کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی می‌تواند کارایی و کنترل بیشتری را بر منابع انرژی مصرف کنندگان ارائه دهد. علاوه بر این، یک دفتر کل غیرقابل تغییر به‌روزرسانی‌های امن و بی‌درنگ داده‌های مصرف انرژی را فراهم می‌کند. انواع مختلفی از داده‌های انرژی شامل قیمت‌های بازار، هزینه‌های نهایی، رعایت قوانین انرژی و قیمت سوخت است. در این مقاله درباره کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی صحبت خواهیم کرد.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از داده‌های دیجیتال با یک پایگاه داده مشترک و توزیع شده تعریف کرد که یک رکورد دائما در حال گسترش تراکنش‌ها و ترتیب زمانی آن‌ها را ذخیره می‌کند. تراکنش‌ها در مجموعه‌های بزرگ‌تری به نام بلوک‌ها جمع‌آوری می‌شوند که از نظر زمانی و رمزنگاری به بلوک‌های قبلی مرتبط هستند و زنجیره‌ای از رکوردها را می‌سازند که ترتیب توالی رویدادها یا «بلاکچین» را تعیین می‌کند.

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

 

کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

فناوری بلاکچین پتانسیل تغییر بخش انرژی را دارد. صنعت انرژی به طور مداوم توسط نوآوری‌هایی مثل انرژی خورشیدی روی پشت بام، وسایل نقلیه الکتریکی و اندازه گیری هوشمند سرعت گرفته است. اکنون، بلاکچین Enterprise Ethereum خود را به عنوان فناوری نوظهور بعدی معرفی می‌کند که از طریق قراردادهای هوشمند و قابلیت همکاری سیستم‌ها، رشد بخش انرژی را افزایش می‌دهد. از بسیاری از موارد استفاده برای بلاکچین، انرژی و پایداری اغلب کمتر شناخته شده است.

مجمع جهانی اقتصاد، موسسه محیط زیست استنفورد وودز و PwC گزارش مشترکی را منتشر کردند که در آن بیش از ۶۵ مورد استفاده از بلاکچین موجود و در حال ظهور برای محیط زیست شناسایی شد. این موارد استفاده شامل مدل‌های تجاری جدید برای بازارهای انرژی، مدیریت داده‌های بی‌درنگ، و انتقال اعتبار کربن یا گواهی‌های انرژی تجدیدپذیر به زنجیره بلوکی است. فناوری دفتر کل توزیع شده این پتانسیل را دارد که با ردیابی زنجیره نگهداری مواد شبکه، کارایی را برای ارائه دهندگان خدمات بهبود بخشد. فراتر از ردیابی منشا، بلاکچین راه حل‌های منحصر به فردی را برای توزیع انرژی‌های تجدیدپذیر ارائه می‌دهد.

بخش‌های انرژی قدیمی، مثل نفت و گاز نیز از اجرای راه‌حل‌های Enterprise Ethereum سود خواهند برد. سیستم‌های پیچیده با بازیگران متعدد این فرصت را دارند که از فناوری بلاکچین بهره مند شوند. به عنوان مثال، نفت یکی از کالاهای پرمعامله است و به شبکه‌ای از پالایشگاه‌ها، نفتکش‌ها، کارمندان، دولت‌ها و نهادهای نظارتی نیاز دارد. شبکه پیچیده شرکت‌کنندگان از زیرساخت‌های مخفی و ناکارآمدی‌های فرآیندی متعدد رنج می‌برد. کنگلومراهای نفت و گاز در مقیاس بزرگ به دلیل توانایی آن در کاهش هزینه‌ها و کاهش اثرات مضر زیست محیطی به دنبال سرمایه گذاری و اجرای فناوری بلاکچین هستند.

شرکت‌های نفت و گاز به ویژه نگران حریم خصوصی و اسرار تجاری هستند. این شبکه‌های بلاکچین خصوصی مجوز داده و دسترسی کنسرسیومی انتخابی را به طرف‌های از پیش تایید شده ارائه می‌دهند. بلاکچین‌های خصوصی و کنسرسیومی یک راه حل موقت ارائه می‌کنند تا زمانی که بلاکچین‌های عمومی بتوانند ویژگی‌های حریم خصوصی لازم را که کسب و کارها می‌خواهند را پیاده سازی کنند.

 

مزایای کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

  • کاهش هزینه‌ها
  • پایداری زیست محیطی
  • تغییر ناپذیری: هنگامی که داده‌ها در بلاکچین وارد می‌شوند، نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد یا حذف کرد.
  • امنیت: همه داده‌ها قبل از اتصال به بلوک توسط اعضای بلاکچین تایید می‌شوند و از نظر رمزنگاری ایمن می‌شوند.
  • شفافیت: داده‌های مربوط به بلاکچین به ترتیب زمانی ثبت می‌شود و برای همه اعضای بلاکچین قابل دسترسی است.
  • عدم تمرکز: هر عضوی می‌تواند معاملات را به دفتر کل اضافه کند، نیازی به اشخاص ثالث نیست. علاوه بر این، داده‌ها در چندین کامپیوتر اعضای زنجیره ذخیره می‌شوند.

کاربردبلاکچین در توزیع انرژی

 

موارد استفاده از بلاکچین در توزیع انرژی چیست؟

این راه حل‌ها با طیف وسیعی از محصولات بلاکچین کار می‌کند که می‌توانند برای رسیدگی به کاربردهای انرژی یا پایداری مختلف، از جمله موارد زیر، طراحی شوند:

 

کاربرد بلاکچین در توزیع عمده فروشی برق

شرکت‌هایی که به دنبال پیاده سازی فناوری بلاکچین در توزیع عمده برق هستند، بر اتصال کاربران نهایی به شبکه تمرکز می‌کنند. فناوری‌های بلاکچین همراه با دستگاه‌های اینترنت اشیا به مصرف‌کنندگان این امکان را می‌دهد که به‌جای خرده‌فروشی، مستقیما از شبکه تجارت و انرژی خریداری کنند. Grid+ یک شرکت انرژی بلاکچین است که بر توزیع عمده انرژی تمرکز دارد. این شرکت خرده فروشان را به عنوان منبع محرک ناکارآمدی در بازار مصرف برق معرفی کرده است.

خرده فروشان مالک بسیار کمی از زیرساخت‌های شبکه هستند. در عوض، آن‌ها فقط انواع خدماتی را مدیریت می‌کنند که فناوری بلاکچین می‌تواند جایگزین آن‌ها شود؛ مثل استفاده از صورت‌حساب و اندازه‌گیری. تکمیل خرده‌فروشان با یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین این پتانسیل را دارد که صورت‌حساب‌های مصرف‌کننده را تا حدود ۴۰ درصد کاهش دهد. با اتصال مستقیم کاربران به شبکه، اتریوم به کاربران اجازه می‌دهد تا با هزینه‌ای که می‌خواهند، انرژی را از شبکه خریداری کنند. نتیجه بازار انرژی عادلانه‌تر و پایدارتر با هزینه برق کمتر است.

کاربردبلاکچین درتوزیع انرژی

 

کاربرد بلاکچین در تجارت انرژی همتا به همتا

در حالی که توزیع عمده انرژی یک برنامه اصلی برای بسیاری از شرکت‌ها است، تمرکز همه شرکت‌های انرژی نیست. گزارش Blockchain In Energy توسط Wood Makenzie نشان می‌دهد که ۵۹ درصد از پروژه‌های انرژی بلاکچین در حال ایجاد بازارهای انرژی همتا به همتا هستند. بازار انرژی همتا به همتا شبکه‌ای مشترک از افراد است که به تجارت و خرید انرژی اضافی از سایر شرکت کنندگان می‌پردازند. این بازارهای انرژی به نفع توده‌ها است؛ چون کنترل مقامات مرکزی مثل شرکت‌های عمده‌فروشی را کاهش می‌دهند.

اکثر شرکت‌ها از نسخه‌های سازمانی اتریوم استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، بنیاد انرژی وب از اتریوم، ابزارهای توسعه دهنده Truffle و کیف پول‌های چند امضایی Gnosis برای ایجاد پلتفرم خود استفاده می‌کند. همان‌طور که کشورهای بیشتری به برابری انرژی می‌رسند، هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر برابر یا کمتر از انرژی خرده فروشی سنتی می‌شود.

افرادی که انرژی خود را تولید می‌کنند، توانایی تجارت آن را با همسایگان و همتایان خود خواهند داشت. شرکتی مستقر در استرالیا، Power Ledger، جوامع را برای ایجاد “ریزشبکه” به یکدیگر متصل کرده است. ریزشبکه‌ها گروهی از بارهای به هم پیوسته و منابع انرژی توزیع شده هستند. ریزشبکه‌ها در حال حاضر به عنوان یک لایه در بالای شبکه ملی وجود دارند. با این حال، از نظر تئوری، آن‌ها می‌توانند مجزا و خودپایدار باشند. بسیاری از شرکت‌های انرژی بلاکچین آینده‌ای را با شبکه‌های همتا به همتای بزرگ‌تر و کاملا توزیع شده تصور می‌کنند.

 

کاربرد بلاکچین در مدیریت داده‌های برق

فناوری بلاکچین می‌تواند کارایی و کنترل بیشتری را بر منابع انرژی مصرف کنندگان ارائه دهد. یک دفتر کل غیرقابل تغییر به‌روزرسانی‌های امن و بی‌درنگ داده‌های مصرف انرژی را فراهم می‌کند. انواع مختلفی از داده‌های انرژی شامل قیمت‌های بازار، هزینه‌های نهایی، رعایت قوانین انرژی و قیمت سوخت است. در آوریل ۲۰۱۸، کمیسیون ملی انرژی شیلی (CNE) اعلام کرد که یک پروژه بلاکچین را با تمرکز بر انرژی راه اندازی کرده است. بخش دولتی از بلاکچین اتریوم برای ثبت، ذخیره و ردیابی داده‌های انرژی استفاده خواهد کرد.

داده‌ها اغلب به عمد دستکاری می‌شوند یا ناخواسته اشتباه گزارش می‌شوند و حذف می‌شوند. هزینه‌های مالی ناشی از فساد عمدی و اشتباهات اداری تصادفی می‌تواند برای کسب و کارها و دولت‌ها مضر باشد. با روحیه شفافیت، CNE به عموم امکان دسترسی به سوابق معاملات و قیمت‌ها را می‌دهد. شفافیت بلاکچین‌های عمومی شانس بهره برداری پولی یا داده‌ها را کاهش می‌دهد.

کاربردبلاکچین درتوزیع‌انرژی

 

کاربرد بلاکچین در تجارت کالا

صنعت تجارت کالاهای گاز و انرژی قلمرو دیگری از اختلالات احتمالی از طریق استفاده از فناوری بلاکچین است. شرکت‌ها میلیون‌ها دلار در ساخت پلتفرم‌های تجاری اختصاصی متناسب با صنعت منحصر به فرد تجارت انرژی سرمایه‌گذاری کرده‌اند. هزینه‌های قابل توجهی برای نگهداری، به روز رسانی و ایمن سازی این سیستم‌ها مورد نیاز است. داد و ستد کالاها مستلزم حفظ یک دفتر کل است که معاملات و قیمت کالاها را در لحظه‌های خاص ثبت می‌کند. استفاده از فناوری بلاکچین در تجارت کالا ارزان تر و کارآمدتر از سیستم‌های اختصاصی موجود خواهد بود.

تغییرناپذیری، امنیت و بی‌واسطگی را می‌توان در بلاکچین برنامه‌ریزی کرد و انطباق آهسته سیستم‌های اختصاصی در مقیاس بزرگ را از بین برد.

 

کاربرد بلاکچین در ارائه دهندگان ابزارهای کاربردی

تامین‌کنندگان برق، شرکت‌های بزرگ و پیچیده‌ای هستند که از نیروگاه‌ها، مزارع خورشیدی و منابع مختلف انرژی انرژی تولید می‌کنند. ارائه دهندگان خدمات از لحاظ خدمات مالی یا صنعت بانکداری با یکدیگر رقابت نمی‌کنند. این شرکت‌ها تمایل بیشتری به اشتراک‌گذاری اطلاعات و داده‌ها دارند، که فرصتی منحصر به فرد برای دفتر کل مشترک بلاکچین است.

Greentech Media، یک شرکت پیشرو در تجزیه و تحلیل بازار انرژی پاک، سه راه را شناسایی کرده است که ارائه دهندگان خدمات برق می‌توانند از فناوری دفتر کل توزیع شده بهره‌مند شوند. اتریوم سازمانی می‌تواند داده‌های بسیاری از دستگاه‌ها را در لبه شبکه قبل از ایمن‌سازی داده‌ها در بلاکچین پردازش و تایید کند. ثانیا، ارائه دهندگان انرژی می‌توانند از بلاکچین برای ایجاد سیستمی برای تراکنش داده‌ها که برای توزیع حیاتی است، استفاده کنند. در نهایت، فناوری دفتر کل توزیع شده را می‌توان برای توسعه سیستمی برای تبادل انرژی در میان مجموعه‌های متنوعی از بازیگران استفاده کرد.

کاربرد بلاکچین درتوزیع‌انرژی

 

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز

پیاده‌سازی فناوری بلاکچین در تجارت نفت و گاز می‌تواند هزینه‌های مربوط به نگهداری سیستم‌های تجاری مختلف را کاهش دهد. علاوه بر این، بلاکچین همچنین می‌تواند هزینه‌های مرتبط با نیروی کار، مدیریت داده، مشاهده داده‌ها، تاخیر در تسویه حساب و ارتباطات بین سیستمی را کاهش دهد. گروه BTL، یک شرکت بلاکچین سازمانی، اخیرا یک پروژه آزمایشی را با ENI، BP و Wein Energie به پایان رساند. آزمایشی نشان داد که استفاده از فناوری بلاکچین برای تسهیل و ردیابی معاملات گاز هزینه‌های کلی را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌‌دهد.

این شرکت قصد دارد این پلتفرم را با منابع دیگری به جز گاز آزمایش کند. به جای ساختن یک سیستم برای هر کالا، Enterprise Ethereum یکپارچه سازی سریع کالاهای جدید را با برنامه ریزی مجدد قرارداد هوشمند اصلی امکان‌پذیر می‌کند. صنعت نفت و گاز متشکل از هزاران شرکت است. این شرکت‌ها تقریبا به سه دسته تقسیم می‌شوند: بالادستی، میانی و پایین دستی. سفر یک قطره از منابع می‌تواند شامل صدها نهاد، شرکت، فرآیندها و توافقات قانونی جداگانه باشد.

 

کاربرد بلاکچین در بخش نفت و گاز بالادستی

بالادستی به بخش‌هایی از صنعت اشاره دارد که با اکتشاف و استخراج منابع مرتبط است. بخش بالادستی نفت و گاز تحت سلطه چهار ذینفع کلیدی است: شرکت‌های بزرگ، شرکت‌های ملی نفت (شرکت‌های ملی نفت)، شرکت‌های مستقل و خدمات میدان نفتی. شرکت‌های بزرگ، شرکت‌های بزرگ نفت و گاز هستند که فعالیت‌های میدان نفتی و چاه‌ها را مدیریت یا مالک آن هستند. بالادستی مستلزم مشارکت ده‌ها ذینفع است که همگی به داده‌های ارائه شده توسط شرکت‌های دیگر متکی هستند. فناوری بلاکچین برای هماهنگی داده‌های چند جانبه در مقیاس وسیع بهینه می‌شود.

کاربرد بلاکچین در توزیع‌انرژی

 

کاربرد بلاکچین در بخش میانی نفت و گاز

Midstream به بخش‌هایی از صنعت مربوط می‌شود که با ذخیره و حمل و نقل منابع پس از استخراج آن‌ها مرتبط است. Midstream همچنین شامل مدیریت شبکه‌های حمل و نقل وسیع و مقررات اساسی است. بخش میانی نفت و گاز می‌تواند از کاهش بلایا و تعمیر و نگهداری زیرساخت بهره مند شود. مقررات سنگین و شدت دارایی شرکت‌های نفت و گاز را ملزم می‌کند تا بر کاهش ریسک تمرکز کنند.

در نتیجه، این شرکت‌ها می‌توانند به طور منحصر به فردی از به اشتراک گذاری اطلاعات با سایرین در صنعت بهره مند شوند. فناوری بلاکچین در ارائه به اشتراک گذاری اطلاعات چند ذی نفع، به ویژه برای ردیابی دارایی، برتر است.

مقاله کاربرد بلاکچین در تبلیغات را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در بخش پایین دستی نفت و گاز

پایین‌دستی به شرکت‌هایی اطلاق می‌شود که منابع را به چندین محصول نهایی پالایش می‌کنند یا محصولات را به کاربران نهایی می‌فروشند (یعنی پمپ بنزین‌ها). علاوه بر این، پایین دستی شامل مدیریت ده‌ها محصول مختلف است. این محصولات به سمت مشتریان مختلف هدایت می‌شوند، مقررات زیست محیطی متفاوتی دارند و به روش‌های مختلف حمل و نقل نیاز دارند. زنجیره‌های تامین فعال با بلاکچین هماهنگی در مقیاس وسیع و چند محصول را بهینه می‌کنند. توانایی یک پلتفرم فناوری بلاکچین برای ثبت و ردیابی زنجیره‌های تامین می‌تواند مقدار زیادی از ضایعات را متوقف کند.

علاوه بر این، پلتفرمی که از قراردادهای قانونی هوشمند استفاده می‌کند، می‌تواند جایگزین زمان، انرژی و پولی شود که در حال حاضر مورد نیاز همه شرکت‌های انرژی است. یک دفتر کل غیرقابل تغییر می‌تواند به مدیریت و ردیابی داده‌هایی که برای تمام مراحل تولید نفت و گاز ضروری است کمک کند. این باعث صرفه جویی بیشتر در زمان و هزینه می‌شود و اطمینان حاصل می‌شود که هیچ چیز نابجا یا گم نشده است.

کاربرد بلاکچین‌در توزیع‌انرژی

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

فناوری بلاکچین یا دفتر کل توزیع شده سرعت قابل توجهی در بخش انرژی پاک داشته است. در زمان‌های اخیر شبکه‌ها مانند شبکه‌ای شده‌اند که مدیریت آن پیچیده و دشوار است، با بخش فزاینده‌ای از بخش‌های تولید انرژی پراکنده (مانند خورشیدی پشت بام)، چندین دستگاه متصل به اینترنت (مانند لوازم هوشمند)، و پس از آن بار وجود دارد. موجی از وسایل نقلیه الکتریکی فناوری بلاکچین می‌تواند به راه‌اندازی این شبکه‌های برق پیچیده با ضریب نفوذ زیاد تولید پراکنده متغیر و منابع انعطاف‌پذیر سمت تقاضا به شیوه‌ای روان‌تر و خودکار و همه با هزینه‌های تراکنش کمتر کمک کند.

فناوری بلاکچین به اپراتورهای سیستم توزیع (DSOs) کمک می‌کند تا مدیریت شبکه را با کارکردن همه دستگاه‌های متصل از طریق قراردادهای هوشمند خودکار، بهینه‌سازی کنند و امکان انعطاف‌پذیری و قیمت‌گذاری در زمان واقعی را فراهم کنند. بلاکچین با کمک به آن‌ها برای کسب درآمد از برق اضافی خود با ضبط ایمن داده‌ها و فعال کردن تراکنش‌های پرداخت به صورت خودکار، از طریق قراردادهای هوشمند ساخته شده بر روی پلتفرم‌هایی مانند اتریوم، مصرف کنندگان را قادر می‌سازد تا به خریدار تبدیل شوند.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در توزیع انرژی

چگونه از بلاکچین در صنعت انرژی استفاده می‌شود؟

بلاکچین یک پلتفرم امن برای تجارت P2P ارائه می‌دهد که تراکنش دارایی‌ها، مانند واحد انرژی را ردیابی می‌کند. بلاکچین یک سیستم دفتر کل توزیع شده است که داده‌ها را به طور شفاف در یک شبکه غیرمتمرکز ذخیره می‌کند. برای نظارت بر معاملات و ردیابی دارایی‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد بلاکچین در انرژی‌های تجدیدپذیر چیست؟

بلاکچین می‌تواند سه مزیت عمده برای بخش انرژی داشته باشد که عبارتند از (۱) تجارت غیرمتمرکز انرژی و تامین انرژی، (۲) کنترل موثر و خودکار جریان‌های انرژی و ذخیره سازی از طریق قراردادهای هوشمند، و (۳) سوابق امن از تمام فعالیت‌های تجاری در

آینده بلاکچین در صنعت انرژی چیست؟

بلاکچین در بخش انرژی یک برنامه کاربردی مطلوب و قابلیت ثبت تراکنش‌ها و تسهیل مزایای بیشتر از جمله تجارت همتا به همتا، کنتورهای هوشمند و تجارت انرژی‌های تجدیدپذیر اضافی از طریق قراردادهای هوشمند خودکار است.

آیا بلاکچین می‌تواند به تغییر انرژی کمک کند؟

بلاکچین پتانسیل بالایی برای استفاده به عنوان “مغز محرک توزیع شده” یک جامعه انرژی دارد، مفهومی که به طور اساسی بخش انرژی را تغییر می‌دهد.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا