الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال + ویدیو

الگوی مثلث یک الگوی نموداری است که حاکی از مکث در روند غالب است و با ترسیم خطوط روند در امتداد یک محدوده قیمتی همگرا به تصویر کشیده می‌شود. این یک ابزار تحلیل تکنیکال رایج است که به معامله گران کمک می‌کند تا روندها را شناسایی کرده و نتایج آینده را پیش بینی کنند تا بتوانند با موفقیت و سود بیشتری معامله کنند. سه تغییر مثلث بالقوه وجود دارد که می‌توانند با ایجاد یک الگوی نگهدارنده، یعنی مثلث‌های صعودی، نزولی و متقارن ایجاد شوند.

 

الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال چیست؟

در تحلیل تکنیکال، مثلث یک الگوی ادامه دهنده روی نمودار است که شکلی مثلث مانند را تشکیل می‌دهد. مثلث‌ها شبیه گوه‌ها (الگوی کنج) هستند و در صورت تایید می‌توانند الگوی ادامه دهنده باشند یا در صورت شکست، الگوی معکوس قدرتمندی باشند.

استفاده موفقیت‌آمیز از الگوهای مثلثی به صبر و دقت و احتیاط منتهی می‌شود و معامله گران باید با هر الگوی مثلثی به صورت جداگانه آشنا شوند.

 

انواع مثلث در تحلیل تکنیکال

الگوی مثلث صعودی: این الگوی مثلث زمانی شکل می‌گیرد که خطوط حمایتی صعودی تدریجی و خطوط مقاومت نزولی به هم می‌رسند، چون محدوده معاملاتی ارز به طور فزاینده‌ای کوچک‌تر می‌شود. به طور کلی یک الگوی صعودی در نظر گرفته می‌شود که نشان دهنده ادامه بالقوه روند فعلی است

الگوی مثلث نزولی: این الگوی مثلث زمانی شکل می‌گیرد که خطوط حمایتی نزولی تدریجی و خطوط مقاومت افقی به هم می‌رسند، چون دامنه معاملات ارز به طور فزاینده‌ای کوچک‌تر می‌شود. به طور کلی یک الگوی نزولی در نظر گرفته می‌شود که نشان دهنده یک معکوس بالقوه روند فعلی است

الگوی مثلث متقارن: این الگوی مثلث زمانی تشکیل می‌شود که خطوط حمایتی صعودی تدریجی و خطوط مقاومت نزولی به تدریج با هم به هم می‌رسند، چون دامنه معاملات ارز به طور فزاینده‌ای کوچک‌تر می‌شود. به طور کلی یک الگوی خنثی در نظر گرفته می‌شود که نشان دهنده ادامه بالقوه روند فعلی است معامله گران و تحلیل‌گران بازار معمولاً مثلث‌های متقارن را به عنوان الگوهای تثبیت می‌بینند که ممکن است ادامه روند موجود یا تغییر روند را پیش بینی کند.

الگوی مثلث در تحلیل تکنیکال

 

الگوی مثلث صعودی چیست؟

الگوی مثلث صعودی یک الگوی نموداری است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و با حرکت قیمت ایجاد می‌شود که اجازه می‌دهد یک خط افقی در امتداد اوج‌های نوسانی و یک خط روند صعودی در امتداد پایین‌ترین نقطه‌های نوسان ترسیم شود و یک مثلث را تشکیل دهد. این یک الگوی ادامه صعودی است که معمولاً در طول یک روند صعودی شکل می‌گیرد.

این الگو با یک خط روند پایین‌تر صعودی و یک خط روند بالا صاف مشخص می‌شود که به عنوان حمایت عمل می‌کند و نشان می‌دهد که خریداران نسبت به فروشندگان تهاجمی‌تر هستند؛ چون قیمت همچنان به پایین‌ترین حد خود ادامه می‌دهد. مثلث‌های صعودی اغلب الگوهای ادامه نامیده می‌شوند، چون قیمت معمولاً در همان جهتی است که درست قبل از تشکیل مثلث وجود داشت.

الگوی مثلث صعودی چیست؟

معامله گران اغلب مراقب شکست الگوهای مثلثی هستند و یک مثلث صعودی قابل معامله است زیرا نقطه ورود، هدف سود و سطح توقف ضرر را ارائه می‌دهد. این الگو زمانی کامل می‌شود که قیمت در جهت روند کلی از مثلث خارج شود. معامله‌گران می‌توانند فاصله شروع الگو، در پایین‌ترین نقطه خط روند افزایشی، تا خط مقاومت افقی را اندازه‌گیری کنند تا هدف قیمت بالقوه را تخمین بزنند. مثلث‌های صعودی به دلیل انباشته شدن در سهام به دنبال یک روند صعودی پایدار شکل می‌گیرند، و حرکت صعودی کافی برای عبور از ناحیه مقاومت وجود ندارد، اما گاوها همچنان کنترل دارند.

 

الگوی مثلث نزولی چیست؟

الگوی مثلث نزولی یک الگوی نموداری است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود که با کشیدن یک خط روند که مجموعه‌ای از اوج‌های پایین‌تر را به هم متصل می‌کند و یک خط روند افقی دوم که مجموعه‌ای از پایین‌ها را به هم متصل می‌کند، ایجاد می‌شود و یک مثلث را تشکیل می‌دهد. این یک الگوی نمودار نزولی است که زمانی شکل می‌گیرد که قیمت یک دارایی مجموعه‌ای از اوج‌های پایین‌تر را تشکیل می‌دهد؛ اما در اطراف یک سطح افقی حمایت می‌شود. این الگو معمولاً در پایان یک روند نزولی شکل می‌گیرد، اما می‌تواند به عنوان تثبیت در یک روند صعودی نیز رخ دهد.

مثلث‌های نزولی به وضوح نشان می‌دهند که تقاضا برای یک دارایی، مشتقه یا کالا در حال تضعیف است و وقتی قیمت به زیر سطح حمایت پایین‌تر می‌شکند، نشان می‌دهد که حرکت نزولی احتمالاً ادامه خواهد داشت. این الگو همتای یک مثلث صعودی است، یکی دیگر از الگوهای نمودار مبتنی بر خط روند که توسط تحلیلگران فنی استفاده می‌شود.

الگوی مثلث نزولی چیست؟

برای مثلث نزولی، خط افقی نشان دهنده تقاضایی است که از کاهش امنیت از یک سطح معین جلوگیری می‌کند. یک الگوی مثلث نزولی منظم معمولاً یک الگوی نمودار نزولی با یک روند نزولی ثابت در نظر گرفته می‌شود، در حالی که یک الگوی مثلث نزولی ممکن است، نشان دهنده ادامه روند نزولی یا معکوس باشد.

 

الگوی مثلث متقارن چیست؟

الگوی مثلث متقارن یک الگوی نموداری است که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و با کشیدن دو خط روند همگرا که مجموعه‌ای از قله‌ها و کف‌های متوالی را به هم متصل می‌کند، ایجاد می‌شود. این خطوط روند باید در یک شیب تقریباً مساوی همگرا باشند و خطوط روندی که در شیب‌های نابرابر همگرا هستند. این یک الگوی خنثی است که زمانی شکل می‌گیرد که قیمت یک دارایی بین سطح حمایت و مقاومت در حال حرکت است و نشان دهنده عدم تصمیم گیری در بازار است.

مثلث‌های متقارن نشان دهنده یک دوره تثبیت قبل از این‌که قیمت مجبور به شکست شود و اهداف برای یک مثلث متقارن برابر با فاصله بین اوج و کف اولیه اعمال شده از نقطه شکست است. معامله گران اغلب از مثلث‌های متقارن در ارتباط با سایر اشکال تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند که به عنوان تایید عمل می‌کنند. مثلث‌های متقارن یکی از قابل اعتمادترین الگوهای نموداری هستند که در تحلیل تکنیکال استفاده می‌شود و پس از شناسایی، معامله گران منتظر وقوع شکست از هر جهتی هستند.

الگوی مثلث متقارن چیست؟

دو گزینه برای ورود به یک معامله وجود دارد: ورود به بازار به محض این‌که شمع در نمودار بازه زمانی بالا (حداقل ۴ ساعت) در بالا یا پایین مثلث بسته شد، یا منتظر ماندن برای عمل پولبک قیمت برای تائید شکست مثلث و سپس بازگشت به خط روند شکسته شده. دستور توقف ضرر در بدنه یک مثلث قرار می‌گیرد؛ زیرا هر بازگشتی به داخل، این الگو را باطل می‌کند.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا