ظهور پذیرش ارز دیجیتال در آرژانتین

ارز دیجیتال و آرژانتین

بازار ارزهای دیجیتال یکی از سودآورترین و در عین حال پر نوسان ترین بازارهای جهان است. چشم انداز آینده آن نمودار مثبتی را نشان می دهد اما هیچ پیش بینی نمی تواند وضعیت لحظه ای آن را به طور دقیق پیش بینی کند. این وضعیت همچنین می تواند به طور بالقوه یک افت باشد که می تواند ماه ها ادامه داشته باشد و منجر به خسارات سنگین شود. نمونه ای از این افت شدید ارزش بیت کوین از افزایش ۵۵۰ درصدی در عرض چند ماه است که در عرض چند روز به بالاترین حد خود یعنی بیش از ۶۰۰۰۰ دلار به ۳۰۰۰۰ دلار می رسد. با این حال، این موضوع سرمایه‌گذاران یا دارندگان بیت‌کوین را گیج نمی‌کند، زیرا می‌توان دید که علی‌رغم کاهش ارزش، به شدت بیت‌کوین خود را نگه داشته‌اند. در این شرایط، آرژانتین به طور شگفت انگیزی به نظر می رسد یک نقطه داغ برای صنعت ارزهای دیجیتال باشد.

El Economista گزارش داد که مشخص شد آرژانتینی ها ۱۳۰ میلیارد دلار آمریکا از نظر سیستم مالی در اختیار دارند. این رقم آرژانتین را نماینده ۸ درصد از سهام بازار سهام جهان می کند. در مورد پولی که از طریق فرار مالیاتی به دست آمده است، کل مبلغ ۱۷۵ میلیارد دلار است. در حالی که گزارش دیگری به روزتر نشان می دهد که سود قانونی ارزهای دیجیتال در آرژانتین به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار بوده است که باعث شده از نظر سودهای غیرقانونی بیت کوین در رتبه ۲۱ قرار گیرد . تخمین زده می شود که تقریباً ۱.۳ میلیون شهروند از جمعیت آرژانتین دارنده نوعی ارز دیجیتال هستند. این حدود ۲.۹۴ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می دهد.

تولید ناخالص داخلی اسمی آرژانتین ۳۸۹ میلیارد دلار است و جمعیت آن ۴۵.۳ میلیون نفر است.

کووید ۱۹ بسیاری از اقتصادها را ویران کرد، اما در میان همه گیری جهانی، بنیانگذار اتریوم، یک ارز دیجیتال قدرتمند، برای تجارت ناشناخته از آرژانتین بازدید کرد. آمریکای جنوبی، به طور کلی، بستر مناسبی برای رشد شرکت‌های ارزهای دیجیتال بوده است و بنیانگذار اتریوم تا آنجا پیش رفت که گفت: «هفته گذشته، من در واقع به آرژانتین رفتم! حکم من: به طور کلی درست است. پذیرش ارزهای دیجیتال زیاد است، اما پذیرش استیبل کوین واقعاً بالاست. بسیاری از مشاغل در USDT فعالیت می کنند.

این علاقه شدید به آرژانتین کاملاً تعجب آور بود زیرا به نظر نمی رسد اقتصاد این کشور در حال شکوفایی باشد. با این حال، بعداً مشاهده شد که اقتصاد در حال فروپاشی در میان تنش‌های سیاسی راه را برای تفکر جدیدی باز کرده است، جایی که آرژانتینی‌ها به‌جای دفع ارزهای دیجیتال، دسته‌هایی به سمت بازار جذب می‌شوند و تمام دارایی‌های خود را روی بلاکچین می‌گذارند. بلاکچین LatAm مطالعه ای را انجام داد که شامل یک نظرسنجی از آرژانتینی ها بود که در آن از آنها در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال سؤال شد. یک نظرسنجی که توسط Sherlock Communications از تولونا انجام شد و از آرژانتینی‌ها پرسید که چرا سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال را مد نظر قرار می‌دهند، نشان می‌دهد که ۶۶ درصد از پاسخ‌دهندگان بیشتر نگران محافظت از پس‌انداز خود هستند. قابل درک است که مردم محتاط هستند، با این حال، این علاقه آشکار به ارزهای دیجیتال به طور بالقوه می تواند آرژانتین را به اولین کشور در آمریکای لاتین تبدیل کند که به ارزهای دیجیتال روی می آورد.

 

ارز دیجیتال و آرژانتین

 

موضع دولت در مورد ارزهای دیجیتال

رئیس جمهور سابق آرژانتین، Mauricio Macri، در جریان سفر خود به این کشور با ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم دیدار کرد. رئیس جمهور بعداً در توییتر نوشت “برخورد جذاب با ویتالیک بوترین، خالق اتریوم، یکی از خلاقانه ترین فناوری های غیرمتمرکز قرن ما. ارز اتریوم آن یکی از بهترین ارزهای جهان است. ما در مورد نقش کریپتو و فرصت بلاکچین صحبت می کنیم.

رئیس جمهور فعلی آلبرتو فرناندز در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت که ارز دیجیتال موضوعی است که باید با نهایت دقت با آن برخورد کرد زیرا هنوز یک چیز بدیع است. او این را عنوان کرد که دلیل عدم امکان گسترش ارز دیجیتال به دلیل اقدامات احتیاطی او در نگاه کردن به ارز دیجیتال به عنوان یک ارز قانونی است که می تواند بخشی از امور دولتی شود. این نشان می‌دهد که اگرچه دولت نسبت به ارزهای دیجیتال محتاط است، به‌ویژه با شرایط اقتصادی که آرژانتین در حال حاضر از آن عبور می‌کند، اما به طور کامل از ایده تبدیل ارزهای دیجیتال به تراکنش‌ها در سطح دولتی چشم پوشی نمی‌کند.

فرناندز در مصاحبه‌ای با یوتیوب در پاسخ به این سوال که آیا آرژانتین از نظر بیت‌کوین راه‌های الکوادور را دنبال می‌کند یا خیر، گفت: «من نمی‌خواهم بیش از حد از این موضوع خارج شوم، اما دلیلی برای گفتن وجود ندارد. نه.” این موضعی بود که مستقیماً به نفع پذیرش ارز دیجیتال توسط آرژانتین بود، بنابراین پس از مدتی، رئیس جمهور در توییتی برای اصلاح خود نوشت و این بار رویکرد خنثی‌تری را امتحان کرد.

 

او گفت:

«مکالمه پیرامون ارزهای دیجیتال یک گفتگوی جهانی است. و باید اعتراف کنم که این موضوعی است که باید با دقت به آن رسیدگی شود. برای من، هنوز چیزهای زیادی در مورد ارزهای رمزنگاری شده وجود دارد که نمی دانم. اما نمی توان آن را انکار کرد، شاید این مسیر خوبی باشد. این اظهارات در پرتو اعلام پذیرش السالوادور از ارز دیجیتال در ژوئن ۲۰۲۱ است. بسیاری از کشورهای دیگر آمریکای جنوبی از جمله برزیل، پاناما و پاراگوئه از آن زمان پیروی کردند و برخی مستقیماً حمایت خود را از رمزنگاری اعلام کردند، در حالی که برخی دیگر به سادگی آن را تأیید کردند. تورم در آرژانتین تمام رکوردها را در دهه گذشته شکسته است. بسیاری از دولت‌ها تاکتیک‌های متفاوتی را از برنامه‌های کنترل ارز گرفته تا قیمتی انجام داده‌اند، اما تورم اینجا باقی مانده است.

آرژانتینی ها در حال تلاش برای افزایش مصرف دلار آمریکا هستند. استفاده از دلار در پرتو این باور آنها است که آنها را از شرایط ناپایدار اقتصاد ملی نجات می دهد، با این حال آنها در نهایت مبالغ مضحک حدود ۵۸٪ را برای “حق بیمه” به نام “دلار بلو” می پردازند که به آنها امکان استفاده از دلار است. انباشت دلار توسط آرژانتینی ها به حدود ۱۳۰ میلیارد دلار رسیده است که در سیستم مالی آرژانتین در گردش است، که حدود ۸٪ از سهام واقعی را برای دلار تشکیل می دهد. ۱۷۵ میلیارد دلار باقیمانده محصول پولشویی یا فرار مالیاتی است.

 

موضع دولت در مورد ارزهای دیجیتال

 

هزینه های انرژی و پلتفرم های همتا به همتا

آرژانتین میزبان حدود ۲۰ مرکز استخراج رمزارز است که عمدتاً در پاتاگونیا است. ماینینگ ریگ‌ها ماشین‌های قدرتمندی هستند که محاسبات بسیار پیچیده‌ای را برای باز کردن قفل یک بلوک روی زنجیره انجام می‌دهند و اجازه می‌دهند تا کریپتوهای تازه ساخته شده به گردش در بلوک اضافه شوند. کل این عملکرد پیچیده باعث می شود که ماشین ها به سرعت گرم شوند و سپس انرژی اضافی برای خنک کردن آنها مورد نیاز است. رفتن به یک مکان در آرژانتین به معنای کاهش مستقیم هزینه ها است زیرا خود جو نیز به عنوان خنک کننده عمل می کند. پلتفرم استخراج بیت کوین که به صورت عمومی معامله می شود، Bitfarms، اعلام کرد که عملیات ۶۰ مگاواتی آنها در آرژانتین به بیش از ۱۰۰ درصد قدرت، در ۲۱۰ مگاوات افزایش می یابد. این شرکت ادعا می کند که این انرژی “برای پشتیبانی از حدود ۵۵۰۰۰ ماینر نسل جدید کافی است که می تواند تقریبا ۶۵۰ میلیون دلار درآمد ایجاد کند.

Bitfarms اشاره کرد که در کانادا، هزینه سربه سر آنها برای استخراج بیت کوین ۷۵۰۰ دلار است که در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ محاسبه شده است. در آرژانتین، همین هزینه ۴۱۲۵ دلار است که به طور قابل توجهی کمتر است. در آرژانتین، ارز دیجیتال برای تبدیل پزو به دلار برای لغو تحریم‌های دولتی استفاده می‌شود. “dólar blue” نرخ قطعی مضحکی دارد. تراکنش‌های همتا به همتا نرخ‌های معقول‌تری را برای مبادله ارز ارائه می‌دهند و بازار را در این فرآیند رقابتی‌تر می‌کنند. سیستم تراکنش های همتا به همتا به افزایش تراکنش ها از ۲۰۰۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ به ۶۰۰۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۰ کمک کرد.

فضای سیاسی آرژانتین موضوع انرژی را مطرح کرده است. ۷۵ درصد از کل هزینه های استخراج کریپتو به دلیل تامین انرژی برای کل سیستم است. استراتژی تامین هزینه های انرژی نیز ارز دیجیتال است. بیت کوین و اتر که هر دو بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده در جهان هستند برای سیستم مبادلات همتا به همتای خود استفاده می شوند. انرژی یارانه ای به پزو خریداری می شود که سپس با هزینه کمتری نسبت به نرخ رسمی دلار در بیت کوین تخلیه می شود.

یک پلتفرم معاملاتی مشابه ارزهای دیجیتال همتا به همتا ، LocalBitcoins، خاطرنشان کرد که بین آگوست ۲۰۱۹ تا آگوست ۲۰۲۰، ۵۴۷ درصد افزایش فراوانی در فراوانی معاملات کریپتو داشته است که بالاترین آن، تجارت بیت کوین به ارزش ۱ میلیون دلار در یک هفته است. Paxful یکی دیگر از پلتفرم های p2p است. این سایت خاطرنشان کرد که در طول پنج سال گذشته به ندرت معاملات ارزهای دیجیتال در این پلتفرم وجود داشته است، با این حال، از سپتامبر ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۰، مدت زمان ۱۲ ماهه شاهد افزایش ۶۰۶۴۱ درصدی در حجم معاملات بود.

 

NFT Craze در آرژانتین

توکن‌های غیرقابل تعویض با حراج Sotheby’s Metaverse با فروش ۱۷.۱ میلیون دلار نسخه‌های توکن‌شده هنر دیجیتال به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند. قطعه ای به نام «بیگانه کووید» به قیمت ۱۱.۷۵ میلیون دلار فروخته شد. همان هفته ای که چند میلیون دلار هنر دیجیتال در یک حراج مجازی فروخته می شد، آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین مجرم شناخته شد و مجبور شد به خاطر اظهارات نژادپرستانه عذرخواهی کند . حراج مشابهی توسط کریستیز میزبان هنرمند بیپل بود که تنها یک JPEG را به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخت و به این ترتیب عنوان سومین هنرمند گران قیمت دنیا را به خود اختصاص داد.

سودآوری دیوانه‌وار NFTها می‌تواند به نفع آرژانتینی‌ها باشد، زیرا بسیاری از هنرمندان آمریکای جنوبی در هنر خود بهترین هستند در حالی که به طور همزمان با نرخ‌های خود بسیار معقول هستند. آرژانتین دارای امتیاز اضافی این است که یک لیگ فوتبال معتبر جهانی است. اتحادیه فوتبال آرژانتین (AFA) اعلام کرد که تیم ملی فوتبال توکن دیجیتالی خود را که در باشگاه‌های مختلفی مانند ریور پلاته، راسینگ کلاب و روزاریو سنترال فروخته می‌شود، عرضه خواهد کرد. این جنبه می تواند بیشتر برای مزیت آرژانتینی ها مورد استفاده قرار گیرد، زیرا هر بازیکن ستاره می تواند نشانه خود را نیز بدست آورد، که به لطف وضعیت مشهور آنها، می تواند سود زیادی به همراه داشته باشد.

 

NFT Craze در آرژانتین

 

مسائل در حوزه اقتصادی آرژانتین

رئیس‌جمهور آرژانتین اظهارات واضحی ارائه کرد که اگرچه چشم‌انداز ارز دیجیتال جدید است، بنابراین ترسناک است، اما در آرژانتین نیز مورد استقبال قرار نگرفت. با این حال، بانک مرکزی بیانیه‌ای صادر کرد که در آن، رئیس بانک مرکزی، میگل پسچه، اعلام کرد که در ۱۱ آگوست، این بانک تقاطع بیت‌کوین را با سیستم پرداخت عادی تنظیم می‌کند. موضع این بود که سود حاصل از ارزهای دیجیتال را نمی توان با وجوهی که بازار سنتی به ارمغان می آورد مخلوط کرد، زیرا ظاهراً «برای سیستم پیش داوری می کند». پسچه همچنین گفت که بیت کوین یا هر شکلی از ارز دیجیتال “یک دارایی مالی [واقعی] نیست و هیچ سودآوری [پایدار] ایجاد نمی کند.” کمیسیون ملی اوراق بهادار آرژانتین نیز همین هشدارها را اعلام کرد و آژانس مالیاتی فدرال نیز توجه ویژه‌ای به مقررات ارزهای دیجیتال داشت. صرف نظر از استدلال پشت اقدامات سختگیرانه آژانس های فدرال برای سخت تر کردن تجارت ارزهای دیجیتال، به طور بالقوه می تواند بازار را پایین بیاورد زیرا سرمایه گذاران بیشتری از مقررات می ترسند.

از آگوست ۲۰۱۹، اقتصاد و ارز فیات آرژانتین به دلیل سقوط بازار سهام پس از ناآرامی در انتخابات ریاست جمهوری، ثابت نبوده است. ارزش پزو کاهش یافت و در نتیجه بازده سرمایه‌گذاری‌ها نیز به شدت آسیب دید. ارزش نسبی و حجم معاملات بیت کوین در همان ارتفاعاتی که در مناطق جنگ زده مشاهده می شود افزایش یافت. تورم به حدی از کنترل خارج شده است که به گفته Decrypt ، ۶۶۱ دلار امروز در همان ابتدای دوره ریاست جمهوری ماکری، رئیس جمهور سابق، ۱۰۰ دلار بود. این رکود در اقتصاد سنتی منجر به هیاهوی جدید رمزنگاری در بین شهروندان شد. ارز در حال کاهش است، تورم در حال افزایش است و دلار آمریکا برای سرمایه گذاری کافی نیست. همه این شرایط رو به کاهش باعث شده است که آرژانتینی ها پول خود را در جایی امن جمع کنند. بهترین گزینه ای که آنها دارند ارز دیجیتال است و بنابراین، مردم تصمیم گرفتند تمام پول خود را در اشکال مختلف ارز دیجیتال بگذارند. سخنگوی بایننس گزارش داد که در این پلتفرم، تعداد آرژانتینی هایی که روی ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند از سال ۲۰۲۰ ده برابر شده است.

امتیاز دهید

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا