آموزش دیفای (DEFI)

پروتکل سنتتیکس و نحوه عملکرد آن

پروتکل Synthetix چیست؟

پروتکل دسنتتیکس یک پروتکل DeFi برای دارایی های رمزنگاری مصنوعی است. این بازار که از خاکسترهای بازار نزولی ۲۰۱۸ همراه با Maker ، Compound ، Uniswap و چند مورد دیگر متولد شد، راه را برای تبدیل شدن به بخش مالی غیرمتمرکز برای تبدیل شدن به بخش اصلی در فضای ارزهای دیجیتال هموار کرده است.

 

معرفی سنتتیکس

سنتتیکس به عنوان یک پروژه استیبل کوین به نام Havven آغاز شد، قبل از اینکه یک چرخش بزرگ در طول بازار خرسی کریپتو انجام دهد تا به پروتکلی برای دارایی های مصنوعی تبدیل شود. جامعه پشت Synthetix پیشگام بسیاری از مکانیسم هایی است که اکنون به عنوان یک استاندارد در چشم انداز DeFi در نظر گرفته می شوند.

Synthetix به عنوان یکی از اصلی ترین بلوک های سازنده DeFi در اتریوم، و با راه‌اندازی قریب‌الوقوع راه حل مقیاس بندی لایه ۲، احتمالاً برای آینده قابل پیش بینی بخشی کلیدی از DeFi باقی خواهد ماند.

Synthetix یک پروتکل دارایی مصنوعی است که امکان صدور دارایی های مصنوعی در اتریوم را فراهم می کند. شما می توانید یک دارایی مصنوعی را به عنوان نوعی محصول مشتق در نظر بگیرید. این به شما راهی می دهد تا بدون نیاز به داشتن یک دارایی، در معرض آن قرار بگیرید.

اما چه چیزی می تواند یک دارایی مصنوعی یا “Synth” باشد؟ خوب، تقریباً هر چیزی که قیمت قابل اعتمادی داشته باشد. برخی از نمونه ها ارزهای رمزپایه مانند BTC یا ETH، کالاهایی مانند طلا و نقره و ارزهای فیات مانند USD هستند. حتی Synths معکوس نیز وجود دارد که معکوس دارایی اساسی را ردیابی می کند و به معامله گران راهی آسان برای دریافت نوردهی کوتاه یا پوشش دارایی های موجود و موقعیت های کشاورزی بازده می دهد.

ایده این است که با استفاده از Synthetix، معامله گران می توانند در معرض دارایی های خاصی قرار بگیرند که در زنجیره وجود ندارند. Synthetix همچنین امکان ایجاد شاخص هایی مانند شاخص DeFi را فراهم می کند که قیمت سبدی از دارایی های متعدد DeFi را ردیابی می کند.

 

معرفی Synthetix

 

Synthetix چگونه کار می کند؟

سنتتیکس از اوراکل های قیمت غیرمتمرکز برای ردیابی قیمت دارایی های اساسی استفاده می کنند. مهم است که توجه داشته باشید که یک Synth با یک ارز دیجیتالی که توسط یک ذخیره پشتیبانی می شود، مانند یک استیبل کوین متفاوت است. به جای یک ذخیره معمولی تر، چیزی که به Synth ارزش می دهد مکانیسم های پیچیده روی زنجیره و قراردادهای هوشمند است.

 

رمز شبکه Synthetix (SNX)

 

نقدینگی بی نهایت و بدون لغزش

Synthetix خود را به عنوان یک مبادله با “نقدینگی بی نهایت” به بازار عرضه می کند زیرا دفترچه سفارش یا لغزش به معنای سنتی وجود ندارد. قیمت گذاری بیشتر توسط یک مکانیسم الگوریتمی تعیین می شود، که بیشتر شبیه نحوه عملکرد یک بازارساز خودکار (AMM) است تا یک دفترچه سفارش محدود مرکزی (CLOB). در اصل، وقتی در Synthetix معامله ای انجام می دهید، با یک فرد یا بازارساز معامله نمی کنید. در عوض، بخشی از بدهی خود را از استخر بدهی بازپرداخت می کنید و همان مقدار بدهی را در Synth دیگری وام می گیرید. این یک مکانیسم پیچیده با تفاوت‌های ظریف است، اما نکته مهمی که باید درک کنید این است که معامله در Synthetix مانند معامله در دفتر سفارش Binance یا استخرهای نقدینگی Uniswap نیست.

 

Synthetix & Optimism

پس چرا کل NASDAQ در حال حاضر به صرافی Synthetix متصل نشده است؟ خب، کارمزدها و ضمانت‌های اجرایی در شبکه اصلی اتریوم دقیقاً برای اکثر معامله‌گران و سبک‌های معاملاتی مناسب نیستند. به همین دلیل است که قراردادهای Synthetix بر روی یک راه حل لایه ۲ به نام جمع‌آوری خوش بینانه مستقر خواهند شد، به طور خاص، اجرای آن توسط شرکت Optimism.Rollups یک راه عالی برای مقیاس بندی بلاکچین است.

برخلاف سایر راه حل‌های مقیاس‌پذیری مانند زنجیره‌های جانبی، که مسئولیت امنیت خود را با استفاده از یک مجموعه اعتبارسنجی مجزا بر عهده دارند، مجموعه‌ها امنیت را از بلاکچین اتریوم دریافت می‌کنند. این یک تمایز کلیدی است. Rollup ها می توانند همان مزایای مقیاس پذیری را به عنوان زنجیره های جانبی (به عنوان مثال، افزایش توان تراکنش و کارمزد تراکنش های کمتر) دریافت کنند، بدون اینکه امنیت زیادی را به خطر بیندازند. با این حال، قراردادهای Synthetix یکی از پیچیده‌ترین قراردادهای هوشمند هستند. انتقال آنها به چنین فناوری پیشرفته ای

به ایمن ترین راه ممکن کار آسانی نیست. Optimism مدتی است که در پس‌زمینه با Synthetix کار می‌کند و انتظار می‌رود که استقرار آن در تابستان ۲۰۲۱ در شبکه اصلی انجام شود.

 

Synthetix & Optimism

 

کلام آخر

Synthetix یک پروتکل دارایی مصنوعی در اتریوم است. Synths قیمت یک دارایی اساسی را ردیابی می کند بدون اینکه کاربران واقعاً مجبور باشند خود دارایی را داشته باشند. Synthetix یکی از قدیمی‌ترین پروژه‌های DeFi است که دارای ساختار مدیریت غیرمتمرکز از طریق SynthetixDAO است.

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا