تحلیل فاندامنتالتحلیلتحلیل آلت‌ کوین‌ هاتحلیل اتریوم

اعتماد به امور مالی غیرمتمرکز متزلزل شد!

تأثیرات نابودی Terra همچنان اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (defi) را احاطه کرده است. پس از عواقب Terra، همه چیز بسیار تغییر کرده است، زیرا کل ارزش قفل شده (TVL) در Defi از ۲۳۱ میلیارد دلار به ۱۱۲.۲۹ میلیارد دلار کاهش یافته است و در ۴۲ روز ۵۱.۳۸ درصد از دست داده است.

 

Defi TVL بیش از ۵۰ درصد از ۳ آپریل سقوط کرده است، سقوط Terra بیشترین تأثیر را بر اقتصاد Defi گذاشته است

ارزش کل قفل شده در Defi امروز کمی بالاتر از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار در ۱۱۲.۲۹ میلیارد دلار است. در حالی که TVL از زمانی که تقریباً به بالاترین حد خود در ۳ آپریل رسیده بود، کاهش یافته است، هرج و مرج Terra در هفته گذشته بسیاری از TVL های موجود در پروتکل های مالی غیرمتمرکز را حذف کرد.

 

بلاک چین Terra علاوه بر داشتن یک TVL 231 میلیارد دلاری ۴۲ روز پیش در ۳ آوریل، ۳۰.۴۵ میلیارد دلار یا ۱۳.۱۵ درصد از مجموع ۲۳۱ میلیارد دلار در آن زمان را در اختیار داشت. Terra دومین TVL بزرگ را در اختیار داشت و امروز Terra با تنها ۵۰۰.۳۸ میلیون دلار در جایگاه چهاردهم قرار دارد.

 

از مجموع ۱۱۲.۲۹ میلیارد دلار یکشنبه، اتریوم با ۶۳.۶۳ درصد، معادل ۷۱.۰۹ میلیارد دلار بر TVL تسلط دارد. دومین TVL بزرگ در Defi متعلق به زنجیره هوشمند بایننس (BSC) با ۷.۷۱ یا ۸.۶۲ میلیارد دلار موجود در BSC است.

 

تغییر مهم دیگری که در این هفته رخ داد، سقوط تسلط Curve بود، زیرا Makerdao اکنون بزرگترین پروتکل defi از نظر اندازه TVL است. Makerdao با ۱۰.۵۶ میلیارد دلار TVL خود با ۹.۴۰ درصد تسلط دارد و Curve اکنون ۸.۷۶ میلیارد دلار دارد.

 

TVL فعلی Curve نسبت به ۳ آپریل که تقریباً ۴۲ روز پیش ۲۱.۱۷ میلیارد دلار بود، بسیار متفاوت است. ۲۸ پروتکل defi برتر امروز شاهد کاهش قابل توجه TVL در طول هفت روز گذشته بوده اند. در حالی که Makerdao پیشتاز است، در این هفته همچنان ۱۳.۷۳ درصد کاهش یافته است و Curve نیز در هفته گذشته ۴۹.۱۸ درصد کاهش یافته است. لیدو در این هفته ۴۶.۳۷ درصد و Aave 21.94 درصد از دست داده اند.

 

Anchor پس از اینکه یک هفته پیش سومین اپلیکیشن بزرگ defi از نظر TVL بود، پس از از دست دادن ۹۷.۷۶% در این هفته به جایگاه ۵۸ سقوط کرد. آمار نشان می دهد که Anchor دارای ارزش کل ۳۰۹.۷۸ میلیون دلاری است که در پروتکل وام دهی قفل شده است.

 

۱۷ پروتکل defi حداقل ۱ میلیارد دلار یا بیشتر از نظر اندازه TVL دارند. امروزه هنوز ۴۱۹ میلیارد دلار توکن پروتکل قرارداد هوشمند وجود دارد که اتریوم پیشتاز این بسته است. Terra اکنون جایگاه هجدهم را از نظر ارزش بازار توکن پلت فرم قرارداد هوشمند دارد.

 

در حالی که مسائل Terra در کل اقتصاد رمزنگاری موج می زند، این قتل عام بیشترین تأثیر را بر امور مالی غیرمتمرکز داشته است. نه تنها اعتماد تا هسته متزلزل شد، بلکه بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار نیز در کمتر از یک هفته از پشتوانه‌ی آنها حذف شد.

احتمالاً مدتی طول می کشد تا اعتماد دوباره به دست بیاید و ۱۰۰ میلیارد دلار از دست رفته به اکوسیستم defi اضافه شود. از میان تمام زنجیره‌های Defi، اتریوم بیشترین سود را برد، زیرا تسلط از هفته گذشته تا حد زیادی افزایش یافته است. اگرچه، اتریوم نیز این تاثیر را احساس می‌کند، زیرا این زنجیره در هفت روز گذشته ۳۱.۵۳ درصد از دست داده است.

امتیاز دهید

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا