۹ پلتفرم برتر بلاکچین در سال ۲۰۲۲

معرفی ۹ پلتفرم برتر بلاکچین

علاقه به پلتفرم‌های بلاکچین به‌عنوان راهی برای ساده‌سازی زنجیره‌های تامین، بهبود قابلیت ردیابی، ساده‌سازی تجارت و بهبود تراکنش‌های مالی به طور قابل‌توجهی در حال افزایش است. بسیاری از این علاقه‌مندی‌ها با جنجال‌های گمانه‌زنی پیرامون بیت‌کوین آغاز شد که مبتنی بر یک پلتفرم بلاکچین قدیمی است که با چالش‌هایی در مصرف انرژی و سرعت مواجه است.

پلتفرم های بلاکچین مدرن برای کمک به غلبه بر این محدودیت ها و ارائه ارزش عملی برای سایر کاربردهای تجاری توسعه یافته اند. Suseel Menon، تحلیلگر ارشد در Everest Group، یک شرکت مشاوره فناوری اطلاعات، می‌گوید: «ما شاهد هستیم که شرکت‌های متعددی پلتفرم‌های بلاکچین را برای برخی از نیازهای کاربردی خود اتخاذ می‌کنند.

Menon بیشترین علاقه را در زمینه هایی می بیند که نیاز به همکاری چندجانبه یا تبادل داده دارند. کاربردهای بلاکچین در ردیابی زنجیره تامین، امور مالی تجارت، دارایی های دیجیتال و مدیریت هویت فراتر از مرحله آزمایشی است. Menon همچنین در استفاده از پلتفرم‌های بلاکچین برای ایجاد عملکردهای خاص ERP، مانند مدیریت فروشنده و مدیریت زنجیره تامین، کمی فعالیت دارد.

Alex-Paul Manders، مدیر گروه خدمات اطلاعات، یک شرکت مشاوره فناوری اطلاعات، گفت: تکامل پلتفرم‌های بلاکچین تا به امروز باعث افزایش آگاهی از امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi شده است تا مدل‌های کسب‌وکار جدیدی را هدایت کند که تهدیدهای مهمی برای بانکداری سنتی و مالی است. تامین مالی زنجیره تامین

Alex-Paul Manders پیش‌بینی کرد که پلتفرم‌های بلاکچین می‌توانند کسب‌وکارهای زنجیره تامین قدیمی و فرآیندهای فناوری را مختل کنند. الزامات ایالات متحده برای شرکت های داروسازی برای ردیابی محصولات و مواد، نیازمند رویکرد جدیدی برای مشارکت کنندگان زنجیره تامین برای به اشتراک گذاری و تبادل داده ها با کارآمدتر و شفافیت بیشتر از آنچه قبلاً لازم بود، می شود. فناوری بلاکچین می تواند راه حل باشد.

طبق گفته Menon، سه چارچوب بلاکچین برتر برای این موارد استفاده، R3 Corda، Hyperledger و Ethereum هستند که EOSIO و Quorum در حال افزایش هستند.

 

اتریوم(Ethereum)

اتریوم که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین پلتفرم های بلاکچین است. این یک بلاکچین واقعا غیرمتمرکز ارائه می کند که قابل مقایسه با شبکه بلاکچین بیت کوین است. Manders گفت که نقطه قوت اصلی آن این است که با پشتیبانی از قراردادهای هوشمند، تمرکززدایی واقعی را امکان‌پذیر می کند. نقاط ضعف کلیدی آن شامل زمان پردازش کند و هزینه های پردازش تراکنش بالاتر در مقایسه با سایر پلتفرم ها است. علاوه بر نقش آن به عنوان یک پلتفرم بلاکچین که زیربنای برنامه های کاربردی سازمانی است، ارز دیجیتال خود به نام اتر نیز دارد.

پلتفرم اتریوم به طور گسترده توسط فن‌آورانی که برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApps را در شبکه اتریوم می‌سازند، پذیرفته شده است. به عنوان مثال، پلتفرم‌ها و مبادلات متعددی برای توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) وجود دارد. نوعی دارایی دیجیتال که می‌تواند در یک بلاکچین مبادله شود. این دارای یک اکوسیستم بالغ از ابزارها برای نوشتن قراردادهای هوشمند با استفاده از محیط برنامه نویسی Solidity است که روی ماشین مجازی اتریوم اجرا می شود.

شبکه‌های بلاکچین جایگزین می‌توانند تراکنش‌ها را با هزینه کمتری نسبت به اتریوم بسیار سریع‌تر پردازش کنند، اگرچه بسیاری از ناظران انتظار دارند که پس از اتخاذ یک مکانیسم امنیتی کارآمدتر اتریوم، این تغییر کند.

همچنین دارای یک جامعه توسعه دهندگان فعال است که توسط Enterprise Ethereum Alliance تنظیم شده است که بیش از ۲۵۰ عضو دارد، از جمله Intel، JPMorgan و Microsoft.

 

اتریوم(Ethereum)

 

بلاکچین IBM یا IBM Blockchain

Manders گفت: IBM Blockchain یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز و خصوصی است که با مشتریان سازمانی که ریسک گریز کمتری دارند، موفق ترین بوده است. او بزرگ‌ترین فرصت‌ها را در استفاده از آن برای پیوند به ابر سازمانی و فناوری‌های قدیمی بی‌نظیرتر از آنچه در سایر شبکه‌های غیرمتمرکز ممکن است، می‌بیند.

ابزار توسعه دهنده بلاکچین IBM به گونه ای طراحی شده است که انعطاف‌پذیر، کاربردی و قابل تنظیم باشد. IBM همچنین روی ایجاد یک رابط کاربر پسند برای ساده‌سازی وظایف حیاتی، مانند راه‌اندازی، آزمایش و استقرار سریع قراردادهای هوشمند سرمایه‌گذاری کرده است.

راکش موهان، مدیر توسعه راه حل های بلاکچین IBM، گفت که این شرکت پیشرفت چشمگیری در خدمات مالی و بانکداری و همچنین زنجیره تامین داشته است. برخی از نمونه‌ برنامه‌های موفق بلاکچین عبارتند از IBM Food Trust که بیش از ۱۸ میلیون تراکنش را انجام داده است که نشان دهنده بیش از ۱۷۰۰۰ محصول است، و Blockchain Community Initiative در تایلند، که از خدماتی مانند تعهدات پرداخت و حراج‌های سازمانی برای ۲۲ بانک تایلندی پشتیبانی می‌کند.

 

بلاک چین IBM یا (IBM Blockchain)

 

هایپرلجر فابریک (Hyperledger Fabric)

Hyperledger Fabric مجموعه ای از ابزارهایی است که به ایجاد برنامه های بلاکچین کمک می کند که توسط IBM و بنیاد لینوکس حمایت می شود. از ابتدا با استفاده از دفتر کل توزیع شده سازمانی ساخته شد. دارای یک اکوسیستم غنی از اجزایی است که می تواند به یک معماری مدولار متصل شود. در استقرار بلاکچین بسته به خوبی کار می کند، که می تواند امنیت و سرعت را بهبود بخشد. همچنین از یک مدل قرارداد هوشمند باز، پشتیبانی می‌کند که می‌تواند از مدل‌های داده مختلف، مانند خروجی حساب و تراکنش خرج نشده یا مدل‌های UTXO پشتیبانی کند.

Hyperledger Fabric همچنین می‌تواند حریم خصوصی داده‌ها را با جداسازی تراکنش‌ها در کانال‌ها یا فعال کردن اشتراک‌گذاری داده‌های خصوصی بر اساس نیاز به دانستن در مجموعه‌های داده خصوصی بهبود بخشد. همچنین به گفته طرفداران آن، تراکنش‌های پرسرعت با تأخیر کم نهایی و تأیید را فعال می‌کند.

آرنو لو هورس، کارمند فنی ارشد فناوری‌های باز و بلاکچین در IBM، که همچنین ریاست کمیته راهبری فنی Hyperledger را بر عهده دارد، گفت: آخرین پیشرفت‌ها برای پیوستن سازمان به یک کانال بدون کپی کردن کل تاریخ دفتر کل، پشتیبانی می‌کند. این یک فرآیند راه‌اندازی سریع‌تر با فضای ذخیره‌سازی کمتر را ممکن می‌سازد. یک انجمن فعال و متنوع در اطراف Hyperledger Fabric وجود دارد که در حال کار بر روی افزودن ویژگی‌های بیشتر مرتبط با الگوریتم‌های اجماع، گزینه‌های حفظ حریم خصوصی اضافی برای انطباق با GDPR و بهبودهای عملیاتی است.

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله هایپرلجر فابریک Hyperledger Fabric فناوری بلاکچین منبع باز را بخوانید

 

فابریک هایپرلجر(Hyperledger Fabric)

 

Hyperledger Sawtooth

یکی دیگر از ابتکارات بلاکچین منبع باز که توسط Hyperledger و بنیاد لینوکس میزبانی شده است، Hyperledger Sawtooth از مکانیزم اتفاق نظر جدیدی به نام اثبات زمان سپری شده استفاده می‌کند که می‌تواند با فناوری‌های امنیتی مبتنی بر سخت‌افزار ادغام شود تا به «محیط‌های اجرای قابل اعتماد» کد برنامه اجازه دهد تا در محیط‌های امن اجرا شوند. که مناطق حفاظت شده حافظه کامپیوتر هستند.

Shawn Amundson، مدیر ارشد فناوری Bitwise IO و نگهدارنده Hyperledger Sawtooth، گفت که رایج ترین کاربردها برای توسعه سیستم های زنجیره تامین و سفارشی کردن Sawtooth برای اهداف خاص، مانند الگوریتم های اجماع جدید است.

کار بر روی یک کتابخانه hyperledger sawtooth آغاز شده است که توسعه دهندگان دفتر کل توزیع شده سفارشی را قادر می سازد تا تکه هایی از hyperledger sawtooth را که در برنامه خود استفاده می کنند انتخاب کنند. در همان زمان، Sawtooth در حال استفاده از Splinter برای شبکه است که مدارهای خصوصی پویا (گروه هایی از گره ها) را ارائه می دهد. Hyperledger Transact برای پردازش تراکنش، که قابلیت‌های قرارداد هوشمند را گسترش می‌دهد. و Augrim برای اجماع، که تعداد الگوریتم های پشتیبانی شده را افزایش می دهد.

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله هایپرلجر Sawtooth – بلاکچینی برای تجارت را بخوانید

 

Hyperledger Sawtooth

 

کوردا R3 یا R3 Corda

بحث هایی وجود دارد که آیا R3 Corda از نظر فنی یک بلاکچین است یا یک نوع جایگزین از دفتر کل توزیع شده. از یک مکانیسم اجماع جدید استفاده می کند که در آن تراکنش ها به صورت رمزنگاری به هم مرتبط می شوند اما به طور دوره ای چندین تراکنش را در یک بلوک دسته بندی نمی کند. حتی سایت رسمی Corda آن را به عنوان همزمان به عوان بلاکچین و هم غیر بلاکچین توصیف می کند. یکی از مزایای کلیدی این رویکرد این است که تمام تراکنش ها در زمان واقعی پردازش می شوند که می تواند عملکرد را در مقایسه با سایر انواع بلاکچین بهبود بخشد.

کنسرسیوم R3 پیروان زیادی در صنعت مالی دارد، زیرا کوردا رویکرد جذابی برای تراکنش‌های مالی و قراردادهای هوشمند با امنیت قوی ارائه می‌کند. حامیان اصلی عبارتند از: Bank of America، HSBC، Intel و Microsoft.

 

کوردا R3 یا (R3 Corda)

 

تزوس (Tezos)

یک پلتفرم قدیمی در حال توسعه از سال ۲۰۱۴ است؛ که از برنامه های غیرمتمرکز، قراردادهای هوشمند و ابزارهای مالی جدید مانند NFTها پشتیبانی می کند که می تواند به عنوان یک تغییر مدرن در کارت های معاملاتی که به دارایی های دیجیتال گره خورده اند در نظر گرفته شود.

این پلتفرم از یک پروتکل قابل ارتقا پویا و کلاینت‌های نرم‌افزار مدولار پشتیبانی می‌کند که آن را قادر می‌سازد تا با استفاده‌های جدید سازگار شود. جامعه تزوس با پیشرفت‌های اخیر که عملکرد را بهبود بخشیده و محدودیت اندازه قراردادهای هوشمند را افزایش داده است، پلتفرم را به سرعت ارتقا داده است.

 

تزوس(Tezos)

 

ایاس آیو (EOSIO)

پلتفرم بلاکچین EOSIO برای اولین بار به عنوان یک پروژه منبع باز در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد. این پلتفرم برای توسعه برنامه های کاربردی غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند بهینه شده است. به گفته طرفداران آن، از یک مکانیسم اجماع پیچیده مبتنی بر PoS استفاده می کند که عملکرد بهتری نسبت به مکانیسم های قدیمی مانند اتریوم ارائه می دهد. همچنین شامل پشتیبانی از یک ویژگی حاکمیتی برای رأی گیری در مورد تغییرات پلتفرم است.

نقاط قوت کلیدی شامل تراکنش های سریع و ویژگی های پیشرفته مجوز حساب برای استقرار برنامه ها است. بیش از ۴۰۰ برنامه کاربردی از جمله مدیریت هویت، مدیریت زنجیره تامین و بازی بر روی این پلتفرم توسعه یافته است.

 

برای اطلاعات بیشتر مقاله بلاکچین ایاس EOS چیست و چه تفاوتی با بلاکچین های دیگر دارد را بخوانید

 

ایاس آیو (EOSIO)

 

استلار (Stellar)

Stellar یک پلتفرم بلاکچین جدیدتر است که برای انواع مختلف برنامه های مالی غیرمتمرکز بهینه شده است. این پروتکل از پروتکل اجماع ستاره‌ای استفاده می‌کند، که ظاهراً می‌تواند زمان مورد نیاز برای پردازش و نهایی کردن تراکنش‌ها در شبکه بلاکچین عمومی را سرعت بخشد. همچنین شامل مکانیسم‌های امنیتی برای مسدود کردن افراد خلافکار یا مشکوک در یک تراکنش مالی است. این توسط چندین شرکت برای تجارت بین المللی و مبادله پول در سراسر مرزها پذیرفته شده است.

 

استلار(Stellar)

 

Quorum

Quorum یک نسخه سفارشی شده از اتریوم است که توسط شرکت خدمات مالی JPMorgan ارائه شده است. از کار اصلی بر روی پلتفرم بلاکچین اتریوم بهره می برد و آن را در محیطی سخت و مناسب برای بانک ها بسته بندی می کند. برای پشتیبانی از تراکنش های پرسرعت بین مؤسساتی مانند بانک ها و شرکت های بیمه در یک شبکه خصوصی بهینه شده است. همچنین برای بهبود پشتیبانی از مقرراتی مانند GDPR در اروپا و CCPA در کالیفرنیا، پیشرفت‌های مختلف حریم خصوصی را به اتریوم اضافه می‌کند.

 

Quorum

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا