اخبار ایراناخبار ارز دیجیتال

تنظیم‌گر حوزه رمزارزها در ایران

نمایندگان مجلس تنظیم‌گری در حوزه پول و رمزارزهای دارای مجوز و نظارت بر مبادله آن‌ها را بر عهده بانک مرکزی گذاشتند.

 

نمایندگان مجلس بانک مرکزی را به عنوان تنظیم‌گر حوزه رمزارزها معرفی کردند

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از راه پرداخت، چهارمین جلسه بررسی گزارش شور دوم کمیسیون اقتصادی در خصوص طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ برگزار شد و نمایندگان وظایف و اختیارات بانک مرکزی را تعیین کردند.

 

بر اساس ماده ۴ تنظیم‌گری در حوزه پول و رمزارزهای دارای مجوز و نظارت بر مبادله انواع رمزارزهای مجاز، تنظیم‌گری فناوری‌های نوین مالی (فین‌تک‌هایِ) فعال در حوزه نقل و انتقال پول و ابزارهای پرداخت و انتشار انواع اسکناس، مسکوک و پول رقومی (دیجیتالی) بانک مرکزی (CBDC) از وظایف بانک مرکزی برشمرده شده است.

 

تبصره یک بخش اختیارات نیز تصمیم‌گیری در خصوص جواز یا عدم جواز نگهداری و مبادله انواع رمزارز را بر عهده هیئت عالی بانک مرکزی گذاشته است. این هیئت از رییس کل بانک مرکزی به عنوان رییس هیئت، وزیر اقتصاد، رییس سازمان برنامه و بودجه، دو اقتصاددان متخصص در زمینه سیاست‌گذاری پولی و ارزی و دو متخصص در حوزه بانکداری، یک نفر در زمینه حقوق بانکی و یک نفر در زمینه امور مالی تشکیل شده است.

 

در مورد حوزه تنظیم‌گری در حوزه رمزارزها، مرکز پژوهش‌ها در گزارش کارشناسی خود معتقد است:

با توجه به دخیل بودن سایر دستگاه‌ها نظیر وزارت نیرو در تنظیم‌گری حوزه استخراج رمزارزهای دارای مجوز احتمال تداخل صلاحیت و لوث مسئولیت در این امر، حکم این جزء محل تامل حقوقی است و مغایر با نظام اداری صحیح به نظر می‌رسد و محدود کردن این تنظیم‌گری به مبادله و نگهداری مدنظر است.

 

 

وظیفه قانون‌گذاری و تنظیم‌گری رمزارزها در ایران بر عهده کیست؟

در ۶ شهریور ۱۴۰۱ نمایندگان مجلس وظیفه تنظیم‌گری در حوزه پول و رمزارزهای دارای مجوز و نظارت بر مبادله انواع رمزارزهای مجاز را بر عهده بانک مرکزی گذاشتند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا