کاربرد بلاکچین در موسیقی

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در موسیقی یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های بلاکچین است که این صنعت را با تغییرات جدی و بنیادی مواجه خواهد کرد. با بلاکچین، نوازندگان می‌توانند، حق امتیاز عادلانه‌ دریافت کنند. کنسرت‌ها بدون بلیط تقلبی سالن‌ها می‌توانند بلیط‌های تقلبی را محدود کنند و شرکت‌های ضبط به راحتی می‌توانند جریان‌های موسیقی را ردیابی کنند و به همه هنرمندانی که در ساخت آهنگ‌ها یا آلبوم‌ها کمک کرده‌اند، پول پرداخت کنند.

فناوری بلاکچین پتانسیل امیدوارکننده‌ای برای کاهش مشکلات صنعت موسیقی دارد. به طور قطع در مورد برنامه‌های کاربردی موفق بلاکچین شنیده‌اید که مهم‌ترین آن‌ها بیت‌کوین است. بلاکچین این پتانسیل را دارد که تاثیر زیادی بر تمام صنایع داشته باشد و صنعت موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در موسیقی

بلاکچین به عنوان یک پایگاه داده توزیع شده معروف است. در جایی که به‌ طور سنتی، پایگاه‌های اطلاعاتی توسط یک نهاد مرکزی کنترل می‌شود. زنجیره بلوکی در چندین مکان توزیع می‌شود. در واقع کاربرد بلاکچین در موسیقی یک سیستم غیرمتمرکز است؛ یعنی هیچ واسطه‌ای بین هنرمند و مخاطب وجود ندارد. می‌توان آن را مثل اشتراک‌گذاری فایل P2P تصور کنید؛ جایی که به جای این‌که فایل روی یک سرور مرکزی باشد، در تعدادی از رایانه‌ها توزیع می‌شود. روی سرور یک نفر فعال نمی‌شود و متعلق به یک شخص خاص نیست. متعلق به همه است.

کاربرد بلاکچین در موسیقی

 

رابطه بلاکچین و موسیقی

صنعت موسیقی، مثل بسیاری دیگر، برای پرورش ناشی از بلاکچین آماده شده است. دو راه کلیدی که می‌تواند کاربرد بلاکچین در موسیقی را فعال کند، یکی متمرکز کردن داده‌ها و دیگری حذف واسطه‌ها است. مشکل ابرداده در صنعت موسیقی این است که هر برچسب، ناشر و توزیع‌کننده همگی پایگاه‌های اطلاعاتی خود را با ابرداده‌های خاص خود دارند. یک مشکل بزرگ واقعی با ناهماهنگی در این داده‌ها وجود دارد. این یعنی هنرمندان یکسری پول را از دست می‌دهند؛ چون اگر آهنگی در یک پایگاه داده متفاوت در کشور دیگری پخش شده است و داده‌های اشتباهی دریافت کرده‌اید، آن پول در جای دیگری می‌نشیند.

 

پتانسیل بلاکچین برای صنعت موسیقی

ترکیبی از پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین و قراردادهای هوشمند، به علاوه استانداردهای جامعه هنری برای گنجاندن، یکپارچگی و شفافیت در معامله، حفظ حریم خصوصی، امنیت، احترام به حقوق، و تبادل عادلانه ارزش، می‌تواند هنرمندان و همکارانشان را قادر به شکل‌دهی کند. نه یک مدل متمرکز بر برچسب‌های موسیقی یا توزیع‌کنندگان فناوری، بلکه می‌توان یک مدل هنرمند محور در بلاکچین طراحی کرد تا هنرمندان بتوانند موسیقی تولید کنند و به ازای ارزشی که ایجاد می‌کنند؛ حقوق خوبی دریافت کنند. دوست‌داران موسیقی نیز می‌توانند آهنگ‌ها را گوش کنند، به اشتراک بگذارند و از چیزی که دوست دارند، لذت ببرند و هزینه منصفانه‌ای بپردازند.

چندین ویژگی جدید از مدل کاربرد بلاکچین در موسیقی وجود دارد که این صنعت فعلی فاقد آن‌ها است:

 • الگوهای ارزشی برای ایجاد معاملاتی که به هنرمند به عنوان یک کارآفرین و شریک برابر در هر سرمایه‌گذاری احترام می‌گذارد که در ایجاد ارزش یکپارچه است.
 • حق امتیازهای فراگیر که درآمدها را به طور عادلانه بر اساس سهم هر فرد در فرآیند خلاق تقسیم می‌کند.
 • دفترکل شفاف بر روی بلاکچین توزیع می‌شود تا همه بتوانند ببینند، یک آهنگ چقدر درآمد ایجاد می‌کند. زمان و میزان جریان‌های درآمد و چه کسی چند درصد را دریافت می‌کند.
 • قابلیت میکرومتری، ریزپول برای جریان دادن به درآمد، نه فقط موسیقی.
 • استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌ها در دست هنرمندان، برای جذب تبلیغ کنندگان و حامیان مناسب، سازماندهی تورها، برنامه‌ریزی تبلیغات و منابع تامین مالی جمعی و همکاری‌های خلاقانه آینده با هنرمندان دیگر.
 • مدیریت حقوق دیجیتال. استقرار قراردادهای هوشمند که در واقع حقوق را مدیریت می‌کند و ارزش انتشار، ضبط، عملکرد، کالا و سایر حقوق را به حداکثر می‌رساند. این شامل شرایط مشارکت شخص ثالث برای برچسب‌های ضبط و خدمات توزیع می‌شود.

کاربردبلاکچین در موسیقی

 

قیمت‌گذاری آثار توسط هنرمندان

یک دفترکل توزیع شده از فراداده‌های موسیقی نه تنها می‌تواند ردیابی کند که چه کسی چه چیزی را ایجاد کرده است؛ بلکه چه کسانی دیگر از لحاظ مادی در آن نقش داشته‌اند. این می‌تواند نوع جدیدی از اکوسیستم موسیقی با محوریت هنرمندان باشد. جایی که آن‌ها سرنوشت خود را کنترل می‌کنند و برای ارزشی که ایجاد می‌کنند، غرامت عادلانه دریافت می‌کنند. فناوری بلاکچین استاندارد جدیدی برای نحوه پرداخت غرامت هنرمندان ایجاد نخواهد کرد. در عوض، آن‌ها را آزاد می‌کند تا مجموعه‌ای از راه‌حل‌های بی‌نهایت را انتخاب کرده و سفارشی کنند که برای نیازها و باورهای خاص آن‌ها کار می‌کند. آن‌ها می‌توانند آن را رایگان بدهند.

مقاله کاربرد بلاکچین در رسانه را بخوانید.

 

عناصر مهم اکوسیستم جدید موسیقی

ثبت کپی رایت پایه و سیستم مدیریت محتوای دیجیتال، از مهم‌ترین عناصر اکوسیستم جدید موسیقی است. در حال حاضر، صنعت موسیقی فاقد یک ثبت جهانی تایید شده از خلاقان موسیقی و آثار آن‌ها است. تلاش‌ها برای ایجاد این امر به میزان میلیون‌ها دلار شکست خورده است که بیشتر به هزینه برخی از سازمان‌های مدیریت جمعی (CMOs)، و آژانس‌هایی (مثل ASCAP، PRS، PPL و SOCAN) که تضمین می‌کنند ترانه‌سراها، ناشران، به نوازندگان و برچسب‌ها برای استفاده از موسیقی خود با جمع‌آوری حق امتیاز از طرف صاحبان حقوق پرداخت می‌شود.

کاربرد بلاکچین در موسیقی برای حل این مشکل است. یک لایه حقوق و پرداخت مبتنی بر بلاکچین می‌تواند راه‌های آسانی را برای مردم از سراسر جهان فراهم کند تا مجوز، خرید، پخش جریانی، همکاری و سرمایه‌گذاری در پروژه‌های موسیقی را با شفافیت کامل با استفاده از فناوری قراردادهای هوشمند انجام دهند.

 

راه حل های بلاکچین برای صنعت موسیقی

 • پایگاه داده حقوق دیجیتالی که بر روی بلاکچین پیاده‌سازی شده است.
 • مدیریت حقوق توکنیزه شده.
 • پرداخت حق امتیاز می‌تواند به صورت خودکار انجام شود.
 • سازندگان و تولیدکنندگان موسیقی می‌توانند از طریق خرید توکن‌ها، از سرمایه‌گذاری کاربران روی کارشان درآمد کسب کنند.
 • شفافیت کامل و حفاظت از داده‌ها.

کاربرد بلاکچین درموسیقی

 

اوضاع فعلی صنعت موسیقی

قبل از پرداختن به جزئیات بیشتر در مورد آن‌چه که بلاکچین می‌تواند به ارمغان بیاورد؛ ابتدا به مشکلات صنعت موسیقی که بلاکچین می‌تواند به حل آن کمک کند، نگاه کنیم. در طول چند دهه گذشته، صنعت موسیقی دستخوش تغییرات مداوم بوده است. در طول این سال‌ها شاهد اختلالات بسیاری بوده است. شرکت‌های ضبط موسیقی مثل لیبل موسیقی یونیورسال، لیبل موسیقی وارنر و سونی بی‌ام‌جی بر کل صنعت موسیقی تسلط و کنترل داشته‌اند و حقوق موسیقی را مدیریت کرده و بیشترین سود را به دست آورده‌اند.

از اوایل سال ۲۰۰۰، پلتفرم‌های پخش موسیقی به عنوان رهبران بازار جدید ظاهر شدند و بدین ترتیب با ورود اینترنت، این روند آغاز شد. این پلتفرم‌های پخش جریانی مثل Spotify و YouTube به تغییر طبقه تا حدودی کمک کرده‌اند و با در دسترس‌تر کردن آن‌ها برای کاربران، نحوه تجربه موسیقی را تغییر داده‌اند.

 

مشکلات صنعت موسیقی

اگرچه این پلتفرم‌ها اختلالات بیشتری ایجاد کردند، اما ساختارهای قدیمی که زنجیره ارزش موسیقی را تشکیل می‌دادند به سختی تغییر کرده‌اند. این یعنی تعدادی از کاستی‌های بزرگ هنوز وجود دارد؛ از جمله افزایش هزینه‌های عملیاتی و هزینه‌های اداری بالا، حداقل پرداخت هنرمندان به دلیل واسطه‌های زیاد، عدم شفافیت کلی به‌ ویژه وقتی که صحبت از ابرداده و حق چاپ به میان می‌آید و در نتیجه ناکارآمدی و فرآیندهای طولانی پرداخت حق امتیاز و همچنین عدم همکاری جهانی به دلیل عدم اعتماد.

واسطه گری در صنعت موسیقی

صنعت موسیقی امروزی، پر از واسطه مثل شرکت‌های ضبط، شرکت‌های رادیویی و سرویس‌های پخش است. این یعنی که بخش بسیار قابل توجهی از حق امتیاز توسط هنرمندان دریافت نمی‌شود یا به دلیل هزینه‌های اداری بالا و پرهزینه این هزینه‌ها بالا است. تعیین این‌که یک هنرمند معمولی چگونه و چقدر قرار است، درآمد کسب کند؛ دشوار است.

خدمات متمرکز

نقص دیگر این است که اکثر سرویس‌های پخش موسیقی متمرکز مثل موتورهای جستجو عمل می‌کنند. این‌ها اغلب نادرست، ناامن و در برابر عوامل مخرب آسیب‌پذیر هستند و مثل هر موتور جستجوی متمرکز دیگری، یک سوگیری الگوریتمی وجود دارد که امکان دارد به نفع برخی هنرمندان یا آهنگ‌ها باشد و در معرض دید بیشتری قرار گیرد و از دیگران غافل شود.

عدم وجود پایگاه داده جهانی برای کپی رایت

اگرچه حجم داده‌ها چندین برابر شده است؛ اما هنوز هیچ پایگاه داده جهانی برای کپی رایت و حقوق مجاور وجود ندارد. برای مدیریت این حجم پر هرج و مرج از حقوق مختلف، ساختار پیچیده‌ای ایجاد شده است که به موجب آن صنعت موسیقی به مجموعه‌ای پیچیده از قراردادهای انتشار و ضبط و سایر مجوزها تبدیل شده است. یافتن این‌که چه کسی صاحب حق تعیین شده برای دریافت مجوز است، می‌تواند دشوار یا حتی غیرممکن باشد. هنرمندان اغلب نمی‌دانند پرداخت حق امتیاز آن‌ها چگونه محاسبه می‌شود.

دستمزد هنرمندان مینیمال

در حالی که تجارت موسیقی هنوز بسیار پررونق است و میلیاردها دلار درآمد دارد؛ اکثر هنرمندان حداقل حقوق را دریافت می‌کنند. در سال ۲۰۲۰، نوازندگان تنها ۱۲ درصد از ۵۰ میلیارد دلار تولید شده در صنعت پخش موسیقی را به دست آوردند. علاوه بر این ممکن است سال‌ها طول بکشد تا پول به حساب بانکی هنرمند برسد.

کاربردبلاکچین درموسیقی

 

بلاکچین راه حل مشکلات صنعت موسیقی

فناوری بلاکچین مبتنی بر ایده‌های تمرکززدایی کامل پایگاه داده و افزایش امنیت است؛ لذا پتانسیل زیادی برای صنعت موسیقی برای غلبه بر بسیاری از این چالش‌ها که طرفداران و هنرمندان موسیقی با آن مواجه هستند، دارد. بلاکچین و استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند، صنعت موسیقی را با حذف واسطه‌های شخص ثالث از فروش موسیقی و پلتفرم‌های پخش متمرکز موسیقی متحول کرده و تغییر دهد. سپس قدرت و کنترل را از منظر اقتصادی و خلاقانه به دست سازندگان بسپارد.

با دور زدن فهرست طولانی از واسطه‌ها، بلاکچین می‌تواند روند کپی رایت را آسان کند و به هنرمندان اجازه دهد، حق چاپ آهنگ‌های خود را تایید کنند و در نتیجه پرداخت‌ها را ساده‌تر کنند. آن‌ها می‌توانند از این طریق مشکل غرامت کافی برای هنرمندان و صاحبان حقوق را حل کنند، از توزیع کارآمدتر و عادلانه حق امتیاز و تقسیم درآمد اطمینان حاصل کنند و حقوق موسیقی و مدیریت مالکیت معنوی را تضمین کنند.

 

کپی رایت و مدیریت مالکیت معنوی

بلاکچین پتانسیل زیادی در صنعت موسیقی دارد؛ به ویژه برای کپی رایت موسیقی و مدیریت مالکیت معنوی. این فناوری می‌تواند با ایجاد شفافیت در حقوق مالکیت و حق امتیاز موسیقی، از طریق راه‌اندازی بازارهای حقوق موسیقی و پلتفرم‌های مدیریت حق امتیاز، به مدیریت ایمن حقوق موسیقی کمک کند.

برای هنرمندان، بلاکچین می‌تواند مدیریت مستقیم حق چاپ و مالکیت معنوی را با داشتن یک پایگاه داده همتا به همتای جامع که در آن اطلاعات دقیق حق چاپ موسیقی و مالکیت معنوی ذخیره می‌شود، به ارمغان بیاورد. این کار با استفاده از قراردادهای هوشمند حاوی اطلاعات به‌روز است که هر کسی می‌تواند مشاهده و تایید کند. در نتیجه تضمین می‌کند که افراد مناسب برای استفاده از محتوا غرامت دریافت می‌کنند.

 

عدم سرقت آثار هنری و ردیابی در بلاکچین

این پایگاه داده عظیم مزایا و فرصت‌هایی را برای جوامع جمع‌آوری، توزیع‌کنندگان و لیبل‌ها، از نظر بازاریابی و مدیریت بهتر، همراه با راستی‌آزمایی خود داده‌ها به لطف تغییرناپذیری، تغییرناپذیری و شفافیت آن ارائه می‌دهد. از آن‌جایی که موسیقی در دفتر کل با یک شناسه و مهر زمانی منحصر به فرد ضبط می‌شود، این امر به مشکلات دیرینه بارگیری، کپی و تغییر محتوای دیجیتال توسط مصرف کنندگان رسیدگی می‌کند.

با ذخیره مستقیم کار آن‌ها در یک بلاکچین، یک دفتر کل غیرقابل تغییر ایجاد می‌کند که سرقت یا کپی اشعار یا ملودی‌ها را برای هر کسی غیرممکن می‌کند. هنرمندان می‌توانند صاحب اثر خود شوند. همچنین حمله به پایگاه داده بلاکچین یا دستکاری داده‌ها را دشوارتر می‌کند؛ چون اعضای شبکه بلاکچین بلافاصله تغییر در بخشی از پایگاه داده را مشاهده می‌کنند.

کاربرد بلاکچین در صنعت موسیقی

 

مالکیت کامل مخاطب

پلتفرم‌های بلاکچین امکان مالکیت کامل مخاطب را فراهم می‌کنند. بلاکچین راهی مطمئن برای اثبات مالکیت یک قطعه موسیقی خاص و همچنین تایید هر فردی که در حق چاپ آن دخیل است، را ایجاد می‌کند. بلاکچین و قراردادهای هوشمند می‌توانند این فرآیند را با اجازه دادن به هنرمندان برای ایجاد یک رکورد تغییرناپذیر که فهرستی از همه مشارکت‌کنندگان، تولیدکنندگان و سایر افرادی که در فرآیند خلاقانه فایل‌های موسیقی شرکت کرده‌اند، ایجاد کنند.

هر بار که فایل‌های موسیقی بر روی بلاکچین منتقل می‌شوند. این داده‌ها دست نخورده باقی می‌مانند. علاوه بر این، می‌تواند تمام داده‌های جریان و فعالیت طرفداران را مستقیما به دست هنرمندان بدهد. در نتیجه بلاکچین اطلاعات عمیق‌تری در مورد هنرمندان مورد علاقه دوستداران موسیقی، موزیک ویدیوها و غیره ارائه می‌دهد.

مقاله کاربرد بلاکچین در کپی رایت را بخوانید.

 

پرداخت های خرد فوری

بلاکچین و استفاده از قراردادهای هوشمند می‌تواند، مشکل غرامت کافی برای هنرمندان و دارندگان حقوق را با پرداخت‌های خرد فوری حل کند. از این طریق می‌توان از قراردادهای هوشمند بلاکچین برای بهینه‌سازی پرداخت‌های خودکار استفاده کرد، بدون این‌که واسطه‌ها بخشی از این پرداخت را به تاخیر بیندازند. آن‌ها می‌توانند شرایطی را تعیین کنند که تحت آن موسیقی دانلود و استفاده شود و همچنین درصد حق امتیازی که باید برای هر دارنده حق چاپ تعیین شود.

از طریق قراردادهای هوشمند، موسیقی‌دانان می‌توانند، پس از هر فروش یا استریم، کسری از یک سنت پول دریافت کنند و به این ترتیب فرآیند پرداخت حق امتیاز به جای چند ماه در چند ثانیه انجام شود. این راه را برای یک رویکرد جدید برای ارائه خدمات موسیقی بر اساس درخواست هموار می‌کند که به موجب آن کاربران رکورد و پاداش مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند و حق امتیاز و سود مستقیما به خود هنرمندان می‌رسد.

 

تقویت روابط هنرمند و هوادار

فناوری بلاکچین هنرمندان را قادر می‌سازد تا به منابع مهم درآمدی دیگر برای نوازندگان مستقل دسترسی داشته باشند، گروه‌های درگیر یا طرفداران. پلتفرم‌های توزیع موسیقی بلاکچین می‌توانند هنرمندان را مستقیماً با شنوندگان مرتبط کنند و یک رابطه مستقیم بین فروشنده و مصرف‌کننده ایجاد کنند. همه شانس‌های یکسانی برای یافتن بر اساس ارتباط با پرس و جو به جای تحت فشار قرار گرفتن توسط یک الگوریتم دارند.
آهنگسازان و هنرمندان دیگر مجبور نخواهند بود از طریق واسطه‌هایی مثل پلتفرم‌های خرید و واسطه‌های مالی استفاده کنند، و این امکان را به آن‌ها می‌دهد تا در هنگام پخش موسیقی خود سهم زیادی از درآمد را به خود اختصاص دهند و در عین حال هزینه دسترسی شنوندگان به موسیقی را کاهش دهند.

کاربردبلاکچین در صنعت موسیقی

 

پلتفرم های موسیقی مبتنی بر بلاکچین

علاقه صنعت موسیقی به فناوری بلاکچین به سرعت در حال افزایش است. در حال حاضر تعداد زیادی از هنرمندان و استارت‌آپ‌ها در حال توسعه و راه‌اندازی پلتفرم‌های موسیقی مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند که هدف آن تغییر چهره صنعت موسیقی و قرار دادن قدرت در دستان هنرمندان و طرفداران است. این چنین کاربرد بلاکچین در موسیقی بسیار مطرح شده است.

جدا از پلتفرم‌های متمرکز بر پخش موسیقی، ساده‌سازی پرداخت‌های حق امتیاز و امکان تعامل مستقیم هنرمند و طرفدار، بلاکچین به طور فزاینده‌ای برای ساخت پلتفرم‌های صدور مجوز موسیقی، پلتفرم‌هایی برای مدیریت حقوق مالکیت و پرداخت‌ها استفاده می‌شود. در حالی که تعدادی پلتفرم‌ وجود دارد که به عنوان موسیقی عمل می‌کنند. بازار حقوق و به عنوان یک پایگاه داده موسیقی بلاکچین همتا به همتا، یک کتابخانه موسیقی برای فیلم و تلویزیون ایجاد می‌کند.

پلتفرم‌های استریم مبتنی بر بلاکچین امکان انتقال شفاف و امن خریدهای مرتبط با موسیقی و موسیقی را به صورت همتا به همتا فراهم می‌کنند. آن‌ها هنرمندان و طرفداران را مستقیما بدون دخالت واسطه‌ها به هم متصل می‌کنند و در نتیجه مشکل پرداخت‌ها را تا حد زیادی حل می‌کنند که تا ۹۰٪ از درآمد پخش جریانی را به دست می‌آورد.

این پلتفرم‌ها که با هدف تسهیل ایجاد، مصرف و توزیع موسیقی در یک اقتصاد مشترک طراحی شده‌اند؛ سطح بالایی از اعتماد، اتوماسیون و شفافیت را برای این فرآیند به ارمغان بیاورند. از طریق پلتفرم‌های استریم جدید که از فناوری بلاکچین و توکن‌های غیرقابل تعویض یا دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌کنند. این خود هنرمند است که سود می‌برد، نه لیبل‌ها.

آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که هنرمندان برای موسیقی خود مستقیما از طرفداران خود غرامت دریافت می‌کنند. در حالی که بیشتر درآمد به هنرمند تعلق می‌گیرد. تعدادی از این پلتفرم‌ها وجود دارند که با اجازه دادن به کاربران برای دریافت سهمی از حق امتیاز، کشف موسیقی را حتی بیشتر تشویق می‌کنند. پلتفرم‌های پخش اصلی شامل نام‌هایی مثل Audius، BitSong، Music Foundation، NewCoin Founder و Opus هستند.

مقاله نقش بلاکچین در آینده بشر را بخوانید.

 

پلتفرم‌ های کپی رایت و حق چاپ موسیقی

همچنین پلتفرم‌های متعددی مثل eMusic، Mediachain، Musiclife، Open Music Initiative و سایر پلتفرم‌ها وجود دارند که به مشکل کپی رایت می‌پردازند و از فناوری بلاکچین برای نظارت بر دارندگان حق موسیقی استفاده می‌کنند و به عنوان یک پلتفرم مدیریت حق امتیاز عمل می‌کنند که به هنرمندان و طرفداران پاداش می‌دهد. این پلتفرم‌ها در حال بررسی استفاده از بلاکچین برای کمک به شناسایی دارندگان و مبتکران حق موسیقی هستند تا بتوانند حق امتیاز منصفانه را دریافت کنند.

 

پلتفرم‌ های پایگاه داده موسیقی

پلتفرم‌های مختلفی مثل Viberate، Mediachain، Blokur، Verifi Media و Mycelia وجود دارند که به‌ عنوان پایگاه‌ داده موسیقی بلاکچین همتا به همتا برای اشتراک‌گذاری اطلاعات در برنامه‌ها و سازمان‌های مختلف عمل می‌کنند. برخی از این پایگاه‌های داده موسیقی به عنوان منبعی برای داده‌های انتشار جهانی برای مدیریت و کسب درآمد از موسیقی عمل می‌کنند؛ بنابراین منابع مختلف داده‌های حقوقی را در یک پایگاه داده ترکیب می‌کنند.

پایگاه‌های داده بلاکچینی همتا به همتا برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات در بین برنامه‌ها و سازمان‌های مختلف وجود دارد. دیگران یک پایگاه داده کامل را روی بلاکچین اجرا می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که هنرمندان به طور منصفانه و به سرعت تایید می‌شوند. این حاوی اطلاعات کامل درباره یک آهنگ، از جمله شناسه، قدردانی، شرکای تجاری و مکانیسم های پرداخت می‌شود.

 

پلتفرم های ارتباط مستقیم هنرمند و مخاطب

هنرمندان به دنبال فناوری بلاکچین هستند تا مستقیما با طرفداران ارتباط برقرار کنند و درآمد خود را تقویت کنند. این پلتفرم‌های ارتباط مستقیم هنرمند و طرفدار می‌توانند، پاداش‌های اقتصادی را به شنوندگان موسیقی ارائه دهند و کل تجربه را تعاملی‌تر و با ارزش‌تر افزایش دهند. هنرمندان از این طریق می‌توانند، موسیقی خود را تبلیغ کنند و برای خریداران جوایز ویژه‌ای مثل بارگیری یا حقوق اضافی ارائه دهند. مصرف‌کنندگان می‌توانند برای پخش موسیقی با استفاده از پلتفرم‌های بلاکچین پرداخت کنند. سپس آن‌ها به موسیقی خود دسترسی مشابهی خواهند داشت. با ارتباط مستقیم‌تری با هنرمندی که از طریق همان ارز پرداخت می‌شود.

نمونه‌هایی مثل پلتفرم Choon به راه‌های جدید برای درآمد بیشتر و تشویق طرفداران از طریق جوایز برای شنوندگان که فهرست‌های پخش شخصی‌شده را تنظیم می‌کنند؛ کمک می‌کند. در حالی که Drrops به هنرمندان اجازه می‌دهد، مستقیما با طرفداران خود ارتباط برقرار کنند و محتوا و امتیازات انحصاری را به آن‌ها ارائه دهند. در حالی که Viberate به طرفداران با توکن‌های VIB بومی پاداش می‌دهد.

کاربردبلاکچین درصنعت موسیقی

 

نقش NFT در کاربرد بلاکچین در موسیقی

تعداد فزاینده‌ای از هنرمندان در دنیای موسیقی در حال حاضر نیز به شکل گسترده‌ای وارد دنیای NFT شده‌اند. NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض به عنوان راهی عالی برای ایجاد اثبات اصالت برای محتوای دیجیتال در نظر گرفته می‌شوند. آن‌ها قول دسترسی بهتر به بازارهای جهانی را برای هنرمندان به اصطلاح مستقل و دیگر سازندگان می‌دهند، تا هنر خود از جمله جریان‌های موسیقی را به نمایش بگذارند و بفروشند.

NFT‌ها در یک شبکه بلاکچین ذخیره می‌شوند، منحصر به فرد و غیرقابل تقسیم هستند و می‌توانند برای نشان دادن مالکیت کالاهای منحصر به فرد استفاده شوند. آن‌ها توسط بلاکچین محافظت می‌شوند؛ به این معنی که کسی نمی‌تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک NFT جدید ایجاد کند. این به هنرمندان کمک می‌کند تا ثابت کنند که آثار هنری خود را خلق کنند. یک NFT می‌تواند یکی از نوع خود باشد، مثل یک آهنگ موسیقی، یا یک کپی از بسیاری از آن‌ها؛ اما بلاکچین مالکیت فایل را پیگیری می‌کند. این ویژگی‌ها NFT‌ها را برای توکن کردن موسیقی ایده‌آل می‌کند.

NFT‌های موسیقی از نظر فنی می‌توانند حاوی هر چیزی دیجیتال باشند؛ مثل لوگو، جلد آلبوم، اجراهای زنده، چاپ عکس کنسرت، ویدیوهای جریان زندگی و… NFTها به شما این امکان را می‌دهند که مالکیت اقلام دیجیتال منحصر به فرد را بخرید، بفروشید و با استفاده از بلاکچین مالکیت آن‌ها را پیگیری کنید. جدای از این‌که یک نوازنده فروش اولیه NFT را انجام می‌دهد و از آن سود می‌برد. چون آن‌ها می‌توانند درصدی از کل فروش NFT آینده را حفظ کنند.

 

چالش های آینده صنعت موسیقی

در هنگام استفاده از بلاکچین همه خطرات از بین نمی‌روند. علیرغم ورود مقررات رسمی رمزنگاری مثل MICA در اتحادیه اروپا، هنوز هیچ دستورالعمل، قانونی یا قانون مورد تاییدی برای استفاده از بلاکچین در صنعت موسیقی وجود ندارد.

هنوز تعدادی از چالش‌ها، مقررات و ساختاری وجود دارد که باید به آن‌ها رسیدگی شود. یکی از مبرم‌ترین مسائل صنعت موسیقی، علیرغم بلاکچین، فقدان یک پایگاه داده جهانی و جامع از حقوق است. موضوع عدم واسطه‌گری وجود دارد. همان‌طور که در بسیاری از اختلالات مبتنی بر فناوری، اگر نگوییم همه، رایج است. موضوع دیگر این است که نوازندگان سنتی دنیای موسیقی چه واکنشی نشان خواهند داد.

حفاظت از داده ها

بحث حفاظت از داده‌ها وجود دارد. درست مثل سایر صنایع، صنعت موسیقی نیز ملزم به رعایت مقررات حفاظت از داده‌های اتحادیه اروپا (GDPR) است. هنگام استفاده از بلاکچین برای ثبت داده‌های شخصی، این قوانین پیچیده می‌شوند؛ چون این فناوری به گونه‌ای طراحی شده است که تغییرات عطف به ماسبق در دفتر کل را ممنوع کند.

این به طور مستقیم در نقض دستورالعمل GDPR است که به افراد این حق را می‌دهد که درخواست حذف داده‌های خود را داشته باشند. سایر زمینه‌ها مثل قوانین مالکیت معنوی نیز باید در پرتو روش‌های جدید کار مورد بازنگری قرار گیرند. این امر بسیاری از مسائل مثل ضبط های متناقض یا ناقص را حل می‌کند و به سازندگان محتوا اجازه می‌دهد تا تمام عناصر کار موسیقی خود را در یک سیستم جهانی تکمیل کنند.

هک ها

با وجود این‌که گفته می‌شد، بلاکچین برای صنعت موسیقی از هک و سایر سو استفاده‌ها جلوگیری می‌کند؛ Audius، پلتفرم پخش موسیقی بلاکچینی، میلیون‌ها نفر را در هک اخیر خود از دست داد. هکرهایی که به این پلتفرم نفوذ کردند، توانستند تقریبا ۱۸ میلیون دلار AUDIO (توکن رمزنگاری Audius) را سرقت کنند که تخمین زده می‌شود، حدود ۶ میلیون دلار ارزش داشته باشد. این زنگ خطری برای این پلتفرم‌ها است تا به طور مداوم اقدامات امنیتی خود را به روز کنند.

دوره گذار

با پذیرش بلاکچین، نقش برچسب‌های سنتی، پلتفرم‌های جریان و انجمن‌های جمع‌آوری حق چاپ می‌تواند با افزایش قراردادهای هوشمند و پرداخت‌های خرد کاهش یابد. اما هنوز مشخص نیست که در دوره انتقال چه اتفاقی خواهد افتاد. بازیگران سنتی چگونه واکنش نشان خواهند داد.

کاربردبلاکچین درصنعت موسیقی

 

پلتفرم های کاربرد بلاکچین در موسیقی

بلاکچین برخی از بزرگترین مشکلات صنعت موسیقی را حل می‌کند. با بلاکچین، نوازندگان می‌توانند حق امتیاز عادلانه‌ای دریافت کنند؛ سالن‌ها می‌توانند بلیط های تقلبی را محدود کنند و شرکت‌های ضبط به راحتی می‌توانند، جریان‌های موسیقی را ردیابی کنند و فورا به همه هنرمندانی که در آهنگ‌ها یا آلبوم‌ها کمک کرده‌اند، پول پرداخت کنند.

 

پلتفرم Mediachain چیست؟

MediaChain (اکنون بخشی از Spotify) است و یک پایگاه داده همتا به همتا و بلاکچین برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات در بین برنامه‌ها و سازمان‌های مختلف است. MediaChain همچنین با هنرمندان زیادی همکاری می‌کند، تا اطمینان حاصل کند که پرداخت عادلانه به آن‌ها پرداخت می‌شود. این شرکت قراردادهای هوشمندی با نوازندگان منعقد می‌کند که به طور مستقیم شرایط حق امتیاز خود را بدون دردسر گیج کردن اشخاص ثالث یا موارد احتمالی بیان می‌کنند.

 

پلتفرم Musicoin چیست؟

Musicoin یک پلتفرم استریم موسیقی است که از ایجاد، مصرف و توزیع موسیقی در یک اقتصاد مشترک پشتیبانی می‌کند. پلتفرم بلاکچین این شرکت امکان انتقال شفاف و ایمن موسیقی را به صورت همتا به همتا فراهم می‌کند. کوین آن‌ها، MUSIC، یک ارز جهانی است که از تمامی تجارت‌های پیرامون موسیقی و خریدهای مرتبط با موسیقی پشتیبانی می‌کند. Musicoin نیاز به شخص ثالث را از بین می‌برد؛ به این معنی که ۱۰۰ درصد کل درآمد استریم به هنرمندان تعلق می‌گیرد.

 

پلتفرم eMusic چیست؟

eMusic یک پلتفرم توزیع موسیقی و مدیریت حق امتیاز مبتنی بر بلاکچین است که به هنرمندان و طرفداران پاداش می‌دهد. پلتفرم موسیقی غیرمتمرکز این شرکت دارای پرداخت‌های فوری حق‌الامتیاز، مدیریت حقوق و پایگاه داده ردیابی، سرمایه‌گذاری جمعی از طرفداران به هنرمند و کسب درآمد از فروشگاه‌های پشتیبان برای دارندگان حق چاپ است. eMusic همچنین با ارائه محتوای هنرمندان انحصاری، مشوق‌های تبلیغاتی و قیمت‌های ارزان‌تر نسبت به سایر سایت‌های پخش، به طرفداران پاداش می‌دهد.

 

پلتفرم BitSong چیست؟

BitSong اولین پلتفرم پخش موسیقی غیرمتمرکز است که به هنرمندان، شنوندگان و تبلیغ کنندگان اختصاص داده شده است. سیستم مبتنی بر بلاکچین بیت سانگ به هنرمندان این امکان را می‌دهد که آهنگ‌ها را آپلود کرده و تبلیغات را به آن‌ها ضمیمه کنند. برای هر تبلیغی که گوش داده می‌شود؛ هنرمند و شنونده تا ۹۰ درصد از سود سرمایه‌گذاری شده توسط تبلیغ کننده را دریافت می‌کنند. توکن BTSG همچنین شنوندگان را قادر می‌سازد تا به هنرمندان مستقل کمک مالی کنند و موسیقی بخرند.

 

پلتفرم Audius چیست؟

Audius یک پلتفرم استریم کاملا غیرمتمرکز با جامعه‌ای از هنرمندان، شنوندگان و توسعه‌دهندگان است که با یکدیگر همکاری می‌کنند و موسیقی را به اشتراک می‌گذارند. پس از این‌که هنرمندان محتوای خود را بر روی پلتفرم شرکت آپلود کردند؛ رکوردهایی با مهر زمانی ایجاد می‌کند تا اطمینان حاصل شود که همه کارها به درستی ضبط شده است. Audius با ارتباط مستقیم هنرمندان با مصرف‌کنندگان، نیاز به پلتفرم‌های شخص ثالث را از بین می‌برد. علاوه بر این، Audius از بلاکچین استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که هنرمندان به طور منصفانه و فوری از طریق قراردادهای هوشمند دستمزد دریافت می‌کنند. سایت رسمی این پلتفرم audius.co است.

 

پلتفرم OnChain Music چیست؟

OnChain Music به وجود آمد تا به فهرست هنرمندان، گروه‌ها، خواننده‌ها، ترانه‌سراها، دی‌جی‌ها و نوازندگان مختلف کمک کند تا از طریق بلاکچین و فروش NFT درآمد بیشتری از حق امتیاز خود کسب کنند. این پلتفرم توکن MUSIC را ایجاد کرده است؛ یک ارز دیجیتال ترکیبی که ترکیبی از ویژگی‌های یک توکن سودمند، حاکمیت و سهم درآمد است. با افزایش ارزش توکن MUSIC، هنرمندانی که با فهرست OnChain قرارداد امضا کرده‌اند، این پتانسیل را دارند که پرداخت‌های حق امتیازی بیشتری دریافت کنند. موسیقی آن‌ها را به یک سرمایه‌گذاری ارزشمند تبدیل می‌کنند.

کاربردبلاکچین‌درصنعت موسیقی

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در موسیقی

اگرچه بلاکچین در موسیقی هنوز در سال‌های اولیه خود است؛ اما این فناوری بدون شک پتانسیل ایجاد اختلال در صنعت موسیقی را برای همیشه دارد. با توجه به رشد قوی در پلتفرم‌های موسیقی مبتنی بر بلاکچین، شیوه‌ای که کسب‌وکار موسیقی در آن انجام می‌شود را به طور اساسی تغییر خواهد داد. این منجر به توسعه یک اکوسیستم موسیقی متعادل‌تر و منصفانه‌تر خواهد شد که بر هنرمندان و مصرف‌کنندگان متمرکز است.

بازار موسیقی مطمئنا با گسترش پذیرش بلاکچین دستخوش تغییرات ساختاری خواهد شد. قدرت را از واسطه‌های فعلی تغییر می‌دهد و در نتیجه میلیاردها درآمد از دست رفته، تاخیر در پرداخت‌ها و هزینه‌های قانونی صنعت موسیقی صرفه‌جویی می‌کند و به هنرمندان کمک می‌کند. مالکیت و درآمد خود را دوباره به دست آورند. همچنین راه‌هایی برای پاداش مستقیم به هنرمندان ایجاد می‌کند، این کار با ایجاد انقلابی در روند حقوق و حق امتیاز، تضمین هنرمندان، نویسندگان، ناشران و همه افراد در موسیقی به وجود می‌آید. در نهایت، مزایای مالی برای هنرمندان احتمالا خلاقیت کلی را افزایش می‌دهد.

برای این‌که این اتفاق بیفتد، صنعت باید دور هم جمع شود تا یک رویه استاندارد را تعیین کند و به یکدیگر و فناوری اعتماد کند. به نظر می‌رسد، امروزه بلاکچین آنقدرها که خوش‌بینان معتقدند به رفع مشکلات صنعت موسیقی نزدیک نیست. چالش‌های پیچیده زیادی برای مقابله وجود دارد. یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به خود بلاکچین است. در حال حاضر، کاربرد بلاکچین در موسیقی پلتفرم‌های بلاکچینی به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و اکثر مردم نمی‌دانند فناوری بلاکچین چیست و چگونه کار می‌کند.

اکثر مصرف‌کنندگان در حال حاضر از یک پلتفرم پخش موسیقی استفاده می‌کنند، برای دوستداران موسیقی بسیار طبیعی‌تر است که از پلتفرم‌های اصلی Spotify، Amazon، Apple Music، YouTube و… برای گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه‌شان از هنرمندان مشهور استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند از برنامه‌های تلفن همراه در تلفن‌های هوشمند خود استفاده کنند و در حال حرکت به آن‌ها گوش دهند. پروژه‌های بلاکچین هنوز چیز کمی برای ارائه دارند و هنوز به کاربرد بلاکچین در موسیقی پی نبرده‌اند. هنوز هم فردای روشن و منصفانه‌ای است که همه علاقه‌مندان به بلاکچین و دوست‌داران موسیقی انتظار دارند.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در موسیقی

فناوری بلاکچین چگونه به هنرمندان کمک می‌کند؟

استفاده از فناوری بلاکچین می‌تواند نه تنها داده‌ها، بلکه فرآیندها و بسیاری از افراد میانی را ساده کند. واسطه‌هایی که در نهایت از خط پایانی هنرمند دور می‌شوند.

پر استفاده‌ترین پلتفرم برای موسیقی چیست؟

از نظر استفاده، یوتیوب با دو میلیارد کاربر فعال که به موسیقی گوش می‌دهند، بسیار جلوتر از سایر پلتفرم‌ها است.

چه الگوریتم‌هایی در Spotify استفاده می‌شود؟

الگوریتم Spotify با استفاده از هوش مصنوعی، سه ویژگی اصلی را هنگام تصمیم‌گیری برای توصیه محتوا تجزیه و تحلیل می‌کند: محتوای متن ترانه و زبان، ویژگی‌های آهنگ و عادت‌های شنیداری گذشته.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا