لیر ترکیه به پایین‌ترین سطح خود رسید

لیر ترکیه درست کمتر از یک روز پس از اینکه بانک مرکزی نرخ بهره را برای اولین بار از سال ۲۰۲۱ افزایش داد، به ۲۵.۷۴ در هر دلار سقوط کرد. اگرچه تصمیم افزایش نرخ به طور گسترده پیش‌بینی می‌شد، اما این افزایش همچنان کمتر از ۲۱ درصدی است که برخی تحلیلگران پیش‌بینی کرده بودند.

 

لیر ترکیه ۲۱ درصد از آغاز سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است

پس از اینکه بانک مرکزی در ۲۲ ژوئن نرخ بهره را با ۶۵۰ واحد افزایش به ۱۵ درصد رساند، نرخ ارز ترکیه، لیر، در برابر دلار آمریکا به پایین ترین سطح ۲۵.۷۴ در هر دلار در روز سقوط کرد. اکنون در نیمه اول سال ۲۰۲۳ کمی بیش از ۲۷ درصد کاهش یافته است.

 

در حالی که انتظار می‌رفت بانک مرکزی سیاست‌های غیرمتعارف رئیس‌جمهور اخیراً انتخاب شده طیب اردوغان را کنار بگذارد، گزارش رویترز می‌گوید این افزایش کمتر از پیش‌بینی ۲۱ درصدی تحلیل‌گران بوده است. بر اساس این گزارش، برخی از تحلیلگران بر این باورند که افزایش نرخ بهره بیشتر نشان‌دهنده این است که دولت ترکیه در حال مبارزه با تورم است.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا