کاهش بی‌سابقه TVL در بخش Defi

کل ارزش قفل شده (TVL) در امور مالی غیرمتمرکز (defi) برای اولین بار از هفته اول فوریه ۲۰۲۱ به زیر مرز ۴۰ میلیارد دلار رسیده است. در ۱۷ دسامبر ۲۰۲۲، TVL در defi پس از کاهش بیش از ۴ درصد ارزش در ۲۴ ساعت گذشته، تقریباً ۳۹.۵۳ میلیارد دلار است. با این جال در ۱۸ دسامبر این عدد به ۳۹.۹۳ تغییر پیدا کرد.

 

ارزش قفل شده در Defi به زیر ۴۰ میلیارد دلار می‌رسد

ارزش قفل شده در پروتکل‌های defi برای اولین بار در ۶۷۵ روز یا از هفته اول فوریه ۲۰۲۱ به زیر منطقه ۴۰ میلیارد دلاری کاهش یافته است. در آن دوره زمانی، این اولین بار بود که TVL در defi به ۴۰ میلیارد دلار رسید. پس از صعود از منطقه ۱ میلیارد دلاری یک سال قبلش در فوریه ۲۰۲۰، این رقم را ثبت کرد.

 

آمارها نشان می‌دهد که Makerdao بزرگترین TVL را در این آخر هفته در اختیار دارد و با ۱۴.۹۱ درصد تسلط دارد. TVL Makerdao حدود ۵.۸۹ میلیارد دلار است و در هفته گذشته ۶.۸۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است. از نظر داده‌های قفل‌شده با ارزش، TVL Makerdao به ترتیب Lido ،Curve ،Aave و Uniswap هستند.

 

بیشتر ارزش قفل شده امروز در اتریوم نگهداری می‌شود، زیرا ارزش ۲۳.۰۶ میلیارد دلاری در برنامه‌های defi مبتنی بر ETH قفل شده است که نشان‌دهنده ۵۸.۳۳ درصد از کل ارزش قفل‌شده است. پس از TVL اتریوم، Tron ،Binance Smart Chain ،Arbitrum ،Polygon ، Avalanche ،Optimism ،Fantome ،Cronos و Solana قرار دارند.

 

بیشتر بدانید: دیفای چیست؟

 

کل توکن‌های پروتکل قرارداد هوشمند امروز ۷.۵ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است که در مجموع معادل ۲۴۰ میلیارد دلار است. از بین ده توکن پروتکل قرارداد هوشمند برتر، BNB بیشترین کاهش هفتگی را داشته است زیرا در هفت روز گذشته ۱۷.۶ درصد از دست داده است. اتریوم کلاسیک (ETC) در هفته گذشته ۱۶.۳ درصد و ترون با ۲.۲ درصد ضرر در هفت روز گذشته کمترین ضرر را متحمل شدند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا