قوانین ارز دیجیتال آسیاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه

قوانین کلی رمزارزها در کشور ترکیه

کشور ترکیه از عرصه‌ی دیجیتال عقب نمانده و حرف زیادی برای گفتن دارد. این کشور به دلیل توریستی بودن خود همیشه بر آن است تا نهایت تکنولوژی را در کشور پیاده کند. بسیار سرمایه گذاران هستند که برای گسترش دادن دارایی‌های خود، در این زمینه کار می‌کنند. با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه و عضو بودن این کشور در گروه اقدامات ویژه مالی (FATF)، موارد ضد پولشویی شدیداً بررسی و اهمیت داده می‌شوند.

کشور ترکیه با در نظر گرفتن تمام مفاد پولشویی قوانین سخت گیرانه‌ای را وضع کرده است. با داشتن و تعیین چهارچوب سفت و محکمی برای تراکنش‌‌ها، نگهداری و استخراج ارزهای دیجیتال سعی دارد تا جایی که ممکن است از عوارض این دنیای مجازی به دور باشد.

 

چند درصد مردم ترکیه دارای ارز دیجیتال هستند؟

طبق آمار و ارقام اعلام‌شده باید گفت که ۴.۵۰ درصد مردم ترکیه دارای ارز دیجیتال هستند که به عبارتی حدود ۳,۸۱۱,۸۸۲ نفر جامعه را تشکیل می‌دهند.

چند درصد مردم ترکیه دارای ارز دیجیتال هستند

 

خرید و فروش ارزهای دیجیتال

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه معاملات و خرید و فروش این نوع ارزها در کشور مجاز و قانونی به شمار می آید. خرید و فروش از طریق صرافی‌ها و عابر بانک‌های بیت‌کوین انجام می شود. همانطور که گفته شد قوانین پولشویی بسیار اهمیت دارند و در صورت عدم پیروی از قوانین، جرم محسوب شده و باید جریمه‌های مشخص شده هم اعمال شود.

نکته‌ی قابل توجه در رابطه با معاملات این است که در صورت مشاهده پرونده و یا معاملات مشکوک باید به MASAK اعلام شود. به علاوه شرکت‌های معاملاتی باید اطلاعات و مدارک دو طرف و قرارداد‌ها را تا ۸ سال پس از معامله و یا تراکنش می بایست حفظ کنند. افراد و یا نهادهایی که اطلاعات پرونده‌های مشکوک و یا سایر مدارک داخلی را به نهاد های غیر مجاز انتشار دهند و یا به اشتراک بگذارند، مجرم شناخته شده و طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه یک تا ۳ سال حبس برایشان بریده می شود.

با توجه به علاقه‌ی بیش از اندازه‌ی کاربران به بیت کوین، دستگاه های خودپرداز بیت کوین (BTM) در سطح شهر تعبیه شده، تا بدون نیاز به رفتن به صرافی معاملات انجام شود.

 

استخراج و شرایط آن

این کشور قانون دقیقی برای استخراج ارزهای دیجیتال تصویب نکرده است و تنها مورد مشخص این است که هیچ گونه ممنوعیتی در استخراج ارزهای دیجیتال وجود ندارد. استخراج و یا همان ماینینگ به میزان مصرف بالای برق نیاز دارد و همین امر باعث می شود تا کنترل بر روی استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه بالاتر رود.

استخراج و شرایط آن در قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه

ماینرهای این عرصه باید توجه داشته باشند که اگر مصرف برق آنها از یه میزانی پیشی گیرد، باید مجوزهای لازمه را از دولت دریافت کنند. ولی باید توجه داشت که این ارزهای دیجیتال نباید به عنوان روش پرداخت استفاده شوند چرا که این ها با عنوان دارایی دیجیتال شناخته می شوند. دلیل اینکه پرداخت با ارزها و یا دارایی دیجیتال توسط بسیاری از کشور ها انجام نمی شود، لطمه زدن این نوع پرداخت‌ها به روش سنتی پرداخت و ارز جاری کشور می‌باشد.

 

آیا ارزهای دیجیتال به عنوان ارز ملی شناخته می‌شوند؟

با وجود اینکه کشور ترکیه ارزهای دیجیتال را ممنوع نکرده و افراد می توانند بدون دردسر ترید انجام دهند، دولت ترکیه ارزهای دیجیتال را به عنوان پول رسمی و ارز رسمی نمی شناسد و به بانک ها و یا عموم مردم این اجازه را نمی دهد تا در روش‌های پرداخت از آن استفاده کنند.

در صورتی که فردی از این ارزهای دیجیتال به عنوان درگاه و روش پرداختی استفاده کند جرم شناخته می شود و دولت می تواند برخورد کند و جرایم مشخص شده در این رابطه هم بر روی افراد ذکر شده اعمال می شود.

 

قوانین مالیاتی کشور ترکیه

در حال حاضر هیچ گونه مالیاتی برای ارزهای دیجیتال اعمال نمی شود اما گفته شده است که دولت قصد تغییر قوانین را دارد. سال ۲۰۲۱ خبری منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است قوانین ارزهای دیجیتال و خرید و فروش آن تغییر کند و سخت گیرانه تر برخورد شود. با این قوانین جدیدی که قصد دارند اعمال کنند میزان بازرسی، ارزیابی و بررسی تراکنش‌ها افزایش خواهد یافت.

قوانین مالیاتی کشور ترکیه

از آنجایی که هیچ گونه قانون‌گذاری برای مالیات ارزهای دیجیتال تصویب نشده است، تمام کسب و کارهای حضانتی و صرافی‌ها باید همان مالیات معمولی کشور را پرداخت کنند. این مالیت حدود ۲۰ درصد می باشد. شاید در آپدیت جدید قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه مالیات دارایی‌های دیجیتال هم عنوان شود.

 

سؤالات متداول در قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه

آیا ارز دیجیتال در کشور ترکیه مجاز و قانونی می باشد؟

بله قانونی می باشد و تراکنش و یا نگهداری آن مشکلی ندارد.

از چه جاهایی در ترکیه امکان خرید ارز دیجیتال وجود دارد؟

از صرافی‌ها، معاملات و همچنین خودپردازهای بیت کوین می توان ارزها را خریداری کرد.

در چه صورت در بخش ارز دیجیتال جرمی صورت می گیرد؟

در صورتی که به افراد غیر مجاز، اطلاعات تراکنش‌ها داده شود جرم محسوب می شود و یک تا سه سال زندان دارد.

آیا ارزهای دیجیتال به عنوان یک روش پرداخت استفاده می شوند؟

در حال حاضر طبق قوانین ارزهای دیجیتال در ترکیه، این نوع پرداخت در کشور ترکیه ممنوع می باشد. اما بانک‌های کشور می توانند وجه را به دارایی های دیجیتال انتقال دهند.
امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

2 × 3 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا