متوسط

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک به شما این امکان را می‌دهد تا زنجیره تامین خود را به مخاطب نشان دهید. این رویکرد اعتماد مخاطب را افزایش می‌دهد و تراکنش‌های در حال انجام را قابل مشاهده می‌کند.

فناوری در حال پیشرفت و همکاری برای ایجاد یک چارچوب جدید است که ممکن است توانایی‌های شما را تا حد زیادی افزایش دهد. برنامه‌های کاربردی موبایل و تجارت الکترونیک با هم کار می‌کنند تا زندگی شما را آسان‌تر و راحت‌تر کنند. تجارت الکترونیک به همکاری با فین‌تک و پرداخت‌های دیجیتالی ادامه داد و افراد را قادر ساخت تا در هر لحظه و در هر مکان تراکنش‌ها را انجام دهند. امروزه از فناوری بلاکچین برای ردیابی تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

در واقع، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که صنعت فناوری بلاکچین در سال‌های آینده به سرعت توسعه خواهد یافت و تا سال ۲۰۲۵ به ارزش بیش از ۳۹ میلیارد دلار خواهد رسید. یکی از اولین صنایعی که در بلاکچین سرمایه‌گذاری کرد، صنعت بانکداری بود که در حال حاضر حدود ۳۰ درصد از ارزش بازار این فناوری را به خود اختصاص داده است.

توانایی بلاکچین برای حل مشکلات تجارت الکترونیک غیرقابل انکار است؛ از حذف واسطه‌ها تا عملیات ساده و کاهش پیچیدگی. اما عمیق شدن بیش از حد در موضوعی مثل فناوری بلاکچین و کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک به سرعت گیج کننده می‌شود. ما نکات کلیدی در مورد این‌که بلاکچین چیست و کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک چیست را در این مقاله جمع‌آوری کردیم که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

بلاکچین چیست؟

اگرچه بلاکچین برای مدتی یک اصطلاح محبوب بوده است؛ اما هنوز سو تفاهم‌های زیادی در مورد این‌که واقعا چیست وجود دارد. بلاکچین با وجود این‌که ارتباط نزدیکی با بیت کوین دارد، نه نوعی ارز دیجیتال است و نه یک زبان برنامه نویسی. اتریوم و بیت کوین دو فناوری بلاکچینی هستند که اغلب در صنعت تجارت الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بلاکچین یک پایگاه داده یا دفتر کل توزیع شده مشترک بین گره‌های شبکه کامپیوتری است. یک بلاکچین به عنوان یک پایگاه داده الکترونیکی برای ذخیره داده‌ها به شکل دیجیتال عمل می‌کند. شناخته شده ترین استفاده از فناوری بلاکچین برای حفظ رکورد تراکنش ایمن و غیرمتمرکز در سیستم‌های ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین است. فناوری بلاکچین بدون نیاز به شخص ثالث قابل اعتماد، با اطمینان از یکپارچگی و امنیت فهرست داده‌ها، اعتماد را تقویت می‌کند.

در حالی که بلاکچین از لحاظ تاریخی بیشترین ارتباط را با تراکنش‌های بیت‌کوین داشته است؛ اما بسیاری از کسب‌وکارها اکنون شروع به درک پتانسیل واقعی آن کرده‌اند. ارزشی که بلاکچین برای کسب و کارها فراهم می‌کند به سرعت افزایش می‌یابد و تا سال ۲۰۲۵ به ۱۷۶ میلیارد دلار و تا سال ۲۰۳۰ به ۳.۱ تریلیون دلار می‌رسد.

کاربردبلاکچین‌در تجارت‌الکترونیک

 

ویژگی های کلیدی بلاکچین

 • بلاکچین با گسترش پتانسیل تبدیل بینش‌ها به دارایی‌های برگشت‌ناپذیر، مدیریت استفاده از داده‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • اکوسیستم غیرمتمرکز چارچوب محکمی را ارائه می‌دهد که ۱۰۰٪ ایمن و تقریبا غیرقابل فساد است.
 • در غیاب یک مرجع متمرکز، بلاکچین اعتماد مبتنی بر اجماع ایجاد می‌کند و شفافیت را افزایش می‌دهد.
 • این امکان را برای مشتریان فراهم می‌کند که مستقیما با مشاغل یا سایر مشتریان ارتباط برقرار کنند و واسطه‌ها را قطع کنند.
 • فناوری بلاکچین که معمولا در تجارت الکترونیک استفاده می‌شود.

 

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک می‌تواند صنعت تجارت الکترونیک را دچار تحولی شگرف کند. در ادامه این مقاله به کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک می‌پردازیم:

کاربردبلاکچین در تجارت الکترونیک

 

امنیت داده های مشتریان

وقتی صحبت از خرید آنلاین می‌شود، امنیت داده‌ها برای خریداران و فروشندگان اولویت اصلی است. با این وجود، در سال‌های اخیر، چندین نقض اطلاعات با مشخصات بالا، اطلاعات شخصی میلیون‌ها نفر را در معرض خطر قرار داده است. یکی از راه حل‌های این مشکل، فناوری بلاکچین است. بلاکچین یک دفتر کل عمومی است که می‌تواند برای ردیابی حرکات دیجیتال دارایی‌ها استفاده شود. به خریداران و فروشندگان این امکان را می‌دهد تا به طور ایمن داده‌ها را بدون نگرانی در مورد سرقت اطلاعات توسط اشخاص ثالث مبادله کنند.

این فناوری قبلا در چندین صنعت مختلف از جمله تجارت الکترونیک پیاده‌سازی شده است. با استفاده از بلاکچین، خرده‌فروشان می‌توانند اطمینان حاصل کنند که داده‌های خریداران در برابر سرقت یا سو استفاده ایمن است. بلاکچین می‌تواند برای رمزگذاری داده‌های مشتریان استفاده شود و از دزدیده شدن یا خراب شدن آن جلوگیری کند. فناوری بلاکچین می‌تواند با ایجاد یک دفتر کل تمام تراکنش‌ها، به امنیت داده‌های مشتری کمک کند. این امر دزدی یا دستکاری اطلاعات مشتری را برای هکرها دشوار می‌کند.

پیشگیری از تقلب در فرآیند سیستم تجارت الکترونیک

از بلاکچین می‌توان برای تایید اصالت محصولات و ردیابی حرکت آن‌ها در زنجیره تامین استفاده کرد. سیستم‌های تجارت الکترونیک برای محافظت از داده‌های مشتریان و جلوگیری از تقلب طراحی شده‌اند. اما کلاهبرداری می‌تواند در این سیستم‌ها رخ دهد. روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند در یک سیستم تجارت الکترونیکی کلاهبرداری انجام شود، از جمله تراکنش‌های تقلبی.

کلاهبرداران می‌توانند معاملات متقلبانه‌ای را برای سرقت پول یا کالا از مشتریان ایجاد کنند. فیشینگ یکی دیگر از مشکلات کلاهبرداری در تجارت الکترونیک است. فیشینگ کلاهبرداری است که در آن کلاهبرداران سعی می‌کنند، کاربران را وادار کنند تا اطلاعات شخصی خود را مثل اعتبار ورود به سیستم یا شماره حساب بانکی خود را به آن‌ها ارائه دهند. هنگامی که کاربر اطلاعات ورود به سیستم را وارد می‌کند، جزئیات آن‌ها به سرقت برای کارهای کلاهبرداری منتقل می‌شود.

فعالیت‌های متقلبانه مثل کلاهبرداری آنلاین، خرید فرامرزی و کالاهای تقلبی در اکوسیستم تجارت الکترونیکی گسترده است و منجر به از دست رفتن درآمد برای تجار و کاهش اعتماد در بین مشتریان شده است. بلاکچین می‌تواند نقش اساسی در جلوگیری از تقلب در بازارهای تجارت الکترونیک ایفا کند. با ایجاد یک رکورد ضد دستکاری از تراکنش‌ها، بلاکچین می‌تواند به اطمینان حاصل شود که همه تراکنش‌ها قانونی و پاسخگو هستند. این می‌تواند به بازگرداندن اعتماد بین مشتریان و بازرگانان کمک کند و منجر به افزایش حجم فروش و ثبات مالی بیشتر برای هر دو طرف درگیر در بازار شود.

کاربردبلاکچین درتجارت‌الکترونیک

تسویه حساب سریع تر در تجارت الکترونیک

از بلاکچین می‌توان برای مدیریت و ذخیره اطلاعات پرداخت مشتریان استفاده کرد و فرآیند پرداخت را سریع‌تر و ایمن‌تر کرد. بازارهای تجارت الکترونیک با استقبال چشمگیر فروشندگان آنلاین مواجه شده‌اند. میلیون‌ها محصول برای رفع تقاضای مشتریان اضافه می‌شود. در بازار جهانی خرده‌فروشی آنلاین تقریبا در همه کشورها افزایش می‌یابد. این رشد به دلیل محبوبیت فزاینده تجارت الکترونیک و تقاضای فزاینده برای فرآیندهای تسویه‌حساب سریع‌تر انجام می‌شود.

یکی از راه‌هایی که بلاکچین می‌تواند در سرعت بخشیدن به فرآیندهای پرداخت در تجارت الکترونیک کمک کند، توانایی آن برای ایجاد یک رکورد ضد دستکاری تراکنش‌ها است. این امر می‌تواند خرده‌فروشان را توانا سازد که نیازی به ارائه اطلاعات شخصی مشتریان از جمله آدرس و شماره کارت اعتباری خود در حین تسویه‌حساب نداشته باشند که باعث صرفه‌جویی در وقت و دردسر آن‌ها می‌شود. علاوه بر این، بلاکچین می‌تواند برای ردیابی مکان اقلام در سراسر زنجیره تامین استفاده شود که به اطمینان از رسیدن آن‌ها به فروشگاه‌ها در شرایط خوب کمک می‌کند.

بلاکچین همچنین می‌تواند با خودکار کردن فرآیند تایید پرداخت‌ها، به تسریع پرداخت در بازارهای تجارت الکترونیک کمک کند. این امر می‌تواند نیاز مشتریان را برای منتظر ماندن در صف یا چندین بار ورود به حساب‌های خود برطرف کند و در وقت و هزینه آن‌ها صرفه‌جویی کند. همچنین می‌تواند به محافظت در برابر تقلب کمک کند، چون تراکنش‌ها به طور خودکار در یک شبکه بلاکچین ثبت و تایید می‌شوند.

کاهش هزینه های حمل و نقل

از فناوری بلاکچین می‌توان برای ردیابی بسته‌ها و محموله‌ها استفاده کرد که می‌تواند به کاهش هزینه‌های حمل و نقل در بخش تجارت الکترونیک کمک کند. این قطعا می‌تواند در هزینه‌های زیادی برای فروشندگان آنلاین صرفه‌جویی کند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای فناوری بلاکچین پتانسیل آن برای کاهش هزینه‌های حمل و نقل است. با استفاده از دفتر کل توزیع شده، شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند محموله‌ها را از مبدا تا مقصد با دقت و کارایی بیشتری ردیابی کنند و هزینه‌های خریداران و فروشندگان را کاهش دهند.

این می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر صنعت تجارت الکترونیک داشته باشد؛ چون هزینه‌های حمل و نقل یکی از عوامل اصلی است که می‌تواند خریداران را از خرید آنلاین باز دارد. علاوه بر این، بلاکچین می‌تواند برای ایجاد انواع جدیدی از پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی که به روش‌های حمل و نقل سنتی متکی نیستند، استفاده شود. با کاهش هزینه‌های حمل و نقل برای اکثر بازرگانان تجارت الکترونیک، مزایایی را برای تجارت لجستیک فراهم می‌کند.

کاربرد بلاکچین درتجارت‌الکترونیک

ارائه سیستم پرداخت ایمن‌ تر و کارآمدتر

فناوری بلاکچین می‌تواند سیستم پرداخت ایمن و کارآمدتری را در اختیار خرده فروشان آنلاین قرار دهد. فناوری دفتر کل توزیع شده اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها به صورت شفاف ردیابی و ثبت شوند و نیاز به تایید شخص ثالث را از بین می‌برد. این می‌تواند منجر به کاهش زمان پردازش و افزایش دقت داده‌ها شود و انجام معاملات و مدیریت سوابق را برای مشاغل آسان‌تر کند.

امکان ردیابی آسان بسته ها

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک، ردیابی بسته‌ها است. به منظور اطمینان از رسیدن محصولات به موقع و در شرایط خوب، بسیاری از شرکت‌ها به خدمات تحویل شخص ثالث متکی هستند؛ اما این می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر و پرهزینه باشد.

بلاکچین می‌تواند با ایجاد سیستمی که امکان ردیابی آسان‌تر بسته‌ها را فراهم می‌کند، به حل این مشکل کمک کند. این امر شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا پیشرفت محموله‌های خود را از ابتدا تا انتها نظارت کنند و اطمینان حاصل کنند که آن‌ها همیشه از هر مشکلی در طول مسیر آگاه هستند. با کاهش زمان مورد نیاز برای ردیابی محموله‌ها، کسب‌وکارهای تجارت الکترونیک می‌توانند مقادیر قابل‌ توجهی پول ذخیره کنند.

سیستم شفاف تر و کارآمدتر برای بررسی داده مشتریان

فناوری بلاکچین می‌تواند با ارائه یک سیستم شفاف‌تر و کارآمدتر برای بررسی داده‌های مشتریان، به بهبود صنعت تجارت الکترونیک کمک کند. این سیستم به مشتریان اجازه می‌دهد تا به اطلاعات خود به شیوه‌ای امن و بدون دستکاری دسترسی داشته باشند و خرید و تصمیم‌گیری آگاهانه را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر این، خطر کلاهبرداری و سرقت را کاهش می‌دهد که به ویژه در صنعتی مثل تجارت الکترونیک که در آن اقلام با ارزش اغلب خرید و فروش می‌شوند، مهم است.

کاربرد بلاکچین در تجارت‌الکترونیک

امکان بازگشت و بازپرداخت آسان‌تر

فناوری بلاکچین می‌تواند با تسهیل بازگشت و دریافت بازپرداخت برای مشتریان، انقلابی در صنعت تجارت الکترونیک ایجاد کند. در حال حاضر، پلتفرم‌های تجارت الکترونیکی پیچیده هستند و مشتریان را ملزم می‌کنند تا از طریق چندین صفحه برای بازگرداندن یا درخواست بازپرداخت حرکت کنند. با بلاکچین، بازپرداخت به روشی ساده و شفاف انجام می‌شود که به مشتریان امکان می‌دهد، تراکنش‌های خود را از ابتدا تا انتها دنبال کنند. این فرآیند را برای مصرف‌کنندگان و کسب و کارها به طور یکسان ساده‌تر و کارآمدتر می‌کند.

 

تایید محصولات با استفاده از بلاکچین

بلاکچین یک ساختار داده غیرمتمرکز است که برای ثبت تراکنش‌ها به روشی ایمن، شفاف و قابل اعتماد استفاده می‌شود. اغلب از آن به عنوان یک سیستم دفتر کل یاد می‌شود که برای پیگیری تراکنش‌های مختلف استفاده می‌شود. یک بلاکچین معمولا در تایید داده‌های دیجیتال استفاده می‌شود و با ذخیره هش رمزگذاری شده از هر تراکنش کار می‌کند.

هر بلوک در بلاکچین حاوی یک هش از بلوک قبلی در زنجیره است. این یک سیستم مهر زمانی ایجاد می‌کند که به هر کسی اجازه می‌دهد وجود اطلاعات را در یک نقطه زمانی خاص اثبات کند. یکی از مزیت‌های اصلی بلاکچین این است که تغییر داده‌ها پس از تنظیم غیرممکن و فسادناپذیر است. از بین تمام برنامه‌های مختلف بلاکچین، این یکی از مواردی است که اکثر مردم می‌توانند آن را درک کنند و از آن استقبال کنند.

فناوری بلاکچین به روشی شفاف و آسان اجازه می‌دهد تا آن‌چه می‌خرید را تایید کند. یعنی تولیدکنندگان نمی‌توانند خرید شما را با یک محصول ارزان‌تر جایگزین کنند و خرده‌فروشان نمی‌توانند سعی کنند محصول متفاوت و گران‌تری را به شما بفروشند. همچنین یعنی شما نمی‌توانید یک محصول “جعلی” را برگردانید و جایگزین دریافت کنید. محصولی که دریافت می‌کنید، همان چیزی است که شما سفارش داده‌اید.

کاربردبلاکچین در تجارت‌الکترونیک

 

چگونه بلاکچین به مدیریت زنجیره تامین کمک می کند؟

دفترکل غیرمتمرکز یعنی هیچ محدودیت و سانسورگری وجود ندارد و این یعنی که داده‌ها قابل اعتمادتر هستند. شما کنترل داده‌های خود را دارید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که چه کسی می‌تواند داده‌های شما را مشاهده کند و هیچکس نمی‌تواند آن‌ها را دستکاری کند. بلاکچین به ویژه در مدیریت زنجیره تامین مفید است؛ چون اجازه می‌دهد تا اطلاعات از طریق زنجیره تامین بدون دستکاری یا دیده شدن توسط دیگران منتقل شود.

وقتی چیزی را در آمازون می‌خرید، تقریبا اعتماد دارید که آمازون فروشگاه شما برای آن محصول خاص است. هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولی که دریافت می‌کنید، همان چیزی باشد که سفارش داده‌اید، یا به موقع ارسال شود. اما به لطف بلاکچین تجربه خرید آنلاین می‌تواند در راه درستی قرار گیرد. بلاکچین اساسا یک دفتر کل دیجیتال است که می‌تواند تراکنش‌های بین دو طرف را به طور موثر، ارزان و به روشی قابل تایید و دائمی ثبت کند. با استفاده از این فناوری، خریداران می‌توانند دقیقا ببینند که محصولاتشان از کجا می‌آیند، چه زمانی می‌رسد و چقدر هزینه دارد.

 

راه حل بلاکچین برای محافظت از مشتریان

یکی از رایج‌ترین شکایاتی که در مورد تجارت الکترونیک می‌شنویم، ترس از این‌که ندانیم از چه کسی خرید می‌کنید است. “آیا این شخص یا شرکت قانونی است؟” “آیا واقعا می‌توانم اطلاعات کارت اعتباری خود را به آن‌ها اعتماد کنم؟ همه این‌ها نگرانی‌های معتبری برای خریداران هستند، اما خوشبختانه راهی وجود دارد که تجربه تجارت الکترونیک را برای خریداران و فروشندگان ساده‌تر، ایمن‌تر و قابل اعتمادتر کند.

بلاکچین یک دفتر کل آنلاین است که می‌تواند برای ردیابی ایمن هر معامله‌ای که انجام می‌دهید، استفاده شود. بلاکچین به ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین قدرت می‌دهد؛ اما می‌تواند برای ردیابی دارایی‌های فیزیکی مثل بسته‌ای حاوی کفش‌هایی که به صورت آنلاین خریداری کرده‌اید، استفاده شود. این یک سیستم سریع و قابل اعتماد است که قبلا توسط شرکت‌هایی مثل آمازون، UPS و FedEx استفاده می‌شود.

کاربردبلاکچین درتجارت الکترونیک

 

بلاکچین به عنوان یک پردازشگر پرداخت

با پیشرفت فناوری، راه‌های نوآورانه‌تری برای پیاده‌سازی بلاکچین وجود دارد. این در قالب یک پردازشگر پرداخت به دنیای تجارت الکترونیک معرفی شده است. جایی که بلاکچین می‌تواند پرداخت‌های آنلاین را ایمن، شفاف و کارآمد کند. بلاکچین یک دفتر کل غیرمتمرکز از تراکنش‌ها است که در زمان واقعی به روز می‌شوند. برای مثال یعنی اگر برای چیزی در آمازون پرداخت می‌کنید، لازم نیست از طریق بانک یا هر موسسه مالی دیگری بروید. تراکنش در بلاکچین ثبت می‌شود و همه آن را می‌بینند.

بلاکچین فناوری است که امکان انتقال مطمئن اطلاعات و داده‌ها را فراهم می‌کند. این یک دفتر کل غیرمتمرکز و توزیع شده است که توانایی ثبت هر چیزی با ارزش و معاملات از هر نوعی را دارد. فناوری بلاکچین را می‌توان در حوزه‌ها و بازارهای مختلف اعمال کرد و تجارت الکترونیک یکی از آن‌هاست. بلاکچین این توانایی را دارد که نحوه مشاهده و تعامل مردم با خرید آنلاین را تغییر دهد و حتی می‌تواند بر نحوه فروش ما تاثیر بگذارد.

 

استراتژی مدل کسب و کار تجارت الکترونیک در وب ۳.۰

Web 3.0 مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید را ارائه می‌دهد که به شما امکان می‌دهد، آن‌چه را که مشتریان شما در جستجوی آن هستند، خواه روی دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه آن‌ها را پیدا کنند. قرار است با ارائه داده‌های بی حد و حصر از Cloud به جامعه تجارت الکترونیک کمک کند، ایده‌های شخصی را برای اشخاص ثالث امکان‌پذیر می‌کند و پروتکلی که محتوای وب سفارشی شده را بر اساس نیازها یا ترجیحات فرد در هر زمان معینی در هر کجا که هستند فعال می‌کند.

اشتراک و مجوز

استراتژی صدور مجوز وب ۳.۰ به مشتری خود اجازه می‌دهد تا محصولات بازار خود را مطابق با تقاضا و عرضه تغییر دهد. به این ترتیب، مشتریان می‌توانند در صورت نیاز گزینه‌های مختلف را افزایش یا کاهش دهند بدون این‌که بر اشتراک سایر کاربران با آن‌ها تاثیر بگذارند.

مزایای منحصر به فرد اشتراک‌ها با Web 3.0 عبارتند از: پیشنهاد زمان محدود، اشتراک‌های مبتنی بر انتخاب، مدیریت مشتریان، تمدید خودکار و دستورالعمل‌های واضح برای هر اشتراک.

خدمات حق بیمه

مشتریان می‌توانند از مزایای خدمات رایگان با ویژگی‌های اضافی که فقط در نسخه‌های پولی موجود است، بهره‌مند شوند. وب ۳.۰ خدمات ممتازی را تسهیل می‌کند که رضایت همه استارت آپ‌های آنلاین را فراهم می‌کند و به دلیل ویژگی‌های با کیفیت بالا اعتماد بین ارائه دهنده خدمات و کاربر را تقویت می‌کند.

تبلیغات

Web 3.0 یک روش جدید انقلابی برای تبلیغ کسب و کار شما در اینترنت است. با این کار، می‌توانید از هر کسی که روی آن کلیک می‌کند و همه آن تبلیغات را مشاهده می‌کند، هزینه دریافت کنید که به معنای پول بیشتر به دلار تبلیغاتی برای شرکت‌های بزرگ یا کوچک است. وب ۳.۰ نحوه تعامل افراد با یکدیگر و محیط اطراف خود را نیز تغییر داده است. مشتریان می‌توانند با دیدن چیزی که به آن‌ها علاقه دارد، برندها را در سایت‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. همه این‌ها در حالی است که تبلیغ شما در طول جلسات مرور به طور تصادفی اجرا می‌شود تا دیگران نیز در صورت تمایل به آن توجه داشته باشند.

کاربردبلاکچین‌در تجارت‌ الکترونیک

 

پروژه های تجارت الکترونیک مبتنی بر بلاکچین

اکنون که ایده‌ای از تاثیر بلاکچین بر تجارت الکترونیک دارید، در این‌جا چند نمونه از پروژه‌های دنیای واقعی را آورده‌ایم:

MetaFactory

متافکتوری خود را “بازاری برای پوشاک دیجیتالی ایجاد شده توسط برندهای متعلق به جامعه” می‌نامد. این به شکل یک DAO ساختار یافته است و یک پلتفرم به هنرمندان می‌دهد تا محصولاتی را ایجاد کنند که سپس توسط شرکای پلتفرم تولید، ارسال و فروخته می‌شود. به دنبال اتصال طراحان، برندها و مشتریان به یک جامعه واحد و رفع ناکارآمدی قیمت‌گذاری است. با توجه به تاثیر داستان‌سرایی بر فروش مد این روزها، MetaFactory.ai آزمایش جالبی برای تماشا خواهد بود. این پلتفرم هنوز در مرحله بسیار نوپایی است؛ اما اگر مسیر را درست طی کنند، می‌توانند به طور بالقوه Shopify را در آینده به چالش بکشند.

Honeywell Aerospace

Honeywell Aerospace واحد فروش مجدد هواپیما را اداره می‌کند که ۲۵۰۰۰ قطعه به ارزش بیش از ۱ میلیارد دلار را شامل می‌شود. فروش قطعات تعمیر شده هواپیما به صورت آنلاین شامل ثبت اسناد پیچیده با FAA و اسناد وقت گیر است. بلاکچین این فرآیند را به میزان قابل توجهی آسان کرده و میلیون‌ها دلار در هزینه‌های پردازش اسناد برای شرکت صرفه‌جویی کرده است. با توجه به این‌که این بخش چقدر به زنجیره‌های تامین پیچیده‌ای که به طرز وحشتناکی ناکارآمد هستند متکی است، بلاکچین می‌تواند یک راه حل مناسب برای تجارت الکترونیک B2B باشد.

Shopify و NFT

Shopify با اجازه دادن به برخی فروشگاه‌ها برای فروش NFT، گام‌های محتاطانه‌ای در پذیرش بلاکچین برمی‌دارد. بازار NFT همچنان داغ است، اگرچه بیشتر فعالیت‌ها به مجموعه‌های دیجیتال و هنر محدود شده است. اگر آزمایش Shopify.com موفقیت‌آمیز باشد، تجار می‌توانند از NFT برای کسب درآمد از افت محصولات محدود، ارائه امتیاز وفاداری و دادن بخشی از کسب‌وکار به مشتریان VIP استفاده کنند.

Amazon

آمازون به خودی خود یک پروژه بلاکچینی نیست؛ اما گمانه زنی‌هایی وجود دارد که امکان دارد آمازون بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را تا پایان سال ۲۰۲۳ بپذیرد. AWS قبلا به مشتریان سازمانی بلاکچین‌های مدیریت شده مبتنی بر پلتفرم‌های پرکاربرد مثل اتریوم، هایپرلجر و… را ارائه می‌دهد. این مورد توسط شرکت‌هایی مثل Nestle استفاده می‌شود. بنابراین تصور این‌که آمازون شروع به پذیرش رمزنگاری در فروشگاه آنلاین خود کند، دور از ذهن نخواهد بود.

مقاله کاربرد بلاکچین در تبلیغات را بخوانید.

 

مزایای استفاده از بلاکچین در تجارت الکترونیک

 • کنترل موجودی: با گنجاندن بلاکچین در کنترل موجودی، خرده‌فروشان می‌توانند مثل برخی از سبدهای خرید استاندارد، اقلام را از موجودی کاهش دهند؛ اما همچنین می‌توانند در صورت رسیدن به آستانه‌های از پیش تعریف شده، سهام جایگزین سفارش دهند.
 • مالکیت دیجیتال: تعداد زیادی عکس با کیفیت بالا، ویدیوهای محصول، بررسی‌ها و سایر اطلاعاتی که برای هر وب سایت تجارت الکترونیکی ضروری است، معمولا با هزینه زیادی برای صاحب فروشگاه ایجاد می‌شود؛ اما مالکیت متعلق به پلتفرم تجارت الکترونیک است. با این وجود، با بلاکچین، خرده‌فروشان می‌توانند مالکیت کامل تمام دارایی‌های دیجیتال از جمله ویترین فروشگاه‌های دیجیتال، عکس‌ها/فیلم‌های محصول و بررسی‌ها را داشته باشند.
 • برنامه پاداش وفاداری: بلاکچین می‌تواند مشتریان را قادر سازد تا از پیشنهادات شخصی و برنامه‌های پاداش وفاداری بهره‌مند شوند. با ثبت ایمن تاریخچه خرید و ترجیحات در بلاکچین، پیشنهادات شخصی و برنامه‌های پاداش وفاداری را می‌توان به طور کامل در بلاکچین خودکار کرد.
 • مدیریت هویت: از آن جایی که افراد بیشتری از کانال‌های آنلاین برای انجام تراکنش‌ها استفاده می‌کنند، ردپای دیجیتالی که از خود بر جای می‌گذارند غیرقابل تصور است. با محافظت از هویت‌های فردی در برابر سرقت و سو استفاده، بلاکچین می‌تواند به خرده فروشان کمک کند تا مکانیزم‌های احراز هویت قوی و هویت‌های دیجیتال رمزگذاری شده برای مدیریت بهتر هویت بسازند.
 • ردیابی زنجیره تامین: با استفاده از بلاکچین برای ردیابی زنجیره تامین، شرکت‌های تجارت الکترونیک می‌توانند اطمینان حاصل کنند که فروشندگان به معیارهای مورد توافق پایبند هستند و محصولات را بدون اطلاع قبلی جایگزین نمی‌کنند. تضمین می‌کنند که شفافیت در طول فرآیند حفظ می‌شود.
 • مدیریت گارانتی: با بلاکچین، خرده فروشان می‌توانند به راحتی و کارآمد اطلاعات گارانتی را ذخیره کنند. تولیدکنندگان، خرده‌فروشان و مشتریان همگی می‌توانند به داده‌ها دسترسی داشته باشند و به اطلاعات گارانتی به راحتی دسترسی پیدا کرده و تایید شوند.

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

با توجه به این‌که بلاکچین یکی از هیجان انگیزترین فناوری‌های توسعه یافته است، جای تعجب نیست که مردم به دنبال راه‌هایی برای استفاده از آن باشند. اگر صاحب یک فروشگاه آنلاین هستید و می‌خواهید کارایی را افزایش دهید، باید از فناوری بلاکچین استفاده کنید. این نه تنها نحوه عملکرد شما را تغییر می‌دهد؛ بلکه به تمام مشکلات شما نیز رسیدگی می‌کند و راه حلی دائمی ارائه می‌دهد که می‌توانید آن را دنبال کنید. پتانسیل بلاکچین بسیار زیاد است و هر چه بخش‌های بیشتری از این فناوری استفاده کنند، تاثیر آن به سرعت افزایش خواهد یافت.

ظهور بلاکچین در حال حاضر، شروع به تغییر تجارت الکترونیک کرده است و در سال‌های آینده بیشتر از کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک خواهید شنید. همچنین محیط خرید آنلاین را به شدت تغییر خواهد داد. با حذف واسطه‌ها و ساده‌سازی فرآیند، این فناوری مصرف‌کنندگان را قادر می‌سازد تا مستقیما با مغازه‌ها تعامل داشته باشند. راه‌های زیادی وجود دارد که بلاکچین می‌تواند در تجارت الکترونیک اعمال شود. همچنین دلایلی وجود دارد که چرا باید آن‌ها را برای تجارت الکترونیک خود بپذیرید. از طریق این مقاله، امیدواریم با موفقیت شما را در مورد کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک آگاه کرده باشیم.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک

تاثیر فناوری بلاکچین بر تجارت الکترونیک چیست؟

هنگامی که زنجیره تامین را با کمک بلاکچین مدیریت می‌کنید، به طور خودکار کاهش هزینه‌های قبلی را مشاهده خواهید کرد. برای مثال، اتوماسیون واسطه‌ها را حذف می‌کند و تقلب و تهدیدات دیگری مثل تکرار محصول را کاهش می‌دهد. مدیریت موجودی مهمترین جنبه هر تجارت الکترونیکی است.

کاربرد بلاکچین در تجارت الکترونیک چیست؟

بلاکچین به تایید و ردیابی تراکنش‌های چند مرحله‌ای که نیاز به تایید و ردیابی دارند کمک می‌کند. می‌تواند تراکنش‌های ایمن را فراهم کند، هزینه‌های انطباق را کاهش دهد و پردازش انتقال داده‌ها را سرعت بخشد. فناوری بلاکچین می‌تواند به مدیریت قرارداد و ممیزی منشا یک محصول کمک کند.

کیف پول تجارت الکترونیک چگونه کار می‌کند؟

کیف پول‌های الکترونیکی از فناوری ارتباط میدان نزدیک (NFC) استفاده می‌کنند. NFC یک فناوری بی سیم با برد کوتاه است که اطلاعات را به سرعت بین گوشی هوشمند مشتری و درگاه پرداخت شما منتقل می‌کند.

عناصر تجارت الکترونیک کدامند؟

طراحی تعاملی – بهینه سازی سرعت وب – ناوبری کاربر پسند – پشتیبانی مشتری – امنیت و حریم خصوصی وب سایت تجارت الکترونیک – پلتفرم مناسب تجارت الکترونیک.

مزایای تجارت الکترونیک چیست؟

روند خرید سریع‌تر – ایجاد لیست فروشگاه و محصولات – کاهش هزینه – تبلیغات و بازاریابی مقرون به صرفه – انعطاف پذیری برای مشتریان – بدون محدودیت دسترسی – مقایسه محصول و قیمت – پاسخ سریع‌تر به تقاضاهای خریدار/بازار.

چه نوع داده‌ای برای تجارت الکترونیک استفاده می‌شود؟

داده‌های تجارت الکترونیک مشابه داده‌های خرده‌فروشی، داده‌های داخل فروشگاه، داده‌های خریدار، داده‌های برند، داده‌های بررسی مصرف‌کننده، داده‌های محصول و سایر دسته‌های داده مرتبط مورد استفاده در تجزیه و تحلیل و بازاریابی تجارت الکترونیک است.

آینده تجارت الکترونیک چیست؟

تا سال ۲۰۲۳، تخمین زده می‌شود که خریدهای تجارت الکترونیک از ۱۴.۱٪ به ۲۲٪ افزایش یابد. این تخمین‌ها بسیار خوش‌بینانه هستند و نشان می‌دهند که تجارت الکترونیک، به عنوان یک تجارت، هنوز به پتانسیل خود نرسیده است. انتظار می‌رود فروش تجارت الکترونیک موبایل نیز افزایش یابد و تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۲۰ به ۲.۹۱ تریلیون برسد.

CRM در تجارت الکترونیک چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ترکیبی از شیوه‌ها، استراتژی‌ها و فناوری‌هایی است که شرکت‌ها برای مدیریت و تجزیه و تحلیل تعاملات و داده‌های مشتری در طول چرخه عمر مشتری استفاده می‌کنند.

مدل B2B در تجارت الکترونیک چیست؟

B2B (Business-to-Business)، نوعی تجارت الکترونیک است که تبادل محصولات، خدمات یا اطلاعات بین مشاغل است؛ نه بین مشاغل و مصرف کنندگان (B2C). یک معامله B2B بین دو شرکت، مثل عمده فروشان و خرده فروشان آنلاین انجام می‌شود.

چگونه تجارت الکترونیک می‌تواند یک تجارت را بهبود بخشد؟

داشتن یک وب سایت تجارت الکترونیک به شما این امکان را می‌دهد که بدانید مشتریان چه چیزی را دوست دارند و تجربه آن‌ها را سفارشی کنید. تقریبا ۸۰ درصد از مشتریان از خرده فروشان می‌خواهند که از تاریخچه خرید خود برای ارسال پیشنهادات شخصی استفاده کنند.

اهداف اصلی تجارت الکترونیک چیست؟

هدف اولیه تجارت الکترونیک دستیابی به حداکثر مشتریان در زمان مناسب برای افزایش فروش و سودآوری کسب و کار است. کارکردهای تجارت الکترونیک شامل خرید و فروش کالا، انتقال وجوه یا داده از طریق اینترنت است.

آمازون از چه نوع تجارت الکترونیکی استفاده می‌کند؟

مصرف کننده به مصرف کننده (C2C).

پدر تجارت الکترونیک کیست؟

مایکل آلدریچ (متولد ۲۲ اوت ۱۹۴۱ / درگذشته ۱۹ مه ۲۰۱۴) وی مخترع، مبتکر و کارآفرین انگلیسی بود. در سال ۱۹۷۹ او خرید آنلاین را اختراع کرد تا پردازش تراکنش آنلاین بین مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها یا بین یک تجارت و تجارت دیگر را امکان‌پذیر کند، تکنیکی که بعدا به عنوان تجارت الکترونیک شناخته شد.

 

۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا