کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات از آن دسته کاربردهای بلاکچین است که با وجود متاورس و خرید و فروش املاک در فضای متاورس خیلی زودتر رشد خود را شروع کرد. با توجه به نفوذ بلاکچین در خدمات مالی و در پس آن کاربرد گسترده در صنایع، یافتن بخشی که تحت تاثیر این فناوری قرار نگرفته باشد، دشوار است. ارزهای دیجیتال تاثیر زیادی بر پرداخت‌ها، حواله‌ها و ارز خارجی گذاشته‌اند. معامله دارایی‌های با ارزش بالا مثل املاک و مستغلات به طور انحصاری از طریق کانال‌های دیجیتال هرگز معمول نبود.

معاملات املاک و مستغلات اغلب به صورت آفلاین انجام می‌شود و شامل تعاملات چهره به چهره با نهادهای مختلف است، با این وجود، بلاکچین راه‌هایی را برای تغییر این موضوع باز کرد. معرفی قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های بلاکچین اکنون به دارایی‌هایی مثل املاک و مستغلات اجازه می‌دهد تا توکن شوند و مثل ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتر معامله شوند. تجارت املاک و مستغلات به این روش متفاوت است.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

بلاکچین فناوری است که به وسیله آن کاربران می‌توانند دفتر کل تاریخی هر تراکنش را برای هر دارایی، خواه یک ارز رمزنگاری شده یا یک قطعه املاک و مستغلات مثل زمین یا ساختمان نگه دارند. با بلاکچین، قابلیت ردیابی تراکنش‌های گذشته تا حد زیادی افزایش می‌یابد. بلاکچین می‌تواند به زودی نحوه عملکرد معاملات املاک و مستغلات را تغییر دهد. با تورهای مجازی، ارتباط مستقیم بین خریدار و مالک و راهنمای کامل مدارک، طرفین می‌توانند از واسطه‌گری دوری کنند.

بلاکچین همچنین در مواردی مفید است که تعداد تراکنش‌ها کم است؛ اما نیاز به ردیابی زیاد است و به چندین سال قبل باز می‌گردد، مثل مورد املاک و مستغلات. برای مثال، شناسه بلاکچین برای هر قطعه زمین در کشور، می‌تواند زمان مورد نیاز برای بررسی دقیق تراکنش‌های مربوط به زمین را تا حد زیادی کاهش دهد.

این فناوری می‌تواند سیستمی برای توکنیزاسیون املاک و مستغلات ایجاد کند که راه را برای تقسیم املاک و مستغلات هموار می‌کند. با این وجود، برای این‌که این ایده‌ها قابل اعتماد و قابل اعتماد باشند، بازار باید این فناوری نسبتا جدید را درک کرده و بپذیرد. از این رو، امکان دارد در چند دهه آینده نوسانات زیادی مورد انتظار باشد و چندین سوال مطرح شود.

کاربرد بلاکچین دراملاک و مستغلات

 

بلاکچین در املاک و مستغلات چه نقشی دارد؟

املاک و مستغلات سال‌هاست که به طور متعارف با چندین فرآیند و جزئیات دولتی که توسط ادارات دولتی محلی، تجار، دلالان و سایر اشخاص ذینفع مدیریت می‌شوند، کار می‌کند. این یک رویه خسته کننده است که اغلب سرمایه‌گذاران بالقوه را دلسرد می‌کند. فناوری بلاکچین راه حلی برای مشاهده، ثبت و انجام تحولات در یک پلتفرم آنلاین واحد فراهم می‌کند که خریداران و فروشندگان را به هم متصل می‌کند. وظایف خسته کننده به آرامی و موثر عمل می‌کنند و فرآیندهای آینده املاک و مستغلات را ساده می‌کنند.

بلاکچین داده‌ها را در قالب بلوک‌ها ذخیره می‌کند و در عین حال از رمزگذاری سرتاسر، شفافیت و تفویض اطمینان می‌دهد. به‌روزرسانی، اصلاح یا دستکاری داده‌ها پس از ذخیره در بلاکچین دشوار است. داده‌های بی‌عیب و بدون تغییر را بدون دخالت نهادهای ناشناس به اعضای مجاز نشان می‌دهد. این باعث افزایش شفافیت در بخشی می‌شود که از لحاظ تاریخی به دلیل سبک کاری مرسوم و پیچیده خود شناخته شده است. این شیوه مدیریت دارایی می‌تواند، سرمایه‌گذاران خارجی و کوچک‌تر را تشویق کند که کار حرفه‌ای و سریع‌تر را انجام دهند.

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

 

مزایای بلاکچین در املاک و مستغلات چیست؟

فناوری بلاکچین راهی عالی برای نگهداری سوابق، ساده کردن تراکنش‌ها و ردیابی محصولات و خدمات در یک کسب و کار است. بلاکچین برای مشاغلی که بر روی داده‌ها کار می‌کنند، ایده‌آل است. این یک دفتر کل مشترک و غیرقابل چالش است که اطلاعات فوری و شفاف را در اختیار اعضای مجاز قرار می‌دهد. رویه‌های حیاتی فروش، ثبت نام، پرداخت‌ها، حساب‌ها و پروژه‌ها در یک پنجره با تمام جزئیات تراکنش ذخیره می‌شوند.

با داده‌های مشترک، رویه فقط یک بار ثبت می‌شود؛ بنابراین، از دوگانگی جلوگیری می‌شود. این کار راندمان و دقت کار را بدون احتمال خطا تضمین می‌کند. املاک و مستغلات کسب و کاری است که نیاز به ذخیره و به اشتراک‌گذاری داده‌های زیادی دارد که نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی معمولی داده‌ها اغلب به درستی انجام نمی‌دهند. توسعه‌دهنده، فروشنده، سرمایه‌گذاران و مشاوران املاک که داده‌های پیچیده را مدیریت می‌کنند، می‌توانند اطلاعات فشرده و به راحتی در دسترس را در یک نرم‌افزار دریافت کنند.

بنابراین، از سردرگمی جلوگیری می‌کنند. بلاکچین اجازه می‌دهد تا جزئیات به سرعت، بدون دردسر پردازش شوند و دسترسی به اعضای مجاز را محدود می‌کند، در نتیجه از تکرار داده‌ها جلوگیری می‌کند. در حال حاضر، مالکیت اموال توسط اداره ثبت املاک دولت، طبق قوانین و مقررات مکتوب تعیین می‌شود. یک اکوسیستم بلاکچین به طور کارآمد حقوق مالکیت را ارائه می‌دهد، کاغذبازی، بوروکراسی و هزینه را حذف می‌کند و در عین حال باز بودن را تضمین می‌کند. این‌ها اصولی است که همه می‌توانند قاطعانه و با آرامش آن را بپذیرند.

سیستم جدید ذخیره داده‌ها را نمی‌توان تغییر داد. این خطر جعل هویت و تغییر غیرمجاز سوابق را از بین می‌برد. به هر صاحب ملک باید یک کارت ملک داده شود که از طریق پین قابل دسترسی است. جزئیات تراکنش ملک تنها پس از احراز هویت کلید دیجیتال یا پین کاربر قابل دسترسی است. از دیدگاه کاربر، این سیستم از داده‌های دارایی محافظت می‌کند. جدای از این‌که دردسر ذخیره‌سازی نسخه‌های سخت اسناد را از بین ببرد. کاربران می‌توانند کارت را در مراکز خدمات شهروندی بکشند و همان کارت را دانلود یا چاپ کنند.

بازار املاک و مستغلات با فناوری بلاکچین در حال تغییر هستند و تراکنش‌های آینده را ایمن‌تر، شفاف‌تر و کارآمدتر می‌کند. یک تراکنش بلاکچین بسیار ایمن است؛ چون توسط شبکه‌ای از رایانه‌ها تائید می‌شود. فناوری بلاکچین یک زنجیره اطلاعات شفاف و تغییرناپذیر تولید می‌کند. ایده‌آل و موثرترین راه برای انتقال، ادغام بلاکچین با ثبت اموال موجود است. او می‌افزاید که به طور کلی، فناوری بلاکچین می‌تواند به طور قابل‌ توجهی فرآیند معاملات املاک و مستغلات را ساده کند و به افزایش امنیت و کاهش موارد تقلب کمک کند.

مقاله نقش بلاکچین در آینده بشر را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات تا کجا پیشرفت می کند؟

از اسناد فیزیکی گرفته تا ثبت اموال دیجیتال، گام بعدی در بلاکچین است؛ که املاک و مستغلات را به فناوری پیشگامی باز می‌کند که حجم عظیمی از داده‌ها را بدون فساد، آسیب یا از دست دادن حفظ می‌کند. این امر به نفع سرمایه‌گذاران نهادی و کوچک، مالکان کسری، NRI‌ها و شرکت‌های خارجی که به دنبال سرمایه‌گذاری هستند، خواهد بود.

در کشوری پرجمعیت مثل هند، ثبت ملک دیجیتال هنوز به متروها و شهرهای درجه دو محدود می‌شود. چندین روستا در هند در اواخر دهه ۲۰۰۰ شروع به استفاده از رایانه کردند و به آرامی استفاده از فناوری را آغاز کردند. با شروع در حالت آزمایشی با دفاتر ثبت نام انتخاب شده، بلاکچین بسته به موفقیت و محبوبیت آن در میان سهامداران درگیر، می‌تواند در بقیه کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد.

کاربردبلاکچین در املاک و مستغلات

 

آیا املاک مجازی سودآور است؟

در حال حاضر خرید زمین مجازی یک سرمایه‌گذاری بسیار سوداگرانه و پرخطر است. سودآوری شما به احساسات سایر سرمایه‌گذاران نسبت به متاورس و مالکیت زمین مجازی بستگی دارد. سرمایه‌گذارانی که پس از هیجان اعلامیه فیسبوک خرید کرده‌اند؛ اکنون احتمالا از تصمیمات خود پشیمان شده‌اند. چون قیمت‌ها در برخی موارد بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است.

با این وجود، امکان دارد که املاک و مستغلات مجازی گزینه سرمایه‌گذاری مناسب‌تری در آینده باشند. اگر متاورس به توسعه خود ادامه دهد و مردم بیشتر و بیشتر از زمان و پول خود را در دنیای مجازی صرف کنند، مالکیت زمین دیجیتال می‌تواند یک دارایی سودآور باشد. اما آن روز هنوز نرسیده است. شرکت‌هایی که در فروش محصولات در متاورس مشارکت دارند، می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های سودآوری باشند. یافتن راهی برای سرمایه‌گذاری در فعالیت متاورس سودآورتر از سرمایه‌گذاری در خود متاورس است.

 

نحوه سرمایه گذاری در املاک مجازی

خرید و فروش املاک و مستغلات مجازی بسیار ساده است. می‌توانید پلتفرم‌های مختلف را از رایانه‌تان جست و جو کنید و ببینید به کدام حوزه‌ها علاقه دارید. ممکن است بتوانید سابقه فروش و سایر معیارهای مفید را در سایت‌هایی مثل NonFungible.com یا WeMeta بیابید. وقتی که آماده خرید شدید، باید یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری دارایی‌های خود مثل ارز دیجیتال یا NFT راه‌اندازی کنید. مطمئن شوید که کیف پول شما با پلتفرم متاورس که در آن خرید خود را انجام می‌دهید، سازگار است.

همچنین برای خرید خود باید به اندازه کافی ارز دیجیتال داشته باشید و بسته به پلتفرم آن نیاز به نگه داشتن یک کوین خاص مثل MANA برای خرید در Decentraland داشته باشید. پس از تکمیل این مراحل، شما آماده خرید خود هستید و پس از اتمام فروش، یک NFT به نمایندگی از ملک خود دریافت خواهید کرد.

کاربردبلاکچین دراملاک و مستغلات

 

رونق و رکود در املاک مجازی

املاک مجازی هنوز یک پدیده جدید است؛ اما دوره‌های رشد سریعی را در ابتدای پیدایش خود تجربه کرده است. در پاییز سال ۲۰۲۱، فیسبوک اعلام کرد که نام شرکت خود را به Meta تغییر می‌دهد؛ این نشان دهنده تمرکز فزاینده آن بر متاورس است. این حرکت تا حدی به ایده متاورس اعتبار بخشید و به رونق املاک مجازی کمک کرد. بسیاری از ارزهای دیجیتال نیز در نوامبر ۲۰۲۱ به بالاترین حد قیمتی خود رسیدند.

اما فروش از آن زمان به شدت کاهش یافته است. فروش املاک مجازی در پلتفرم‌های بزرگ پس از این‌که در اواسط نوامبر ۲۰۲۱ به بیش از ۶۰ میلیون دلار در هفته رسید، در هفته اول آگوست ۲۰۲۲ به ۱ میلیون دلار رسید. میانگین قیمت‌های فروش نیز به طور معناداری کاهش یافته است. میانگین قیمت فروش هفتگی زمین مجازی در دسنترالند، در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ به ۳۷۲۳۹ دلار رسید؛ اما در آگوست ۲۰۲۲ به حدود ۱۰۶۰۰ دلار کاهش یافت. میانگین قیمت فروش هفتگی سندباکس در ژانویه ۲۰۲۲ به بیش از ۳۵۰۰۰ دلار رسید؛ اما در اوایل آگوست فقط ۳۹۹۰ دلار بود.

کاربردبلاکچین دراملاک ومستغلات

 

شرکت های املاک بلاکچینی

Republic این امکان را فراهم می‌کند تا سرمایه‌گذاری کنند. ریپابلیک از فرصت‌های استارت‌آپ بسیار مورد تائید قرار گرفته تا گزینه‌های سرمایه‌گذاری در املاک، بازی‌های ویدیویی و ارزهای دیجیتال، برای سرمایه‌گذاران این امکان را فراهم می‌کند که به ایجاد پروژه‌ها، مکان‌ها و ارزهای جدید کمک کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

Vairt پلتفرمی است که برای کسب درآمد ثانویه از طریق ساخت و تنوع بخشیدن به یک شبکه جهانی املاک و مستغلات طراحی شده است. پلتفرم قوی چندین منبع و ابزار را برای ارائه بهترین نتایج ممکن هنگام سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات ارائه می‌دهد. این شامل بررسی اجمالی بازار، تجزیه و تحلیل دارایی و پشتیبانی بلندمدت است که همگی در شبکه بلاکچین برای امنیت عالی کار می‌کنند. برای دسترسی به این پلتفرم به سایت آن vairt.com مراجعه کنید.

RealBlocks از بلاکچین برای ایجاد راه‌های جدید برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات استفاده می‌کند. پلتفرم ریل بلاکس به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا از طریق توکن‌سازی که با استفاده از فناوری بلاکچین اعمال می‌شود، به کاهش هزینه‌ها، سرعت بخشیدن به فرآیندها و ارائه گزینه‌های نقدینگی کمک می‌کند.

کاربرد بلاکچین دراملاک ومستغلات

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

در زمینه صنعت املاک و مستغلات، چندین کاربرد احتمالی برای زنجیره بلوک در طول کل زنجیره ارزش ملک وجود دارد. در کوتاه مدت، بلاکچین می‌تواند برای انتقال قیمت خرید برای تراکنش‌های املاک و مستغلات با استفاده از ارزهای رمزپایه تاسیس شده و همچنین از طریق ارائه اولیه کوین استفاده شود.

در میان مدت، اعمال قراردادهای هوشمند پیش بینی می‌شود. این‌ها قراردادهای الکترونیکی مبتنی بر پروتکل‌های رایانه‌ای هستند که به‌ طور خودکار بند‌ها یا قوانین ذخیره‌شده را نظارت می‌کنند و می‌توانند به‌طور خودکار اقدامات تعریف‌ شده را در صورت وقوع یک رویداد اجرا کنند.

در بلند مدت، بلاکچین به افزایش چشمگیر شفافیت بازار و حل مسائل اصلی کمک خواهد کرد. بنابراین باید در نظر گرفت که کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات به همین‌جا ختم نخواهد شد و در آینده‌ای نزدیک باید شاهد جمع شدن بسیاری از دلالان فعال در بازار املاک باشیم.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات

چگونه از بلاکچین در املاک و مستغلات استفاده می‌شود؟

RealBlocks بلاکچین را برای ایجاد راه‌های جدید سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات استفاده می‌کند. پلتفرم آن به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به جای کل اوراق بهادار یا دارایی، سود کسری را خریداری کنند. RealBlocks از طریق توکن‌سازی که با استفاده از فناوری بلاکچین اعمال می‌شود، به کاهش هزینه‌ها، سرعت بخشیدن به فرآیندها و ارائه گزینه‌های نقدینگی کمک می‌کند.

چرا بلاکچین آینده املاک و مستغلات است؟

کاربرد بلاکچین در املاک و مستغلات نشان می‌دهد که آینده از آن بلاکچین خواهد بود. با بلاکچین قابلیت ردیابی تراکنش‌های گذشته تا حد زیادی افزایش می‌یابد. بلاکچین می‌تواند به زودی نحوه عملکرد معاملات املاک و مستغلات را تغییر دهد. با تورهای مجازی، ارتباط مستقیم بین خریدار و مالک و راهنمای کامل مدارک، طرفین می‌توانند از واسطه‌گری دوری کنند.

فناوری بلاکچین چگونه بر صنعت املاک و مستغلات تاثیر می‌گذارد؟

به لطف گنجاندن قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های بلاکچین، بلاکچین می‌تواند به توکن کردن املاک مثل ارزهای دیجیتال کمک کند. فناوری بلاکچین بخش املاک و مستغلات را مختل می‌کند و مدل‌های کسب و کار نوآورانه و جدیدی را ایجاد می‌کند.

چگونه می‌توان از قراردادهای هوشمند در املاک و مستغلات استفاده کرد؟

به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را به سرعت بخرند و بفروشند. بخش‌هایی از مالکیت توکن شده خود را به جای مالکیت کامل معامله کنند. شما می‌توانید قراردادهای هوشمندی را برای چنین معاملات املاک و مستغلات برنامه‌ریزی کنید؛ بنابراین آن‌ها درآمد دارنده را از طریق اجاره یا سود سهام تامین می‌کنند.

املاک دیجیتال چیست؟

املاک دیجیتالی املاک یا فضاهایی در دنیای مجازی هستند؛ مثل یک قطعه زمین در متاورس، یک فروشگاه فروش اقلام ارزشمند در دنیای بازی‌های آنلاین، یا یک اتاق کنفرانس تخصصی در یک محل کار مجازی. این یک نام متناقض است. املاک “واقعی” در دنیای دیجیتال “مجازی”.

توکنیزاسیون املاک چیست؟

توکنیزاسیون املاک و مستغلات، ارزش املاک را به یک توکن ذخیره شده در یک بلاکچین تبدیل می‌کند و مالکیت و انتقال دیجیتال را امکان‌پذیر می‌کند. این توکن‌های قابل تقسیم هر کدام سهم کسری از سهام مالکیت در آن املاک را نشان می‌دهند.

املاک دیجیتال در متاورس چیست؟

در زندگی واقعی، ما از اسناد و عناوین برای اثبات مالکیت زمینی که داریم استفاده می‌کنیم. در متاورس، ما از فناوری بلاکچین (دفتر کل) برای پیگیری سوابق مالکیت در قالب یک توکن NFT یا غیرقابل تعویض استفاده می‌کنیم.

آیا روبات‌ها جایگزین مشاوران املاک خواهند شد؟

فناوری افزوده شگفت‌ انگیزی به صنعت املاک و مستغلات بوده است؛ اما جایگزین مشاور املاک نبوده و نخواهد شد. مدل‌های کسب و کار قطعا تغییر خواهند کرد و اهداف شرکت‌های مختلف املاک و مستغلات بازتعریف خواهند شد.

آیا می‌توانید از املاک مجازی کسب درآمد کنید؟

این امکان وجود دارد که املاک و مستغلات مجازی گزینه سرمایه‌گذاری مناسب‌تری در آینده باشد. اگر متاورس به توسعه خود ادامه دهد و مردم بیشتر و بیشتر از زمان و پول خود را در دنیای مجازی صرف کنند، مالکیت زمین دیجیتال می‌تواند یک دارایی سودآور باشد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا