صرافی تورچین (ThorChain) و نحوه کار آن

ظهور صرافی‌های غیرمتمرکز، انقلابی در دنیای بلاکچین بود. این صرافی‌‌ها بسیاری از مشکلات کاربران را حل کرده و تجربه کاربری جدیدی به معامله‌گران این حوزه اهدا کردند. به طبع این تکنولوژی نو ظهور کاستی‌هایی هم در خود داشت. یکی از مهم‌ترین ایرادات وارد به صرافی‌های غیرمتمرکز یا به اختصار DEX، عدم امکان مبادلات میان زنجیره‌ای بود. به‌عنوان مثال پروتکل یونی سواپ، تنها قابلیت معامله توکن‌های شبکه اتریوم را در خود دارد و نمی‌توان یک توکن اتریومی را با ارز دیجیتالی در شبکه ترون معامله کرد. چندی پیش راهکاری برای حل این مشکل به دنیا معرفی شد و آن پرتکل غیرمتمرکز تورچین بود. در ادامه مقاله به معرفی کامل و جامع پروژه تورچین خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

معرفی صرافی غیرمتمرکز ThorChain

تورچین یک پلتفرم تامین نقدینگی و مبادلات رمز‌ارزی است که قابلیت مبادلات میان بلاکچینی (CrossChain) را فراهم کرده است. تورچین با استفاده از امکانات شبکه کازماس، قابلیت همکاری با بلاکچین‌های دیگر را به‌وجود آورده که در نوع خود یک نوآوری محسوب می‌شود. در واقع تورچین یک بلاکچین لایه یک است که با استفاده از کیت معروف Cosmos SDK ساخته شده است (چیزی مانند بلاک‌چین Terra). تورچین را می‌توان مانند یک پل ارتباطی با بلاکچین‌های دیگر در نظر گرفت که به راحتی امکان معاملات بین بلاکچینی را فراهم می‌کند.

تا پیش از رونمایی از پروتکل تورچین، وجود صرافی‌های متمرکز برای دسترسی به شبکه‌های بلاکچینی الزامی بود. اما تورچین آمد تا قدمی دیگر به دنیای غیرمتمرکز نزدیک‌تر شویم.

تروچین با بهره‌گیری از یک پروتکل زنجیره‌ای که قابلیت کراس چین را از شبکه کازماس قرض گرفته است، اقدام به فعالیت چند زنجیره‌ای کرده است.

 

تورچین پروتکل
تورچین پروتکل

 

تورچین چگونه کار می‌کند؟

تورچین برای انجام معاملات از سازو‌کار AMM یا بازارساز خودکار استفاده می‌کند. این سازوکار به این معناست که به‌جای استفاده از دفتر سفارشات از استخر‌های نقدینگی برای جا‌به‌جای دارایی‌ها استفاده می‌شود. مکانیزم AMM تورچین یک قابلیت جدیدی به استخر‌های خود اضافه کرده به‌نام CLP که به معنی استخر‌های نقدینگی پیوسته که نقش مهمی در معاملات میان زنجیره‌ای در پروتکل ایفا می‌کند.

همچنین برای تامین نقدینگی بهتر شبکه، تورچین یک ضامن مالی برای تامین کنندگان نقدینگی ایجاد کرده که از ضرر ناپیدار (Impormanent Loss) جلو‌گیری کند. برای اینکار یک خزانه مالی از توکن RUNE تامین شده است. وظیفه این خزانه پرداخت پاداش به تامین‌کنندگان نقدینگی (Liquidity Providers) است که در زمان تسویه خود دچار ضرر ناپیدار شده‌اند.

تورچین برای معاملات بین زنجیره‌ای از توکن Rune به‌عنوان واسط استفاده می‌کند. معاملات بین زنجیره‌ای به‌این صورت انجام می‌شود که دارایی‌ها اول به توکن Rune تبدیل می‌شود، سپس این توکن را در استخر‌های داخلی پروژه به ارز دیجیتال مورد نظر تبدیل کرده و آن را با استفاده از پل‌های میان زنجیره‌ای به بلاکچین انتخابی کاربر ارسال می‌کند.

 

ThorChain Exchange
ThorChain Exchange

 

موارد استفاده از تورچین چیست؟

کاربران از پروتکل تورچین می‌توانند به عنوان یک بستر دیفای کامل استفاده کنند. این شبکه قابلیت جابه‌جایی مستقیم‌ ارز‌هایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و ارز‌های بلاکچین بایننس را در خود به‌وجود آورده است. همچنین کاربران می‌توانند در شبکه تامین نقدینگی انجام دهند و از کارمزد معاملات سود کسب کنند. از طرف دیگر قابلیت وام‌دهی و وام‌گیری در شبکه وجود دارد که کاربران می‌توانند هم به تامین نقدینگی بپردازند و هم برای دریافت وام از پروتکل اقدام کنند.

 

امنیت شبکه تورچین چگونه تامین می‌شود؟

شبکه تورچین به واسطه پروتکل اجماع اثبات سهام (PoS) و تندرمینت (Tendermint) تامین می‌شود.  امنیت شبکه به واسطه ۱۰۰ تا ۳۰۰ اعتبارسنج خود تامین می‌شود. اعتبار سنج‌ها به با قفل کردن ۱۰۰۰ توکن رون به لیست منتخبین وارد شده از بین آنها رای گیری می‌شود. همچنین پروتکل BFT یا تحمل خطای بیزانتی، فعالیت نود‌ها را نظارت می‌کند، به نود‌های درست کار پاداش و نود‌های مخرب را جریمه می‌کند.

 

امنیت شبکه تورچین
امنیت شبکه تورچین

 

اعتبارسنج‌های شبکه تورچین

از آنجایی تورچین خود یک بلاکچین لایه اول است، قطعا به وجود اعتبارسنج یا نود‌ نیاز است. اعتبارسنج‌های بلاکچین وظیفه تامین امنیت شبکه، ساخت بلاک‌های جدید و تایید تراکنش‌های شبکه را برعهده دارند. تورچین بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ اعتبار سنج می‌تواند داشته باشد. این اعتبارسنج‌ها با قفل کردن ۱ میلیون توکن Rune به لیست منتخبین وارد شده و سپس توسط هولدر‌های توکن Rune انتخاب می‌شوند.

وجود تعداد بالای نود‌ها به اعتبار شبکه و امنیت آن افزوده است. در شبکه‌های بلاکچینی هرچه نود‌ها بیشتر شوند امنیت شبکه بالاتر می‌رود.

 

توسعه پروژه تورچین توسط چه تیمی انجام می‌شود؟

پروژه تورچین نیز مانند برخی از پروژه‌های بلاکچینی توسط تیمی ناشناس ساخته شده است. در معرفی نامه پروژه دلیل اینکار را کمک به غیرمتمرکز کردن بیشتر پرتکل بیان کرده‌اند. با این حال تورچین تاکنون شفافیت خود را ثابت کرده و تمامی کد‌ها و زیر ساخت‌های پروژه را در اختیار همگان قرار داده است. همچنین موجودی توکنی Rune، نحوه عرضه و موارد مربوط به اقتصاد توکنی با شفافیت کامل ارائه شده است.

این پروژه با استفاده از یک سیستم دموکراتیک، به دارندگان توکن بومی پلتفرم حق رای اعطا کرده است.

 

تیم توسعه تورچین
تیم توسعه تورچین

 

آینده پروژه تورچین

ایده پروتکل تورچین بسیار نوآورانه و پویا است. این پروژه با هدف تسریع حرکت به سمت دنیای غیرمتمرکز و حذف کردن واسطه‌های متمرکز روی‌کار آمد. این ایده جذاب درصورت پیاده‌سازی بی‌نقص قطعا آینده روشنی در پی خواهد داشت. همچنین کاربرد بالای توکن رون و نقش پر رنگ آن در شبکه به افزایش تقاضا و به‌طبع رشد قیمت آن در بلند مدت کمک خواهد کرد. حرکت به سمت کراس‌چین شدن (ادقام زنجیره‌ها بایکدیگر) یک امر غیرقابل انکار در دنیای بلاکچین خواهد بود که تورچین یک پروژه پیشرو در این زمینه است.

 

Rune توکن بومی شبکه ThorChain

ارز دیجیتال Rune توکن بومی شبکه است که چندین کاربرد مختلف را دل خود به وجود آورده است. توکن رون برای اولین بار در شبکه بایننس چین (BEP2) عرضه شد. از آنجایی که بایننس چین (BEP2) یکه شبکه بلاکچینی در اکوسیستم کازماس است با شبکه تورچین کاملا منطبق بوده است.

چندی بعدی این توکن در شبکه اتریوم (ERC-20) نیز ارائه شد. 

ار کاربردهای توکن Rune به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

  • حاکمیت شبکه و اعطای حق رای به دارندگان توکن
  • پرداخت کارمزد تراکنش‌های شبکه
  • پاداش‌دهی به اعتبارسنج‌ها و تامین‌کنندگان نقدینگی
  • ارز واسط برای انجام معاملات بین زنجیره‌ای
  • تامین امنیت شبکه با استفاده از سهام‌گذاری

 

Rune Token
Rune Token

 

نحوه خرید ارز دیجیتال Rune

برای خرید رمز‌ارز رون مانند تمامی ارز‌های دیگر نیازمند استفاده از یک صرافی است. اگر قصد خرید این رمز ارز را دارید می‌توانید از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ، پنکیک سواپ و حتی خود پلتفرم تورچین استفاده کنید. همچنین صرافی متمرکز بزرگ دنیا نیز از معاملات این رمزارز پشتیبانی می‌کنند، مانند:

  • بایننس
  • کوکوین
  • FTX
  • کراکن

تاریخچه قیمتی Rune

ارز دیجیتال رون در اواسط ۲۰۱۹ به بازار عرضه شد، چندی نکشید که وارد روند صعودی قدرتمند شد و تا ۲۰ دلار افزایش یافت. هم‌اکنون بین قیمت ۲ تا ۱۲ دلار در نوسان بوده و همچنان چندین برابر از زمان عرضه خود بالاتر است.

عرضه کل توکن ۵۰۰ میلیون واحد تایین شده و ۳۳۰ میلیون آن عرضه شده است. حجم کل بازار آن در زمان نگارش این مطلب نزدیک به ۱ میلیارد دلار برآورد شده است.

 

تاریخچه قیمتی توکن Rune
تاریخچه قیمتی توکن Rune

 

کلام آخر

تورچین پروژه‌ای انقلابی در دنیای بلاکچین است. پروژه‌ای که با معرفی خود سر‌وصدای بسیاری به‌‎پا کرد و خیلی زود وارد فاز صعودی شد. تورچین با استفاده از ایده ناب و پروتکل قدرتمند خود، خیلی زود توانست جایگاه مناسبی در بازار کسب کرده و جامعه نسبتا خوبی را کنار خود جمع کند. با حرکت دنیای بلاکچین به سمت کراس‌چین شدن قطعا تورچین آینده روشن در پیش خواهد داشت.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا