پیشرفته

کاربرد بلاکچین در دولت

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در دولت می‌تواند اداره یک کشور را متحول کند. یک دولت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین می‌تواند از داده‌ها محافظت کند، فرآیندها را ساده کند و کلاهبرداری، اتلاف وقت و سو استفاده را کاهش دهد و به طور همزمان اعتماد و مسئولیت پذیری را افزایش دهد. مزایای بلاکچین در دولت و بخش عمومی چیست؟ هیجان در مورد کاربرد بلاکچین در بخش عمومی در مقیاس بزرگ در حال افزایش است. آژانس‌های دولتی آزمایش پتانسیل فناوری بلاکچین را برای بهبود بخش عمومی آغاز کرده‌اند.

با این وجود، کاربرد این فناوری در بخش عمومی در مراحل آزمایشی باقی مانده است. راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین می‌توانند دولت‌ها را از سیستم‌های متمرکز و ذاتا ناامن را دور کنند. بلاکچین‌های عمومی پایه‌هایی را که هر بخش دولتی بر اساس آن کار می‌کند، تغییر می‌دهد. فناوری بلاکچین می‌تواند عملکردهای کلیدی دولت را تسریع بخشد. چنین کارکردهایی مستلزم تایید هویت و تایید تراکنش‌هایی مثل ثبت کاربری زمین و نگهداری سوابق پزشکی است.

با درک پتانسیل این فناوری و کاربرد بلاکچین در دولت، کشورها و دولت‌ها در سرتاسر جهان در حال بررسی راه‌هایی برای ادغام بلاکچین در عملکردهای دولتی هستند. این مقاله به بررسی مزایای استفاده از بلاکچین در دولت می‌پردازد. اما قبل از پاسخ به این سوال که “مزایای بلاکچین در دولت چیست؟” بهتر است ابتدا زیربنای این فناوری جدید را بررسی کنید.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین یک شبکه غیرمتمرکز است که شامل رکوردهای داده یا بلوک‌هایی است که توسط یک شخص نمی‌تواند تغییر کند. در شبکه بلاکچین، هر بلوک در زنجیره حاوی سوابق تراکنش‌های زیادی است. هنگامی که تراکنش‌های جدید به زنجیره بلوکی اضافه می‌شوند، این تراکنش‌ها به‌محض تایید کل بلوک و اضافه شدن آن به زنجیره، به‌طور خودکار ثبت می‌شوند. سپس تراکنش‌های ثبت شده در دفتر کل هر شرکت کننده توزیع می‌شود. به همین دلیل است که اگر کسی بخواهد یک بلوک را در یک زنجیره تغییر دهد، بلافاصله آشکار می‌شود که سیستم به خطر افتاده است.

خراب کردن شبکه بلاکچین برای طرف‌های مخرب بسیار غیرممکن است. در تئوری، حملات عملی مثل حمله ۵۱ درصدی را می‌توان انجام داد، جایی که اکثریت شبکه تحت مالکیت و فرمان عوامل مخرب است. با این حال، اجرای چنین عملیات حمله‌ای بسیار سریع، هزینه‌بر می‌شود؛ چون با هر بلوکی که اضافه می‌شود، هزینه افزایش می‌یابد. از آن‌جا که بازیگران مخرب مالک اکثریت شبکه خواهند بود، حمله به آن به معنای اقدام علیه منافع خود است.

کاربرد بلاکچین در دولت

 

کاربرد بلاکچین در دولت

ایالت‌ها می‌توانند مزایای بسیاری را از فناوری بلاکچین در زیرساخت‌های دولتی خود به دست آورند. یکی از نقش‌های اساسی دولت‌ها ذخیره و مدیریت اطلاعات حساس است. ایالت‌ها جزئیات مربوط به شهروندان، دارایی‌ها، سازمان‌ها و فعالیت‌های خود را ذخیره می‌کنند. ذخیره داده‌های عمومی حساس با حفظ حریم خصوصی داده‌ها می‌تواند پیچیده و هزینه بر باشد. حتی دولت‌های جهان اول به طور معمول در جلوگیری از درز اطلاعات شکست می‌خورند.

سیستم‌های دولتی متمرکز ناکارآمد و ذاتا پرهزینه و ناامن هستند. دولت‌ها در همه‌جا به طور فعال به دنبال فناوری‌های جدید برای ارائه خدمات عمومی بهبود یافته که مقرون به صرفه هستند، بوده‌اند. دولت متکی بر فناوری بلاکچین می‌تواند مدیریت اطلاعات قابل اعتماد را ساده کند. دولت می‌تواند این کار را انجام دهد در حالی که از دسترسی غیرمجاز و دستکاری داده‌ها محافظت کند. یک سیستم مبتنی بر بلاکچین دارای چندین ویژگی است که در دولت می‌تواند، کاربرد زیادی داشته باشد. چندین دلیل که چرا دولت‌ها باید از فناوری بلاکچین استفاده کنند؛ در ادامه مقاله آمده است.

مقاله کاربرد بلاکچین در امور مالی را بخوانید.

 

جلوگیری از فساد دولتی

بلاکچین پتانسیل حذف واسطه‌ها در بسیاری از خدمات دولت الکترونیک را دارد. نقش بی‌نظیری در مبارزه با فساد دولتی وجود دارد. این فناوری ترکیبی قابل توجه از ثبت سوابق ضد دستکاری را فراهم می‌کند. بلاکچین‌ها می‌توانند به دولت‌ها اجازه دهند تا در صورت لزوم رویکردی غیرمتمرکز اتخاذ کنند. چنین رویکردهایی شفافیت آنی، قابلیت حسابرسی و عملکرد قرارداد هوشمند را تقویت می‌کند. قراردادهای هوشمند ستون فقرات امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) هستند؛ چون آن‌ها الگوریتم‌هایی هستند که پس از برآورده شدن شرایط از پیش تعیین شده به صورت خودکار اجرا می‌شوند.

فناوری بلاکچین دسترسی آسان‌تری به اطلاعات عمومی را نیز فراهم می‌کند. اطلاعات عمومی به اشتراک گذاشته شده از طریق بلاکچین از چهار اصل اساسی پیروی می‌کند. اطلاعات به طور پیش فرض برای همه باز است، به راحتی قابل دسترسی، قابل فهم و قابل همکاری است. ادغام فناوری بلاکچین در بخش عمومی می‌تواند کارایی و مشارکت شهروندان را بهبود بخشد. این فناوری همچنین مدیریت امور عمومی را ساده می‌کند.

 

هویت دیجیتال با استفاده از بلاکچین

جرایم سایبری و نقض داده‌ها به یک اتفاق مکرر در صنایع مختلف تبدیل شده است. دولت‌ها هنگام حفاظت از داده‌های حساس و حفاظت از هویت شهروندان خود با چالش‌های جدی روبرو هستند. بلاکچین یک رویکرد ایده آل برای حل هویت و مدیریت دسترسی (IAM) است. در IAM، یک دفتر کل توزیع شده به همه افراد در شبکه اجازه می‌دهد تا اعتبارنامه‌ها را تایید کنند.

شرکت کنندگان می‌توانند این کار را بدون به خطر انداختن داده‌های واقعی انجام دهند. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به دولت‌ها اجازه می‌دهد تا هویت هر فرد را ثبت کنند تا بتوانند به راحتی در برابر هرگونه نقض محافظت کنند. DLT همچنین امکان نگهداری سوابق مشترک را فراهم می‌کند. شبکه به جای تکیه بر یک مرجع مرکزی، هویت‌ها را ثبت و تایید می‌کند.

کاربرد بلاکچین دردولت

 

کاهش هزینه‌های دولتی

سازمان‌های دولتی باید همزمان با مدیریت منابع کمیاب، خدمات عمومی ارائه دهند. فناوری بلاکچین می‌تواند به بازیگران دولتی در زمینه بودجه و مدیریت مالی کمک کند. الگوریتم‌های اجماع را می‌توان برای ردیابی و تطبیق تراکنش‌های دولتی استفاده کرد. اجماع امکان کاهش هزینه‌ها و افزایش کارایی را فراهم می‌کند. یک سیستم حسابداری مبتنی بر بلاکچین تطبیق سریع‌تر، دائمی‌تر و قابل حسابرسی را فراهم می‌کند. بلاکچین فرآیندها را ساده می‌کند و افزونگی را کاهش می‌دهد. آن‌ها همچنین به حسابرسی مناطق ضعیف مالی کمک می‌کنند و در عین حال یکپارچگی داده‌ها را حفظ می‌کنند.

 

شفافیت در کمک‌های مالی و امور خیریه

بسیاری از دولت‌ها سالانه میلیون‌ها دلار برای حمایت از اهداف مختلف پرداخت می‌کنند. از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کمک‌های بشردوستانه، کمک‌های اجتماعی، آموزشی، هنری و… اشاره کرد. در بیشتر موارد، فرآیند پرداخت کمک هزینه غیرشفاف، پیچیده و ناکارآمد است. در این فرآیند، رانت‌های اقتصادی بالاست و بسیاری از وجوه به اشخاص ثالث و کارمزدهای بانکی راه پیدا می‌کنند.

بلاکچین‌ها همچنین پتانسیل کاهش فساد و ایجاد اعتماد عمومی را دارند. این فناوری تعداد بازیگران درگیر در پرداخت کمک هزینه و مدیریت را نیز کاهش می‌دهد. نتیجه یک فرآیند ساده است که هزینه‌ها را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. بلاکچین‌ها حتی می‌توانند هر فرصتی را برای تخلیه مالی غیرقانونی از بین ببرند.

 

رای گیری الکترونیک با بلاکچین

امنیت انتخابات یک نگرانی فزاینده برای بسیاری از مردم در سراسر جهان است. بسیاری از مسائل مربوط به یکپارچگی ثبت نام رای دهندگان، مشارکت رای دهندگان و دسترسی به رای گیری رایج است. راه حل‌های رای گیری مبتنی بر بلاکچین می‌تواند این فرآیندهای دموکراتیک ضروری را بهبود بخشد. شبکه بلاکچین غیرمتمرکز، شفاف، رمزگذاری شده و تغییرناپذیر است. این ویژگی‌ها می‌تواند به حذف دستکاری در انتخابات و در عین حال به حداکثر رساندن دسترسی به نظرسنجی کمک کند.

از آن‌جایی که انتخابات بسیار مهم است، رویکرد رای گیری الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین می‌تواند به کاهش دستکاری رای دهندگان و حفظ یکپارچگی انتخاباتی کمک کند.

کاربرد بلاکچین‌دردولت

 

استفاده از فناوری بلاکچین برای ثبت زمین

صنعت املاک و مستغلات از شفافیت پایینی برخوردار است. صنعت سرمایه‌گذار دارای چندین طرف نابسامان است که بر پردازش دستی تکیه می‌کنند. موانع بالای ورود سرمایه گذاران منجر به کاهش سرمایه گذاران و دارایی‌های اساسی گران شده است. اداره ثبت زمین دولتی می‌تواند فناوری بلاکچین را برای اهداف مختلف اعمال کند. این اهداف مستلزم مدیریت ثبت مالک، تراکنش‌ها و اداره ثبت نام مذکور است.

فناوری بلاکچین یک کپی دقیق از دفتر کل بین همه طرف‌ها را در اختیار همه قرار می‌دهد. یک سیستم ثبت زمین مبتنی بر بلاکچین ممکن است برای تولید یک توکن دیجیتالی که نشان دهنده مالکیت دارایی است استفاده شود. این فناوری با حذف چندین لایه هزینه و اصطکاک به بخش ثبت زمین ارزش می‌افزاید. بلاکچین‌ها همچنین می‌توانند زمان صرف شده برای تایید و افزایش انعطاف پذیری محصولات مدولار را کاهش دهند.

بلاکچین‌ها همچنین می‌توانند دسترسی به کسانی را که به دنبال خرید بخشی از ملک هستند، گسترش دهند. علاوه بر این، آن‌ها اثبات منشا یک دارایی کسری معامله شده را ارائه می‌کنند. به طور کلی، استفاده از بلاکچین برای ثبت زمین، سرعت، سادگی و شفافیت را بهبود می‌بخشد. داده‌ها همچنین دقیق، به روز و برای هر طرف قابل دسترسی است.

 

بلاکچین و مراقبت های بهداشتی دولتی

در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، درصد قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی (GDP) به بخش بهداشت و درمان اختصاص دارد. با این حال، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی همچنان در حال افزایش است و پیش بینی می‌شود، نقض داده‌های بهداشتی نیز افزایش یابد. DLT می‌تواند مراقبت‌های بهداشتی را با حذف نقض داده‌ها در رازداری پزشک و بیمار متحول کند.

بلاکچین در مراقبت‌های بهداشتی را می‌توان در پنج حوزه اصلی اعمال کرد. این حوزه‌ها عبارتند از: مدیریت داده‌های سوابق سلامت شخصی، مدیریت ژنومیک نقطه مراقبت، مدیریت داده‌های سوابق پزشکی الکترونیکی (EMR)، حفاظت و مدیریت داده‌های مراقبت‌های بهداشتی و مدیریت داده‌های سوابق سلامت الکترونیک. با DLT، ایالت‌ها می‌توانند تجهیزات پزشکی را مدیریت کرده و پرسنل را به طور موثرتری برای مقابله با شیوع ویروسی مستقر کنند. این رویکرد همچنین بیماران را قادر می‌سازد تا مستقیما داده‌های خود را داشته باشند.

کاربردبلاکچین‌دردولت

 

کاربرد بلاکچین در دولت: کشورهای مختلف

فناوری بلاکچین به طور قابل توجهی تکامل یافته است و دیگر محدود به ارزهای دیجیتال نیست. امروزه، بسیاری از موارد استفاده دولتی از بلاکچین در دنیای واقعی ظاهر شده است. در سال ۲۰۱۸، تقریبا ۱۸ ایالت نوعی سیستم قانونگذاری غیرمتمرکز را معرفی کردند. این امر منجر به امضای تقریبا ۹ لایحه قانونی بر اساس گزارش کنفرانس ملی قانون‌گذاران ایالتی شد. نمونه‌های دیگری از پیاده سازی بلاکچین در دولت‌های سراسر جهان در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

یوان دیجیتال چین

دولت پکن یوان دیجیتال را تاسیس و دنبال کرده است. هدف این است که مقدار زیادی از نقدینگی کاغذی در گردش را حذف کنند. در زمینه پرداخت‌های غیرنقد، چین به عنوان پیشرفته‌ترین کشور در نظر گرفته می‌شود.

بهبود کنترل اسناد در استونی

استونی یکی از دوستانه‌ترین دولت‌ها از نظر فناوری در سراسر جهان را دارد. این کشور در سال ۲۰۰۸ آزمایش فناوری بلاکچین را آغاز کرد. استونی همچنین پروژه e-Estonia را راه اندازی کرده است. این پروژه اسناد حساس را در یک دفتر کل توزیع شده ذخیره می‌کند. انجام این کار منجر به یکپارچه شدن تمام خدمات دولتی شده است و تجربه‌ای روان‌تر را برای همه شهروندان تضمین می‌کند.

سیستم های رای گیری الکترونیکی در دانمارک

در دانمارک، حزب اتحاد لیبرال از سیستم رای گیری الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌کند. این سیستم بستری امن و قابل تایید را برای برگزاری انتخابات سراسری فراهم می‌کند. همه شهروندان از دسترسی آسان‌تری به رای دادن برخوردارند که به نوبه خود رفاه عمومی را ارتقا می‌دهد.

ارز دیجیتال در ونزوئلا

ونزوئلا اولین دولت فدرال است که ارز دیجیتالی را معرفی کرد: ارز پترو. این ارز به دلیل تورم شدید و تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط ایالات متحده در حال سقوط آزاد بود. پترو از آن زمان مشکلات اقتصادی کشور را کاهش داده است. بسیاری از مردم ونزوئلا برای محافظت در برابر تورم فیات به ارزهای دیجیتال متکی هستند.

کاربردبلاکچین‌ دردولت

 

محدودیت های بلاکچین در بخش عمومی دولت

قابلیت ردیابی، کارایی و امنیت ویژگی‌های جذابی برای یک بلاکچین بخش عمومی هستند. علیرغم اخبار مثبت پیرامون کاربرد بلاکچین در بخش عمومی، سوالاتی همچنان باقی است. این به این دلیل است که فناوری بلاکچین نوشدارویی نیست که همه مصیبت‌های یک دولت را حل کند. در ادامه مقاله، محدودیت‌های فناوری بلاکچین در بخش عمومی گفته شده است.

تغییرناپذیری

بلاکچین‌ها به عنوان یک دفتر کل ضمیمه، پتانسیل بسیار زیادی برای ایجاد اختلال در هر حوزه‌ای در بخش عمومی که نیاز به اعتماد دارد را دارند. این فناوری می‌تواند شفافیت، مسئولیت پذیری و مشارکت شهروندان را بهبود بخشد. با این حال، در یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز، داده‌ها پس از اضافه شدن قابل حذف نیستند. DLT توانایی دستکاری درجه تمرکز را فراهم می‌کند. DLT می‌تواند برای جداسازی اطلاعات عمومی و خصوصی استفاده شود. بنابراین، DLT باید برای فعال کردن، به عنوان مثال، حذف اطلاعات حساس استفاده شود.

اخلالگری

فن آوری‌های مخرب مثل بلاکچین برای پیاده سازی پیچیده‌تر هستند. تلاش برای ایمن سازی خرید فناوری بلاکچین با مقامات دولتی ممکن است چالش برانگیز باشد. اکثر مردم بلاکچین را با بیت کوین (BTC) مرتبط می‌دانند. جدا کردن ایده بلاکچین از ارزهای دیجیتال چالش برانگیز است و همچنین توضیح می‌دهد که چگونه می‌‌توان از این فناوری برای ترویج حکمرانی موثر استفاده کرد.

مقیاس پذیری

بلاکچین هنوز یک فناوری در حال ظهور است. چالش‌های مصرف انرژی و مقیاس‌پذیری مانع از استفاده گسترده آن می‌شود. استفاده از بلاکچین در بخش عمومی از نظر دامنه محدود است و مسئله مقیاس‌پذیری همچنان یک سوال باز است.

آسیب پذیری کدگذاری

بلاکچین‌ها نیاز به یک مرجع مرکزی را از بین می‌برند. با این حال، یک سیستم هیبریدی مانند DLT ممکن است به دلیل درجه ای از متمرکز بودن، در برابر حمله آسیب پذیرتر باشد. برای این‌که تراکنش‌های بلاکچین کار کنند، باید قبل از استفاده در دنیای واقعی به‌دقت آزمایش شوند. استدلال این است که آسیب پذیری‌ها مورد سو استفاده قرار گرفته‌اند.

ذخیره سازی داده ها

دولت‌ها اغلب به پایگاه‌های اطلاعاتی عظیم برای ذخیره حجم قابل توجهی از داده‌ها نیاز دارند. بسیاری از این داده‌ها در بسیاری از بخش‌ها و آژانس‌ها تکرار می‌شوند. بلاکچین تضمین می‌کند که همه به داده‌های یکسان دسترسی دارند. بنابراین، این فناوری نیاز به ارسال و ذخیره چندین نسخه در مکان‌های جداگانه را از بین می‌برد.

 

مزایای کاربرد بلاکچین در دولت

ایجاد اعتماد با شهروندان: بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو، اعتماد آمریکا به دولت به پایین‌ترین حد خود رسیده است. تنها ۱۸ درصد از آمریکایی‌ها می‌گویند که می‌توانند به دولت اعتماد کنند تا کارهای درست را انجام دهد. دلایل این بی اعتمادی متعدد و پیچیده است؛ اما پتانسیل بلاکچین برای کمک به معکوس کردن این روند وجود دارد. یکی از ویژگی‌های کلیدی راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین، شفافیت از طریق عدم تمرکز است که به طرف‌های شرکت‌کننده اجازه می‌دهد، داده‌ها را ببینند و تایید کنند.

یک راه حل بلاکچین برای برخی از خدمات شهروندان می‌تواند، تایید مستقل ادعاهای دولتی را فراهم کند. به عنوان مثال، دولت‌های سوئد، استونی و گرجستان در حال آزمایش ثبت‌های زمین مبتنی بر بلاکچین هستند که به چندین طرف اجازه می‌دهند تا به‌طور ایمن نسخه‌هایی از رجیستری را نگهداری کنند. این مدل می‌تواند به حل سریع اختلافات ملکی کمک کند یا به طور کلی از آن‌ها جلوگیری کند. هنگامی که شهروندان و دولت‌ها دسترسی به سوابق را به اشتراک می‌گذارند، احتمال بی‌اعتمادی کاهش می‌یابد.

حفاظت از داده‌های حساس: نقض اطلاعات شخصی در دنیای دیجیتال امروزی به یک واقعیت تبدیل شده است. نام کامل، شماره تامین اجتماعی، تاریخ تولد، آدرس و شماره گواهینامه رانندگی ۱۴۳ میلیون آمریکایی در نقض پایگاه داده Equifax در سال ۲۰۱۷ افشا شد. فقط ۲ سال قبل از آن، بیش از ۲۰ میلیون پرونده از کارمندان گذشته و فعلی دولت از پایگاه‌های اطلاعاتی اداره مدیریت پرسنل به سرقت رفت.

به عنوان نگهدارنده پیش فرض جامعه، دولت‌ها اهداف بزرگی برای هکرها هستند. اما به جای پذیرش چنین حملاتی به عنوان هزینه انجام تجارت در عصر اطلاعات، می‌توان آن‌ها را از طریق استقرار مسئولانه ساختارهای داده بلاکچین کاهش داد یا از آن‌ها اجتناب کرد. چنین ساختارهای داده ای امنیت شبکه را با کاهش خطر یک نقطه از شکست سخت می‌کند و می‌تواند تلاش برای نقض را به شدت چالش برانگیز کند.

کاهش هزینه‌ها و بهبود کارایی: سازمان‌های دولتی باید ماموریت خود را در عین مدیریت مسئولانه منابع کمیاب انجام دهند. برای رهبران دولتی که این طناب تنگ بودجه را طی می‌کنند، بلاکچین ممکن است یک راه نجات بسیار مورد نیاز باشد. در زمینه مناسب، راه حل‌های بلاکچین می‌توانند افزونگی را کاهش دهند، فرآیندها را ساده کنند، بار حسابرسی را کاهش دهند، امنیت را افزایش دهند و از یکپارچگی داده‌ها اطمینان حاصل کنند.

به عنوان مثال، فرآیند GSA FASTLane را در نظر بگیرید. این سیستم که توسط GSA برای مدیریت پیشنهادهای دریافتی از فروشندگان استفاده می‌شود در حال حاضر ۴۰ روز طول می‌کشد تا پروپوزال‌های دریافتی را پردازش کند، اما GSA امیدوار است یک راه‌حل بلاکچین بتواند به زمان هدف ۱۰ روزه کمک کند. یکی از مقامات GSA اخیرا اعلام کرد که یک راه حل بلاکچین می‌تواند هزینه‌های مستقیم تجزیه و تحلیل یک پیشنهاد را نزدیک به ۸۰ درصد کاهش دهد.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در دولت

آینده بلاکچین در دولت چیست؟

بلاکچین می‌تواند به طور موثر و کارآمد در رای گیری دیجیتال، جمع آوری مالیات، سوابق سلامت عمومی و صدور مجوز برای تدارکات عمومی استفاده شود. بلاکچین می‌تواند مدل‌های کسب‌وکار جدیدی ایجاد کند که کارایی را در کاهش ریسک، هزینه و زمان به همراه دارد.

۳ مزیت بالقوه بلاکچین برای دولت چیست؟

برای رهبران دولتی که این طناب تنگ بودجه را طی می‌کنند، بلاکچین ممکن است یک راه نجات بسیار مورد نیاز باشد. در زمینه مناسب، راه حل‌های بلاکچین می‌توانند افزونگی را کاهش دهند، فرآیندها را ساده کنند، بار حسابرسی را کاهش دهند، امنیت را افزایش دهند و از یکپارچگی داده‌ها اطمینان حاصل کنند.

کاربرد فناوری بلاکچین در خدمات دولت الکترونیک چیست؟

هدف اصلی اتخاذ این رویکرد فناورانه، اجتناب از استفاده از یک مرجع مرکزی برای تراکنش‌های شهروندان/تجار با مقامات دولتی، غیرمتمرکز کردن جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و پردازش داده‌ها و اطمینان از یکپارچگی و تغییرناپذیری داده‌ها است.

چرا دولت با بلاکچین مخالف است؟

بیت کوین در شکل فعلی خود سه چالش را برای مقامات دولتی ایجاد می‌کند: قابل تنظیم نیست، توسط مجرمان استفاده می‌شود و می‌‌تواند به شهروندان کمک کند تا کنترل‌های سرمایه را دور بزنند. تا زمانی که اکوسیستم بیت کوین به بلوغ برسد، مقامات رسمی با بی اعتمادی به آن نگاه خواهند کرد.

کدام نهاد دولتی از بلاکچین استفاده می‌کند یا قصد دارد از آن استفاده کند؟

تحت برنامه دولت IT Initiatives، اداره خدمات عمومی ایالات متحده به دنبال استفاده از سیستم‌های دفتر کل، مانند بلاکچین، در استفاده روزمره دولت فدرال است.

فناوری بلاکچین چگونه به کاهش فساد در دولت کمک می‌کند؟

بلاکچین دو ویژگی متمایز دارد که آن را به ابزاری قدرتمند در برابر فساد تبدیل می‌کند. اول، سطح بی‌سابقه‌ای از امنیت اطلاعات و یکپارچگی سوابق مدیریت شده را فراهم می‌کند و صحت آن‌ها را تضمین می‌کند.

آیا می‌توان دولت را بر روی یک بلاکچین عمومی اداره کرد؟

بلاکچین‌های عمومی ممکن است پایه‌هایی را که هر بخش دولتی بر اساس آن کار می‌کند تغییر دهد. فناوری بلاکچین می‌تواند عملکردهای کلیدی دولت را تسریع بخشد. چنین کارکردهایی مستلزم تأیید هویت و تأیید تراکنش‌هایی مثل ثبت کاربری زمین و نگهداری سوابق پزشکی است.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا