پیشرفته

کاربرد بلاکچین در بیمه

کاربرد بلاکچین در بیمه، یکی از کاربردهای اساسی در زندگی مردم محسوب می‌شود و می‌تواند صنعت بیمه را متحول کند. بیمه گذاران در شبکه پیوندی می‌توانند به اطلاعات ادعاهای تاریخی به سرعت و با دقت دسترسی داشته باشند. با استفاده از یک بلاکچین، شرکت‌های بیمه یک منبع مطمئن و واحد از حقیقت را به اشتراک می‌گذارند که در نهایت می‌تواند تقلب را کاهش دهد و مدیریت ادعاها را بسیار آسان‌تر کند.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در بیمه

صنعت بیمه همواره فضایی با مسئولیت پذیری بالا بوده است که در آن قراردادها و مطالبات به طور دقیق مدیریت می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی، صنعت چندین راه حل دیجیتالی را برای ساده کردن عملیات خود اتخاذ کرده است و بلاکچین یکی از آن‌هاست.

بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که اطلاعات را در چندین کامپیوتر ثبت می‌کند و شفافیت و تغییر ناپذیری را تضمین می‌کند. در مورد صنعت بیمه، بلاکچین نیاز به یک مرجع مرکزی را از بین می‌برد و به معاملات و ادعاها اجازه می‌دهد تا سریع‌تر و کارآمدتر پردازش شوند.

کاربرد بلاکچین در بیمه

 

شش کاربرد بلاکچین در بیمه

در ادامه درباره این‌که چگونه بلاکچین می‌تواند به طور مستقیم و غیرمستقیم فرآیندهای اساسی و مدل‌های تجاری بیمه‌گر را بهبود بخشد، بررسی می‌کنیم. موارد استفاده به بهبود عملکردهای عملیاتی شرکت بیمه و همچنین معاملات با ارائه دهندگان، واسطه‌ها و بیمه گذاران می‌پردازد، در نتیجه تجربه مشتری را بهبود می‌بخشد، ارزش محصول را افزایش می‌دهد و زمینه را برای انتخاب بیشتر مصرف کننده در بازار فراهم می‌کند. پایان بازی کاهش هزینه‌ها، بهبود اثربخشی عملیاتی و تقویت روابط با بیمه شده است. موارد استفاده ارائه شده در این گزارش به شرح زیر است:

۱- حرکت به سمت سوابق سلامت قابل همکاری و جامع
امنیت افزوده شده و توانایی ایجاد اعتماد بین نهادها دو دلیل است که چرا این فناوری می‌تواند به حل مشکل قابلیت همکاری بهتر از فناوری‌های موجود امروزی کمک کند.

۲- حمایت از الزامات اداری و استراتژیک با قراردادهای هوشمند
بلاکچین می‌تواند به‌طور خودکار سوابق توافق‌نامه‌ها، تراکنش‌ها و سایر مجموعه‌های اطلاعات ارزشمند را جمع‌آوری کند، سپس اطلاعات را به هم پیوند داده و با استفاده از قراردادهای هوشمند بر روی داده‌ها عمل کند.

۳- تشخیص تقلب به طور موثرتر
هنگامی که اطلاعات جعلی از طریق ادعاهای نادرست، برنامه‌های کاربردی جعلی یا کانال‌های دیگر به یک بیمه گر زندگی یا سلامت ارسال می‌شود، قراردادهای هوشمند می‌توانند به تعیین اینکه آیا ارسال واقعا معتبر است یا خیر.

۴- بهبود دقت فهرست ارائه دهنده
دایرکتوری‌های ارائه‌دهنده منحصر به فرد می‌توانند از پروتکل‌های اجماع غیرمتمرکز فناوری استفاده کنند تا به ارائه‌دهندگان و بیمه‌گران اجازه دهند فهرست‌ها را سریع‌تر و آسان‌تر به‌روزرسانی کنند.

۵- ساده‌سازی فرآیند درخواست با مشتری‌محوری‌تر کردن آن
ارائه مجموعه‌ای از سوابق پزشکی با دسترسی آسان‌تر و جامع‌تر در یک بلاکچین می‌تواند آسایش و آرامش خاطر را در چیزی که برای بسیاری اکنون یک فرآیند درخواستی مزاحم و اغلب دلسردکننده است، القا کند.

۶- تسهیل یک رابطه پویا بیمه گر/مشتری
سوابق الکترونیکی سلامت که به طور ایمن در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شوند، می‌توانند پایه و اساس ادغام طیف گسترده‌ای از رفتارهای مرتبط با سلامتی در پویایی بیمه‌گر/مشتری باشند.

وقتی صحبت از بلاکچین به میان می‌آید، شرکت‌های بیمه سلامت و زندگی باید جسورانه عمل کنند. بزرگ‌ترین فرصت‌ها ممکن است فراتر از ایجاد پیشرفت‌های تدریجی در مدل‌های کسب‌وکار فعلی و بهره‌گیری از ویژگی‌های منحصربه‌فرد بلاکچین برای ایجاد انواع کاملا جدید از سیاست‌های تعاملی و راه‌اندازی خدمات نوآورانه‌ای باشد که ارزش افزوده و کسب و کار را رشد می‌دهد.

 

شرکت‌های بیمه در مورد بلاکچین چه باید بکنند؟

۱- بیمه‌گران برای کاهش هزینه‌های اداری با فشار فزاینده‌ای مواجه هستند، حوزه‌ای که بلاکچین ممکن است با مدرن‌سازی سیستم‌های قدیمی فناوری اطلاعات، بهبود کارایی و تقویت رقابت، تاثیر زیادی بگذارد.

۲- نیروی کار سالخورده صنعت بیمه مستلزم افزایش اتوماسیون است که می‌تواند با قابلیت‌های بلاکچین فعال شود.

۳- سیستم‌ها، فرآیندها، پروتکل‌های امنیتی و مدل‌های کسب‌وکار جدید برای پاسخگویی به انتظارات فزاینده مشتریان برای خدمات مناسب، افزایش حریم خصوصی، محصولات نوآورانه، ارزش افزوده و قیمت‌های رقابتی بیمه‌گران مورد نیاز است.

۴- بخش‌های فناوری اطلاعات موجود ممکن است نیروی انسانی یا تخصص لازم برای حذف بلاکچین را نداشته باشند و وارد میدان شوند. بنابراین، بیمه‌گران باید شرکای بالقوه فناوری در زمینه بلاکچین را شناسایی کرده و شاید حتی روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند و همچنین تعامل با متخصصان خارجی در توسعه بلاکچین را در نظر بگیرند.

۵- برای تحقق بخشیدن به پتانسیل کامل بلاکچین به عنوان یک فرصت تحول کسب و کار، بیمه‌گران باید از تعدادی فن‌آوری دیگر در کنار هم استفاده کنند، از جمله تجزیه و تحلیل پیشرفته، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و همچنین با طیف گسترده‌ای از سهامداران همکاری کنند.

۶- بیمه‌گران منفرد و صنعت به‌عنوان یک کل باید فعالانه با کنسرسیوم‌های مراقبت‌های بهداشتی گسترده‌تری کار کنند تا اطمینان حاصل کنند که توسعه استانداردهایی که مخازن داده‌های قابل‌عملکرد با بلاکچین را آسان می‌کنند، منافع تجاری بلندمدت خودشان را برآورده می‌کنند.

۷- بیمه‌گران باید استراتژی، آزمایش و توسعه شواهد مفهومی را برای استفاده از بلاکچین برای ایجاد محصولات و خدمات نسل بعدی با روابط تعاملی بیشتر با بیمه‌گذاران خود ایجاد کنند، در حالی که در مقابل تجاوزات سایر بخش‌های صنعت و رقبای غیرسنتی محافظت می‌کنند.

کاربرد بلاکچین دربیمه

 

موارد استفاده از بلاکچین در بیمه چیست؟

بلاکچین را می‌توان در سراسر صنعت بیمه و در بسیاری از مشاغل از جمله:

 • ثبت اقلام با ارزش بالا و ضمانت نامه
 • رویه‌های مشتری خود را بشناسید (KYC) و ضد پولشویی (AML)
 • محصولات پارامتریک (مبتنی بر شاخص).
 • شیوه‌های بیمه اتکایی
 • رسیدگی به دعاوی
 • روش‌های توزیع
 • مدل‌های همتا به همتا (P2P).

 

بلاکچین چگونه بر ثبت اقلام و ضمانت‌های با ارزش تاثیر می‌گذارد؟

 • یک سابقه تغییرناپذیر و قابل اعتماد از منشا محصولات به نفع همه ذینفعان ایجاد کنید.
 • مالکیت و ادعای محصولات را در زمان واقعی و حتی در سراسر مرزها پیگیری کنید.
 • تلاش‌های صنعت را برای کاهش تقلب در ادعاها با داده‌های برتر و اشتراک‌گذاری داده‌ها افزایش دهید.

کاربردبلاکچین دربیمه

 

چگونه بلاکچین بر فرآیندهای KYC/AML تاثیر می‌گذارد؟

 • یک مخزن ضد دستکاری از داده‌های مشتری ایجاد کنید که می‌تواند به طور ایمن بین سازمان‌ها به اشتراک گذاشته شود.
 • کاهش خطر خطا و تلاش مضاعف از طریق این مکانیسم همکاری، صرفه جویی در زمان و منابع
 • بهبود دید فعالیت مشتریان در سراسر موسسات، بهبود انطباق و نظارت نظارتی

 

چگونه بلاکچین بر بیمه پارامتریک (مبتنی بر شاخص) تاثیر می‌گذارد؟

 • اتوماسیون بیشتر یا تمام قسمت‌های بیمه پارامتریک.
 • منطق یک خط مشی را در یک قرارداد هوشمند جاسازی کنید و اجازه دهید یک اوراکل (فید دیجیتالی) پس از یک رویداد ضرر از پیش تعریف شده، اجرا را آغاز کند.
 • تمام معاملات را بدون دخالت دستی تسویه و پاکسازی کنید.
 • اوراق قرضه بلایای طبیعی و سایر اوراق بهادار مرتبط با بیمه (ILS)، بیمه تاخیر و لغو پرواز، و بیمه محصولات کشاورزی را ساده کنید.

 

بلاکچین چه تاثیری بر بیمه اتکایی خواهد داشت؟

به بیمه‌گران اولیه، بیمه‌گران اتکایی، کارگزاران و تنظیم‌کننده‌ها اجازه داده شود تا داده‌ها را به‌طور امن در زمان واقعی به اشتراک بگذارند.
مدل‌سازی ریسک، ممیزی‌ها و بررسی‌های انطباق را خودکار کنید. برج‌های ریسک و معاهدات را در یک قرارداد هوشمند با مهر زمانی وفق دهید.

کاربردبلاکچین‌دربیمه

 

مزایای بلاکچین در بیمه چیست؟

فناوری بلاکچین سود قابل توجهی در بهره وری، صرفه جویی در هزینه، شفافیت، پرداخت سریع تر و کاهش تقلب به همراه خواهد داشت و در عین حال امکان به اشتراک گذاری داده‌ها را در زمان واقعی بین طرف‌های مختلف به شیوه ای قابل اعتماد و قابل ردیابی فراهم می‌کند. بلاکچین‌ها همچنین می‌توانند شیوه‌های جدید بیمه را برای ساخت محصولات و بازارهای بهتر فعال کنند.

شرکت‌های بیمه در یک محیط کاملا رقابتی فعالیت می‌کنند که در آن مشتریان خرده‌فروشی و شرکتی بهترین ارزش برای پول و تجربه آنلاین برتر را دارند. فناوری بلاکچین فرصتی برای تغییرات مثبت و رشد در صنعت بیمه است.

با قراردادهای هوشمند اتریوم و برنامه‌های غیرمتمرکز، می‌توان بیمه را روی حساب‌های بلاکچین انجام داد و مسیرهای حسابرسی بدون دستکاری و اتوماسیون بیشتری را معرفی کرد. نکته قابل توجه، هزینه پایین قراردادهای هوشمند و معاملات آن‌ها به این معنی است که بسیاری از محصولات می‌توانند برای نفوذ به بازارهای تحت بیمه در جهان در حال توسعه رقابتی تر شوند.

در نهایت، اکوسیستم بلاکچین در حال ظهور خود به بیمه نیاز دارد. بیمه سایبری را می‌توان به عنوان الگویی برای پوشش در نظر گرفت، با پسوندها و تاییدیه‌هایی برای ضررهای مالی (کیف پول‌های داغ و مبادلات)، گونه و جرم (کیف پول‌های سرد و خزانه)، مسئولیت حرفه ای (توسعه دهندگان)، و اوراق ضمانت (پروژه‌های فناوری و نرم افزار) . بیمه‌گران می‌توانند با شرکت‌های فناوری مانند ConsenSys Diligence همکاری کنند تا ریسک را ارزیابی کنند و در مورد بهترین شیوه‌ها برای کنترل زیان و کاهش آن توصیه کنند.

 

کاربرد بلاکچین‌دربیمه

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در بیمه

در نتیجه، فناوری بلاکچین پتانسیل بسیار زیادی در صنعت بیمه دارد، از بهبود شفافیت، افزایش سرعت و کارایی و کاهش تقلب. در حالی که بلاکچین هنوز در مراحل اولیه پذیرش است، واضح است که این پتانسیل را دارد که کل اکوسیستم بیمه را متحول کند و به نفع صنعت و مشتریانش باشد.

مقاله کاربرد بلاکچین در تبلیغات را بخوانید.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در بیمه

آینده بلاکچین در بیمه چیست؟

شرکت‌های Insurtech با بهره‌گیری از فناوری مدرن، مدل‌های سنتی بیمه را مختل می‌کنند و یکی از آن‌ها زنجیره بلوکی است. نه تنها بلاکچین می‌تواند به کاهش هزینه‌های بیمه گذاران در هنگام صدور بیمه نامه کمک کند، بلکه می‌تواند شفافیت بین همه طرف‌های درگیر را نیز افزایش دهد.

چرا باید در بیمه به بلاکچین اهمیت دهید؟

تشخیص تقلب و پیشگیری از ریسک: با انتقال ادعاهای بیمه به یک دفتر کل غیرقابل تغییر، فناوری بلاکچین می‌تواند به حذف منابع رایج کلاهبرداری در صنعت بیمه کمک کند.

آیا بلاکچین، بیمه را مختل می‌کند؟

خیر به تراکنش‌های مالی مانند جمع‌آوری مطالبات یا پرداخت‌ها امکان می‌دهد سریع‌تر، دقیق‌تر و قابل حسابرسی‌تر باشند. انطباق بیمه‌گران را قادر می‌سازد تا نظارت‌های نظارتی و هزینه‌های مرتبط را کاهش دهند.

آیا بلاکچین می‌تواند جایگزین بیمه عنوان شود؟

پاسخ منفی است، اما عنوان صنعت بیمه می‌تواند. انتقال سوابق به بلاکچین نیاز به بیمه را از بین نمی‌برد، زیرا همچنان نقص‌هایی در عناوین وجود دارد که باید درمان شوند.

آیا شرکت‌های بیمه از رمزارز استفاده می‌کنند؟

تعداد کم اما رو به رشدی از بیمه گذاران رمزارز را به عنوان یک فرم پرداخت می‌پذیرند. مزایای انجام این کار شامل شفافیت تایید و ردیابی پرداخت است. در مواردی که بیمه‌گران دارایی‌های کریپتو را پذیره‌نویسی می‌کنند، پذیرش حق بیمه در ارز ریسک، نوسانات FX را از بین می‌برد.

قراردادهای هوشمند در بیمه چیست؟

قرارداد هوشمند یک قرارداد بیمه مبتنی بر بلاکچین است که زمانی پرداخت می‌شود که شرایط خاصی از پیش تعریف شده برآورده شده باشد. پس از تحول در دهه گذشته، امروزه قراردادهای هوشمند شفاف و مبتنی بر داده هستند و بنابراین با قراردادهای بیمه پارامتریک قابل مقایسه هستند.

 

امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا