کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین یکی از کاربردهای اساسی و بنیادی در حوزه بلاکچین است. سازندگان در حال توسعه پروژه‌های بلاکچینی این پتانسیل هستند تا به آن‌ها در ساده‌سازی عملیات به دست آوردن دید بهتر در زنجیره تامین و ردیابی دارایی‌ها کمک کند. بلاکچین پتانسیل ایجاد انقلابی در نحوه طراحی، مهندسی، ساخت و مقیاس‌بندی محصولات خود را دارد. پس امیدوارم تا انتهای این مقاله جامع همراه ما باشید و از کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین آشنا شوید که چه‌طوری‌ بلاکچین با تولید، صنعتی در حال رشد که بسیار مرتبط با اقتصاد جهانی است، تاثیر می‌گذارد و با آن تلاقی می‌کند.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین

رکورد اولیه یک پایگاه داده بلاکچین، بلوکی است که شامل هویت دیجیتالی دو طرف است؛ یک نمایش دیجیتالی از اشیا یا طرف‌هایی که بین خودشان منتقل می‌شوند و بلوک‌ها با استفاده از الگوریتم‌های اجماع به هم مرتبط می‌شوند که حالت یکپارچه را در بین بلوک‌ها را ارائه می‌کند.

تولیدکنندگان در حال کار بر روی بلاکچین هستند که به آن‌ها کمک می‌کند تا عملکرد خود را بهبود بخشند و دید بهتری در زنجیره تامین پیچیده داشته باشند و دارایی‌ها را با دقت بالایی رصد کنند. فرآیندهای طراحی، مهندسی، تولید هوشمند و افزایش مقیاس تولیدکنندگان همگی توسط بلاکچین متحول می‌شوند؛ چون راه‌حل‌های توسعه بلاکچین در حال بازنویسی نحوه تعامل کسب‌وکارها با حذف مسائل مربوط به اعتماد بین شرکت‌هایی هستند که باید در اکوسیستم تولید همکاری کنند.

اکثر شرکت‌های تولیدی با بررسی سیستماتیک یک مورد استفاده حیاتی برای فناوری بلاکچین در فرآیند تولید شروع می‌کنند. انجام این کار با ارزیابی چالش‌های تجاری فعلی شرکت و اهداف آینده آغاز می‌شود. شرکت‌ها می‌توانند به نحوه استفاده از فناوری برای کاهش مناطق پیچیده و برآورده کردن نیازهای مصرف کننده نگاه کنند. شرکت پس از درک کامل فرصت‌ها و مشکلات خود، مناسب‌ترین راه‌حل فن‌آوری را از میان گزینه‌های مختلف انتخاب کند.

یکی از موارد مهمی که در آن بلاکچین خود را ثابت کرده است، در حوزه شفافیت است. بلاکچین می‌تواند شفافیت و اعتماد را در سراسر زنجیره ارزش صنعتی، از تامین مواد اولیه تا تحویل محصول تکمیل شده، افزایش دهد. نظارت بر زنجیره تامین با استفاده از فناوری بلاکچین، شفافیت بیشتر، منشا مواد، اصالت، تشخیص کیفیت، کنترل دسترسی، ردیابی دارایی، تضمین کیفیت و انطباق با مقررات را تضمین می‌کند.

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک فناوری دفتر کل توزیع شده است که نیاز به یک واسطه قابل اعتماد را از بین می‌برد، از تراکنش‌های همتا به همتا پشتیبانی می‌کند و اتوماسیون تراکنش و تسویه تراکنش تقریبا آنی را امکان‌پذیر می‌کند. فناوری بلاکچین، تراکنش‌ها را به رویدادهای واقعی زندگی مثل بیمه خودرو و رفتار رانندگی فردی، مدیریت داده‌ها، قابلیت ردیابی، توزیع انرژی عمده‌فروشی و کارایی بیشتر از طریق ردیابی و کشف تقلب در زنجیره‌های تامین مرتبط می‌کند.

بلاکچین‌ها از سه جز ضروری تشکیل شده‌اند. یک پایگاه داده توزیع شده که فهرستی از تمام تراکنش‌های بین طرفین در بلاکچین است، گره‌هایی که کپی‌های پایگاه داده را میزبانی می‌کنند و نقاط دسترسی را به کاربران نهایی ارائه می‌دهند و مکانیسم‌هایی که چگونگی تشکیل یک پایگاه داده برای بلاکچین مورد نظر را نشان می‌دهد.

کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین

 

پایگاه داده ها و بلاکچین

یک تفاوت عمده بین یک پایگاه داده معمولی و یک بلاکچین، نحوه ساختار داده‌ها است.

یک بلاکچین اطلاعات را در گروه‌هایی به نام بلوک‌ها جمع‌آوری می‌کند که قطعاتی از اطلاعات را در خود نگه می‌دارند. بلوک‌ها ظرفیت ذخیره‌سازی محدودی دارند و هنگامی که پر می‌شوند، بسته می‌شوند و به بلوک پر شده قبلی متصل می‌شوند، به این ترتیب زنجیره‌ای از داده‌ها به نام زنجیره بلوکی تشکیل می‌شود. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده است در یک بلوک جدید تشکیل می‌شود که پس از پر شدن به زنجیره اضافه می‌شود.

یک پایگاه داده معمولا داده‌های خود را در جداول ساختار می‌دهد، در حالی که یک بلاکچین، همان‌طور که از نامش پیداست، داده‌های خود را به قطعات یا بلوک‌هایی که به هم متصل می‌شوند؛ ساختار می‌دهد. این ساختار داده به طور ذاتی یک جدول زمانی برگشت‌ناپذیر از داده‌ها را هنگامی که در طبیعت غیرمتمرکز پیاده‌سازی می‌شود، ایجاد می‌کند. هنگامی که یک بلوک پر می‌شود، مهر می‌شود و بخشی از این جدول زمانی می‌شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می‌شود، یک مهر زمانی دقیق داده می‌شود.

بلاکچین نوعی پایگاه داده مشترک است که با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات متفاوت است. بلاکچین داده‌ها را در بلوک‌هایی ذخیره می‌کند. سپس از طریق رمزنگاری به یکدیگر مرتبط می‌شوند. بلاکچین‌های غیرمتمرکز تغییرناپذیر هستند، یعنی داده‌های وارد شده برگشت‌ناپذیر هستند. آن‌ها با ورود داده‌های جدید، وارد یک بلوک جدید می‌شوند. وقتی که بلوک با داده پر شد، به بلوک قبلی زنجیر می‌شود. این باعث می‌شود داده‌ها به ترتیب زمانی به هم متصل می‌شوند.

انواع مختلفی از اطلاعات را می‌توان در یک بلاکچین ذخیره کرد؛ اما رایج‌ترین استفاده تاکنون به عنوان دفتر کل برای تراکنش‌ها بوده است. هدف بلاکچین این است که اجازه دهد اطلاعات دیجیتال ثبت و توزیع شوند؛ اما هرگز ویرایش نشود. به این ترتیب، بلاکچین پایه‌ای برای دفترهای غیرقابل تغییر یا سوابق تراکنش‌هایی است که نمی‌توان آن‌ها را تغییر، حذف یا از بین برد. به همین دلیل است که بلاکچین‌ها به عنوان فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) نیز شناخته می‌شوند.

اولین بار به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی در سال ۱۹۹۱ توسعه یافته است. مفهوم بلاکچین قبل از اولین کاربرد گسترده آن در سال ۲۰۰۹ در بیت کوین در سال ۲۰۰۹ استفاده شد. در سال‌های پس از آن، استفاده از بلاکچین از طریق ایجاد ارزهای دیجیتال متعدد، تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) گسترش یافته است. برنامه‌ها، توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) و قراردادهای هوشمند.

 

مزایای فناوری بلاکچین برای صنایع سنگین

بخش‌های هوافضا، دفاع، انرژی، معدن، انرژی‌های تجدیدپذیر و تولیدات سنگین زیر بار مدیریت، پردازش و ذخیره‌سازی اسناد کاغذی هستند. دلیل آن این است که صنایع سنگین دارای طیف گسترده‌ای از مکانیسم‌های منطبق با مقررات هستند. رژیم‌ها و فرآیندهای نظارتی سنگین باعث تولید بی وقفه و تکرار اسناد در سراسر مرزهای سازمانی می‌شود. حجم انبوه کاغذبازی‌ها اغلب آن‌قدر سنگین است که بسیاری از کسب و کارها در این بخش، امکانات انبارداری را برای ذخیره سال‌ها سوابق کاغذی کنار گذاشته‌اند.

برای مثال، گواهی استاندارد اروپایی EN 10204، گواهی انطباق و چارچوب تضمین کیفیت در صنعت فلز، گواهینامه‌های PDF را صادر می‌کند. متاسفانه، این گواهی‌ها توسط ماشین قابل خواندن نیستند. با این وجود، صنعت فلز اروپا هر سال بیش از ۱۰۰ میلیون از این گواهی‌ها را برای اسناد مواد و انطباق با مقررات پردازش می‌کند.

 

موارد استفاده از فناوری بلاکچین در صنایع سنگین

فناوری‌های بلاکچین از توسعه هویت‌های دیجیتال منحصر به فرد پشتیبانی می‌کنند. فناوری بلاکچین سوابق قابل تایید عمومی، فقط پیوست و غیرقابل تغییر ایجاد می‌کند. این رکوردهای داده غیرمتمرکز دارای مهرهای زمانی گسسته هستند که صحت آن‌ها را به ترتیب زمانی تایید می‌کند. برای این منظور، فناوری دفتر کل توزیع‌شده می‌تواند از قابلیت ردیابی کالا در هر مرحله از تولید بالادستی پشتیبانی کند و گواهی‌های دیجیتال باز، شفاف و تغییرناپذیر را در هر مرحله ایجاد کند.

در نتیجه، گواهی‌های انطباق و هویت در دفتر کل بلاکچین قابل اشتراک‌گذاری، قابل خواندن توسط ماشین و قابل اعتماد خواهند بود. هویت‌های دیجیتال بوروکراسی و مه‌آلودگی را که تقلب و جعل گواهی‌های انطباق و کیفیت را تشویق می‌کند، از بین خواهد برد. برای این منظور، دولت استرالیا به Everledger، یک شرکت فناوری کوئینزلند، ۳ میلیون دلار بودجه برای تسریع صدور گواهینامه دیجیتالی معدنی حیاتی در فناوری بلاکچین ارائه کرده است.

گروه BHP، یک شرکت معدنی پیشرو در استرالیا، اسناد دیجیتال را در زمان واقعی در پلتفرم بلاکچین MineHub متعلق به IBM پردازش کرده است. BHP با موفقیت تجارت آهن را با Baosteel چین و مس را با China Minmetals Corp انجام داده است. BHP تجارت فرامرزی فلزات دیجیتال خود را در سال ۲۰۲۲ گسترش می‌دهد تا بیشتر در رویه‌های لجستیک، بانکی و حاکمیتی صرفه‌جویی کند.

کاربردبلاکچین درصنایع سنگین

 

فناوری بلاکچین در تجارت انرژی همتا به همتا

تجارت انرژی همتا به همتا از طریق فناوری بلاکچین می‌تواند از تولید انرژی تجدیدپذیر غیرمتمرکز و سیستم‌های بازار پشتیبانی کند. برای مثال، پلتفرم‌های تجارت انرژی و مدیریت بازارهای ریزشبکه می‌توانند از عملیات فرآیندهایی مثل ایستگاه‌های تعویض باتری خودروهای الکتریکی پشتیبانی کنند. آن‌ها همچنین قیمت‌های آنی انرژی‌های تجدیدپذیر را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌کنند و تجارت انرژی‌های تجدیدپذیر را بین طرف‌های متصل به شبکه در یک پلتفرم امن و خصوصی گسترش می‌دهند.

LO3 Energy، یک پلتفرم زیرساخت بلاکچینی انرژی خرده‌فروشی مبتنی بر ابر، اکنون پلتفرم Pando خود را در نیوساوت ولز اجرا می‌کند. پلتفرم Pando تجارت انرژی همتا به همتا را آسان می‌کند و بازارهای انرژی محلی را برای کاربران خود ایجاد می‌کند. LO3 Energy برای مدیریت دارایی‌های خورشیدی سایت نیو ساوت ولز و بهینه‌سازی مصرف برق با Solar Bay، یک صندوق انرژی تجدیدپذیر استرالیایی شریک شده است.

 

پشتیبانی بلاکچین از اشتراک گذاری داده های همتا به همتا

بیشتر جمع‌آوری داده‌های تعمیر و نگهداری هواپیما هنوز دستی است. وضعیت هواپیما و داده‌های تاریخی بیش از ۴۰ سیستم دارد. داده‌های این سیستم توسط بسیاری از اشخاص ثالث که اغلب رقبای صنعتی هستند، کنترل می‌شود. این احزاب اغلب در به اشتراک‌گذاری داده‌ها بی‌میلی نشان می‌دهند. در نتیجه، تعمیر و نگهداری هواپیما فرآیندی واکنشی، زمان‌بر و پرهزینه است که فروشندگان مزدور از آن بهره می‌برند و قطعات را کم‌تامین یا مازاد عرضه می‌کنند.

فناوری بلاکچین از اشتراک‌گذاری داده‌ها در شبکه‌های همتا به همتا پشتیبانی می‌کند. هر گره در یک شبکه فناوری مبتنی بر اجماع می‌تواند داده‌های نصب یا تولید قطعه و تاریخچه سرویس و جایگزینی یا جدول زمانی آن را ارائه دهد. فناوری بلاکچین همچنین می‌تواند برای تکنسین‌هایی که تعمیرات را انجام می‌دهند، هویت دیجیتال یا «گواهی تولد» را برای هر قطعه هواپیما انجام دهند. این هویت‌های دیجیتالی تصاویر لحظه‌ای از وضعیت هواپیما از زمان تولید تا از کار افتادگی آن را ارائه می‌دهند.

بنابراین، فناوری بلاکچین می‌تواند زمان توقف هواپیما و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد، بهره‌وری کارگران را بهبود بخشد و ارزش هواپیماها را در بازارهای ثانویه به دلیل در دسترس بودن مدارک قابل تایید دیجیتالی افزایش دهد. SkyThread یک پروژه بلاکچینی جدید است که از شبکه‌های اشتراک گذاری داده غیرمتمرکز صنعت هوانوردی تجاری پشتیبانی می‌کند. کنسرسیوم داده مستقل، پلتفرم تبادل داده همتا به همتای بدون خطا خود را برای هوانوردی اداره می‌کند. بلاکچین‌ها می‌توانند انواع دیگری از اطلاعات مثل قراردادهای قانونی، شناسه‌های دولتی یا موجودی محصول یک شرکت را در خود نگه دارند.

فناوری بلاکچین به امنیت و اعتماد غیرمتمرکز دست پیدا می‌کند. هر بلوک جدید همیشه به صورت خطی و زمانی ذخیره می‌شود. یعنی همیشه بلوک‌های جدید در انتهای بلاکچین اضافه می‌شوند. پس از ایجاد یک بلوک تا انتهای زنجیره بلوکی، بازگشت به عقب و تغییر محتویات آن بلوک بسیار دشوار است؛ مگر این‌که اکثریت شبکه برای انجام این کار به اجماع رسیده باشند. این به این دلیل است که هر بلوک حاوی هش (#)، به همراه هش بلوک قبل از خود و همچنین مهر زمانی ذکر شده قبلی است.

کدهای هش توسط یک تابع ریاضی ایجاد می‌شوند که اطلاعات دیجیتال را به دنباله‌ای از اعداد و حروف تبدیل می‌کند. اگر آن اطلاعات به هر نحوی ویرایش شود، کد هش نیز تغییر می‌کند. برای اعتبارسنجی ورودی‌ها یا رکوردهای جدید در یک بلوک، اکثریت توان محاسباتی شبکه غیرمتمرکز باید با آن موافقت کنند. بلاکچین‌ها با یک مکانیسم توافقی مثل اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) ایمن می‌شوند تا از اعتبارسنجی تراکنش‌های بد جلوگیری کنند. این مکانیسم‌ها حتی زمانی که هیچ گره واحدی مسئول نیست، امکان توافق را فراهم می‌کند.

کاربردبلاکچین‌درصنایع سنگین

 

ایجاد تحول بلاکچین در صنعت تولید

اگرچه کاربرد بلاکچین در سایر صنایع مثل امور مالی همیشه مطرح بوده است؛ اما موارد استفاده از فناوری بلاکچین در تولید بسیار گسترده‌تر است. تولید در سراسر صنایع رخ می‌دهد؛ چون تنها از این طریق است که می‌توانیم بیشتر ایده‌ها و اکتشافات را در دنیای فیزیکی آشکار کنیم. از زمان انقلاب صنعتی، ما در فناوری‌های متعددی که تولید فیزیکی کالاها را ممکن ساخته است، پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم. ماشین‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و همه آن‌ها توسط نرم‌افزاری کنترل می‌شوند که داده‌های منتقل شده را با سرعت غیرقابل تصوری مبادله می‌کنند.

هزاران جز برای تولید محصولات مورد نیاز است که ساخت چیزهای بی شماری را پیچیده می‌کند. ساختار چند جزیی فرآیند و ماهیت متوالی داده‌های فرآیند تولید به خوبی به استفاده از فناوری بلاکچین برای جمع‌آوری و ضبط داده‌ها در صنعت تولید کمک می‌کند. سرعتی که تولیدکنندگان اکنون مشتاقانه منتظر راه حل‌های توسعه بلاکچین و پیاده‌سازی در تجارت خود هستند، نباید تعجب‌آور باشد.

فناوری بلاکچین این توانایی را دارد که به طور کامل صنعت تولید را از طریق اتوماسیون کارخانه، منشا محصول، حفاظت از IP، انطباق با مقررات، اتوماسیون IOT و موارد دیگر تغییر دهد. مشکلات زیادی در تولید وجود دارد که با بلاکچین قابل حل است. ما می‌توانیم ساخت هواپیما را مثال بزنیم که برای تعمیر و نگهداری محصولات پیچیده مهندسی نیاز به انتشار دستورالعمل‌های فنی دارد. این نشریات فنی نیز در بیشتر موارد نیاز به به روز رسانی و بازنشر دارند تا تکنسین‌ها و مهندسان در کار خود به روز باشند.

در حالی که بسیاری از شرکت‌ها هنوز از اسناد کاغذی و فیزیکی استفاده می‌کنند، نیاز به محرمانگی در برخی از جنبه‌های تخصصی این پروژه‌ها تنها از طریق فناوری بلاکچین قابل تضمین است. توسعه دهندگان بلاکچینی می‌توانند به راحتی یک چارچوب بلاکچین برای این انتشارات ایجاد کنند و مشخص کنند که چه کسی می‌تواند به سند دسترسی داشته باشد و این دسترسی کاربر در بلاکچین را کدگذاری کند. در ادامه این مقاله چند مورد از کمک‌های بلاکچین به صنعت تولید را عنوان می‌کنیم.

 

کاهش هزینه های اداری در تولید با بلاکچین

بلاکچین در تولید می‌تواند به طور قابل توجهی هزینه‌های سربار کسب و کارهای تولیدی عملیاتی را کاهش دهد و موانع ورود را کاهش دهد. یک ماشین به عنوان یک سرویس در یک مدل کسب‌وکار مبتنی بر بلاکچین به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا برای خروجی ماشین‌هایی که به کار می‌گیرند به جای خود ماشین، هزینه‌ها را کاهش دهند. با اجرای این مدل کسب و کار، تولیدکنندگان و طراحان جدید می‌توانند محصولات خود را بدون متحمل شدن هزینه‌های سنگین راه‌اندازی و به بازار عرضه کنند. قراردادهای هوشمند، یکی دیگر از موارد حیاتی فناوری بلاکچین، امکان اتوماسیون فرآیندهای تجاری مختلف، از خرید تا پرداخت را فراهم می‌کند.

کاربردبلاکچین‌درصنایع‌سنگین

 

تضمین ثبات با طبیعت تغییر ناپذیر داده ها در بلاکچین

بلاکچین‌ها غیرمتمرکز هستند و برای بلاکچین‌های عمومی، داده‌ها برای همه در دسترس و قابل دسترسی است؛ بنابراین تراکنش‌های موجود در شبکه برای همه شرکت‌کنندگان قابل مشاهده است. ماهیت تغییرناپذیر و غیرمتمرکز بلاکچین، ثبات را تضمین می‌کند. به طور ضمنی، یک بلاکچین به عملکرد عادی خود ادامه خواهد داد، حتی اگر یکی از سرورها از کار بیفتد یا یکی از گره‌ها شبکه را ترک کند یا به دلایلی از کار بیفتد. صنایعی که به سمت یک مدل کسب و کار قوی می‌روند، از ثبات ارائه شده توسط راه‌حل‌های بلاکچین سود خواهند برد.

 

شفافیت و اعتماد در معاملات تولیدی با بلاکچین

بلاکچین ابزاری فوق‌العاده برای کسب و کارهایی است که به دنبال ایجاد اعتماد در میان مصرف‌کنندگان مختلف هستند. دفتر کل توزیع شده دارای یک نسخه واحد و غیرقابل تغییر از داده‌ها است که همیشه در دسترس همه شرکت‌کنندگان شبکه است. شبکه باید هر تراکنش یا اصلاح را تایید کند و اعتبار آن را افزایش دهد. فرآیند ریاضی یا اجماع برای پیوند دادن داده‌های بلاکچین بسیار پیچیده و قابل اعتماد است. تایید یک تراکنش ممکن است از طرف کاربر چنین تراکنشی ساده به نظر برسد؛ اما میلیون‌ها و نه میلیاردها محاسبات درگیر می‌شود و ردیابی راستی‌آزمایی تا اولین بلوک در بلاکچین انجام می‌شود.

 

افزایش امنیت با فناوری بلاکچین

کد رمزگذاری گسترده لازم برای اطمینان از امنیت سیستم، پذیرش بلاکچین را خاص می‌کند. شفافیت بلاکچین با تقاضای امضاهای رمزگذاری شده در هر تراکنش مهر و موم شده است که مقاومت در برابر دستکاری را بهبود می‌بخشد. ذخیره‌سازی شبکه نیز غیرمتمرکز است و خطر حملات امنیت سایبری به دفتر کل و داده‌هایی که در آن نگهداری می‌شود را کاهش می‌دهد. اطلاعات فرآیندهای حیاتی در تولید را می‌توان به طور ایمن در بلاکچین ذخیره کرد تا شرکت‌هایی که گاهی اوقات برای تحویل کالا به مشتریان نهایی به پاسپورت دیجیتالی نیاز دارند، دسترسی پیدا کنند.

 

ردیابی پیشرفته در تولید

در زنجیره‌های تامین پیچیده، شرکت‌های تولیدی می‌توانند از بلاکچین برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها ساده‌تر، دقیق‌تر و ایمن‌تر استفاده کنند. این می‌تواند یک رکورد دیجیتال دائمی از مواد، قطعات و محصولات ارائه دهد که امکان مشاهده سرتاسر را فراهم می‌کند و یک منبع حقیقت واحد را برای همه طرف‌ها فراهم می‌کند. این مزایا در صورتی حیاتی هستند که نظارت بر زنجیره تامین شامل چندین بازیکن با سیستم‌های IT مستقل خود باشد یا عدم اعتماد بین شرکت‌کنندگان یا نیاز به حضور در شرکت‌های جدید وجود داشته باشد.

کاربرد بلاکچین‌درصنایع‌سنگین

 

ساده‌سازی و ایمن‌سازی چک‌های تضمین کیفیت

یکی دیگر از اهداف اصلی کارخانه آینده، افزایش ارزش برای مصرف کنندگان است که ممکن است با استفاده از بلاکچین برای پشتیبانی از کنترل کیفیت انجام شود. بلاکچین این امکان را فراهم می‌کند تا شفافیت کامل و مستندات کامل را در مورد کیفیت فرآیندها و کالاها به مشتریان ارائه دهد. بدون فناوری بلاکچین، این کالاها اغلب به کمک‌های گران قیمت از طرف طرف‌های مرکزی که پلتفرم‌های فناوری اطلاعات را مدیریت می‌کنند، نیاز دارند.

بلاکچین اسناد غیرقابل تغییری از بررسی‌های کیفیت و داده‌های فرآیند تولید ایجاد می‌کند و به مشتریان در ردیابی اقلام ورودی در طول زنجیره تامین کمک می‌کند. هر تراکنش، تغییر یا بررسی کیفیت به طور خودکار از طریق برچسب منحصر به فرد پایگاه داده برای هر محصول در بلاکچین ثبت می‌شود. راه‌اندازی تولید باید دارای بررسی‌های خودکار کیفیت باشد که اندازه‌گیری‌ها را مستقیما روی بلاکچین ایجاد و بنویسد تا این برنامه کار کند.

مقاله کاربرد بلاکچین در تبلیغات را بخوانید.

 

صرفه جویی در هزینه با ماشین آلات بلاکچینی

استفاده از یک مدل مبتکرانه پرداخت به ازای استفاده برای تجهیزات که به عنوان ماشین‌های خدمات شناخته می‌شود، با کمک بلاکچین (MaaS) maasblockchain.com امکان‌پذیرتر می‌شود. یک تامین‌کننده ماشین آلات در این مدل به جای فروش تجهیزات تولیدی، هزینه استفاده از تجهیزات را بر اساس خروجی آن دریافت می‌کند. برای مثال، تامین‌کننده ماشین آلات به جای فروش کمپرسور، هوای فشرده را بر حسب حجم ارائه می‌دهد.

تولیدکنندگان ممکن است از هزینه‌های اولیه اجتناب کنند و به جای داشتن ماشین آلات تولیدی پیشرفته، به سادگی تجهیزات را برای دسترسی به جدیدترین فناوری با تکیه بر MaaS ارتقا دهند. پارادایم MaaS به سازندگان اجازه می‌دهد تا انعطاف‌پذیری تولید خود را در صورتی که به طور مناسب توسط کارشناسان متخصص بلاکچین اجرا شود، افزایش دهند.

کاربرد بلاکچین‌ درصنایع‌سنگین

 

تکنیک های نگهداری بهتر با بلاکچین

تکنیک‌های تعمیر و نگهداری جدید، مثل قراردادهای خدمات خودکار و فواصل نگهداری کمتر، می‌توانند توسط بلاکچین پشتیبانی شوند. این پیشرفت‌ها برای افزایش مدیریت تکنولوژیکی تجهیزات ساخت پیچیده مورد نیاز است. کاربران قراردادهای خدمات و اسناد نصب مربوط به هر دستگاه را به رکورد بلاکچین اضافه می‌کنند و یک دوتایی دیجیتالی از تجهیزات تولید می‌کنند تا به راحتی تعمیر و نگهداری برون سپاری شده را آسان کنند. سپس استفاده از فناوری بلاکچین می‌تواند اجرای خودکار و پرداخت تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی شده را مکانیزه کند.

ماشینی که نیاز به سرویس دارد می‌تواند یک درخواست سرویس، یک قرارداد هوشمند برای کار یا یک قطعه جایگزین ایجاد کند. پردازش پرداخت به صورت خودکار پس از انجام سفارش انجام می‌شود. علاوه بر این، رکورد بلاکچین با شواهد تغییرناپذیر تاریخچه نگهداری تکمیل می‌شود. چنین برنامه‌هایی که هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند، قابلیت اطمینان تجهیزات را بهبود می‌بخشند، نظارت بر سلامت و ساییدگی تجهیزات را آسان‌تر می‌کنند.

مقاله کاربرد بلاکچین در NFT را بخوانید.

 

تولید افزودنی و بلاکچین

ساخت افزودنی یک رویکرد تولید ماشین آلات است که از تکنیک‌های تولید سریع و چاپ سه بعدی نشات می‌گیرد. تولید افزودنی شامل افزودن مواد و چیدن لایه‌های متوالی است. اگرچه تولید افزودنی مزایای زیادی مثل صرفه‌جویی در زمان، کاهش موجودی، تولید در محل در صورت نیاز و کاهش ردپای کربن از طریق بهینه‌سازی زنجیره تامین دارد؛ اما نگرانی‌هایی را در مورد حمایت از کپی رایت و مالکیت صنعتی، صدور گواهینامه قطعات و مسئولیت تقلب ایجاد کرده است.

بلاکچین تضمین می‌کند که طرح‌های اولیه برای اقلام پرینت سه بعدی جامع و سازگار هستند و همچنین یک مدل اقتصادی تولید افزودنی را برای صاحبان و تولیدکنندگان مالکیت معنوی صنعتی تضمین می‌کند. این ضمانت‌های امنیتی قوی، در دسترس بودن اطلاعات را فراهم می‌کند، اطمینان می‌دهد که طرح سه بعدی، پارامترها، تکنیک ساخت و فرآیندها دقیق هستند. معاملات را می‌توان با خودکارسازی و محافظت از روابط قراردادی بین طرفین درگیر ردیابی کرد.

در حالی که بلاکچین می‌تواند به اعمال ایده‌های اقتصاد دایره‌ای کمک کند، چندین چالش مربوط به اکوسیستم‌های انسانی نیز باید در نظر گرفته شود. تبادل داده، مثل هر سیستم دیجیتال، بزرگ‌ترین مانع است. برای ایجاد اعتماد به نفس و تقویت استفاده جدید، نیاز به باز بودن و ارتباط در استفاده و تبادل داده‌ها در بلاکچین وجود دارد.

کاربرد بلاکچین‌ در صنایع‌سنگین

 

مدیریت زنجیره تامین با فناوری بلاکچین

مدیریت زنجیره تامین یکی از بحرانی‌ترین چالش‌هایی است که صنایع تولیدی با آن مواجه هستند و از فناوری بلاکچین برای کمک به آن استفاده می‌شود. بسیاری از کارخانه‌ها از بلاکچین برای بهبود عملکرد ردیابی و ردیابی استفاده می‌کنند تا مکان‌های گذشته و فعلی مواد، قطعات و محصولات مورد استفاده در فعالیت‌های روزمره خود را تعیین کنند. پتانسیل بلاکچین برای ارائه یک مسیر مشخص برای اجزا و محصولات، ردیابی و ردیابی را افزایش می‌دهد و دقت را تضمین می‌کند و اشتباهات را در فرآیند تولید کاهش می‌دهد.

ویژگی‌های غیرمتمرکز، شفافیت و تغییر ناپذیری فناوری بلاکچین، آن را به ابزاری ایده‌آل برای نجات بخش مدیریت زنجیره تامین تبدیل کرده است. در نتیجه، بلاکچین می‌تواند کارایی و شفافیت زنجیره تامین را بهبود بخشد و بر همه چیز از انبارداری گرفته تا تحویل و پرداخت تاثیر بگذارد. مهمتر از همه، بلاکچین اجماع را تضمین می‌کند. یعنی هیچ اختلافی در مورد تراکنش در زنجیره وجود ندارد چون همه شرکت‌کنندگان نسخه یکسانی از دفتر کل دارند.

با نقشه برداری و تجسم شبکه‌های عرضه شرکت، بلاکچین کارایی عملیاتی را افزایش می‌دهد. درصد فزاینده‌ای از مشتریان می‌خواهند بدانند که از کجا می‌توانند اطلاعاتی در مورد چیزهایی که می‌خرند به دست آورند. بلاکچین به کسب و کارها این امکان را می‌دهد که زنجیره تامین خود را بهتر بشناسند و با داده‌های واقعی، قابل تایید و غیرقابل تغییر، مشتریان را درگیر کنند.

بلاکچین با جمع‌آوری نقاط داده مهم، مثل گواهی‌ها و ادعاها و در دسترس قرار دادن این داده‌ها برای عموم، اعتماد را ایجاد می‌کند. مشروعیت آن ممکن است، توسط یک شخص ثالث تایید شود، پس از این‌که در بلاکچین ثبت شد. در زمان واقعی، داده‌ها به روز و ارزیابی شوند. علاوه بر این، امنیت قوی ارائه شده توسط رمزگذاری داخلی آن، نیاز به ممیزی‌های اضافی را از بین می‌برد و در زمان و هزینه زیادی صرفه‌جویی می‌کند.

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در صنعت تولید

همان‌طور که صنایع رشد می‌کنند و به هم متصل می‌شوند، بلاکچین نقشی اساسی در به اشتراک‌گذاری داده‌ها در مورد قطعات و محصولات پیچیده ماشین‌الات، بازی خواهد کرد. تولیدکنندگانی که مشکلات فعلی و نیازهای آتی شرکت‌های خود را شناسایی کرده‌اند و با یک شرکت توسعه‌دهنده بلاکچین کار می‌کنند که چالش‌ها و فرصت‌های موجود را درک می‌کند تا آن‌ها را در فرآیند تصمیم‌گیری مناسب‌ترین برنامه‌های توسعه بلاکچین راهنمایی کند تا به آن‌ها کمک کند تا در تمام مراحل توسعه مقیاس‌پذیری کنند.

اندازه بازار آن تا سال ۲۰۲۸ به ۲۲۸ میلیارد دلار خواهد رسید که نرخ رشد ترکیبی سالانه چشمگیر ۷۲.۹٪ است و بخش عمده‌ای از این رشد ناشی از استفاده متحول کننده آن در صنایع خواهد بود. کسب‌وکارهای بزرگ آن را به دلیل ماهیت مشترک و جهانی آن اتخاذ می‌کنند و از آن برای افزایش کارایی، شفافیت و امنیت در سیستم‌های متمرکز ناکارآمد استفاده می‌کنند. در نتیجه، فناوری بلاکچین تاثیر مثبتی بر کسب و کار خواهد گذاشت و آن را عمیقا مثل اینترنت دو دهه پیش تغییر خواهد داد.

کاربرد بلاکچین‌در صنایع‌ سنگین

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در صنایع سنگین

چگونه می‌توان از بلاکچین در صنایع استفاده کرد؟

فناوری بلاکچین به دلیل کمک به سازماندهی داده‌ها به طور فزاینده ای در سراسر صنایع در دسترس است. با ایجاد یک دفتر کل دیجیتال مشترک برای کسب و کار شما، بلاکچین به اطمینان از دسترسی آسان به اطلاعات مهم کمک می‌کند و به کارمندان اجازه می‌دهد تا بر عملکرد داخلی شرکت نظارت کنند.

چگونه می‌توان از بلاکچین در صنعت نفت و گاز استفاده کرد؟

بلاکچین با ارائه یک سیستم امن برای ثبت داده‌ها و پیاده سازی و اجرای قراردادهای هوشمند، زنجیره تامین شرکت‌های نفت و گاز را به سطح بعدی می‌برد. با قدرت قراردادهای هوشمند و دستگاه های اینترنت اشیا، زنجیره تامین نفت می‌تواند دارای منشأ و امنیت باشد.

چگونه از بلاکچین در صنعت خودرو استفاده می‌شود؟

فناوری بلاکچین و قراردادهای هوشمند را می‌توان برای ایجاد یک پلت فرم اشتراک خودرو بدون نمونه مرکزی استفاده کرد. بلاکچین تغییرناپذیری تاریخچه اجاره خودرو را تضمین می‌کند، بنابراین در صورت بروز حادثه، شرکت اشتراک خودرو می‌تواند بررسی کند که چه کسی در آن لحظه ماشین را رانندگی می‌کند.

آیا شرکت‌های بزرگ از بلاکچین استفاده می‌کنند؟

با این حال، ۸۶ شرکت به طور فعال راه حل‌های مرتبط با بلاکچین را برای نیازهای تجاری خود دنبال می‌کنند. از این تعداد، تنها ۴۴ مورد به طور فعال استراتژی‌های بلاکچین را در ۱۲ ماه گذشته دنبال کرده‌اند. بخش فناوری، رسانه و مخابرات به عنوان سرمایه‌گذار پیشرو در فناوری بلاکچین (۱۶ شرکت) در سال گذشته ظاهر شد.

چگونه بلاکچین می‌تواند به بخش انرژی کمک کند؟

بلاکچین می‌تواند کارایی و کنترل بیشتری را بر منابع انرژی مصرف کنندگان ارائه دهد. علاوه بر این، یک دفتر کل غیرقابل تغییر به‌روزرسانی‌های امن و بی‌درنگ داده‌های مصرف انرژی را فراهم می‌کند. انواع مختلف داده‌های انرژی شامل قیمت‌های بازار، هزینه‌های نهایی، انطباق با قوانین انرژی و قیمت سوخت است.

تاثیر بلاکچین در بخش برق چیست؟

فناوری بلاکچین می‌تواند به برنامه‌های کاربردی متعدد در مراحل تولید، انتقال، توزیع و مصرف در سیستم قدرت برای حل چالش‌های موجود کمک کند. به عنوان مثال: خودکار کردن صدور و تجارت اعتبارات/گواهینامه‌های انرژی تجدیدپذیر بر اساس مصرف واقعی انرژی.

بلاکچین در انرژی‌های تجدیدپذیر چیست؟

بلاکچین به تولیدکنندگان انرژی این امکان را می‌دهد که با انتشار توکن‌های انرژی که می‌توانند مصرف شوند یا دوباره بفروشند، درآمد بیشتری کسب کنند و یک شبکه چند بعدی تمیز و چند بعدی ایجاد کنند. بنابراین، فناوری بلاکچین یک اقتصاد به اشتراک گذاری انرژی غیرمتمرکز ایجاد می‌کند، که در آن توان می‌تواند بین همتایان رد و بدل شود و شبکه را تثبیت کند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا