قوانین ارز دیجیتال اروپاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین

قوانین کلی کشور اوکراین

کشور اوکراین قانونی را منتشر کرد که چهارچوب قوانین صنعت ارزهای رمزنگاری شده را در قالب قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین اعلام کرد. این لایحه توسط پارلمان کشور اوکراین منتشر شد که در راستای سخنان رئیس جمهور وقت کشور، زلنسکی، به تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال مجوز لازم را برای تبادلات و معاملات ارائه داد. اما جزئیاتی ریادی در این قوانین قید نشده است؛ اوکراین حتی از کشور همسایه خود روسیه نیز در حال پیشی گرفتن می‌باشد.

کشور اوکراین از سال ۲۰۲۰ دیگر به صورت رسمی ارزهای دیجیتال را قانونی می‌داند. کمیسیون ملی اوراق بهادار و بازار سهام اوکراین وظیفه ی ایجاد قوانین بازار رمزارزها را در کشور اوکراین دارند. از جمله وظایف این نهادها می‌توان به صدور مجوز برای کسب و کارهای دیجیتال و اجرای سیاست های کشور در این صنعت اشاره کرد. با قانونی تلقی شدن ارزهای دیجیتال، افراد با اعتماد بیشتر پا به این عرصه خواهند گذاشت؛ چراکه این اشخاص می دانند دولت و قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین در صورت بروز هر اتفاقی از آنها حمایت می کنند.

یکی از دلایلی که باعث می‌شود اوکراین تلاش کند تا در این تکنولوژی پیشرفت داشته باشد، گسترش رمزارزهای دیجیتال در سراسر دنیا می‌باشد. به عنوان مثال السالوادور حتی ارزهای دیجیتال را به عنوان روش پرداخت هم در نظر گرفته است. منتهی اکثر جاهای دنیا بر آن اند تا از یک سری قوانین پیروی کنند اما ترجیح کشور اوکراین بر این است تا به طور ویژه قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین را ایجاد کند.

 

چند درصد از مردم اوکراین دارای ارز دیجیتال هستند؟

با توجه به آمار و ارقام به دست آمده از سوی سایت‌های معتبر باید گفت که ۱۴.۵۲ درصد جمعیت اوکراین دارای ارز دیجیتال هستند که به عبارتی ۶,۰۱۸,۳۸۵ نفر از جمعیت را تشکیل می‌دهد. این افراد لزوماً از قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین پیروی نمی‌کنند.

چند درصد از مردم اوکراین دارای ارز دیجیتال هستند

 

پذیرش ارزهای دیجیتال در اوکراین برای کمک

از نکات قابل توجه در رابطه با علاقه‌ی کشور اوکراین به کریپتو می‌توان به کمک‌های مالی سایر کشورها به اوکراین در زمان جنگ اشاره کرد. اوکراین در جنگ خود با روسیه کمک های مالی بیشماری را از طریق ارزهای دیجیتال دریافت کرد. این ارزها اکثریت بیت‌کوین و اتریوم بودند؛ از همین رو می‌توان حدس زد که قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین هیچ گونه ممنوعیتی در این باره ندارد. طبق آمار بلاک‌چین Elliptic، ارزش این کمک های مالیِ ارزهای دیجیتال به بیش از ۶۳ میلیون دلار رسیده است.

پذیرش ارزهای دیجیتال در اوکراین برای کمک

کوین‌دسک (CoinDesk) طی گزارشی اعلام کرد که صرافی مطرح کشور اوکراین با نام کونا (Kuna) با همراهی صرافی FTX و پلتفرم اِوِراِستیک (Everstake)، با مقامات کشور اوکران هماهنگ شدند تا وبسایتی مالی برای کمک های مالی ایجاد کنند و نام آن را هم “Aid for Ukraine” بگذارند. این کمک‌ها به دلیل تلاش مردم برای آزادی در جنگ بود که برای دریافت ارزهای دیجیتال طبق قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین  بود. کلیه اهدایی‌‌های رمزارزی هم برای ارتش اوکراین مصرف می شد.

 

خرید و فروش در قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین

همانطور که پیش تر عنوان شد، ارزهای رمزنگاری شده در این کشور قانونی تلقی می‌شوند و هیچ گونه منع قانونی ندارند. بنابراین افراد و عموم مردم می‌توانند به راحتی به خرید و فروش ارزهای دیجیتال بپردازند. اما در قوانین وضع شده در کشور جزئیات زیادی نیامده است تا دقیقاً این تراکنش ها را بررسی کنیم. موضوعی که پر واضح می‌باشد این است که دولت اوکراین ارزهای دیجیتال را برای کمک‌های مالی پذیرفته است؛ بنابراین برداشت ما از این موضوع می تواند این باشد که صرافی‌ها بدون محدودیت می‌توانند خدمات ارائه دهند.

شرکت‌هایی هم که قصد دارند تا در زمینه کریپتو فعالیت داشته باشند ملزم هستند تا یک سری ویژگی‌ها را داشته باشند که از جمله آنها می‌توان به  خوش نام بودن، اعتبار داشتن و قادر به ثابت کردن خود به دولت باشند، اشاره کرد. که می‌‌توانند با آن ها شفاف عمل کنند. در کل کشور اوکراین قصد ندارد تا با ایحاد قوانین بیشتر کار را برای توسعه دهنگان این صنعت سخت کند و در نهایت هم این تکنولوژی را تحریم کند.

 

صرافی های کریپتویی در کشور اوکراین

در ابتدا به این موضوع اشاره شد که در لایحه منتشر شده توسط دولت، مجوز ارائه ی خدمات در ارزهای دیجیتال به صرافی‌های داخل کشور داده شده است. یکی از صرافی‌های مطرح اوکراین صرافی کونا (Kuna) می‌باشد که در میان عموم مردم از شهرت خاصی برخوردار است. بنابراین صرافی‌های دارای مجوز قابل اطمینان می‌باشند و در صورتی که صرافی‌ای بدون مجوزهای لازم از سوی دولت مشغول به کار شود مجرم شناخته و جریمه خواهد شد.

صرافی های کریپتویی در قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین

توجه داشته باشید که همانطور که پیش تر اشاره کردیم، در صورتی که خرید و فروش، مبادله و یا معامله‌ای در صرافی‌های ارز دیجیتال بدون مجوز انجام شود و مشکلی پیش آید، دولت حمایتی از قربانبان آن سرقت‌ها و یا کلاهبرداری‌ها نمی‌کند. چرا که کامل این موضوعات را در رابطه با قانونی بودن صرافی‌ها و تراکنش‌ها باز کرده است.

 

استخراج ارزهای دیجیتال در اوکراین قانونی است؟

قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین به طور مشخصی جزئیات ماینینگ و قوانین مربوط به آن را اعلام نکرده است اما آن چه که بدیهی است غیر قانونی نبودن استخراج‌ها در این کشور می‌باشد. افراد برای شروع فرایند ماینینگ یا همان استخراج می‌بایست مجوز‌های لازمه را طبق قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین از ارگان‌های اعلام شده کسب نمایید.

استخراج ارزهای دیجیتال در اوکراین

در صورتی که دولت اوکراین دستگاه‌های ماینری را پیدا کند که دارای مجوز نبوده‌اند، حق توقیف دستگاه‌ها و دستگیری صاحبان آنها را دارد. این برخلاف قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین می‌باشد و جرم محسوب می‌شود.

 

قوانین مالیاتی ارزهای دیجیتال

پیرو قوانین ارزهای دیجیتال در اوکراین، عموم مردم قادر هستند تا به صورت فردی و حقیقی فعالیت کنند؛ همچنین می‌توانند در صرافی‌های قانونی هم خرید و فروش انجام دهند اما در لایحه ای که بیشتر در حالت پبیش نویسارائه شده بود، قید شده است که ارزهای رمزنگاری شده حکم دارایی‌های اشخاص را دارند و مشمول مالیات می‌شوند. همچنین صرافی‌ها و یا هر نهادی یا شرکتی که ارائه دهنده ی خدمات رمزارزی می باشند می بایست درآمد خود را سالانه گزارش دهند تا مالیات مربوط به آن را پرداخت کنند.

در صورتی که ارزهای دیجیتال به عنوان سرمایه گذاری فردی و شخصی ذخیره شوند نیز می‌بایست مشمول مالیات ۱۵ درصدی شوند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

دو × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا