پیشرفته

کاربرد بلاکچین در بهداشت

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در بهداشت یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین کاربردهای بلاکچین است که به طور کلی می‌تواند صنعت پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی را تغییر دهد. امروزه شاهد بسیاری از مشکلات و خطاهای پزشکی در زمینه درمان و نسخه پیچی هستیم. اما با کاربرد بلاکچین در بهداشت می‌توان بسیاری از مشکلات و موانع مرتفع شوند. بلاکچین طیف وسیعی از کاربردها را در مراقبت‌های بهداشتی دارد. فناوری دفتر کل توزیع شده انتقال ایمن سوابق پزشکی بیمار را آسان می‌کند؛ بلاکچین زنجیره تامین دارو را مدیریت می‌کند و به محققان مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند تا کد ژنتیکی را باز کنند.

وقتی صحبت از بلاکچین است، بلافاصله به ارزهای دیجیتال فکر می‌کنید. اما بلاکچین‌ها تنها به پشتیبانی از ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شوند. اکنون یکی از بهترین مزایای بلاکچین در کاربرد بلاکچین در بهداشت است. فن‌آوری‌های دفتر کل توزیع‌شده می‌توانند به‌طور چشمگیری مدیریت داده‌ها را که برای همه جنبه‌های صنایع بهداشتی و علوم زیستی مرکزی است، بهبود بخشند. از توسعه نسل بعدی سوابق سلامت الکترونیکی گرفته تا باز کردن قفل داده‌های تحقیقاتی در حال حاضر و آزادسازی قدرت هماهنگی در توسعه داروها، کاربردهای بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی و علوم زیستی در دهه آینده تحول آفرین خواهد بود.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

بلاکچین چیست؟

اصطلاح “بلاکچین” به یک رکورد غیرقابل تغییر مشترک از زنجیره‌ای از تراکنش‌ها اشاره می‌کند که هر کدام شامل یک بلوک است و بلوک‌ها توسط کلیدهای رمزنگاری “هش” در کنار هم نگه داشته می‌شوند. این کلیدها یا امضاها در دفترهای مشترک ذخیره می‌شوند که توسط شبکه‌ای از گره‌ها یا فرآیندهایی که آن‌ها را به هم متصل می‌کنند، به هم می‌پیوندند. هر گره دارای یک کپی از کل زنجیره است که دائما هماهنگ شده و به روز می‌شود.

طبق گفته موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST.GOV)، مزایای فناوری بلاکچین شامل ماهیت مقاوم در برابر دستکاری، ماهیت غیرمتمرکز دفتر کل دیجیتال و عدم امکان تغییر تراکنش منتشر شده متعاقبا در جامعه کاربری است که به اشتراک گذاشته می‌شود. به این فناوری دفتر کل دیجیتال (DLT) نیز می‌گویند.

کاربرد بلاکچین در بهداشت

 

مزایا و معایب کاربرد بلاکچین در بهداشت

نگرانی‌های کلیدی در مورد کاربرد بلاکچین در بهداشت عبارتند از:

  • امنیت زیرساخت شبکه در تمامی سطوح
  • تایید هویت و احراز هویت همه شرکت‌کنندگان
  • الگوهای یکسان مجوز برای دسترسی به اطلاعات سلامت الکترونیکی
  • DLT را می‌توان در بسیاری از حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی اعمال کرد، اما تمام فعالیت‌های موجود در مراقبت‌های بهداشتی به تراکنش‌ها مرتبط نیست.
مقاله نقش بلاکچین در آینده بشر را بخوانید.

فناوری بلاکچین در برابر برخی از انواع حملات آسیب‌پذیر است؛ اگرچه محافظت داخلی در برابر سایرین ارائه می‌دهد. کد بلاکچین آن را در برابر حملات و اشکالات روز صفر و همچنین مهندسی اجتماعی باز می‌کند. بنابراین، امنیت اطلاعات باید به ویژه زمانی که در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌شود، مورد توجه جدی قرار گیرد. فناوری بلاکچین نباید بی رویه در مراقبت‌های بهداشتی استفاده شود، چون داده‌های آن تغییرناپذیر است. فایل‌های بزرگ یا آن‌هایی که اغلب تغییر می‌کنند، ممکن است خارج شوند. تمام داده‌های شناسایی باید از زنجیره دور نگه داشته شوند.

کاربرد بلاکچین دربهداشت

 

کاربرد بلاکچین در بهداشت

کاربرد بلاکچین در بهداشت را می‌توان در پنج حوزه اصلی پیش‌بینی کرد:

  • مدیریت داده‌های پرونده الکترونیک پزشکی (EMR)
  • حفاظت از داده‌های مراقبت‌های بهداشتی
  • مدیریت داده‌های پرونده سلامت شخصی
  • مدیریت ژنومیک نقطه مراقبت
  • مدیریت داده‌های سوابق سلامت الکترونیک

در ادامه این مقاله به کاربرد بلاکچین در بهداشت می‌پردازیم:

ارائه نسخه بدون تغییر بیماران

اطلاعات در بلاکچین می‌تواند به بیماران اجازه دهد به راحتی قفل را باز کنند و داده‌های سلامت خود را از طریق یک کلید خصوصی قابل اشتراک‌گذاری با سایر ارائه‌دهندگان یا سازمان‌ها به اشتراک بگذارند. این می‌تواند کمک کند تا فناوری اطلاعات سلامت (HIT) بین کاربران مختلف قابل همکاری و مشارکت باشد.

مراقبت سریع تر، ارزان تر و بهتر از بیماران

بلاکچین می‌تواند یک سیستم واحد برای سوابق بهداشتی ذخیره شده، به روز شده و برای بازیابی ایمن و سریع توسط کاربران مجاز ایجاد کند. با اجتناب از ارتباط نادرست بین متخصصان مختلف مراقبت‌های بهداشتی که در مراقبت از یک بیمار مشارکت دارند؛ می‌توان از اشتباهات بیشمار جلوگیری کرد. تشخیص و مداخلات سریع‌تر ممکن می‌شود و مراقبت می‌تواند برای هر بیمار شخصی‌سازی شود.

بلاکچین می‌تواند یک لایه تراکنش واحد را فراهم کند که در آن سازمان‌ها می‌توانند داده‌ها را از طریق یک سیستم امن ارسال و به اشتراک بگذارند، با ذخیره مجموعه خاصی از داده‌های استاندارد شده در زنجیره، با پیوندهای رمزگذاری شده خصوصی به اطلاعات ذخیره‌شده جداگانه مثل تصاویر رادیوگرافی یا تصاویر دیگر… استفاده از قراردادهای هوشمند و پروتکل‌های مجوز یکسان می‌تواند به شدت از اتصال یکپارچه پشتیبانی کند.

کاربردبلاکچین دربهداشت

امنیت داده ها در بلاکچین

از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷، بیش از ۱۷۶ میلیون نقض اطلاعات مربوط به سوابق مراقبت‌های بهداشتی رخ داده است. ویژگی‌های امن مرتبط با بلاکچین می‌تواند به محافظت از اطلاعات سلامتی بسیار بهتر کمک کند. هر فرد دارای یک شناسه یا کلید عمومی و یک کلید خصوصی است که فقط در صورت لزوم و برای مدت زمان لازم می‌تواند قفل آن را باز کند. هک با نیاز به حمله به هر کاربر به صورت جداگانه برای به دست آوردن اطلاعات خصوصی محدود می‌شود. بنابراین، بلاکچین‌ها می‌توانند یک مسیر حسابرسی تغییرناپذیر از اطلاعات سلامت ارائه کنند.

برنامه های سلامت موبایل و نظارت از راه دور

کاربردهای سلامت موبایل امروزه با پیشرفت تکنولوژی اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند. سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR) در یک شبکه بلاکچین ایمن نگهداری می‌شوند و داده‌ها را می‌توان به سرعت برای پرسنل پزشکی ارسال کرد و همچنین برای خود نظارتی و مراقبت خانگی نیز در دسترس است. این ناحیه به ویژه به بدافزار حساس است؛ با این وجود، به ویژه سو استفاده از ریشه که می‌تواند به هکر دسترسی به کلید خصوصی بیمار بدهد.

ردیابی و تامین تجهیزات پزشکی

بلاکچین می‌تواند با شفافیت کامل به ایمن‌سازی و شناسایی ردپای منابع دارویی کمک کند. حتی می‌تواند نظارت بر هزینه‌های نیروی کار و انتشار کربن در ساخت این لوازم را فراهم کند.

مطالبات بیمه سلامت

بلاکچین به دلیل توانایی آن در ارائه رویدادهای پزشکی همان‌طور که رخ داده‌اند، بدون پتانسیل تغییر داده‌ها در مراحل بعدی به منظور تقلب، به طور منحصر به فردی برای پردازش ادعا سازگار است.

ردیابی بیماری و شیوع

قابلیت‌های منحصر به فرد بلاکچین می‌تواند به گزارش بلادرنگ بیماری و کاوش در الگوهای بیماری کمک کند که می‌تواند به شناسایی منشا و پارامترهای انتقال آن کمک کند.

حفاظت از ژنومیک

با توجه به این‌که بسیاری از شرکت‌ها توالی‌یابی DNA را به افراد می‌سپارند؛ سرقت داده‌های ژنومی به یک مسئله اصلی تبدیل شده است. بلاکچین می‌تواند از این امر جلوگیری کند و حتی یک بازار آنلاین فراهم کند که در آن دانشمندان بتوانند اطلاعات ژنومی را برای اهداف تحقیقاتی خریداری کنند. این می‌تواند فروش ایمن را ترویج کند و واسطه‌های گران قیمت را حذف کند.

کاربرد بلاکچین در بهداشت، در مراحل اولیه خود است. برخی از نمونه‌هایی از چارچوب‌های فناوری بلاکچین که در حال حاضر در مقیاس نسبتا کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ عبارتند از: Ethereum و Hyperledger Fabric. با بهبود امنیت بلاکچین و سیستم‌هایی که تراکنش‌های همگام را ترویج می‌کنند؛ می‌توان از خدمات بلاکچین برای بهبود مدیریت داده‌های مراقبت‌های بهداشتی استفاده کرد.

کاربردبلاکچین‌دربهداشت

 

پژوهش های کاربرد بلاکچین در بهداشت

در حال حاضر، پرونده الکترونیک سلامت امکان به روز رسانی و به اشتراک گذاری خودکار اطلاعات پزشکی در مورد یک بیمار معین را تنها در یک سازمان یا شبکه ای از سازمان‌ها می‌دهد. اگر اطلاعات به گونه‌ای سازمان‌دهی شده باشند که مجموعه‌ای از اطلاعات در بالاترین لایه بلاکچین فقط اطلاعاتی باشد که PHI یا اطلاعات شخصی قابل شناسایی (PII) نیستند، می‌تواند گسترش یابد.

این به محققان و سایر سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به این طیف گسترده از داده‌ها با گروه‌هایی متشکل از صدها هزار بیمار دسترسی داشته باشند. در دسترس بودن چنین حجم عظیمی از داده‌ها، تحقیقات بالینی، گزارش‌دهی و شناسایی رویدادهای ایمنی و رویدادهای نامطلوب و گزارش بهداشت عمومی را به میزان زیادی ارتقا می‌دهد.

 

نقش بلاکچین در کاهش اشتباهات پزشکی

بلاکچین یک فناوری نوظهور است که برای ایجاد راه حل‌های نوآورانه در بخش‌های مختلف از جمله مراقبت‌های بهداشتی به کار می‌رود. شبکه بلاکچین در سیستم مراقبت‌های بهداشتی برای حفظ و تبادل داده‌های بیمار از طریق بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌های تشخیصی، شرکت‌های داروسازی و پزشکان استفاده می‌شود. برنامه‌های بلاکچین می‌توانند اشتباهات شدید و حتی خطرناک در زمینه پزشکی را به دقت شناسایی کنند.

بنابراین، می‌تواند عملکرد، امنیت و شفافیت به اشتراک‌گذاری داده‌های پزشکی در سیستم مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشد. این فناوری برای موسسات پزشکی برای به دست آوردن بینش و بهبود تجزیه و تحلیل سوابق پزشکی مفید است. قابلیت‌های مختلف، توانمندسازها و فرآیند یکپارچه جریان کار فناوری بلاکچین برای حمایت از مراقبت‌‌های بهداشتی در سطح جهانی به صورت نموداری مورد بحث قرار گرفته است.

نقش بلاکچین در محافظت غیرمتمرکز داده‌ ها

بلاکچین نقش تعیین کننده‌ای در مدیریت فریب در آزمایشات بالینی ایفا می‌کند. در اینجا، پتانسیل این فناوری پیشنهادی بهبود کارایی داده برای مراقبت‌های بهداشتی است. این می‌تواند به جلوگیری از ترس از دستکاری داده‌ها در مراقبت‌های بهداشتی کمک کند و از یک الگوی ذخیره سازی داده منحصر به فرد در بالاترین سطح امنیت پشتیبانی می‌کند.

تطبیق پذیری، اتصال، مسئولیت پذیری و احراز هویت برای دسترسی به داده‌ها را فراهم می‌کند. برای اهداف مختلف، پرونده‌های بهداشتی باید ایمن و محرمانه نگهداری شوند. بلاکچین به حفاظت غیرمتمرکز داده‌ها در مراقبت‌های بهداشتی کمک می‌کند و از تهدیدات خاص جلوگیری می‌کند.

کاربردبلاکچین‌در بهداشت

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در سلامت

به دلیل رمزگذاری ذاتی و تمرکززدایی، کاربردهای نوآورانه‌ای از بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد. امنیت سوابق پزشکی الکترونیکی بیماران را افزایش می‌دهد؛ کسب درآمد از اطلاعات سلامت را ارتقا می‌دهد. قابلیت همکاری بین سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی را بهبود می‌بخشد و به مبارزه با داروهای تقلبی کمک می‌کند.

با تحقیقات انجام شده، زنجیره بلوکی در خدمات سلامتی، می‌تواند از حوزه را به طور کامل دچار تغییر کند. حوزه‌هایی مثل مراقبت‌های بهداشتی، توافق‌نامه‌های دیجیتالی که توسط قراردادهای هوشمند مجاز است؛ یکی از حیاتی‌ترین کاربردهای بلاکچین را تشکیل می‌دهند. با حذف واسطه‌ها از زنجیره پرداخت، قراردادهای هوشمند هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند. پتانسیل بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی به طور قابل توجهی به پذیرش فناوری‌های پیشرفته مرتبط در اکوسیستم بستگی دارد. این شامل ردیابی سیستم، بیمه مراقبت‌های بهداشتی، ردیابی دارو و آزمایشات بالینی است.

بیمارستان‌ها می‌توانند خدمات خود را با استفاده از چارچوب بلاکچین، حتی در کل چرخه عمر، با استفاده از ردیابی دستگاه، نمودار کنند. فناوری بلاکچین به خوبی می‌تواند برای بهبود مدیریت سابقه بیمار، به‌ویژه ردیابی و فرآیند میانجی‌گری بیمه، مورد استفاده قرار گیرد؛ در نتیجه اقدامات بالینی با نگهداری بهینه داده‌ها را تسریع می‌کند. به طور کلی، این فناوری به طور قابل توجهی بهبود و در نهایت انقلابی در نحوه درمان و استفاده بیماران و پزشکان از سوابق بالینی و بهبود خدمات مراقبت‌های بهداشتی ایجاد می‌کند. در مجموع کاربرد بلاکچین در سلامت نیز یکی دیگر از کاربردهای اساسی بلاکچین بود که به آن پرداختیم.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در بهداشت

کاربرد بلاکچین در بهداشت چه مشکلاتی را در این حوزه می‌تواند حل کند؟

سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی جهانی تحت فشار شدید قرار دارند. فناوری بلاکچین می‌تواند راهی کارآمد، شفاف، ایمن و موثر برای ارتباط داده‌ها در سراسر مراقبت‌های بهداشتی جهانی ایجاد کند. فناوری بلاکچین همچنین می‌تواند از توسعه مراقبت‌های بهداشتی، صرفه جویی در هزینه و حمایت از سرمایه گذاری بیشتر در منابع ضروری حمایت کند.

آینده بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی چگونه است؟

طرفداران فناوری بلاکچین می‌گویند که ما در آستانه یک انقلاب در مراقبت‌های بهداشتی هستیم. آن‌ها آینده ای را متصور می‌شوند که در آن پزشکان و مؤسسات به راحتی سوابق پزشکی خود را به اشتراک می‌گذارند و بیماران به جای این‌که به شرکت‌های فناوری اجازه دهند داده‌های ما را به صورت رایگان جمع آوری کرده و برای سود به فروش برسانند، داده‌های شخصی خود را کنترل می‌کنند.

فناوری بلاکچین چگونه صنعت مراقبت‌های بهداشتی را متحول می‌کند؟

بلاکچین به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا مراقبت کافی از بیمار و دسترسی به امکانات بهداشتی با کیفیت بالا را ارائه دهند. تبادل اطلاعات سلامت که به دلیل ماهیت زمان‌بر و تکراری آن بار قابل توجهی است، با استفاده از این فناوری به سرعت حل می‌شود.

کدام کشورها از بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌کنند؟

استونی یکی از پیشرفته ترین کشورهای دنیا از نظر دیجیتالی است. اطلاعات خدمات پزشکی استونی ۹۹ درصد دیجیتالی شده است. این اولین کشوری است که از بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی استفاده می‌کند. از سال ۲۰۰۸، “مهرگذاری زمانی مرتبط با هش” در بخش عمومی و خصوصی استفاده شده است.

۴ چالش اصلی دیجیتال در صنعت مراقبت‌های بهداشتی

چهار چالش اصلی دیجیتال در صنعت مراقبت‌های بهداشتی عبارتند از: شامل قابلیت همکاری، امنیت سایبری، حریم خصوصی و اطلاعات نادرست چالش برانگیز هستند.

چرا مراقبت‌های بهداشتی دیجیتال آینده مراقبت‌های بهداشتی است؟

فن‌آوری‌های دیجیتال ابزارهایی را برای پشتیبانی از استانداردسازی بیشتر کار در اختیار سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌دهند که می‌تواند کارایی را بهبود بخشد. در عین حال، “داده‌های بزرگ” نیز نوید پزشکی شخصی سازی شده را دارد که در مورد مراقبت فردی است.

کاربرد بلاکچین در بهداشت چگونه به کاهش هزینه‌های سلامت کمک می‌کند؟

شفافیت برای ارائه دهندگان و مصرف کنندگان را می‌توان با پیاده سازی فناوری بلاکچین در صنعت مراقبت‌های بهداشتی بهبود بخشید. بر اساس تجزیه و تحلیل BIS، صنعت مراقبت‌های بهداشتی ممکن است به دلیل کاهش نقض داده‌ها، هزینه‌های I.T، هزینه‌های عملیاتی، هزینه‌های انسانی و تقلب در بیمه سلامت، تا ۱۰۰ میلیارد دلار در سال صرفه جویی کند.

بلاکچین چه مشکلاتی را در حوزه سلامت می‌تواند حل کند؟

سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی جهانی تحت فشار شدید قرار دارند. فناوری بلاکچین می‌تواند راهی کارآمد، شفاف، ایمن و موثر برای ارتباط داده‌ها در سراسر مراقبت‌های بهداشتی جهانی ایجاد کند. فناوری بلاکچین همچنین می‌تواند از توسعه مراقبت‌های بهداشتی، صرفه جویی در هزینه و حمایت از سرمایه گذاری بیشتر در منابع ضروری حمایت کند.

آیا بلاکچین می‌تواند مدیریت مراقبت‌های بهداشتی را بهبود بخشد؟

بلاکچین می‌تواند به صنعت داروسازی کمک کند تا تراکنش‌های خود را بهتر مدیریت کند و ثبت سوابق را در کل زنجیره تامین بهبود بخشد. این به مبارزه با داروهای تقلبی کمک می‌کند و انطباق و قابلیت ردیابی را کارآمدتر می‌کند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا