کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

فهرست محتوا پنهان کردن فهرست

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت یکی دیگر از کاربردهای اساسی و صنعتی بلاکچین محسوب می‌شود. بلاکچین به ایمن سازی و ساده سازی تجارت نفت و گاز، ردیابی محموله‌ها، کنترل موجودی، اسناد و صورت‌حساب و پرداخت کمک می‌کند. با ایجاد شفافیت در فرآیندهای تجاری درگیر، فرآیندهای پیچیده زنجیره تامین نفت و گاز را ساده می‌کند.

مقاله کاربرد بلاکچین چیست؟ را بخوانید.

 

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

بلاکچین در حال رشد بیشتر خود، مستقل از هویت ارزهای دیجیتال است. بلاکچین از دفاتر اجماع توزیع شده، برای تبدیل شدن به بستری برای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند. بلاکچین علاوه بر ایجاد کارایی با حذف واسطه‌های حقوقی و مالی در یک قرارداد، نقش دروازه‌بان مورد اعتماد و تامین‌کننده شفافیت را بر عهده می‌گیرد. این ویژگی‌ها کاربرد بلاکچین در صنعت نفت را کلیدی می‌کند.

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

 

بلاکچین برای دیجیتالی کردن معاملات نفت خام

بلاکچین سه مزیت عمده برای صنعت نفت خام دارد. یعنی دیجیتالی کردن تراکنش‌ها برای امنیت بالاتر، افزایش شفافیت و کارایی بیشتر. در سال ۲۰۱۷، ناتیکسیس، ibm.com و ترافیگورا اولین کسانی بودند که راه‌حل بلاکچین را برای معاملات نفت خام ایالات متحده با استفاده از یک پلتفرم قرارداد هوشمند راه‌اندازی کردند.

بلاکچین خریداران، فروشندگان و بانک‌های مربوطه خود را قادر می‌سازد تا اطلاعات را به طور همزمان به اشتراک بگذارند؛ چون آن‌ها به یک دفتر کل نگاه می‌کنند. از زمان تایید سفارش تا تحویل آن و لغو اعتبار اسنادی، بلاکچین می‌تواند روند را بهبود بخشد.

 

بلاکچین فناوری بهبود اعتماد

یکی دیگر از کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز، ذخیره گواهی‌های مورد نیاز برای بهره برداری از تجهیزات صنعتی حیاتی است. شبکه بلاکچین به طور ایمن گواهینامه کارمند یا پیمانکار، مثل آموزش H2S، کمک‌های اولیه، جوشکاری و… را ثبت و ذخیره کند.

با ذخیره چنین اطلاعاتی در یک شبکه بلاکچین، تأیید گواهی‌ها و رویه‌های عملیاتی استاندارد می‌تواند توسط همه اعضا در هر زمان انجام شود که به نوبه خود، باعث افزایش اعتماد در بین ذینفعان می‌شود. فناوری بلاکچین می‌تواند نقشی فراتر از بهبود اعتماد بین شرکت‌ها و پیمانکاران/کارمندان داشته باشد. بلاکچین همچنین می‌تواند به حل مسائلی مانند استخدام گران قیمت و اطمینان از ایمنی در عملکرد کاری کمک کند.

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

 

استخراج نفت و گاز با ارزهای دیجیتال

بلاکچین با ارائه ارزهای رمزنگاری شده به عموم مردم، می‌تواند به استخراج نفت و گاز کمک کند. علاوه بر این، احزاب مختلف می‌توانند، از توکن استفاده کنند و ارزش را بدون استفاده از بانک‌ها در داخل خود جابه‌جا کنند. این می‌تواند فرصت بسیار مهمی را برای توکن کردن این بخش و ارائه گزینه‌های بیشتری برای سرمایه گذاران فراهم کند. در حال حاضر، سرمایه گذاران کاملا آگاه هستند که آینده کجاست. گزینه‌های سرمایه گذاری بیشتر تنها به نفع هر دو بخش خواهد بود.

این یک راه خوب برای استفاده از یک ارز دیجیتالی است که توسط نفت پشتیبانی می‌شود. در حال حاضر، توکن سازی در نفت و گاز طبیعی مفید خواهد بود. به عنوان یکی از با ارزش‌ترین منابع انرژی تجدیدناپذیر در جهان، یک ارز دیجیتال که به نفت گره خورده است، می‌تواند جایگزینی برای تراکنش‌های مالی سنتی باشد. هدف از ارز دیجیتال مرتبط با نفت این است که به طرفین اجازه می‌دهد تا انتقال ارزش را با یکدیگر مستقیم کنند و در عین حال نیاز به شخص ثالث مانند بانک را از بین ببرند.

 

کاهش هزینه از طریق حذف واسطه

نظارت بر زنجیره‌های تامین نفت و گاز بین‌المللی دشوار است؛ زیرا شرکت‌کنندگان زیادی در آن شرکت می‌کنند که برای مدت کوتاهی گرد هم می‌آیند، که هر یک نیاز به دسترسی به اطلاعات جاری در هر زمان دارند. از آن‌جایی که داده‌ها به طور کلی در چندین سیستم پراکنده بودند و برای به دست آوردن یک تصویر کامل نیاز به تطبیق دستی بود، این یعنی در گذشته واسطه‌های متعددی لازم بود. اما کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز باعث از بین رفتن واسطه‌‌ها خواهد شد.

بلاکچین یک فناوری غیرمتمرکز است که سوابق را ایمن و در دسترس نگه می‌دارد، بنابراین بیشتر یا همه واسطه‌ها را از بین می‌برد. پتانسیل بلاکچین برای کمک به شرکت‌های نفت و گاز برای افزایش کارایی در مدیریت زنجیره تامین قابل توجه است. معاملات می‌تواند به سرعت و به راحتی بین تامین کنندگان، خریداران و موسسات مالی بدون نیاز به واسطه و کارمزد آن‌ها تکمیل شود.

 

بلاکچین برای شفافیت در میدان نفتی

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت و گاز می‌تواند حتی رشد جمعیت جهان را تحت تاثیر بگذارد. چون منجر به مصرف بیشتر انرژی خواهد شد. دو مورد از مهم‌ترین مسائلی که این بخش در حال حاضر با آن سروکار دارد، شامل افزایش نیاز به دارایی‌های میدان نفتی بیشتر برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده برای محصولات نفت و گاز است. موضوع دوم مبهم بودن فرآیندهای عملیاتی نفت و گاز است. شرکت‌های نفت و گاز زمان و هزینه قابل توجهی را صرف نگهداری دارایی‌های میدان نفتی می‌کنند.

در فعالیت‌های عملیاتی این بخش، داشتن بینش مناسب از این دارایی‌ها بسیار مهم است. بلاکچین می‌تواند به بهبود دید دارایی میدان نفتی کمک کند که زمان صرف شده برای حل مسائل دارایی میدان نفتی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، با پیوستن یکپارچه به فناوری‌های دیگر، بلاکچین ممکن است به بهبود شناسایی راه‌حل‌های دارایی کمک کند. بلاکچین همچنین با کاهش زمان و هزینه به بهبود صنعت نفت و گاز کمک خواهد کرد.

 

اعتماد به سیستم دفتر کل مشترک در معاملات

بلاکچین می‌تواند به اجرای قرارداد در معاملاتی که سطح اعتماد طرف مقابل پایین است یا ارزش معاملات یا پیچیدگی بالا است، کمک کند. حوزه‌های فرصت بالقوه شامل معاملات زمین (با تأیید و حذف معاملات متقلبانه زمین)، فروش نفت و گاز (تسهیل معاملات بزرگ)، منابع پیچیده (به حداقل رساندن تناقضات معاملات)، پروژه‌های سرمایه‌ای (پایبندی به شرایط قرارداد) و سرمایه‌گذاری مشترک (بهبود هزینه) است و حسابرسی (تقسیم درآمد).

افزایش اعتماد طرف مقابل می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و بهبود بهره‌وری کمک کند. بلاکچین همچنین نیاز به مراکز تسویه، پردازش تأییدیه و سایر وظایف اداری پشتیبان را که معمولا برای فعالیت‌های مدیریت ریسک و حسابداری است، از بین می‌برد.

کاربردبلاکچین درصنعت نفت

 

صدور صورت‌ حساب فوری با حسگر خط لوله

ترکیب قدرتمند فناوری بلاکچین، تجهیزات کارخانه پردازش و سنسورهای خط لوله می‌تواند خروجی و صورتحساب مشتریان را در زمان واقعی ردیابی کند تا پردازش فاکتور را مدرن کند. در این فرآیند دیجیتالی، حسگرها داده‌ها را از چندین نقطه جمع‌آوری می‌کنند تا از صورت‌حساب دقیق بر اساس قراردادهای اجرا شده اطمینان حاصل کنند.

فناوری بلاکچین (با یک لایه شناختی ساخته شده در بالا) قراردادها را ثبت، ردیابی و اجرا می‌کند و موارد تقلب را شناسایی می‌کند. حسگرهای تجهیزات، اجرای شرایط قرارداد را تأیید می‌کنند و پس از تولید مبلغ توافق شده، سیستم پرداخت را انجام می‌دهد. شرکت‌های نفت و گاز و مشتریان آن‌ها می‌توانند از افزایش سرعت، دقت و امنیت معاملات بهره‌مند شوند. علاوه بر این، صورت‌حساب‌های مبتنی بر حسگر به منابع کارکنان کمتری نیاز دارد و به کارمندان اجازه می‌دهد بر فعالیت‌های جانبی بیشتری تمرکز کنند.

 

افزایش امنیت با بلاکچین و کاهش زمان تجارت کالاهای فیزیکی

فرآیند فعلی برای انجام معاملات محصولات پالایش شده فیزیکی، شامل انجام امور به صورت دستی است و نیاز به وارد کردن اطلاعات یکسان در سیستم‌های مختلف با لایه‌های تطبیق داده‌ها دارد. استفاده از قابلیت‌های دفتر کل توزیع‌شده بلاکچین می‌تواند میزان زمان صرف شده برای تطبیق تفاوت‌های قیمت و حجم در میان شرکت‌کنندگان در تجارت را با در دسترس قرار دادن داده‌های یکسان برای همه طرف‌ها به طور همزمان کاهش دهد.

علاوه بر این، این راه حل می‌تواند به کاهش خطرات امنیتی تراکنش مرتبط با ارسال اسناد ایمیل کمک کند. شرکت‌های نفت و گاز که از بلاکچین استفاده می‌کنند، می‌توانند دقت تجارت را بهبود بخشند، کارایی برنامه‌ریزی و آفیس (مانند صورت‌حساب و تسویه حساب) را افزایش دهند، دسترسی به داده‌های تجاری را سرعت ببخشند و چرخه سرمایه در گردش را کوتاه کنند.

 

آینده کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

پیشرفت‌های مهم در فناوری به ندرت در آغاز با استقبال کامل همراه می‌شوند. ایده‌های نوآورانه می‌توانند به تعداد افرادی باشد که شک و تردید را ایجاد کنند. تبدیل یک ایده به واقعیت نیاز به زمان، تجربه، رشد و در نهایت پذیرش دارد. آیا در مورد بلاکچین چنین خواهد بود؟ نظارت بر تحلیل دقیق روندهای در حال تحول نشان می‌دهد که آیا آینده بلاکچین در نفت و گاز متحول است یا گذرا؟ کاربرد بلاکچین در صنعت نفت یکی از انکارناپذیرترین کاربردهای بلاکچین است که طی سال‌های آتی می‌توان انتظار داشت، بلاکچین همه ابعاد زندگی آدم‌ها را تحت شعاع قرار بدهد.

کاربردبلاکچین درصنعت‌نفت

کلام آخر کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

بلاکچین دارای ارزش‌های پیشنهادی متعددی برای ارائه به صنعت نفت و گاز است؛ اما شاید قانع کننده‌ترین آن‌ها توسعه یک شبکه بلاکچین در دسترس خصوصی برای پشتیبانی از چرخه حیات تراکنش در میان همه ذینفعان آن باشد. چالش‌های عملی ممکن است برای اجرای این رویکرد اکوسیستمی گسترده‌تر وجود داشته باشد. بنابراین، پیشنهاد ارزش بهینه به راحتی تعیین نخواهد شد و مشاوره تخصصی ضروری است. یک تیم چند رشته‌ای گسترده از کارشناسان می‌توانند با ارائه تخصص در این زمینه و رهبری در زمینه‌هایی که بیشترین بهره را از سیستم بلاکچین می‌برند، کمک کنند.

 

سوالات متداول کاربرد بلاکچین در صنعت نفت

بلاکچین چگونه در صنعت استفاده می‌شود؟

در مدیریت زنجیره تامین، بلاکچین شفافیت و اعتبارسنجی دائمی تراکنش‌های به اشتراک گذاشته شده توسط چندین شریک زنجیره تامین را فراهم می‌کند. همه تراکنش‌ها دائمی و قابل تأیید هستند و مشاهده هر رکورد را برای مالک یا مشتری آسان می‌کند.

کدام صنعت بیشتر از بلاکچین سود می‌برد؟

بلاکچین به بانک‌ها و مشتریانشان انعطاف بیشتری در پرداخت‌ها می‌دهد و همچنین با حذف واسطه‌هایی که پردازش پرداخت را انجام می‌دهند، هزینه انجام آن تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد.

چگونه بلاکچین می‌تواند به صنعت انرژی کمک کند؟

بلاکچین می‌تواند کارایی و کنترل بیشتری را بر منابع انرژی مصرف کنندگان ارائه دهد. علاوه بر این، یک دفتر کل غیرقابل تغییر به‌روزرسانی‌های امن و بی‌درنگ داده‌های مصرف انرژی را فراهم می‌کند. انواع مختلف داده‌های انرژی شامل قیمت‌های بازار، هزینه‌های نهایی، انطباق با قوانین انرژی و قیمت سوخت است.

چه صنعتی به بلاکچین نیاز دارد؟

چه در زنجیره‌های تامین، فرآیندهای تولید، مدیریت رکورد، بلاکچین مراقبت‌های بهداشتی، خیریه‌های مبتنی بر بیت کوین، فضای خرده فروشی، ثبت زمین، تایید مالکیت، دستگاه‌های اینترنت اشیا، دفتر کل، مبادله سهام یا هر صنعت دیگری کار می‌کنید. بلاکچین می‌تواند به شما در کسب مزیت رقابتی کمک کند

کاربرد بلاکچین در صنعت نفت چیست؟

بلاکچین به ایمن‌سازی و ساده‌سازی تجارت نفت و گاز، ردیابی محموله‌ها، کنترل موجودی، اسناد و صورت‌حساب و پرداخت‌ها کمک می‌کند. با ایجاد شفافیت در فرآیندهای تجاری درگیر، فرآیندهای زنجیره تامین سخت و پیچیده را ساده می‌کند.

کاربرد بلاکچین در انرژی‌های تجدیدپذیر چیست؟

بلاکچین می‌تواند سه مزیت عمده برای بخش انرژی داشته باشد که عبارتند از: (۱) تجارت غیرمتمرکز انرژی و تامین انرژی. (۲) کنترل موثر و خودکار جریان‌های انرژی و ذخیره سازی از طریق قراردادهای هوشمند. (۳) سوابق امن از تمام فعالیت‌های تجاری

کاربرد بلاکچین در انرژی و خدمات شهری چیست؟

بلاکچین این پتانسیل را دارد که به شرکت‌های خدمات شهری کمک کند هزینه‌های عملیاتی خود را کاهش دهند، کارایی را افزایش دهند، شفافیت را بهبود بخشند، سرمایه مورد نیاز را کاهش دهند و ارتقاهای گران قیمت را انجام دهند. با بلاکچین، شرکت‌های آب و برق می‌توانند با توانمندسازی مصرف کنندگان و مشتریان برای ایفای نقش فعال تر در بازار انرژی، جریان‌های درآمد جدیدی را باز کنند.

آیا بلاکچین بر مدیریت مالی در صنعت گاز نفت تأثیر خواهد گذاشت؟

بلاکچین می‌تواند کارایی زنجیره تامین نفت و گاز را افزایش دهد، قیمت‌ها را کاهش دهد و ایمنی را افزایش دهد. علیرغم تأثیرات زیست محیطی، صنعت نفت و گاز برای زندگی روزمره ما ضروری است. بدون آن، برق، حمل و نقل و بسیاری از شگفتی‌های مدرن که ما بدیهی می‌دانیم غیرممکن خواهد بود.

آیا رمزارزی مرتبط با حوزه نفت وجود دارد؟

پترو یک ارز رمزنگاری شده است که توسط دولت ونزوئلا برای دور زدن تحریم‌های بین‌المللی علیه آن و احیای اقتصاد در حال فروپاشی این کشور پیشنهاد شده است. ظاهرا توسط بخشی از ذخایر عظیم نفت ونزوئلا پشتیبانی می‌شود.

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

‫۲ نظرها

  1. تحلیل خیلی جالبی بودخواستم نظر شما رو در مورد رمزارز دارایی پایه (توکن بهادار از نوع بدهی)که پشتوانه اون یک پروژه هست و برای تامین مالی قرارداد نفتی در نظر گرفته شده چیه؟ممنون

    1. خواهش می‌کنم. در مورد “رمزارز دارایی پایه (توکن بهادار از نوع بدهی) برای تامین مالی قرارداد نفتی” متوجه منظور شما نشدم. اگر میشه بیشتر توضیح دهید تا پاسخ روشنی دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا