کاربرد بلاکچین در رسانه

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در رسانه، یکی از مهم‌ترین کاربردهای بلاکچین است که در این فناوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فناوری که به عنوان پایه‌ای برای بیت‌کوین طراحی شده بود؛ اکنون برای استفاده در انواع برنامه‌های تجاری و صنایع جدید در دسترس است. بلاکچین اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها بین یک فرستنده و یک گیرنده در یک شبکه بدون نیاز به یک مرجع مرکزی اجرا شود و سرعت تراکنش را افزایش داده و هزینه‌های تراکنش را کاهش دهد.

یک بلاکچین در اصل یک دفتر کل دیجیتال توزیع شده است. بلاکچین تراکنش‌ها را در زمان واقعی، به ترتیب زمانی و بدون تغییر ثبت می‌کند. قبل از این‌که بتوان یک تراکنش را به دفتر کل اضافه کرد، گره‌های شبکه باید توافق کنند. در واقع این روشی برای کنترل مداوم برای کیفیت داده‌ها، دستکاری و خطاها ارائه می‌دهد.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در رسانه و سرگرمی

بسیاری از سهامداران به تازگی در زنجیره ارزشمند رسانه ظاهر شده‌اند. این شامل هنرمندان به‌عنوان تولیدکنندگان محتوای اصلی، جمع‌آوری‌کننده‌ها، ارائه‌دهندگان شبکه و همچنین شخص ثالثی است که پرداخت‌های حق امتیاز را انجام می‌دهد. فناوری بلاکچین این پتانسیل را دارد که صنایع را به شدت تغییر دهد. دور زدن جمع‌آورنده‌های محتوا، سازمان‌های حق امتیاز و ارائه‌دهندگان شبکه توسط فناوری امکان‌پذیر شده است.

این به صاحبان محتوا کنترل بازار را می‌دهد. از آن‌جایی که صنعت رسانه و سرگرمی هند بسیار گسترده است؛ این فناوری پتانسیل سودمندی برای ذینفعان کلیدی را دارد. در نتیجه، راه‌حل‌های پرداخت و قرارداد مبتنی بر بلاکچین خطر مرتبط با اجزای پیچیده زنجیره ارزش رسانه و سرگرمی را از بین خواهند برد. در واقع، این اختلال می‌تواند، قیمت‌گذاری، تبلیغات، اشتراک درآمد و حق امتیاز را تغییر دهد. برای معاملات یا فروش تبلیغات، امکان دارد، دیگر نیازی به اختیار متمرکز نباشد. اگر از راه‌حل‌های قرارداد هوشمند از پیش تعریف شده استفاده شود؛ تراکنش‌های مالی می‌تواند ارزان‌تر باشد و توزیع سود می‌تواند اتوماتیک شود.

کاربرد بلاکچین در رسانه

 

تاثیر فناوری بلاکچین بر صنعت رسانه

فناوری بلاکچین تاثیر به‌سزایی در صنعت رسانه و سرگرمی دارد. در ادامه این مقاله به این موضوع می‌پردازیم:

کاهش نقض IP

دزدی دیجیتال، کپی‌های جعلی، نقض مالکیت معنوی (IP) توسط استودیوها، و تکثیر محتوای مجازی، همه هزینه‌های زیادی را برای صنعت رسانه و سرگرمی به همراه دارد. هنرمندان و تولیدکنندگان می‌توانند از Enterprise Ethereum برای مدیریت و حفظ حقوق مالکیت معنوی خود در دفتر کل غیرقابل تغییر با مهر زمانی و همچنین دیجیتالی کردن ابرداده‌های محتوای اصلی خود استفاده کنند. علاوه بر این، از آن‌جایی که بلاکچین‌ها فقط ضمیمه هستند، برای سازندگان راحت‌تر می‌شود که از حقوق خود در صورت وقوع نقض قانونی محافظت کنند.

کاهش وابستگی به واسطه‌ ها

رسانه‌ها و صنایع سرگرمی مملو از واسطه‌ها هستند. صنعت موسیقی ایالات متحده سالانه بیش از ۴۳ میلیارد دلار خرج می‌کند؛ اما هنرمندان تنها ۵ میلیارد دلار یا حدود ۱۲ درصد از کل آن را دریافت می‌کنند. سرویس‌های پخش درخواستی مثل YouTube، Spotify، Apple Music و Soundcloud به عنوان واسطه‌ها و بازیکنان کلیدی در صنعت موسیقی، در کنار شرکت‌های ضبط، ناشران موسیقی، مدیران موسیقی و توزیع‌کنندگان موسیقی عمل می‌کنند.

فعال شدن ریز پرداخت ها

وقتی که یک قطعه از محتوا در بلاکچین ثبت شد؛ بلاکچین هر استفاده از آن محتوا را پیگیری می‌کند. این ردیابی تکنیک‌های قیمت‌گذاری مبتنی بر مصرف را در زمان واقعی، سازگار و کاملا شفاف مثل صورت‌حساب اندازه‌گیری می‌کند. همچنین می‌توان از قراردادهای هوشمند برای پرداخت‌های خرد خودکار بین بیننده و سازنده استفاده کرد.

فروش P2P و توزیع محتوا

هنرمندان از اتریوم برای خودکارسازی بخش قابل توجهی از وظایف اداری مرتبط با قراردادها، مجوزها و پرداخت‌ها می‌توانند استفاده کنند. در نتیجه، پس از این‌ که فعالیت مبتنی بر قرارداد که اغلب مملو از واسطه‌ها است و با کسری از هزینه اجرا شد؛ سازندگان می‌توانند کار خود را مستقیما به صورت همتا به همتا توزیع کنند. بازارهای محتوای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین امکان ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان را بدون نیاز به واسطه‌های پرهزینه فراهم می‌کند.

پرداخت‌ های حق امتیاز

در یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین، هنرمندان می‌توانند آثار اصلی را ارسال کنند و اثر خود را منتشر کنند؛ توزیع را مدیریت کنند و گزینه‌های مجوز را کنترل کنند. پرداخت‌های حق امتیاز برای هر قطعه از محتوا می‌تواند در یک قرارداد هوشمند گنجانده شود و تنظیم شود تا هر زمان که از آن استفاده شد به سازنده پرداخت شود.

 

موارد استفاده از بلاکچین در رسانه

موارد استفاده بسیاری از کاربرد بلاکچین در رسانه وجود دارد. در ادامه موارد استفاده مهم را آورده‌ایم:

  • فروش همتا به همتا و توزیع محتوا
  • پرداخت‌های حق امتیاز ساده
  • مدل‌های صورت‌ حساب مبتنی بر استفاده

کاربردبلاکچین در رسانه

 

مزایای بلاکچین در صنعت رسانه

تجارت رسانه‌‎ای در خط مقدم انقلاب دیجیتال قرار دارد. کنترل مالکیت و توزیع در اینترنت دشوار است. برنامه‌های Web3 به سازندگان این امکان را می‌دهد که از هنر خود بهتر درآمد کسب کنند. آن‌ها می‌توانند یک بازار NFT راه‌اندازی کنند، قراردادهای هوشمند را برای سود بردن از فروش آتی اعمال کنند یا به طرفداران وفاداری که در مراحل اولیه موفقیت خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، پاداش دهند.

امنیت دارایی

تجارت رسانه‌ای از ابتدا یک قدم عقب‌تر از اشتراک‌گذاران دیجیتال محتوا بوده است. برنامه‌های بلاکچین راهی برای سازندگان برای تائید هویت، محدود کردن اشتراک‌گذاری و حفظ مالکیت دارایی‌های دیجیتال است.

جریان های درآمدی جدید

با بلاکچین، سازندگان می‌توانند دارایی‌های انحصاری را به‌عنوان NFT بفروشند و بخشی از سود حاصل از آن دارایی‌ها را در صورت معامله در آینده حفظ کنند. این مسئولیت‌پذیری همچنین بر استریمینگ تاثیر می‌گذارد؛ جایی که مدل‌های پرداختی به مشتریان توانمند می‌شوند و مستقیما به هنرمندان پاداش می‌دهند.

ارتباط با هواداران

تصور کنید که یک هنرمند سهامی از حرفه خود را در یک جشن رونمایی بفروشد. این هنرمند شانس این را دارد که طرفداران خود را برای سواری همراه کند و به وفاداری خود در حین انفجار شغل خود پاداش دهد. این یک باشگاه هواداران به عنوان یک سیستم چند حزبی است که تضمین می‌کند، درآمد در جامعه سازندگان باقی می‌ماند.

مقاله نقش بلاکچین در آینده بشر را بخوانید.

 

توانمندسازی فناوری بلاکچین برای فروش و توزیع محتوا در رسانه

با استفاده از اتریوم، هنرمندان می‌توانند بخش بزرگی از کارهای مدیریت کسب‌ و کار را در زمینه صدور مجوز، قراردادها و پرداخت‌ها خودکار کنند. وقتی  کار مبتنی بر قرارداد که معمولا مملو از واسطه‌ها است، خودکار و با کسری از هزینه انجام می‌شود؛ سازندگان می‌توانند کار خود را مستقیما به صورت همتا به همتا بفروشند. بازارهای مبتنی بر بلاکچین برای محتوای دیجیتال به سازندگان و مصرف‌کنندگان اجازه می‌دهند، بدون واسطه‌های پرهزینه با یکدیگر تعامل داشته باشند.

کاربردبلاکچین دررسانه

 

پرداخت حق امتیاز با استفاده از فناوری بلاکچین

در یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین، هنرمندان می‌توانند آثار اصلی خود را آپلود کنند و خودشان آن را منتشر کنند. گزینه‌های صدور مجوز را کنترل کنند و توزیع‌ها را مدیریت کنند. پرداخت‌های حق امتیاز را می‌توان در یک قرارداد هوشمند برای هر قسمت از محتوا برنامه‌ریزی کرد و به طور خودکار پس از استفاده به سازنده پرداخت شود.

 

گزینه قیمت گذاری جدید برای محتوای پولی

در حال حاضر، مشتریان برای دسترسی به تبلیغات و رسانه‌هایی مثل YouTube، Hulu، Tidal، Amazon Prime و Netflix به جمع‌آورندگان محتوا پول می‌دهند. از آن‌جایی که مشتریان با چندین سرویس استریم روبه رو هستند، فرصتی برای مدل‌های مبتنی بر مصرف پرداخت به ازای استفاده به وجود می‌آید. فناوری بلاکچین توانایی ثبت یک رکورد پیچیده از داده‌های استفاده از رسانه را دارد و مدل‌های قیمت‌گذاری کارآمد پرداخت خرد را ممکن می‌سازد.

کاربرد بلاکچین دررسانه

 

بلاکچین در موسیقی

میراث Napster در اشتراک‌گذاری همتا به همتای موسیقی تا به امروز ادامه دارد و یک صنعت کامل مجبور به انطباق با آن بود. اما چالش‌های مربوط به پرداخت‌ها، ردیابی جریان و توزیع پرداخت همچنان وجود دارد. قراردادهای هوشمند، NFTها و پرداخت‌های خرد امکان دارد؛ مشکلاتی را که یک صنعت در حال رشد است، درمان کند.

کاربرد بلاکچین در رسانه و سرگرمی

 

بلاکچین در تلویزیون

فناوری بلاکچین می‌تواند دارایی‌های دیجیتالی را بررسی کند و ویدیوهای تقلبی را قبل از انتشار اخبار حذف کند. مصرف‌کنندگان می‌توانند کانال‌هایی را که می‌خواهند انتخاب کنند و برای مقدار محتوایی که مصرف می‌کنند، پول پرداخت کنند. NFT‌ها می‌توانند انحصاری را در دنیای جریانی ایجاد کنند که در آن همه چیز همیشه در دسترس است.

 

بلاکچین در توزیع فیلم

یک بازیگر می‌خواهد بر اساس میزان مشخص شده در یک فیلم دستمزد دریافت کند. یک استودیو می‌خواهد آگهی‌ها یا قرار دادن محصولات را به‌طور دقیق قیمت‌گذاری کند. سازندگان می‌خواهند دسترسی و مالکیت کار را کنترل کنند. چالش‌های هویت، مالکیت و حق چاپ، همگی می‌توانند با بلاکچین کمک کنند.

 

رسانه های بلاکچینی و شرکت های رسانه اجتماعی

پروژه‌های بلاکچینی متفاوتی در حال کار بر روی رسانه و محتویات آن هستند که از بلاکچین به عنوان هسته اصلی خود استفاده می‌کنند. در ادامه مقاله به سه پروژه مهم در این زمینه می‌پردازیم:

کاربرد بلاکچین دررسانه و سرگرمی

پروژه Verasity چیست؟

Verasity خود را به عنوان یک شرکت بلاکچین معرفی کرده است که در آن ورزش‌های الکترونیکی، فناوری تبلیغاتی و مدیریت حقوق دیجیتال با هم برخورد می‌کنند. هدف این شرکت افزایش درآمد تبلیغاتی برای ناشران ویدیو با حذف تقلب در تبلیغات با فناوری Proof-of-View است. در ورزش‌های الکترونیکی، Verasity با برخی از نام‌های بزرگ بازی مثل PUBG Mobile و Riot Games همکاری کرده است.

پروژه Audius چیست؟

Audius یک پلتفرم پخش موسیقی برای عصر Web3 است. این یعنی کاربران می‌توانند به فهرست‌های پخش انتخاب‌شده گوش دهند؛ هنرمندان نوظهور جدیدی را کشف کنند و آهنگ‌ها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. همه این‌ها در حالی است که جوایز رمزارزی دریافت می‌کنند. از طرف دیگر، Audius خود را به عنوان یک سرویس دوست‌دار خالق قرار می‌دهد و هنرمندان را با معیارها و ابزارهایی برای تعمیق تعامل با طرفداران مجهز می‌کند تا بتوانند، پلتفرم خود را رشد دهند و در عین حال استقلال خود را از برچسب‌های اصلی حفظ کنند. برای استفاده از این پلتفرم به سایت audius.co مراجعه کنید.

پروژه Mirror چیست؟

Mirror یک پلتفرم انتشار آنلاین است که صنعت رسانه را به دوردست‌های Web3 سوق می‌دهد. به Mirror، با اتریوم وارد می‌شوید؛ نوشته‌های خود را در Arweave (یک شبکه ذخیره‌سازی غیرمتمرکز) ذخیره می‌کنید. پست‌های خود را به‌ عنوان مجموعه‌ای ثبت می‌کنید تا پرداخت‌های اشتراک کریپتو را جمع‌آوری کنید و یک DAO راه‌اندازی کنید. حتی می‌توانید NFTها را در پست‌های خود جاسازی کنید.

 

تعامل با مخاطب

درگیر کردن مخاطبان هسته اصلی هر کسب و کار سرگرمی است. چه فیلم، موسیقی، یا هر نوع رسانه دیگری، طول عمر و سودآوری آن همه به تعامل موثر و به نوبه خود، درآمدزایی بستگی دارد.

 

پلتفرم Audience

Audigent نوع جدیدی از پلتفرم داده شفاف برای تبلیغ‌کنندگان در فضای سرگرمی، ورزش و سبک زندگی است. این شرکت با داشتن شراکت فعال با یوتیوب و اینستاگرام، همچنین توسط صندوق جدید، Raised in Space، با همکاری Ripple’s XSpring، Scooter Braun و Warner Music Group حمایت می‌شود. این شرکت امیدوار است که اولین راه حل همه برای تعامل با مخاطب و کسب درآمد از داده‌های شخص اول باشد.

البته، هدف نهایی جذب مخاطب به طور کلی تبدیل همه آن‌ها به فروش بلیط برای رویدادها است. فروش بلیط به عنوان یکی از کاربردی‌ترین، کاربردهای بلاکچین در سرگرمی مورد استقبال قرار گرفته است. راه‌حل‌های دفتر کل توزیع شده در رسانه‌ها و سرگرمی‌ها به دنبال افزایش شفافیت و پاسخگویی به نفع سازنده است. در نتیجه، این امر اغلب محصول نهایی را برای مصرف‌کننده مقرون به صرفه‌تر می‌سازد. واسطه‌های غیرضروری را در طول مسیر حذف می‌کند و از رابطه دوست‌داشتنی و خوب هنرمند و هوادار محافظت می‌کند.

کاربردبلاکچین دررسانه و سرگرمی

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در رسانه

چگونه بلاکچین از حقوق مالکیت معنوی محافظت می‌کند؟

بلاکچین از یک دفتر کل توزیع شده برای ایجاد یک منبع حقیقت استفاده می‌کند و همه اعضای زنجیره باید قبل از ایجاد تغییر در حقیقت توافق کنند. این همان چیزی است که بلاکچین را به مقصدی برای افرادی که به دنبال محافظت از IP ارزشمند هستند تبدیل می‌کند.

بلاکچین در رسانه‌های اجتماعی چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین از شبکه‌های اجتماعی، اشتراک‌گذاری محتوا و حتی وبلاگ‌نویسی پشتیبانی می‌کنند؛ اما غیرمتمرکز بودن، رمزگذاری‌های سرتاسر را برای هر تعاملی امکان‌پذیر می‌کنند. همچنین، بیشتر آن‌ها از ویژگی‌های خاصی برای اکوسیستم‌های بلاکچین پشتیبانی می‌کنند.

چگونه بلاکچین رسانه و سرگرمی را متحول می‌کند؟

بلاکچین روشی را برای ردیابی مؤثر IP در چندین کانال نوید می‌دهد. با استفاده از این فناوری جدید، حقوق مالکیت معنوی را می‌توان به درستی ردیابی کرد و شرکت‌های مدیریت حقوق دیجیتال می‌توانند به سوابق کامل تراکنش‌های انجام شده دسترسی داشته باشند.

پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مبتنی بر بلاکچین چیست؟

Sapien یک پلتفرم خبری اجتماعی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. این فوق العاده سازگار و دموکراتیک است. Web3، یک شبکه اجتماعی که به سازندگان محتوا جبران خسارت می‌کند و مصرف‌کنندگان را دوباره کنترل داده‌هایشان را کنترل می‌کند، با اخبار جعلی مبارزه می‌کند. Sapien یک پلتفرم خبری اجتماعی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است.

آیا می‌توانید رسانه‌های اجتماعی را بر روی بلاکچین بسازید؟

بلاکچین یک دفتر کل است که عملا تغییر ناپذیر است. این یک رکورد دائمی ارائه می‌دهد که جعل یا پاک کردن آن امکان پذیر نیست، و آن را برای موارد استفاده از شبکه‌های اجتماعی خاص ایده آل می‌کند. در این مقاله، یک پلتفرم رسانه اجتماعی بلاکچین به نام Chirper را طراحی و می‌سازیم که بر روی اتریوم اجرا می‌شود.

آیا می‌توان از بلاکچین برای ارتباطات استفاده کرد؟

فناوری بلاکچین می‌تواند ارتباطات ایمن را برای تیم‌های ربات فراهم کند. سیستم ارتباطات مبتنی بر تراکنش تضمین می‌کند که تیم‌های ربات به هدف خود می‌رسند حتی اگر برخی از روبات‌ها هک شوند
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا