رونمایی از لیست غنی از ۱۰ ارز دیجیتال برتر

در ده سال گذشته، تعداد بی‌شماری ارز دیجیتال در کنار بیت کوین ظهور کرده‌اند و یک اکوسیستم ارز دیجیتال را به ارزش ۱.۲ تریلیون دلار تشکیل داده‌اند. در این قلمرو، چهره‌های مرموز به نام نهنگ‌های کریپتو نقش مهمی در توزیع، تجارت و انباشت سکه‌ها در پروژه‌های مختلف بازی کرده‌اند. این مطالعه به بررسی ده دارایی ارزهای دیجیتال با ارزش بر اساس ارزش‌گذاری بازار می‌پردازد و با بررسی فهرست ثروتمند دارندگان آن‌ها، میزان توزیع و تکامل آن‌ها را در طول سال‌ها روشن می‌کند.

 

بررسی توزیع ثروت ۱۰ ارز دیجیتال برتر

بیت کوین (BTC) از زمان آغاز به کار خود در ژانویه ۲۰۰۹، سفر قابل توجهی را طی کرده است و در طول ۱۴ سال گذشته توزیع قابل توجهی را پشت سر گذاشته است. هدف این تحقیق بررسی چشم‌انداز جذاب به اصطلاح BTC rich list است و همزمان فهرست‌های ثروتمندی که در ژوئن ۲۰۲۳ به ده دارایی برتر ارز دیجیتال متصل شده‌اند را بررسی می‌کند.

 

با کاوش در این تحلیل، می‌توانیم بزرگی مالکیت‌های مهم‌ترین دارندگان ارزهای دیجیتال در حال حاضر را بسنجیم. برای تعیین سطح توزیع پروژه‌های کریپتویی برتر که در سایت‌های جمع‌آوری ارزش بازار ارزهای دیجیتال برجسته شده‌اند، از آمار فهرست غنی ارائه‌شده توسط پورتال وب coincarp.com استفاده شد.

 

بیت کوین

طبق آمار فعلی در ۲۲ ژوئن ۲۰۲۳، تعداد آدرس‌های منحصربه‌فردی که BTC در حال حاضر دارند تقریباً ۴۸,۳۰۴,۳۸۱ است. در میان این آدرس‌ها، ۱۰ کیف پول برتر ۵.۳۲ درصد از کل عرضه را در اختیار دارند. ۵۰ دارنده بیت کوین برتر ۱۰.۶۸ درصد از عرضه را کنترل می‌کنند، در حالی که ۱۰۰ دارنده برتر ۱۳.۵۰ درصد از عرضه در گردش BTC را در اختیار دارند. علاوه بر این، سه آدرس از ۱۰ آدرس BTC برتر به عنوان کیف پول‌های صرافی تعیین شده اند.

 

اتریوم

طبق آمار coincarp.com، امروزه دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار، اتریوم (ETH) است. در ۲۲ ژوئن، ۲۳۵,۶۹۰,۴۱۵ دارنده ETH وجود داشت. در میان ۲۳۵ میلیون آدرس منحصر به فرد دارای اتر، ۱۰ کیف پول برتر ۳۱.۱۵ درصد از عرضه ETH را کنترل می‌کنند. ۵۰ کیف پول برتر ۳۸.۹۲ درصد را تشکیل می‌دهند، در حالی که ۱۰۰ آدرس برتر ۴۴.۳۴ درصد از عرضه ETH را در اختیار دارند. برخلاف بیت کوین، ۹ کیف پول از ۱۰ کیف پول اتر برتر به عنوان کیف پول صرافی برچسب‌گذاری شده اند.

 

تتر

تتر (USDT) جایگاه سومین دارایی ارزهای دیجیتال را از نظر ارزش بازار دارد و بر روی چندین بلاکچین منتشر می‌شود. با این حال، این تحقیق فقط USDT را بر روی اتریوم در نظر می‌گیرد. از ۲۲ ژوئن، ۴,۳۶۹,۹۸۷ کیف پول مبتنی بر اتریوم وجود دارد که USDT را نگه می‌دارند. در میان آنها، ۱۰ دارنده برتر ۱۸.۵۶ درصد از USDT در گردش را به خود اختصاص می‌دهند، در حالی که ۵۰ دارنده برتر ۳۵.۸۷ درصد از عرضه را در اختیار دارند. ۱۰۰ کیف پول برتر تتر ۴۲.۷۴ درصد از USDT را بر اساس استاندارد ERC20 تشکیل می‌دهند. شایان ذکر است که هر کیف پول در لیست ۱۰ ثروتمند برتر USDT مبتنی بر ERC20 به عنوان آدرس صرافی برچسب‌گذاری شده است.

 

BNB

به طور مشابه، BNB دارای فهرست‌های غنی در اتریوم و زنجیره BNB است و این مطالعه برای عرضه BNB به فهرست غنی ERC20 متکی است. تقریباً ۲۸۱,۹۸۷ دارنده BNB دارند و ۱۰ کیف پول برتر ۴۷.۶۱ درصد از عرضه را در اختیار دارند. ۵۰ کیف پول برتر BNB 64.91 درصد از عرضه را به خود اختصاص می‌دهند، در حالی که ۱۰۰ کیف پول برتر ۷۰.۹۵ درصد از عرضه را تشکیل می‌دهند. تنها دو کیف پول از ۱۰ آدرس BNB برتر به عنوان کیف پول صرافی برچسب‌گذاری شده اند. برای مرجع بیشتر، یک نگاه سریع به آمار زنجیره BNB تعداد ۲,۶۵۰,۳۹۷ دارنده BNB را نشان می‌دهد. با این حال، ۱۰ کیف پول برتر در آن زنجیره، ۹۷.۲۵ درصد از عرضه را در اختیار دارند.

 

USDC

بار دیگر، سکه USDC سکه‌ای است که بر روی چندین بلاکچین ضرب می‌شود، اما تحقیقات انجام شده در این مطالعه بر روی آمار مبتنی بر ERC20 تمرکز دارد. ۱,۶۴۸,۲۷۹ آدرس شناسایی شده وجود دارد که USDC را نگه می‌دارند و ۱۰ کیف پول برتر ۱۶.۰۹٪ از عرضه را بر اساس استاندارد ERC20 کنترل می‌کنند. ۵۰ آدرس برتر ۳۳.۰۵٪ از عرضه USDC را در اختیار دارند، در حالی که ۱۰۰ آدرس برتر ۴۱.۷۹٪ را تشکیل می‌دهند. در بین ۱۰ کیف پول برتر USDC، هشت کیف پول به عنوان پلتفرم‌های صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز برچسب‌گذاری شده اند.

 

XRP

XRP در مجموع دارای ۴,۶۶۱,۴۰۵ دارنده است که ۱۰ کیف پول برتر تقریباً ۱۰.۸ درصد از عرضه سکه را در اختیار دارند. علاوه بر این، ۵۰ کیف پول برتر XRP مقدار ۱۶.۰۸ درصد از کل عرضه را تشکیل می‌دهند، در حالی که ۱۰۰ کیف پول برتر حدود ۳۲.۹ درصد را در اختیار دارند. قابل ذکر است که سه کیف پول از ۱۰ کیف پول برتر در اختیار صرافی‌های ارزهای دیجیتال قرار دارند.

 

OKB

با رفتن به OKB، در حال حاضر ۵۰,۸۱۴ دارنده دارد. در این میان، ۱۰ کیف پول برتر ۲۲.۲۶ درصد از عرضه توکن را در اختیار دارند. علاوه بر این، ۵۰ دارنده برتر OKB مقدار ۲۲.۶۶ درصد از کل عرضه را در اختیار دارند، در حالی که ۱۰۰ دارنده برتر ۲۳.۱۶ درصد هستند. شایان ذکر است که سه کیف پول از ۱۰ کیف پول OKB برتر به عنوان آدرس صرافی برچسب‌گذاری شده اند.

 

ADA

Cardano (ADA) در حال حاضر دارای ۳,۵۷۷,۹۶۳ آدرس منحصر به فرد دارای ADA است. در میان آنها، ۱۰ کیف پول برتر ۹.۳۸ درصد از عرضه را در اختیار دارند، در حالی که ۵۰ کیف پول برتر ADA دارای ۱۵.۵۷ درصد است. علاوه بر این، ۱۰۰ کیف پول برتر تا ۲۲ ژوئن ۲۰.۶۱ درصد از عرضه ADA را در اختیار دارند. قابل توجه است که طبق معیارهای coincarp.com، هیچ یک از ۱۰ کیف پول برتر ADA به عنوان پلتفرم مبادله برچسب‌گذاری نشده اند.

 

DOGE

Dogecoin (DOGE) دارای ۵,۴۰۶,۵۰۰ دارنده است. ۱۰ کیف پول برتر بخش قابل توجهی از عرضه DOGE را به خود اختصاص داده اند که ۴۶.۱۱ درصد را شامل می‌شود. علاوه بر این، ۵۰ آدرس برتر DOGE 60.87٪ از عرضه را در اختیار دارند، در حالی که ۱۰۰ کیف پول برتر، ۶۶.۲۹٪ از کل عرضه را در اختیار دارند.

 

SOL

در نهایت، فهرست غنی سولانا (SOL) نشان می‌دهد که در حال حاضر ۹,۱۵۴,۴۴۹ آدرس دارای SOL هستند. در میان آنها، ۱۰ کیف پول برتر ۱۰.۳۹ درصد از عرضه را در اختیار دارند. علاوه بر این، ۵۰ کیف پول SOL برتر در حال حاضر ۲۴.۸۸٪ از کل عرضه را در اختیار دارند، در حالی که ۱۰۰ کیف پول برتر ۳۲.۶۹٪ از کل SOL در گردش را در اختیار دارند. شایان ذکر است که معیارهای coincarp.com کیف پول‌های دارای برچسب مبادله را برای داده های لیست غنی DOGE و SOL نمایش نمی‌دهند.

 

از بین ۱۰ سکه برتر در لیست ثروتمندترین‌ها، مساوی‌ترین آنها BTC ،ADA ،XRP و SOL هستند. این چهار ارز دیجیتال کمترین تمرکز عرضه را در کیف‌پول‌های برتر نشان می‌دهند که نشان‌دهنده توزیع نسبتاً منصفانه در مقایسه با سایر سکه‌های موجود در لیست است.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا