اخبار قانون‌ گذاریاخبار ارز دیجیتالاخبار جهان

نرخ تورم ایالات متحده در ماه اوت به ۸.۳% رسید

در ۱۳ سپتامبر، اداره آمار کار ایالات متحده گزارش داد که تورم شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) این کشور در ماه اوت ۸.۳ درصد افزایش یافته است. این کاهش کمتر از حد انتظار بود و تحلیلگران بازار معتقدند که فدرال رزرو آمریکا به افزایش تهاجمی نرخ بهره در آینده ادامه خواهد داد.

 

طبق آخرین گزارش CPI، قیمت مصرف کننده ایالات متحده ۸.۳ درصد افزایش یافت

بر اساس محاسباتی که اخیراً توسط اداره آمار کار ایالات متحده منتشر شده است، اعداد تورم ایالات متحده در ماه اوت مشخص است. دفتر آمار کار روز سه‌شنبه نوشت شاخص قیمت مصرف‌کننده برای همه مصرف‌کنندگان شهری (CPI-U) پس از تغییر در ماه ژوئیه بدون تغییر در ماه اوت، ۰.۱ درصد افزایش یافت، ۸.۳ درصد قبل از تعدیل فصلی.

 

استراتژیست‌های بازار انتظار نداشتند که نرخ تورم آنقدر بالا باشد، زیرا گزارش‌ها اشاره می‌کنند که اقتصاددانان انتظار داشتند که قیمت‌ها در ماه اوت در طول ماه ۰.۱ درصد کاهش یابد و تورم به ۸ درصد کاهش یابد. پیتر شیف، اقتصاددان و دوستدار طلا، به سرعت از دلار آمریکا و سیاست مالی این کشور انتقاد کرد.

 

شیف روز سه‌شنبه در توییتی نوشت:

یک بار دیگر واکنش بازار به تورم بسیار بالاتر از حد انتظار را شاهد بودیم. تورم باقی مانده است و علیرغم افزایش نرخ‌ها، به دلیل یک دهه سیاست‌های پولی و مالی تورمی، بسیار بدتر خواهد شد. این برای دلار بسیار نزولی و برای طلا صعودی است.

 

در میان گزارش تورم بالا، هر چهار شاخص اصلی وال استریت (NYSE، نزدک، داو جونز، S&P 500) پس از انتشار گزارش اداره آمار کار در روز سه‌شنبه، کاهش قابل توجهی داشتند. هر پنج فلز گرانبها (طلا، نقره، پالادیوم، پلاتین، رودیوم) در ۲۴ ساعت گذشته با کاهش ۱.۴۷ درصدی در برابر دلار آمریکا مواجه شدند. پس از کمی بالا رفتن بازار در روزهای قبل، اقتصاد کریپتو در روز سه شنبه ۵.۸ درصد در برابر دلار کاهش یافت. در روز گذشته، بیت کوین (BTC) 6 درصد از ارزش دلاری‌اش کاهش یافته در حالی که اتریوم (ETH) 8 درصد کاهش یافته است.

 

تحلیلگر Bankrate.com می‌گوید CPI از مقصد ۲ درصدی فدرال رزرو فاصله دارد، پیتر شیف می‌گوید نرخ‌های تورم زیر ۲ درصد مربوط به گذشته است و هرگز بازنمی‌گردند

در همین حال،پس از داده‌های CPI روز سه‌شنبه، سرمایه‌گذاران بر این باورند که فدرال رزرو در صورت افزایش نرخ بهره بانکی در جلسه بعدی، رویکردی تهاجمی خواهد داشت. Mark Hamrick، تحلیلگر ارشد اقتصادی در Bankrate.com، فکر می‌کند که گزارش تورم در ماه اوت نمی‌تواند فدرال رزرو را متقاعد کند که در هفته آینده با شدت قبل عمل کند. Hamrick انتظار دارد که بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بانک فدرال را تا زمان کاهش تورم محدود نگه دارد.

 

Hamrick اظهار داشت:

آنها می خواهند نرخ معیار خود را از لحاظ اقتصادی محدود کنند. آنچه جروم پاول گفت باید شواهد قانع‌کننده‌ای باشد که نشان می‌دهد تورم در حال کاهش است، مطابق با بازگشت تورم به دو درصد! ما از این مقصد فاصله زیادی داریم. شیف فکر می‌کند بی‌معنی است که مردم انتظار دارند نرخ تورم ۲ درصدی بازگردد و شیف از صمیم قلب معتقد است روزهای تورم زیر ۲ درصد همیشه یک خاطره دور خواهد ماند.

 

شیف در توییتی که روز دوشنبه منتشر کرد، تاکید کرد:

روزهای تورم زیر ۲ درصد گذشت. هیچ بازگشتی به ناهنجاری تجربه شده بین بحران مالی ۲۰۰۸ و ۲۰۲۱ وجود ندارد. افزایش قیمت‌هایی که تاکنون تجربه شده‌اند، تازه آغاز راه هستند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا