آموزش ارز دیجیتالآموزش بلاکچین

بلاکچین تزوس و تفاوت آن با دیگر بلاکچین ها

بلاکچین Tezosچیست؟

بلاکچین تزوس شبکه ی بلاکچین متن باز ارائه شده و با استفاده از قراردادهای هوشمند، انجام تراکنش‌ های همتا به‌ همتا را پشتیبانی میکند. بسیاری از افراد، این شبکه را رقیب اتریوم میدانند، چون بستری برای ساخت برنامه های غیر متمرکز (DApp) فراهم کرده است.

تزوس از مکانیزمی تحت عنوان خود اصلاحی برای ارتقا شبکه خود استفاده میکند و این مکانیسم باعث جلوگیری از فورک شدن یا تشکیل شبکه جدید میشود. پس از یک شروع امیدوارکننده و یک عرضه اولیه (ICO) بسیار موفق، تزوس به دلیل تأخیر های متعدد و مشکلات قانونی دچار اشکال شد.

با این حال، تزوس از بازار نزولی ارزهای دیجیتال جان سالم به در برد، تا حدی به دلیل مکانیسم منحصر به فرد اثبات سهام آن. قیمت tez بین اکتبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ بیش از سه برابر شد و به بالاترین حد خود رسید. تزوس همچنان در سال ۲۰۲۱ توجه ها را به خود جلب می کند و در بین ۴۰ ارز دیجیتال برتر باقی می ماند.

 

بلاکچین تزوس چیست؟

 

خود اصلاحی در بلاکچین تزوس چیست؟

خود اصلاحی، با به کارگیری مکانیسم‌های حاکمیتی درون‌شبکه‌ای، قابلیت‌های جدید را تصویب و پیاده‌سازی می‌کند. این ویژگی شرایطی فراهم می‌کند که هماهنگی لازم برای انتخاب، پیاده‌سازی، و پاداش‌دهی به توسعه‌دهندگان از طریق رای‌گیری انجام شود.

تزوس تحت نظارت بنیاد Tezos در سوئیس فعالیت می‌کند. این بنیاد مسئولیت ارتقاء، کمک‌های مالی، همکاری‌های استراتژیک و این قبل فعالیت‌ها برای افزایش آگاهی از اکوسیستم تزوس را برعهده دارد.

شاید به این شکل دیده بشه که با وجود چنین بنیاد و شرایطی، این شبکه یک شبکه متمرکز باشد اما همان‌ طور که بالاتر به آن اشاره کردیم، تمام تغییرات در شبکه باید به تایید افراد جامعه (کسانی که کوین XTZ دارند) برسد.

 

درک بهتر بلاکچین Tezos

مانند بیت کوین و اتریوم، تزوس یک دفتر کل غیرمتمرکز است که از فناوری بلاکچین استفاده می کند. مانند اتریوم، تزوس برای استفاده از قرارداد های هوشمند طراحی شده است. به گفته سازندگان، اصطلاح “تزوس” در یونان باستان به معنای “قرارداد هوشمند” است.

با این حال، تزوس فراتر از پیشنهادات قبلی است. این مفهوم قرارداد هوشمند را یک گام به جلو می برد و به شرکت کنندگان اجازه می دهد مستقیماً قوانین شبکه را کنترل کنند.

تزوس قرار است یک شبکه در حال تکامل باشد. این انعطاف پذیری به عنوان یک جنبه حیاتی از سیستم آن دیده می شود. به طور خاص، عدم انعطاف پذیری و مقیاس پذیری در بیت کوین، آن را با مشکلات متعدد و دردسرهای رو به رشد مواجه کرده است. اتریوم تا حد زیادی به دلیل انعطاف پذیری خود رشد کرده است و تزوس به این سمت ادامه می دهد.

 

درک بهتر بلاکچین تزوس

 

اهداف اصلی بلاکچین تزوس

هدف اصلی راه‌اندازی پروژه Tezos، حل مسئله توسعه پروتکل‌ها در بلاکچین‌ ها مطرح شده است. این پروژه چهار مشکل را برای شبکه‌ های معروفی مانند بیت کوین معرفی میکند:

  • بلاکچین‌ های قدیمی بعضا برای رفع موضوعات اساسی خود، نیازمند اعمال فورک و تقسیم شبکه هستند. فورک شدن باعث تجزیه شبکه و بروز مشکلاتی به‌ علت وجود ناهماهنگی میان بخش‌ های مختلف می‌شود.
  • استفاده از مکانیزم اجماع گواه اثبات کار (Proof of Work) ممکن است در برخی موارد منجر به متمرکز شدن شبکه شود (افزایش قدرت سخت افزاری و توان استخراج برخی ماینرها و فارم‌های ماینینگ). این کار ممکن است، باعث ایجاد هزینه و مشکلاتی برای کل سیستم شود.
  • مدل‌ های برنامه‌ نویسی بیت کوین محدودیت‌ هایی دارند که باعث به‌وجود آمدن مشکل در اجرای قراردادهای هوشمند میشوند.
  • به‌دلیل موارد بالا و احتمال بروز ریسک و خطر در شبکه‌، نگرانی‌ هایی درباره امنیت دارایی‌ های دیجیتال وجود دارد که پذیرش آن‌ها را سخت خواهد کرد.

شبکه تزوس با استفاده از مکانیسم خود اصلاحی خود قصد دارد مشکلات و مسائل بالا را کاهش دهد و از بین ببرد و شبکه بلاکچین را به محیطی مناسب برای ورود افراد و پذیرش ارزهای دیجیتال، تبدیل کند.

 

تفاوت بلاکچین تزوس با سایر بلاکچین ها

 

تفاوت بلاکچین Tezos با سایر بلاکچین ها

یکی از عناصر متمایز تزوس، حکمرانی آن است. بیشتر بلاکچین‌ های اولیه برای فرمول‌ بندی انتخاب‌ های طراحی جدید به تیم‌های توسعه و جوامع ماینینگ متکی هستند. تزوس تلاش می کند تا فرآیند تصمیم گیری را در خود شبکه کاربران ایجاد کند.

تزوس انگیزه هایی را برای مشارکت کاربر در فرآیند توسعه اصلی ایجاد می کند. که فرآیند توسعه را دموکراتیک، تعمیر و نگهداری را غیرمتمرکز می کند.

توسعه دهندگان Tezos آگاه بودند که ویژگی های حیاتی خاص باید در طول زمان حفظ شوند. تزوس از بردار های ریاضی رسمی برای تأیید حفظ این ویژگی‌ ها استفاده میکند.

در واقع، این بدان معنی است که شبکه Tezos غیرمتمرکز باقی می ماند. اگرچه سایر بلاکچین ها غیرمتمرکز هستند، تزوس همچنین دارای مکانیزمی است که امکان تصمیم گیری جمعی را فراهم می کند. دارندگان توکن Tezos مجاز به رای دادن در مورد تحولات پروتکل معلق هستند.

 

در مورد “سایر بلاکچین های موجود” بیشتر بخوانید.

 

محصولات و سرویس‌های بلاکچین Tezos

 

محصولات و سرویس‌های بلاکچین تزوس

پروژه تزوس دو سرویس کیف پول و بیلد (Build) را ارائه می‌دهد، که توسعه‌ دهندگان میتوانند از این امکانات استفاده کنند. کیف پول تزوس یک ولت منحصر به فرد است که با استفاده از کدهای دستوری میتوان آن را ساخت. سرویس بیلد نیز برای ایجاد اسمارت کانترکت‌ ها بر روی این شبکه تعبیه شده است.

سرویس بیلد (Build)

سرویس بیلد شبکه تزوس از سه بخش راه‌اندازی شبکه با نصب تزوس کلاینت (Tezos Client)، ساخت قراردادهای هوشمند و ایجاد قراردادهای هوشمند با استفاده از پلتفرم اسمارت پای (SmartPy) است.

بلاکچین Tezos برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند از قراردادهای هوشمند این شبکه استفاده کنند، دو راه حل ارائه کرده است. اولین راه حل استفاده از زبان برنامه‌ نویسی لیگو است.

تزوس برای اینکه کاربرانش مشکلی در این زمینه نداشته باشند، در سایت آکادمی تزوس آموزش این زبان برنامه نویسی را قرار داده است. روش دوم نیز همان‌طور که گفته شد، استفاده از پلتفرم اسمارت پای است.

راهنما و دستوالعمل‌ های لازم برای پیاده‌ سازی کدهای دستوری این پلتفرم، همگی در سایت آن موجود است.

کیف پول (Wallet)

یکی از شروط استفاده از بلاکچین تزوس، نگهداری کوین این شبکه یعنی XTZ است. تزوس برای کسانی که می‌خواهند یک کیف پول مخصوص این ارز دیجیتال داشته باشند، کدهای دستوری ساخت کیف پول خود را در صفحه گیت هاب پروژه، قرار داده است.

برای مطالعه بیشتر در مورد توکن بلاکچین تزوس مقاله “ارز تزوس – ارز بلاکچین Tezos” را مطالعه بفرمایید.

 

آینده بلاکچین Tezos

آینده تزوس بار دیگر در فوریه ۲۰۲۰ روشن به نظر می رسید. اگرچه افزایش سریع قیمت tez نشان دهنده احتیاط در کوتاه مدت است.

همه کسانی که می خواهند پول خود را پس بگیرند، می توانند به سادگی توکن خود را در بازار برای کسب سود بفروشند.

آینده Tezos همچنان مثبت است. مانند هر ارز دیجیتال دیگر، افزایش سریع قیمت نشان دهنده احتیاط در کوتاه مدت است، در حالی که بالاترین رکورد برخی از مشکلات را حل می کند.

به ویژه، همه کسانی که می خواهند پول خود را پس بگیرند، می توانند به سادگی توکن خود را در بازار برای کسب سود بفروشند. مهمتر از آن، تزوس قدرت ماندگاری خود را با زنده ماندن در بازار نزولی و رسیدن به اوج های جدید ثابت کرد.

همانطور که وارن بافت به صورتی بدبین به ارزهای دیجیتال، زمانی می گوید: «فقط زمانی که جزر و مد از بین می رود، متوجه می شوید که چه کسی برهنه شنا کرده است.» به نظر می رسد تزوس برای آینده بهتر از آن چیزی است که بسیاری تصور می کردند.

با این حال، سرنوشت نهایی تزوس به ارزش نوآوری های تکنولوژیکی آن و توانایی آن برای جلب حمایت بستگی دارد.

امتیاز دهید

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا