آموزش آلت کوین‌هاآموزش ارز دیجیتالآموزش دیفای (DEFI)

ارز تزوس – ارز بلاکچین Tezos

معرفی ارز Tezos

ارز تزوس که با نماد اختصاصی XTZ در بازار ارزهای دیجیتال معروف است، یک پلتفرم غیر متمرکز توزیع شده و خود اصلاح گر می‌باشد. این ارز دیجیتال از قرارداد‌های هوشمند برای ایجاد یک سازو کار درون زنجیره‌ای بهره می‌برد. هدف اصلی پلتفرم طراحی چند ساختاری با بروزرسانی‌های جزئی درون زنجیره‌ای در پروتکل است.

به نوعی که از مدل اجماع اثبات سهام اصلاح شده که در آن سهامداران قادر به تغییر ساختار پروتکل هستند، استفاده می‌کنند. تزوس برای توصیف پلتفرم خود ویژگی‌ های زیر را بیان کرده است:

خوداصلاح گر(Self-Amendment): این ویژگی به تزوس این امکان را داده است تا بدون جدا شدن زنجیره‌ها، بروزرسانی خود را انجام دهد. این مورد از این جهت اهمیت دارد که از چند قسمته شدن جامعه، تغییر انگیزه سهامداران و مختل شدن شبکه در طول زمان جلوگیری میکند. در نتیجه این کار باعث کاهش میزان بروزرسانی در پروتکل و نوآوری‌ ها در آینده می‌شود.

مدیریت درون زنجیره‌ای (On-Chain Governance): سهامداران ارز دیجیتال تزوس، امکان مدیریت پروتکل خود را دارا میباشند. این فرآیند به صورت سازمان یافته بوده تا درباره طرح‌ های پیشنهادی توافق جمعی حاصل شود. با ترکیب این ویژگی با ویژگی خود اصلاح گر، امکان تغییر نحوه فرآیند رای‌گیری در آینده وجود خواهد داشت.

نوآوری غیرمتمرکز (Decentralized Innovation): این نوع سازو کار که نگهداری تامین مالی از شبکه را به صورت غیرمتمرکز ممکن می‌سازد، باعث می شود که یک جامعه از توسعه دهندگان که برای مشارکت در پروتکل انگیزه اقتصادی دارند، روند توسعه و پذیرش تزوس را بهبود ببخشند.

قراردادهای هوشمند و بررسی رسمی (Smart Contracts & Formal Verification): تزوس برای بالا بردن امنیت از بررسی قراردادهای هوشمند استفاده میکنند. هم چنین قابلیت ایجاد برنامه‌ های غیرمتمرکز این امکان را به وجود آورده است که افراد نتوانند اختلالی در این فرآیندها ایجاد کنند.

معرفی ارز دیجیتال تزوس

 

آیا ارز تزوس استخراج می شود؟

ارز دیجیتال تزوس بر خلاف بسیاری از رمز ارزها که استخراج می شوند، غیر قابل استخراج است. در واقع لازمه ی اینکه رمز ارزی استخراج شود این است که در ساختار خود از الگوریتم اثبات کار یا PoW استفاده نماید. ارز دیجیتال تزوس از این قاعده مستثنی است و قابلیت استخراج ندارد.

 

خرید ارز تزوس و صرافی های دارای ارز Tezos

چند روش برای خرید تزوس وجود دارد. می‌توان از سایت‌های داخلی اقدام به خرید تزوس کرد، هرچند احتمال آن که تزوس در آن‌ها موجود باشد، بسیار کم است. همچنین میتوان با استفاده از سایت‌های داخلی بیت کوین و اتریوم خرید و با توجه به جفت ارزهایی که برای این ارز دیجیتال در صرافی‌ های خارجی وجود دارد، آن را به تزوس تبدیل کرد.

از این رو باید در انتخاب صرافی مناسبی که با کاربران ایرانی مشکل نداشته باشد و همچنین رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از مسدود شدن دارایی‌ها، توجه کرد. لیست صرافی هایی که از ارز دیجیتال تزوس پشتیبانی میکنند را میتوان از کوین‌ مارکت‌ کپ مشاهده کرد.

از جمله برترین صرافی هایی که در بستر این ارز دیجیتال خدماتی را ارئه میدهند و امکان خرید و فروش ارز دیجیتال تزوس را فراهم میکنند، میتوان موارد زیر را نام برد:

۱.صرافی اوکی اکسچنج OKEx: این صرافی به عنوان یک واسطه بین کاربران عمل میکند. لازم به ذکر است که در صرافی OKEx از رمز ارز های بسیاری پشتیبانی می شود.

۲.صرافی هیوبی گلوبال Huobi Global: صرافی هیوبی گلوبال یکی از صرافی های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال در چین است. این صرافی در نظر دارد تا خدمات مختلفی را به کاربران ارائه دهد.

۳.صرافی بایننس Binance: صرافی بایننس یکی از مشهورترین صرافی های آنلاین خارجی است که کاربران میتوانند پس از ثبت و نام احراز هویت در  این صرافی به انجام مبادلات بپردازند.

خرید ارز دیجیتال تزوس و صرافی های دارای ارز دیجیتال Tezos

 

درباره “شبکه ارز دیجیتال تزوس” بیشتر بدانید.

 

بنیان گذار ارز تزوس چه کسی است؟

پروژه تزوس توسط آرتور بریتمن با نام مستعار “L. M. Goodman» در سال ۲۰۱۴ با هدف ارائه راه حل‌های جدید برای توسعه پروتکل ایجاد شد. XTZ توکن و ارز دیجیتال اصلی شبکه Tezos است. می‌توان از آن به عنوان وسیله مبادله یا برای مشارکت در عملکردهای حاکمیت زنجیره‌ای پلتفرم استفاده کرد.

آنچه در مورد تزوس ارزشمند است، مدل حاکمیتی است که از طریق دارندگان توکن عمل می‌کند. هر ارتقای دیگری که توسط توسعه دهندگان انجام می‌شود و باید در زنجیره پیاده‌سازی شود مشروط به رای گیری در بین سهام داران است. اگر پیشنهادهای ارتقا یا اصلاح آن‌ها پذیرفته شود، توسعه‌دهندگان Tezos کسب می‌کنند.

اثبات سهام در ارز دیجیتال XTZ

 

اثبات سهام در ارز دیجیتال XTZ

در شبکه های همتا به همتا غیر متمرکز مشارکت کنندگان منابع محاسباتی لازم را برای بقا و ادامه حیات شبکه فراهم می کنند.

درست بر عکس ارزهای دیجیتال دیگر که مبتنی بر اثبات سهام هستند، در تزوس هر سهامداری قادر است در فرایند اجماع شرکت کرده و به همین دلیل در تامین امنیت و پایداری همیشگی شبکه دخیل باشد.

امتیاز دهید
سرعت تراکنش - ۶
تکنولوژی - ۶
امنیت - ۸
ارزش سرمایه گذاری - ۶
اعتبار - ۸
۶.۸
۱۰

امتیاز ما

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا