیر زیادی از ثبت قراردادها را توسط دانشمندان کامپیوتری متعدد (به نام ماینرها) در سراسر جهان فراهم می‌کند که به معنای اجتناب از استفاده از واسطه‌ها است. به ویژه، این فرصتی را برای توسعه قراردادهای هوشمند یا یک سند هویت دیجیتال واحد (ID) به عنوان پشتیبان برای بسیاری از فعالیت‌های تجاری و مبادلات همتا به همتا ایجاد می‌کند.

بلاکچین را می‌توان در شش حوزه در صنعت گردشگری اعمال کرد، از جمله مبادلات، ارائه فرآیندهای بهتر و هزینه‌های کمتر، و افزایش تجربه مشتری: رزرو و تهیه بلیط (هتل‌ها و اتومبیل‌های اجاره ای، بیمه و پروازها)، مدیریت هویت (هویت مسافر، شخصی‌سازی و ردیابی چمدان)، برنامه‌های وفاداری (تخفیف‌ها و مشوق‌ها یا پاداش‌ها)، پرداخت دیجیتال (ارز رمزنگاری شده و تسویه حساب کسب‌وکار به تجارت)، مدیریت اعتبار (بررسی اصالت، رتبه‌بندی و تأیید)، و مدیریت موجودی (توزیع مستقیم) و شبکه تامین کننده.

هدف توسعه شناسه دیجیتال در اسپانیا ساده‌سازی عملیات توریستی با در اختیار داشتن تمام اطلاعات در مورد یک فرد در یک مکان است. در سال ۲۰۱۸، دپارتمان گردشگری و بازاریابی بازرگانی دبی Tourism 2.0 را راه اندازی کرد، یک بازار با قابلیت بلاکچین که خریداران بالقوه را مستقیما به هتل‌ها و اپراتورهای تور متصل می‌کند تا جاه طلبی‌های گردشگری دبی را تقویت کنند. مثال دیگر شرکت True Tickets است که از فناوری بلاکچین برای ارائه یک بلیط ایمن استفاده می‌کند و به شفافیت و امنیت انتها به انتها کمک می‌کند که به شدت در تجارت بلیط وجود نداشت.

بیشتر این ابتکارات توسط مقامات دولتی تحریک شد. در واقع، این یک رویه رایج برای دولت‌ها است که پذیرش فناوری توسط شرکت‌ها یا سایر بازیگران اقتصادی را از طریق پروژه‌های تحقیقاتی و یارانه از بالا به پایین تحت فشار قرار دهند. در بخش دیگر، مرکز دیجیتال در بریتانیا یک مرکز نوآوری فناوری پیشرفته است که توسط دولت بریتانیا تامین مالی می‌شود و از پذیرش زودهنگام فناوری‌های دیجیتال پیشرفته پشتیبانی می‌کند که سپس می‌تواند توسط صنعت بریتانیا تکرار شود.

 

همکاری گردشگری و قراردادهای هوشمند

ذینفعان گردشگری تمایل به همکاری با یکدیگر به دلیل یک صنعت پراکنده ندارند. بنابراین آن‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند و با بسیاری از ارائه دهندگان خدمات برای ایجاد یا فروش محصولات خود مبادله کنند. بلاکچین و به ویژه قراردادهای هوشمند این فرصت را به آن‌ها می‌دهد تا این همکاری‌ها و مبادلات را آسان کنند.

به طور دقیق‌تر، قرارداد هوشمند یک برنامه مستقل است که به طور خودکار اقداماتی را اجرا می‌کند که از قبل توسط ذینفعان تایید شده است. نیازی به مداخله انسانی نیست. پس از شروع، تغییر شرایط غیرممکن است. هزینه‌های کمیسیون حداقل است (به ویژه به دلیل عدم دخالت شخص ثالث)، زمان اجرا بسیار کوتاه است و قابلیت ردیابی کامل تضمین می‌شود.

اتریوم، یک بلاکچین که به طور خاص به قراردادهای هوشمند اختصاص داده شده است و در همین راستا راه اندازی شده است. نام “قرارداد هوشمند” گمراه کننده است؛ چون یک قرارداد هوشمند لزوما یک قرارداد به معنای حقوقی اصطلاح نیست. بلکه ابزار فنی اجرای قرارداد است. مزیت دیگر این است که شرکت‌ها را قادر می‌سازد بدون نگرانی در مورد مشکلات سازگاری، اعتماد و کنترل دسترسی در مورد اطلاعات مبادله شده، در همکاری‌های تجاری شرکت کنند.

در بخش گردشگری، سیستم‌های اطلاعاتی مورد استفاده توسط شرکت‌های گردشگری با توجه به اندازه‌های آن‌ها متنوع هستند که بسیار متفاوت هستند، به ویژه در سوئیس. ردیابی آنی در خدمات رزرو برای کاهش انتظار غیرضروری برای تایید اطلاعات مدت‌ها مورد توجه بوده است. وقتی بازیگران زیادی درگیر هستند، با استفاده از یک سیستم توزیع شده می‌توان به عملکرد بهتری دست یافت.

بنابراین، مزایایی که بازیگران گردشگری می‌توانند از قراردادهای هوشمند به دست آورند، انگیزه‎‌ای قوی برای پذیرش این نوآوری است. با قراردادهای هوشمند، شاهد تغییر مدل اعتماد مبتنی بر شرکت‌ها یا موسسات به مدل مبتنی بر سیستم و جامعه غیرمتمرکز هستیم. این تغییر مدل مستلزم قوانین اقتباس شده است. سوئیس همواره از توسعه فناوری‌ها از نقطه نظر حقوقی حمایت می‌کند و قوانین خود را در سال ۲۰۲۰، به‌ویژه قانون تعهدات، اصلاح کرد تا پیشرفت‌های فناوری رجیستری توزیع‌شده، مانند بلاکچین و قراردادهای هوشمند را در نظر بگیرد.

کاربردبلاکچین در گردشگری

 

پذیرش بلاکچین توسط گردشگران

ادبیات علمی در مورد تجارت، فرآیند و ادغام کلی بلاکچین در تجربه مشتری در مقایسه با ادبیات فنی‌تر، نسبتا کم است. در این راستا، مجلات و کنفرانس‌های علمی اخیر با موضوع فناوری بلاکچین به طور سیستماتیک از محققان دعوت کرده‌اند تا به طور مساوی به جنبه‌های انسانی و جامعه شناختی بپردازند. برای مثال، جنبه‌های تقلید (همچنین یک عنصر مهم جامعه‌شناختی) نیز باید در این مورد در نظر گرفته شود.

در بخش گردشگری، مانند سایر بخش‌ها، یک فناوری به این دلیل پذیرفته می‌شود که شرکا و رقبا آن را قبلا اتخاذ کرده‌اند، نه بر اساس یک انتخاب مستدل. می‌توانیم ببینیم که این جنبه‌های جامعه‌شناختی به‌شدت در این زمینه‌های توریستی تثبیت شده‌اند و تحقیق در این مورد مهم است؛ چون می‌توانند موانعی را بر سر راه پیاده‌سازی بلاکچین، علی‌رغم مزایای قابل توجه آن، نشان دهند.

بنابراین مهم است که فناوری‌های بلاکچین را در یک زمینه تحقیقاتی گسترده‌تر قرار دهیم که به طور کلی دیجیتالی شدن جامعه را بررسی می‌کند. دیجیتالی شدن را می‌توان به عنوان ادغام چندین فناوری دیجیتال در تمام جنبه‌های زندگی روزمره تعریف کرد که می‌توان آن را با تبدیل اطلاعات آنالوگ به شکل دیجیتالی دیجیتالی کرد تا بتوان اطلاعات را از طریق مدارها، تجهیزات و شبکه‌های دیجیتال پردازش، ذخیره و انتقال داد.

بنابراین، ارجاع به مفهوم دیجیتالی شدن، به جای صحبت در مورد یک فرآیند دیجیتال، به این معنی است که این یک فرآیند تحول نوظهور، در حال توسعه و هنوز در حال توسعه است، نه یک فرآیند کامل و به وضوح تعریف شده. دیجیتالی شدن با ویژگی جامعه اطلاعاتی مطابقت دارد که توسط مویساندر و اریکسون (۲۰۰۶) تعریف شده است، یعنی چیزی نیست که صرفا به افراد و سازمان‌ها تحمیل شود، بلکه چیزی است که مردم و سازمان‌ها انجام می‌دهند و خودشان تولید می‌کنند. از طریق تمرین روزانه و تعامل اجتماعی.

با پلتفرم‌های دیجیتال مانند Airbnb، کاربران اطلاعات دیجیتال می‌توانند نقش مصرف کننده یا تولید کننده را ایفا کنند و در نتیجه امکان توسعه بازارهای چند جانبه را فراهم کنند. این توزیع مجدد نقش‌ها بین مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به‌ویژه در بخش گردشگری قوی است؛ چون سازمان‌های گردشگری در شبکه‌های بسیاری از بازیگران مستقل عمل می‌کنند. این یک ویژگی مهم است که باید هنگام پیاده سازی بلاکچین در مشاغل واقعی مورد توجه قرار گیرد.

 

مزایا و معایب کاربرد بلاکچین در گردشگری

در ادامه این مقاله به مزایا و معایب کاربرد بلاکچین در گردشگری می‌پردازیم:

کاربردبلاکچین درگردشگری

 

پیچیدگی بلاکچین درک شده

شرکت‌های کوچک و متوسط سوئیسی در حال تلاش برای به روز نگه داشتن دیجیتالی شدن در زمینه‌های بازاریابی، مدل‌های تجاری و غیره هستند. درک پیچیدگی بلاکچین دشوار است؛ حتی اگر سوئیس یک مرکز پر جنب و جوش برای ایده‌های تجاری جدید در زمینه فناوری دفتر کل توزیع شده باشد.

 

مزیت حذف واسطه

گردشگری هنوز تا حد زیادی به واسطه‌ها به ویژه در زمینه فروش بستگی دارد. با این وجود، همچنین می‌تواند خطری برای مقصد باشد؛ چون نقش میانجی را بازی می‌کند، پتانسیلی برای بلاکچین وجود دارد، به ویژه در رابطه بین ارائه دهندگان خدمات و مصرف کنندگان نهایی. حذف واسطه‌ها نیز به معنای حذف کمیسیون است. این جنبه همچنین مزایای حذف نقش‌های واسطه را در چشم انداز قرار می‌دهد. به طور کلی، بلاکچین با افزایش کارایی فرآیندها همراه است، برای مثال مدیریت داده‌ها؛ جمع آوری و رسیدگی به داده‌های مهمان نقش مهمی در رابطه با قانون جدید حفاظت از داده سوئیس دارد.

 

به سوی قراردادهای هوشمند

مزایا یا برنامه‌های کاربردی و پیشرفت‌های احتمالی را در زمینه رزرو مشاهده کردند، مانند ساده سازی فرآیند رزرو. در مقابل، برخی از فعالان گردشگری معتقد بودند که فناوری‌های بلاکچین به دلایل متعددی برای رزرو هتل مناسب نیستند. یکی از نگرانی‌ها ناسازگاری سیستم‌های رزرو سنتی و اغلب قدیمی با سیستم‌های بلاکچین است. زمانی که فرآیند رزرو هتل نیاز به فوریت و پاسخگویی دارد، محدودیت‌ها و سختی بلاکچین آن را به ناسازگاری تبدیل می‌کند.

برای غلبه بر این مشکل، سرمایه گذاری‌های کلان مورد نیاز است. این مشکلات به کمیسیون‌های بسیار بالایی که هتل‌ها در سوئیس به OTA‌ها (آژانس‌های مسافرتی آنلاین) پرداخت می‌کنند، اضافه می‌کند. مشکل دیگر در تناقضی است که هتلداران در آن قرار می‌گیرند. از یک طرف آن‌ها تابع قوانین و مقررات بسیار سختگیرانه انطباق هستند و از طرف دیگر، فعالیت‌های دیجیتالی در این بخش وجود دارد که اغلب به هیچ وجه تنظیم نمی‌شوند یا بسیار کم هستند.

کاربردبلاکچین‌درگردشگری

 

فرآیندهای غیرمتمرکز

روابط قرارداد در گردشگری واقعا یک مشکل نیست. بلاکچین می‌تواند فرآیندهای پرداخت را ساده‌تر و ایمن‌تر کند. افزایش امنیت یک موضوع کلی است. در این زمینه، به ذخیره سازی غیرمتمرکز داده‌ها نیز اشاره می‌شود. با استفاده از بلاکچین، احتمالا می‌توان از بحران‌های ارزی جلوگیری کرد. به عنوان مثال، دیگر تنها یک فرد تماس وجود ندارد، زیرا همه چیز بسیار گسترده است. خطر هک نیز وجود دارد و در نتیجه این سوال مطرح می‌شود که چه کسی مسئول است.

بنابراین، در نهایت، یک بار دیگر یک مقام بالاتر مورد نیاز است. علاوه بر این، بلاکچین همچنین دارای پتانسیل بازاریابی در برنامه‌های پیشگام است. این واقعیت که همه سهامداران می‌توانند یک نسخه داشته باشند، اعتماد به اطلاعات و امنیت را افزایش می‌دهد. به طور خلاصه، این یک سیستم عملا تخریب ناپذیر است؛ چون داده‌ها همیشه با دسترسی محدود به بازیگران مختلف به روز می‌شوند که فقط می‌توانند به داده‌های مربوط به آن‌ها مطابق با اصل چارچوب محرمانه بودن سیستم بلاکچین دسترسی داشته باشند.

 

راهنمای مقامات دولتی

بنابراین لازم است یک مقام ناظر این بخش یک پیش ارزیابی را انجام دهد. برای همراهی با این انقلاب دیجیتالی که در حال انجام است (از جمله در سطح سیاسی) باید از گذشته درس گرفت. مقاصد گردشگری به یک “طرح اصلی” نیاز دارند تا یک چشم انداز مشترک و مشترک بین بازیگران تعریف کنند. این طرح جامع همچنین وظیفه مهم تجسم تصویر فردا را برای مقاصد خواهد داشت. متاسفانه، اتصال متقابل مورد نیاز برای انجام این کار هنوز در سوئیس وجود ندارد.

 

فرآیندهای دیجیتالی شده

در صنعت هتلداری سوئیس، صاحبان هتل‌ها با گرد هم آمدن، تلاش کرده‌اند تا ابزارهای دیجیتال و پویایی را استاندارد کنند: نه از نظر محتوا، بلکه از نظر شکل. در این‌جا دستیابی به یک استاندارد امنیتی بالاتر (در زمینه امنیت سایبری) بدون متحمل شدن هزینه‌های عمده است. در واقع مهم است که به مهمان فرصت رزرو مستقیم با شرکت (هتل/رستوران) داده شود. اطمینان از درجه خاصی از کاربرپسندی ضروری است. از این نظر، کارشناسان خطری را در فقیر شدن بالقوه تنوع دیدند. متخصصان توسعه بخش گردشگری را طی پنج سال آینده در سوئیس و نقش بلاکچین در گردشگری را پیش بینی می کنند.

کاربرد بلاکچین‌درگردشگری

 

افق زمانی کاربرد بلاکچین در گردشگری

محصولاتی مبتنی بر بلاکچین در دو سال آینده فعال شوند. تحولات بزرگی در پنج سال آینده در سوئیس رخ خواهد داد. آن‌چه قبلا در طول ۱۰ سال اتفاق می‌افتاد، اکنون در یک بازه زمانی تنها دو سال رخ می‌دهد. از یک طرف، شما باید برای ریسک کردن و امتحان کردن چیزهای خاصی آماده باشید. با این حال، از سوی دیگر، فرد باید به اندازه کافی عاقل باشد تا بتواند ارزیابی کند که آیا این‌ها مدهای کوتاه مدت هستند یا خیر.

 

دیجیتال سازی و اتوماسیون

همه فرآیندها می‌توانند دیجیتالی و خودکار شوند. مشکل عدم نمایش می‌تواند با فناوری بهتر حل شود. آن‌ها همچنین ابراز نگرانی کردند که بازیکنان بزرگ بر اساس اصل “برنده همه چیز را می‌گیرد” بر همه مناطق مسلط خواهند شد؛ اما نمی‌توان از این امر اجتناب کرد. موضوع داده‌های بزرگ در مورد باز کردن زمینه و دسترسی به داده‌ها و برقراری ارتباط پاک بین بازیگران مختلف است تا بتوان داده‌ها را ارزیابی کرد. اما موضوع اصلی این است که ببینیم چه نوع دیجیتالی کردن منطقی است.

 

برون سپاری خدمات فناوری اطلاعات

برون سپاری خدمات نیز یکی از دغدغه‌های انجمن‌های هتلداری و گردشگری است. آن‌ها مطمئنا ظرفیت بهینه سازی لجستیک (داخلی) را دارند، اما این مستلزم سرمایه گذاری عمده در فناوری اطلاعات و تیم‌های داخلی خود است که اغلب مهارت‌های فنی داخلی لازم را ندارند. این به معنای کار بر روی استراتژی است که نیاز به برون سپاری کامل همه چیز مربوط به تدارکات و فناوری اطلاعات را به منظور قرار دادن مهارت‌ها در جایی که مورد نیاز است، زیر سوال می‌برد.

امروزه هرگونه افزایش بهره وری لزوما مستلزم تغییر در فرآیندهای تولید است و این فرآیندهای تولید با دیجیتالی شدن مرتبط هستند. یک فرآیند معین در حال حاضر می‌تواند از ورودی تا خروجی سه روز طول بکشد، در حالی که باید در عرض چند دقیقه انجام شود. در سفرهای هوایی، فرآیندهای تجاری تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. (مثل مرتب سازی چمدان). تا به امروز، چمدان‌ها با بارکدهایی برچسب گذاری می‌شوند که سپس در طول مسیر اسکن می‌شوند.

اما به زودی انجام این کار تنها با یک عکس امکان‌پذیر خواهد بود؛ چون این فرآیند توسط هوش مصنوعی مدیریت می‌شود. مسافران می‌توانند، بدون نیاز به نشان دادن اوراق خود یا حتی بدون توقف برای گرفتن عکس، سوار شوند. هوش مصنوعی هر کاری را که لازم باشد، انجام خواهد داد. در صورت بروز مشکلات همچنان به یک انسان نیاز خواهد بود، اما هوش مصنوعی اکثریت قریب به اتفاق وظایف را بر عهده خواهد گرفت.

کاربرد بلاکچین‌در گردشگری

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در گردشگری

بحران COVID-19 به طور قابل توجهی بر بخش گردشگری تاثیر گذاشته است. تقریبا می‌توان گفت که نابود شده است. در نظر گرفتن بلاکچین در گردشگری در طول و پس از این بحران کووید-۱۹ امید بیشتری را در رابطه با این فناوری القا می‌کند. در واقع، دولت اکثر کشورها در حال اجرای سیاست‌های احیا هستند، به‌ویژه در بخش گردشگری.

این یک فرصت منحصر به فرد برای سیاست‌های عمومی برای ترویج انتقال زیست محیطی و دیجیتال در بخش گردشگری است. به عنوان مثال، کمیسیون اروپا اقدامات متعددی را برای تقویت رقابت کسب‌وکارها در بخش گردشگری اروپا، ادغام آن‌ها در زنجیره‌های ارزش دیجیتال جهانی اجرا کرده است. از این طریق می‌تواند کاربرد بلاکچین در گردشگری را توسعه داد.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در گردشگری

چگونه از بلاکچین در صنعت گردشگری استفاده می‌شود؟

برای بلاکچین می‌توان در شش حوزه در صنعت گردشگری استفاده کرد؛ از جمله مبادلات، ارائه فرآیندهای بهتر و هزینه‌های کمتر و افزایش تجربه مشتری: رزرو و تهیه بلیط (هتل‌ها و ماشین‌های اجاره‌ای، بیمه و پروازها)، مدیریت هویت و…

کاربرد بلاکچین در مسافرت چیست؟

خطوط هوایی و هتل‌ها اکنون برای اطمینان از صحت اطلاعات خود به بلاکچین روی آورده اند. بلاکچین این شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا اسناد سفر را به گونه‌ای تایید کنند که تغییر ناپذیری، شفافیت و امنیت را فراهم کند. همچنین تضمین می‌کند که داده‌ها در یک پلتفرم باز با سوابق دائمی که دسترسی به آن‌ها آسان است، ذخیره می‌شود.

چگونه بلاکچین می‌تواند انقلابی در زنجیره تامین و گردشگری ایجاد کند؟

بلاکچین‌ها شفافیت و دیده شدن را افزایش می‌دهند، اتوماسیون فرآیند را فعال می‌کنند، واسطه‌ها را حذف می‌کنند و ردیابی آنی را از طریق قابلیت ردیابی، حریم خصوصی و تکنیک‌های مدیریت داده، فعال می‌کنند.

نمونه‌ای از کاربرد بلاکچین در گردشگری چیست؟

بلاکچین همچنین گردشگران را قادر می‌سازد تا امتیازات وفاداری خود را در زمان واقعی به دست آورند و از آن استفاده کنند و مانند برنامه‌های سنتی منتظر نمانند تا امتیازها دیرتر به آن‌ها اعتبار داده شود. برای مثال، با «Trippki»، گردشگران می‌توانند از نشانه‌ها یا امتیازات وفاداری خود برای پرداخت هزینه اقامت در هتل، رستوران و… استفاده کنند. این یک نمونه موفق از کاربرد بلاکچین در گردشگری است.

چه نوع فناوری در برنامه ریزی گردشگری سفر استفاده می‌شود؟

فناوری‌های نوظهور، از جمله جستجوی صوتی، واقعیت مجازی و افزوده، فناوری تشخیص چهره، و اینترنت اشیا، منجر به استفاده از بلندگوهای هوشمند در هتل‌ها، تورهای واقعیت مجازی از شرکت‌های مسافرتی، و روش‌های جدید و یکپارچه برای چک کردن شده است.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا