کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی یکی دیگر از کاربردهای مهم بلاکچین است که می‌تواند کنترل امور مرزی را در اختیار یک سیستم غیرمتمرکز قرار دهد. در این مقاله، سیستمی با استفاده از فناوری بلاکچین برای ایجاد سوابق خروج و ورود مسافران غیرمتمرکز، ایمن و مقیاس‌پذیر معرفی می‌شود. چارچوبی با استفاده از Hyperledger Fabric برای حفظ سوابق بین بندری ورود و خروج مسافر به یک کشور و همچنین آسان کردن ورود بدون دروازه به کشور مسافران ارائه می‌شود.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

اصول اساسی فناوری بلاکچین دارای تاریخچه طولانی است، اگرچه خود این مفهوم هنوز برای عموم مردم نسبتا ناشناخته است. پول مجازی بیت‌کوین احتمالا شناخته‌شده‌ترین کاربرد بلاکچین‌ها است، اما بلاکچین‌ها همچنین برای تایید امضای دیجیتال اسناد، تایید صحت کالاهای با ارزش و تضمین ایمنی از جمله موارد دیگر استفاده شده‌اند. هنگامی که علاقه بیش از حد به این فناوری کاهش یافت، بلاکچین‌ها به یکی از گزینه‌ها برای ذخیره و به اشتراک گذاری داده‌ها از سیستم‌های مختلف تبدیل شده‌اند.

حال با کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی می‌توان تمام امور مرزی و نقل و انتقالات را کنترل کرد. در این مقاله به تفسیر موضوع کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی را بررسی می‌کنیم.

کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

 

بلاکچین چیست؟

بلاکچین پایگاه داده‌ای است که در آن اطلاعات به صورت توزیع شده ذخیره می‌‎شود. توزیع یا عدم تمرکز به این معنی است که اطلاعات در چندین مکان ذخیره سازی در یک شبکه کپی شده و یکسان باقی می‌ماند. بلاکچین‌ها ذاتا شفاف هستند، اگرچه خود روش ذخیره سازی ممکن است به هیچ وجه برای کاربر قابل مشاهده نباشد. هر کسی که دسترسی قانونی به بلاکچین داشته باشد می‌تواند محتویات بلاکچین و تغییرات ایجاد شده را مشاهده کند.

تغییرات و اضافات به بلاکچین از طریق یک مکانیسم اجماع از پیش تعیین شده تایید می‌شود که بستگی به این دارد که از چه فناوری استفاده شده است و خود نویسندگان برنامه چگونه آن را پیاده سازی کرده‌اند. یک مفهوم نزدیک به بلاکچین، قراردادهای هوشمند است. قراردادهای هوشمند نرم افزارهایی هستند که طبق شرایط و ضوابط قراردادی از قبل توافق شده اجرا می‌شوند و می‌توانند با سطح بالایی از اتوماسیون کار کنند. آن‌ها را می‌توان در زمینه‌های مختلف استفاده کرد.

به عنوان مثال: در ترخیص خودکار گمرکی و تهیه بلیط‌های مسافرتی، به چند مورد اشاره می‌کنیم. در صنعت سفر، قراردادهای هوشمند می‌توانند عملکردهایی مثل بازپرداخت خودکار در صورت لغو سفر، یا ارائه خدمات اضافه شده در زمان واقعی در بلیط سفر را تحقق بخشند. از آن‌جایی که بلاکچین‌ها اساسا سیستم‌های غیرمتمرکز هستند، اعتمادسازی را بدون یک متولی متمرکز امکان پذیر می‌کنند.

دست اندرکاران این سیستم نباید به هر یک از طرف‌های سیستم به طور جداگانه تکیه کنند، بلکه باید به سازوکار اجماع که به درستی طراحی و اجرا می‌شود، تکیه کنند. مکانیسم اجماع تضمین می‌کند که هیچ طرف واحدی نمی‌تواند تراکنش‌های ذخیره‌شده در بلاکچین را به طور ناخواسته تغییر دهد یا عمدا ورودی‌های نادرست در بلاکچین ایجاد کند.

 

هویت دیجیتال و کنترل مرز

فناوری بلاکچین امکان ترکیب رویکردهای بیومتریک جدید، هویت دیجیتال غیرمتمرکز و محیط کنترل مرز را به شدت با یکدیگر فراهم می‌کند. مزیت این امر امکان ارائه نوع جدیدی از داده‌ها و استفاده از موارد در طرح کنترل مرزی به صورت باز و حفظ حریم خصوصی است. مسافران می‌توانند از شناسه‌های رسمی در تعامل با سازمان بهداشت عمومی، شرکت‌های مسافرتی و یا به طور کلی هر شخص ثالثی که در سامانه حضور دارند استفاده کنند.

هویت دیجیتال به صورت کاربر محور طراحی شده است و حق فراموشی را کاملا رعایت می‌کند. در یک محیط کنترل مرزی، این می‌تواند به عنوان مثال در شرایط مناسب برای سفر با توجه به نتیجه آزمایش کرونا یا گواهی واکسن مورد استفاده قرار گیرد. این فناوری‌ها در حال حاضر وجود دارند، اما به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، در D4FLY هدف VTT این است که این فناوری‌ها را با بهره‌برداری از اینکه چگونه راه‌حل‌های D4FLY می‌توانند هویت دیجیتال غیرمتمرکز کاربر محور را تطبیق دهند، قوی‌تر کند.

کاربردبلاکچین در کنترل مرزی

 

بلاکچین و تایید اسناد در کنترل مرزی

دومین مورد استفاده بر تایید صحت اسناد مسافرتی و کشف جعلیات با استفاده از فناوری بلاکچین متمرکز است. D4FLY در حال کار بر روی یک نمونه اولیه است تا یک نگهبان مرزی را قادر سازد تا اطلاعات تاریخچه گذرنامه مربوط به بررسی‌های قبلی و صحت گذرنامه را بخواند و ایجاد کند. در این مورد، یک شناسه منحصر به فرد برای یک سند سفر در یک بلاکچین ذخیره می‌شود. شناسه استفاده شده یک شماره گذرنامه سنتی یا کد شناسایی شخصی نیست، بلکه از محتویات سند با استفاده از یک تابع هش رمزنگاری محاسبه می‌شود.

شناسه برای نشان دادن سند و محتوای آن استفاده می‌شود؛ اما نمی‌توان بخش جداگانه‌ای از محتوا (مانند شماره گذرنامه یا تاریخ تولد) را از شناسه استخراج کرد یا محاسبه کرد. بلاکچین حاوی یک مدرک قوی است که نشان می‌دهد، کدام سند سفر فیزیکی تایید شده است و روش‌هایی که در این راستی آزمایی استفاده شده است.

 

کلام آخر کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

برای دستیابی به بیشترین پتانسیل راه حل‌های بلاکچین، هدف پروژه D4FLY، درک بهتر فناوری بلاکچین و حل چالش‌های فنی برای پذیرش فناوری جدید است. علاوه بر این، هدف ارتقای این راه حل‌ها به ویژه با توجه به ورودی مقامات مرزی است. بازخورد مقامات مرزی منبع مهمی برای مسیرهای توسعه است، بنابراین ارزش درک شده آن‌ها از استفاده از بلاکچین را در طول رویدادهای نمایشی D4FLY به ویژه در تر آپل و لیتوانی بررسی و تجزیه و تحلیل می‌کند. ورودی تاکنون به بهبودهایی در رابطه با رابط کاربری و کیفیت اطلاعاتی که باید در بلاکچین رسیدگی شود، مربوط می‌شود.

کاربردبلاکچین درکنترل مرزی

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در کنترل مرزی

چگونه بلاکچین در پرداخت‌های مرزی کمک می‌کند؟

فناوری بلاکچین این پتانسیل را دارد که به طور قابل توجهی روش پرداخت‌های فرامرزی را تغییر دهد. می‌تواند تعداد واسطه‌های درگیر را کاهش دهد، شفافیت را افزایش دهد و خطر تقلب را کاهش دهد، پرداخت‌ها را سریع‌تر و کارآمدتر کند و شمول مالی را افزایش دهد.

کاربرد بلاکچین در گمرک چیست؟

مقامات گمرک امیدوارند که بلاکچین باعث شفافیت بهتر، تغییر ناپذیری و دسترسی به اطلاعات و کیفیت داده‌ها و همچنین به اشتراک گذاری اطلاعات مربوطه در مورد رویه‌های مدیریت مرزی شود.

چگونه از بلاکچین در تجارت بین المللی استفاده می‌شود؟

به عنوان یک رکورد دیجیتال، بلاکچین در زنجیره‌های مختلف تامین جهانی مرتبط با تجارت بین المللی ارزشمند است. به عنوان مثال، زمانی که دو شرکت، واردکننده و صادرکننده، در حال معامله هستند، بلاکچین می‌تواند تراکنش را با اجازه دادن به آن‌ها بدون شخص ثالث به یکدیگر اعتماد کند.

چگونه از بلاکچین در پرداخت‌های مرزی استفاده می‌شود؟

بلاکچین یا فناوری دفتر کل توزیع شده، یک حرکت تغییردهنده بازی در انتقال پول برون مرزی است. با فناوری رمزگذاری، فرآیند پرداخت سریع‌تر می‌شود. در حال حاضر، بسیاری از پلتفرم‌های پرداخت مبتنی بر بلاکچین وجود دارند و بسیاری دیگر در روزهای آینده ظاهر خواهند شد

DHL چگونه از بلاکچین استفاده می‌کند؟

از مارس ۲۰۱۸، DHL و Accenture یک نمونه اولیه سریال‌سازی مبتنی بر بلاکچین با گره‌ها در شش جغرافیا را معرفی کردند. این نمونه اولیه کاری که به طور مشترک توسعه یافته است، داروها را در سراسر زنجیره تامین، از نقطه مبدا تا مصرف کننده ردیابی می‌کند و دفتر کل را با سهامداران مختلف به اشتراک می‌گذارد.

فناوری بلاکچین چگونه به کاهش فساد در دولت کمک می‌کند؟

بلاکچین به طور همزمان به عنوان وسیله ای برای تبادل پول یا اطلاعات و پایگاه داده ای عمل می‌کند که به طور خودکار تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. سوابق رمزگذاری شده و در شبکه ای از رایانه‌ها ذخیره می‌شوند، نه در یک مکان مرکزی، بنابراین نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد یا به سرقت برد.

چه کشورهایی از بلاکچین دولتی استفاده می‌کنند؟

استونی به عنوان اولین کشوری شناخته می‌شود که سیاست اقامت الکترونیکی مبتنی بر بلاکچین را تنظیم کرده است. این کشور واقعا یک جامعه دیجیتالی است که از پیشرفت‌های جدید برای سود بردن اقتصاد و شهروندانش استفاده می‌کند. در حال برنامه ریزی برای اجرای بلاکچین در حوزه حاکمیت، خدمات پزشکی، خدمات بانکی است.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا