بهترین توکن های وب ۳

توکن های رمزنگاری شده Web3

قبل از معرفی بهترین توکن های وب ۳، لازم است مقدمه ای درباره آن بگوییم. اگر وب ۲.۰ عصر برنامه ها بود، وب ۳.۰ عصر پروتکل های جدید است. ما قبلاً چندین برنامه مختلف و اینکه چگونه یک قدرت متمرکز کنترل نشده بر آزادی کاربران تأثیر می گذارد دیده ایم.

به لطف چندین برنامه در حال توسعه در فضای Web3، به نظر میرسد که قدرت بیشتر این برنامه‌ ها توسط کاربران فردی بازیابی میشود. اما اگر همه برنامه های Web 3.0 را صرفاً به عنوان طرفداران قدرت فردی طبقه بندی کنیم، اشتباه خواهیم کرد. در واقع، تا آنجا پیش میروم که بگویم Web3 یک اصطلاح فراگیر است که تعداد زیادی از برنامه‌ های کاربردی را منتشر میکند که یک پیشرفت فناوری نسبت به مجموعه قبلی برنامه‌ ها هستند.

 

لینک زنجیره ای (Chainlink)

 

چین لینک (Chainlink)

Chainlink یک انقلاب ضروری در دنیای قرارداد های هوشمند و شبکه های بلاکچین است. این یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که پلی ما بین دنیای اطلاعات خارجی با قرارداد های هوشمند است. اما چرا لازم است؟ برای درک ضرورت آن، اجازه دهید به سرعت نحوه عملکرد قرارداد های هوشمند را بررسی کنیم.
به طور خلاصه، یک قرارداد هوشمند را میتوان به عنوان یک ارگانیسم خفته در نظر گرفت که هر زمان که یک محرک خارجی وجود داشته باشد فعال میشود. در زمینه چندین شبکه بلاکچین، این “محرک” خارجی اغلب توسط یک حساب متعلق به خارجی (EOA) مانند حساب کاربری ارسال میشود.

اگر قرار بود مقداری ETH برای من ارسال کنید، قرارداد هوشمند از درخواست شما فعال میشود یا به عبارتی دیگر به آن محرک خارجی وابسته است.

باید به خاطر داشته باشیم که قرارداد های هوشمند فقط در شبکه بلاکچین عمل می کنند (یعنی روی زنجیره هستند). به این ترتیب، آنها قادر به تعامل با دنیای خارج نیستند.

بنابراین، اگر قرارداد هوشمندی وجود داشته باشد که با رسیدن قیمت سهام تسلا به آستانه مشخصی فعال شود، باید در قدم اول بداند که چه زمانی این کار را انجام می‌دهد. از آنجایی که نمی تواند به تنهایی با دنیای خارج از زنجیره تعامل داشته باشد، به یک واسطه نیاز دارد.

این واسطه به اوراکل معروف است. Chainlink یکی از محبوب ترین شبکه های اوراکل است که به پل ارتباطی دنیای خارج از زنجیره به قرارداد هوشمند کمک می کند. چندین صرافی مختلف در کریپتو به اوراکل های غیرمتمرکز Chainlink متکی هستند. و از این رو، یکی از حیاتی ترین برنامه های Web 3.0 است.
کوین اصلی آن به عنوان LINK شناخته می شود و در اکثر صرافی ها قابل خرید است.

 

فایل کوین (Filecoin)

 

فایل کوین (Filecoin)

Filecoin یک پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز است که استخراج کنندگان به ذخیره داده های کاربران کمک می کنند. در ازای آن، آنها در ارز دیجیتال بومی شبکه، $FIL، پاداش می گیرند.

کاربران به راحتی میتوانند فضای ذخیره سازی خود را به اشتراک بگذارند، ماینر شوند و به کاربران دیگر کمک کنند تا داده های خود را ذخیره کنند. از ماینرها خواسته میشود که مدارکی مبنی بر اینکه فایل ها را به درستی ذخیره می کنند ارائه دهند.
و به همین دلیل است که آنها به عنوان ماینر شناخته می شوند.

Filecoin یکی دیگر از پروژه‌های حیاتی در فضای Web3 است. زیرا مدل مرکزی آن بر روی یک نهاد متمرکز که تمام فایل‌ های کاربران را ذخیره میکند و سپس برای آن هزینه میگیرد، عمل نمیکند.

ماهیت همتا به نظیر آن در ذخیره سازی داده ها برخلاف برنامه های ذخیره سازی داده ای است که امروزه وجود دارند. این سطح مشخصی از آزادی را برای کاربران ایجاد میکند زیرا فایل های آنها در مکان هایی ذخیره می شود که اگر ماینر اشتباهی مرتکب شود، خطر از دست دادن مشارکت (و در نتیجه جوایز استخراج) در شبکه را به همراه دارد.

سهولتی که کاربران میتوانند ماینر شوند نیز قابل ذکر است. هر کاربری که فضای اضافی روی دستگاه خود داشته باشد می تواند به سادگی یک ماینر شود. Filecoin یک ستون مهم وب ۳.۰ است زیرا سؤالات پیرامون ارائه دهندگان خدمات ذخیره سازی متمرکز داده ها در حال افزایش است. ارز دیجیتال بومی آنها، دلار FIL، از زمانی که این پروتکل برای اولین بار راه اندازی شد، شاهد قیمت های باورنکردنی بوده است.

 

شبکه تتا ( Theta Network)

 

شبکه تتا ( Theta Network)

شبکه تتا یک شبکه تحویل ویدئو غیرمتمرکز است که از فناوری بلاکچین برای کمک به پخش محتوای مبتنی بر ویدئو در سراسر جهان استفاده میکند. از طریق شبکه، کاربران میتوانند محتوا را مصرف کنند و در صورت کمک به انتقال آن به سایر کاربران، جوایزی کسب کنند. هر کاربری که بخواهد از پهنای باند موجود خود برای انتقال اطلاعات مبتنی بر ویدئو استفاده کند، میتواند در شبکه شرکت کند.

شبکه تتا از شبکه بلاکچین خود به نام بلاکچین تتا استفاده میکند که به طور هدفمند برای انتقال اطلاعات مبتنی بر ویدئو ساخته شده است. این شبکه در مارس ۲۰۱۹ راه اندازی شد.

شبکه بلاکچین از یک طرح اجماع منحصر به فرد چند BFT پیروی میکند. این شامل ۲۰ تا ۳۰ گره اعتبارسنجی سازمانی به همراه یک جامعه اختصاصی از گره های نگهبان است که تعداد آنها در دهه ۱۰۰۰ است.

در حالی که این مدل از ظاهر متمرکز به نظر میرسد، حضور گره های نگهبان که به عنوان “بازبین” فعالیت های مخرب در شبکه عمل میکنند، به غیرمتمرکز نگه داشتن شبکه کلی کمک می کند.

تتا نیز یک پروژه حیاتی در فضای وب ۳.۰ است. زیرا به جایگزینی شبکه‌ های تحویل متمرکز محتوا و جایگزینی آنها با شبکه‌ های غیرمتمرکز کمک می‌کند. با اجازه دادن به کاربران روزمره شرکت در فرآیند تحویل محتوا، شبکه ای بسیار قوی تر و تغییرناپذیر ایجاد می کند.

به سبب همین امر در هر منطقه ای از جهان که هستید، اگر به سرور تتا دسترسی دارید، خیلی راحت میتوانید به محتوای ویدیویی مورد علاقه خود دسترسی داشته باشید.

دو توکن وجود دارد که به تقویت شبکه تتا کمک می کند. توکن بومی THETA، توکن حکومتی این پروتکل است و همچنین برای استیک کردن به عنوان اعتبار سنج و یا نود (گره) های نگهبان استفاده می شود. عرضه آن در ۱ میلیارد توکن ثابت شده است. سوخت تتا ($TFUEL) رمزی است که به عنوان یک روش پرداخت در سراسر شبکه عمل می کند.

 

هلیوم (Helium)

 

هلیوم (Helium)

هلیوم یک شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز جدید است که به کاربران کمک میکند بدون وابستگی به خدمات ماهواره‌ای یا استفاده از طرح‌ های داده، به‌صورت بی‌سیم به اینترنت متصل شوند.

این شبکه بر روی بلاکچین خود اجرا می شود و دارای دو نهاد اصلی است: ارائه دهندگان پوشش و مصرف کنندگان پوشش. هدف این شبکه، غیرمتمرکز کردن نحوه انتقال اینترنت در نقاط مختلف جغرافیایی است. چندین مؤلفه اصلی مختلف دارد که به متمایز کردن شبکه کمک میکند. ما فقط به دو مورد از این مؤلفه ها در زیر نگاه خواهیم کرد.

شبکه بی‌سیم غیرمتمرکز (DWN)
از طریق DWN، کاربران از طریق کمک استخراج کنندگان مستقل به اینترنت دسترسی پیدا میکنند. ماینرها منبع اصلی محتوا برای دستگاه های مستقلی هستند که می خواهند به اطلاعات در اینترنت دسترسی داشته باشند. در مقابل، آنها با توکن شبکه پاداش می گیرند.

اثبات پوشش
این شبکه از استخراج غیر محاسباتی فشرده پیروی می کند که به استخراج کنندگان کمک میکند تا اثبات کنند که دسترسی به اینترنت بی سیم را به دستگاه ها ارائه می دهند. این مکانیسم جدید اجماع به اجرای کارآمد شبکه و به استخراج‌ کنندگان کمک میکند دستگاه‌های مستقلی را با اینترنت فراهم کنند.

در عصری که ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی متمرکز نحوه دسترسی به اینترنت را کنترل می‌کنند، شبکه هلیوم راه‌ حل جدیدی ارائه میکند که هدف آن در وهله اول شکستن این تمرکز است. از این نظر، یکی از حیاتی ترین پروژه هایی است که امروزه بخشی از Web3 است.
توکن اصلی آن، $HNT از زمانی که برای اولین بار راه اندازی شد، قیمت باورنکردنی داشته است.

 

نمودار (The Graph)

 

گراف (The Graph)

Graph نرم افزاری است که به حل یک مشکل کلیدی که امروزه برای بلاکچین وجود دارد (مشکل تجمیع داده ها) کمک می کند. اگر میخواهید داده های مربوط به هر dApp را در هر شبکه ای بازیابی و جمع آوری کنید، باید ساعت ها را صرف جمع آوری آن داده ها به صورت دستی کنید.

با این حال، با The Graph میتوانیم به راحتی داده‌ های پیچیده‌ای درباره تراکنش‌ها، کاربران و dApps به دست آوریم – که در غیر این صورت جمع‌ آوری آن‌ ها بسیار دشوار خواهد بود.

فرض کنید یک پروژه NFT مورد علاقه در اتریوم دارید و دوست دارید بدانید که برای یک آدرس خاص چگونه عمل کرده است. فرض کنید میخواهید بدانید که فعالیت آن قرارداد در چند ماه گذشته چگونه بوده است. در این صورت، باید هر بار که معامله ای توسط آن قرارداد آغاز شده است، به صورت دستی  بررسی کنید.

با The Graph (GRT)، میتوان به سادگی با اجرای یک پرس و جو و بازیابی آن داده ها در زنجیره به راحتی به این امر دست یافت. این باعث کاهش ساعت‌ها تلاش و زمان میشود که در غیر این صورت باید در وهله اول برای به دست آوردن آن داده‌ها صرف کنید.

بنابراین نمودار به ایجاد یک فرآیند بسیار کارآمد برای بازیابی داده های زنجیره ای کمک می کند. همه برنامه‌هایی که میخواهند داده‌های زنجیره‌ای را بازیابی کنند از GraphQL برای جستجو در API هایی به نام زیرگراف استفاده میکنند، که بیشتر به بازیابی داده‌هایی که در خود شبکه ایندکس شده‌اند کمک میکند.

اگر آنها به دنبال چیز خاصی هستند، داده های زنجیره ای برای چندین برنامه مختلف (و حتی سرمایه گذاران) بسیار مهم است. در حالی که چندین ابزار وجود دارد که به ارائه این داده ها کمک می کند، اکثر آنها مبتنی بر اشتراک هستند. از طرف دیگر، Graph یک شبکه غیرمتمرکز است که میتواند توسط هر کسی که دانش فنی اجرای پرس و جو را داشته باشد، استفاده کند و توکن صلی آن GRT است.

 

بیت تورنت (BitTorrent)

 

بیت تورنت (BitTorrent)

پروتکل BitTorrent پروتکل غیرمتمرکز رسمی BitTorrent Inc. است که به کاربران امکان میدهد تا فایل‌ها را بین خود به اشتراک بگذارند بدون اینکه نیازی به اتکا به یک واسطه قابل اعتماد داشته باشند. BitTorrent برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ توسط برام کوهن تاسیس شد که هدفش در هنگام ایجاد این پلتفرم تسهیل انتقال فایل های همتا به همتا بدون اعتماد بدون تکیه بر هیچ واسطه متمرکزی بود.

این انتقال اطلاعات همتا به همتا اغلب توسط پهنای باند موجود همتا هایی که می خواهند هر نوع تبادلی را تسهیل کنند، تسهیل میشود. بنیاد TRON چند سال پیش بیت تورنت را خریداری کرد. این به ایجاد توکن $BTT شبکه کمک کرد، که به عنوان وسیله ای برای انتقال ارزش برای تمام خدمات پولی در شبکه استفاده میشود.

این توکن کمک زیادی به ایجاد انگیزه برای افراد برای به اشتراک گذاری فایل ها در بین همتایان و همچنین کاهش سرعت دانلود کند کرده است.

این کوین اغلب بین کاربرانی که مایل به دانلود فایلی از طریق شبکه هستند و کسانی که مایل به اشتراک گذاری آن هستند رد و بدل می شود. این توکن همچنین به ایجاد شبکه ای در حال گسترش از کاربرانی که اکنون از پروتکل اصلی برای دسترسی دائم به فایل های ذخیره شده در اینترنت استفاده می کنند، کمک کرده است.

این یک پروژه حیاتی برای وب ۳.۰ است زیرا به ایجاد راه حلی کمک می کند که BitTorrent در ابتدا هنگام راه اندازی ارائه کرد.

 

نشانه توجه اولیه (Basic Attention Token)

 

توکن بت (Basic Attention Token)

توکن بت (BAT) رمزارز بومی است که توسط مرورگر متمرکز بر حریم خصوصی Brave استفاده می شود. این توکن بر بستر ERC-20 است، یعنی در اتریوم ایجاد شده است. در حالی که وایت پیپر توکن در سال ۲۰۱۸ منتشر شد. مرورگر Brave آن را به عنوان یک توکن کاربردی تعریف میکند که مبتنی بر اتریوم است و به عنوان «واحد حساب بین تبلیغ‌ کنندگان، ناشران و کاربران در پلتفرم تبلیغات دیجیتال مبتنی بر بلاکچین» استفاده می‌شود.

BAT با هدف ایجاد انقلابی در فضای تبلیغات ایجاد شده است و به کاربران کمک میکند تا از هجوم تبلیغاتی که این روزها اغلب در معرض آن قرار می گیرند جلوگیری کنند.

Brave یک مرورگر کاملاً محبوب با بسیاری از کاربران رمزارز است زیرا روی حریم خصوصی متمرکز است و به مسدود کردن ردیاب‌ ها و کوکی‌ ها کمک میکند. هر گونه اطلاعات خصوصی کاربر مانند مدت زمانی که آنها در وب سایت ها می گذرانند فقط در دستگاه آنها ذخیره می شود و Brave به آن دسترسی ندارد. این به ارائه یک تجربه متمرکز بر حریم خصوصی برای کاربر کمک می کند.

Brave از نظر افزایش حریم خصوصی برای کاربران خود یک قدم پیشرو است و به ایجاد فضایی برای خود کمک می کند که در آن داده ها و اطلاعات شخصی آنها ردیابی و سوء استفاده نشود. به این ترتیب، این یک پروژه حیاتی در فضای وب ۳.۰ است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارز بت به مقاله “ارز BAT – کسب درآمدر از مرورگر Brave” مراجعه کنید.

 

Arweave

 

آرویو (Arweave)

در لبه اصلی تمرکززدایی داده ها و حفظ اطلاعات، Arweave قرار دارد. این یک شبکه ذخیره سازی غیرمتمرکز است که به افراد کمک میکند از فضای دیسک در دستگاه های کاربران دیگر برای ذخیره داده های خود استفاده کنند. این به ذخیره سازی دائمی داده ها کمک میکند و در عین حال اطمینان میدهد که هیچ نقطه ای از شکست وجود ندارد.

این پروتکل بر اساس معماری غیرمتمرکز خود به نام بافت بلوک اجرا میشود. علاوه بر این، از آنچه به عنوان permaweb شناخته میشود، تشکیل شده است، که مجموعه ای از داده ها و dApps است و به ایجاد یک وب غیرمتمرکز کمک می کند که از طریق مرورگر شما قابل دسترسی باشد.

این پروتکل توسط توکن Arweave (AR) پشتیبانی میشود که برای پاداش استخراج کنندگان و پرداخت تمام هزینه های تراکنش استفاده میشود.

اگر هر کاربری بخواهد داده های خود را در پروتکل ذخیره کند، ملزم به پرداخت هزینه تراکنش در توکن AR است. هنگامی که این پروتکل برای اولین بار راه اندازی شد، ۵۵ میلیون توکن صادر شد و ۱۱ میلیون دیگر به عنوان بخشی از پاداش استخراج صادر شد. نوسانات طولانی مدت توکن توسط چیزی که به عنوان “وقف” شناخته شد است کنترل می شود.

زمانی که کاربر کارمزد تراکنش را پرداخت می کند، بخشی از آن به ماینرها میرسد. با افزایش سود، به ماینرها اضافه کاری پرداخت می شود تا اطمینان حاصل شود که نوسانات به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

 

سیاکین (Siacoin)

 

سیاکوین (Siacoin)

Siacoin یکی دیگر از پروتکل های Web 3.0 است که به تمرکززدایی مکانیسم ذخیره سازی داده ها کمک می کند. هدف این پروتکل این است که به کاربران کنترل مطلق بر ذخیره سازی داده های خود بدهد تا مجبور نباشند برای ذخیره آن به یک واسطه متمرکز دیگر تکیه کنند.

این پروتکل نسخه خود را ابداع کرده است که چگونه این کنترل بر ذخیره داده ها برای کاربران به نظر می رسد: “کلیدهای شما، داده های شما”.

پروتکل Sia همچنین از ذخیره سازی داده های موجود در سراسر جهان استفاده میکند و به کاربران کمک میکند تا داده های خود را ذخیره کنند. دو نهاد اصلی (اجاره‌کنندگان و میزبان‌ها) در شبکه وجود دارد.

اجاره‌کنندگان: همه کاربرانی که فایل‌ها را آپلود میکنند، اجاره‌ دهنده هستند. هنگامی که کاربر داده های خود را در شبکه آپلود میکند، به بخش های زیادی تقسیم می شود و در سراسر شبکه سراسری توزیع می شود. وقتی آنها با موفقیت آن را آپلود کردند، به لطف کپی های زیادی که شبکه از آنها تهیه میکند، می توانند در هر زمان به آن دسترسی داشته باشند.

میزبان ها: این هاست هایی هستند که داده های شما را ذخیره می کنند. آنها به داده ها یا فایل های شما دسترسی کامل ندارند زیرا رمزگذاری شده اند. این «میزبان‌ها» کسانی هستند که فضای ذخیره‌سازی بیش از حدی را در دستگاه‌ های خود فراهم میکنند تا اجاره‌ کنندگان بتوانند به راحتی داده‌ های خود را ذخیره کنند.

آنها در توکن های بومی $SC پاداش می گیرند. در حالی که Siacoins را می توان برای اهداف متعدد استفاده کرد، هدف اصلی آنها این است که به عنوان توکن های ابزار برای شبکه خدمت کنند.

 

Livepeer

 

لایو پیر (Livepeer)

Livepeer یک پروتکل شبکه پخش ویدئو غیرمتمرکز است که به انتقال محتوای مبتنی بر ویدئو در یک شبکه کمک میکند. این یک “لایه رسانه زنده” حیاتی در پشته وب ۳.۰ و یک پروژه مهم برای کل فضای وب ۳.۰ است. این پروتکل برای سازمان هایی که میخواهند محتوای ویدیویی را به کاربران خود ارائه دهند، چیزی را به نام Platform-as-a-Service (PaaS) ارائه میدهد.

این پروتکل در شبکه اتریوم برای رمزگذاری ویدیو اجرا می شود (فرآیندی که به تغییر فرمت ویدیو بر اساس پهنای باند موجود کاربر کمک می کند). هدف این پروتکل کاهش هزینه های مربوط به پخش زنده ویدیو و استفاده از شبکه غیرمتمرکز زیربنایی آن در این زمینه است. رمزارز اصلی آنها، $LPT برای اهداف عملیاتی در پروتکل استفاده میشود.

مدل غالب کسب و کار جریانی مقرون به صرفه نیست زیرا ارائه دهندگان خدمات مختلف اغلب مبلغ گزافی را دریافت می کنند. همچنین داده های خصوصی کاربران که اغلب به آنها دسترسی دارند در خطر است. برای مقابله با آن، Livepeer قصد دارد پروتکلی مقیاس‌ پذیر را معرفی کند که غیرمتمرکز است و میتواند از پخش زنده ویدیو بدون هزینه اضافی پشتیبانی کند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علیرضا عظیمی

او مقاله نویس حرفه‌ای ارزیدو و یک روزنامه نگار فناوری مالی است که در کرج زندگی می کند. وی از سال 2019 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و علاقه زیادی به بیت کوین، کد منبع باز و برنامه های غیرمتمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا