پیشرفته

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری یکی از با مزه‌ترین و سرگرمی‌های کاربرد بلاکچین محسوب می‌شود. با جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی، فناوری بلاکچین می‌تواند به بازیابی ذخایر ماهی کمک کند و به ماهیگیری در سراسر جهان کمک کند. بلاکچین می‌تواند حرکت یک ماهی را ردیابی کند و اطلاعات مربوط به محل صید و پردازش آن را ثبت کند. در واقع شناسنامه یک ماهی و مسیر حرکتی آن از آب‌ها تا خریداران آن برای مصرف روزانه مشخص خواهند شد، اگر به صنعت ماهیگیری توجه شود و کاربرد بلاکچین در ماهیگیری خودش را پیدا کند.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری

فناوری بلاکچین می‌تواند به صنعت آبزی پروری اجازه دهد تا مکان و نحوه صید ماهی را به روشی که اسناد سنتی هرگز نمی‌توانستند، نظارت کند. شیلات در سرتاسر جهان در حال استفاده از فناوری کاهش IUU هستند. بلاکچین می‌تواند صنعت ماهیگیری را کنترل کند. در ادامه مقاله به این موضوع می‌پردازیم و کاربرد بلاکچین در ماهیگیری را توضیح می‌دهیم.

بیش از نیمی از ماهی تن جهان از اقیانوس آرام به دست می‌آید، اما صید ماهی تن از ذخایر کاهش یافته و صید غیرقانونی رنج می‌برد.
ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و غیرقانونی (IUU) یک تهدید بزرگ برای تنوع زیستی دریایی، پایداری و تعادل اکوسیستم‌های دریایی و جمعیت ماهیان در سراسر جهان است.

کاربرد بلاکچین درماهیگیری

 

کاربرد بلاکچین در ماهیگیری

با ردیابی ماهی از لحظه صید، بلاکچین ورود هر ماهی تن غیرقانونی یا گزارش نشده را به بازار غیرممکن می‌کند. تصور کنید، بتوانید یک بسته ماهی را با گوشی هوشمند خود اسکن کنید و فوراً از سفری که استیک ماهی تن از «طعمه تا بشقاب» داشته است؛ مطلع شوید. حتی از زمان، مکان و کدام قایق. خوب، به لطف موج جدیدی از فناوری که توسط WWF و شرکای آن در جزایر اقیانوس آرام آزمایش می‌شود، اکنون این امکان وجود دارد.

بلاکچین می‌تواند صید ماهی تن را متحول کند. ماهیگیری غیرقانونی را غیرممکن می‌کند، از ذخایر ماهی محافظت می‌کند و به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد تا با اطمینان بدانند، ماهی موجود در بشقاب آن‌ها منبع پایدار است. Bubba Cook، WWF Pacific می‌گوید: «اگر به عنوان یک مصرف‌کننده این فرصت را دارید که با اطمینان بدانید که از ماهیگیری خرید می‌کنید که درگیر شیوه‌های اخلاقی و پایدار است، مطمئناً می‌خواهید این کار را انجام دهید.

کاربرد بلاکچین‌درماهیگیری

 

موجودی ماهی در اقیانوس آرام

بیش از نیمی از ماهی تن جهان از اقیانوس آرام می‌آید. کوک می‌گوید؛ صید ماهی تن در نقطه عطفی قرار دارد. بر اساس آخرین گزارش بنیاد بین المللی پایداری غذاهای دریایی، ماهی تن آبی اقیانوس آرام «به شدت بیش از حد صید می‌شود و زیست توده آن تقریباً در سطوح پایین تاریخی قرار دارد». ما شاهد کاهش شدید ذخایر خاصی بوده‌ایم، مانند ماهی تن آبی باله اقیانوس آرام که کمتر از ۳ درصد از زیست توده تاریخی خود را دارد. کوک می‌گوید: «این برای هر کسی باید یک رقم تکان‌دهنده باشد که ذخایر تاریخی به حدی تخلیه شده است که مخزن تقریباً خالی است.»

ماهیگیری غیرقانونی، گزارش نشده و غیرقانونی (IUU) یک تهدید بزرگ برای تنوع زیستی دریایی، پایداری و تعادل اکوسیستم‌های دریایی و جمعیت ماهیان در سراسر جهان است. اما بر شیلات نیز تأثیر می‌گذارد. بر اساس ابتکار جهانی علیه جرایم سازمان یافته فراملی، میانگین تخمینی صید IUU در اقیانوس آرام غربی و مرکزی در سال ۲۰۰۹ تا ۱.۵ میلیارد دلار ارزش داشت. صید غیرقانونی ماهی اسکاپ جک، زرد باله، آلباکور و ماهی تن درشت حدود ۵۴۸ میلیون دلار در سال تخمین زده می‌شود.

کوک می‌گوید: «اگر ردیابی‌پذیری را بهبود ندهیم و به ماهیگیری غیرقانونی رسیدگی نکنیم، شاهد کاهش مداوم در شیلات خود خواهیم بود». ای اخطار به منزله این است که اگر از کاربرد بلاکچین در ماهیگیری استفاده نشود، می‌تواند باعث انقراض ماهی در دنیا شود. کاربرد بلاکچین در ماهیگیری از الزامی‌ترین کاربردهای بلاکچین است. با انجام به موقع این کاربرد در بازار، می‌توان انتظار انقراض‌ آبزیان را از بین برد.

کاربردبلاکچین‌درماهیگیری

 

چگونه بلاکچین به ماهیگیری کمک می‌کند؟

با جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی، فناوری بلاکچین می‌تواند به بازیابی ذخایر ماهی تن کمک کند و به ماهیگیری در سراسر جهان کمک کند. بلاکچین می‌تواند سفر یک ماهی را ردیابی کند و اطلاعات مربوط به محل صید و نحوه پردازش آن را ثبت کند. هنگامی که این اطلاعات وارد سیستم می‌شود، توسط شبکه‌ای متشکل از هزاران رایانه تایید می‌شود و دستکاری یا جعل آن غیرممکن است.

در صنعت ماهی تن جزیره اقیانوس آرام، WWF در ابتدا با استودیوی سرمایه‌گذاری بلاکچین ConsenSys.com، پیاده‌ساز ICT TraSeable و شرکت ماهیگیری و فرآوری ماهی تن Sea Quest Fiji Ltd در یک پایلوت شریک شد تا ماهیگیری غیرقانونی و کار برده را از بین ببرد. کوک می‌گوید: اگر بلاکچین به طور کامل پیاده سازی شود، ورود ماهی تن غیرقانونی یا گزارش نشده به بازار غیرممکن خواهد بود. از آن‌جایی که بلاکچین تغییرناپذیر و ضد دستکاری است، فرصتی برای تایید و اعتبار ایجاد می‌کند. این به خرده فروشان و خریداران اجازه می‌دهد تا بفهمند، ماهی از کجا آمده است.

با گذشت زمان، شاهد تبدیل بلاکچین به استاندارد صنعتی برای شفافیت و قابلیت ردیابی خواهیم بود. واقعا هیجان‌انگیز است که در مورد پتانسیل آن فناوری فکر کنیم و به معنای کمک به مصرف‌کنندگان در انتخاب صحیح و هدایت کارها در جهتی پایدار و اخلاقی باشد.

 

کاربردبلاکچین‌ درماهیگیری

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در ماهیگیری

بلاکچین چگونه صنعت غذاهای دریایی را متحول می‌کند؟

بلاکچین شفافیت و قابلیت ردیابی را برای حذف موثر غذاهای دریایی غیرقانونی یا غیراخلاقی از زنجیره تامین فراهم می‌کند.

بلاکچین در آبزی پروری چیست؟

بلاکچین در آبزی پروری و شیلات زمان پردازش تراکنش‌ها را کاهش داده است و باعث تقویت یک رابطه قابل اعتماد و اعتماد بین تولیدکنندگان مواد غذایی، دولت‌ها، خرده فروشان، سازمان‌های صدور گواهینامه و مصرف کنندگان شده است.

چگونه از بلاکچین در صنایع غذایی استفاده می‌شود؟

با ایجاد امکان ردیابی آسان یک ماده غذایی از کجا آمده است، بلاکچین می‌تواند به صنعت غذا کمک کند تا کیفیت و قابلیت اطمینان کلی آن را بهبود بخشد. جدای از بهبود ایمنی مواد غذایی، پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در زنجیره‌های تامین مواد غذایی نیز می‌تواند منجر به مسئولیت‌پذیری بیشتر برای تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان مواد غذایی شود.

چگونه بلاکچین ضایعات مواد غذایی را کاهش می‌دهد؟

با یک سیستم غذایی دیجیتال، شرکت‌کنندگان شبکه اکنون می‌توانند بهتر مقدار غذای هدر رفته و غذای نجات‌یافته را ردیابی کنند. فناوری بلاکچین سوابق دیجیتالی را به شیوه ای غیرمتمرکز و تغییرناپذیر ذخیره می‌کند و اعتماد و شفافیت را ارتقا می‌دهد که به نوبه خود به کاهش ضایعات مواد غذایی کمک می‌کند.

کدام شرکت‌های غذایی از بلاکچین استفاده می‌کنند؟

Bumblebee Foods، Tyson Foods، Kraft Heinz، Nestlé، و Walmart همگی در حال استفاده یا آزمایش BT هستند. Bumble Bee Foods از BT برای ثبت عملیات ماهی تن خود و بهبود قابلیت ردیابی محصول و در عین حال جلوگیری از تقلب در مواد غذایی استفاده می‌کند.
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا