قوانین ارز دیجیتال اروپاقوانین کشورها

قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس

قوانین کلی در کشور سوئیس

قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس کاملا مشخص و دقیق بیان شده اند. کشور سوئیس به دلیل دارا بودن معدن طلا از لحاظ مالی در دنیا مطرح می‌باشد. این کشور از دوستداران تکنولوژی بلاکچین می‌باشد که بیزینس‌های بیشماری را در کشور خود گنجانده است که در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال فعال هستند. از آنجایی که دموکراسی در این کشور برقرار است و مردم می‌توانند در همه پرسی‌ها شرکت کنند، قوانین چیزی خارج از خواسته‌ها و نیازهای مردم کشور نمی‌باشند. به همین دلیل می‌توان سوئیس را کشوری قانونگذار در این زمینه دانست.

قوانین کلی کریپتو در کشور سوئیس

شفاف سازی در راستای ارزهای رمزنگاری شده، تعریفی کلی از قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس در سال ۲۰۱۴ منتشر شد:

ارزهای دیجیتال یا همان ارزهای مجازی نماینده دیجیتال از ارزشی می‌باشند که قابلیت تبادل در بستر اینترنت را دارند. به علاوه از این ارزهای دیجیتال می‌توان برای پرداخت اقلام مورد نیاز خود استفاده کرد اما حکم پول رسمی کشور را ندارند. ارزهای دیجیتال صورت فیزیکی ندارند و صرفاً به صورت دیجیتال مبادله می‌شوند. به دلیل مورد استفاده بودن این ارزها به عنوان تجارت، آنها شامل دارایی‌های افراد محسوب می شوند.

در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس، ارزهای دیجیتال به عنوان پول رسمی شناخته نمی‌شوند و بانک مرکزی کشور هم قصد تولید و ارائه پول دیجیتال را ندارد. ارزهای دیجیتال در این کشور ممنوع نیستند اما فعالیت‌های مرتبط با آنها می‌بایست با رعایت قوانین ضد پولشویی پیش روند.

 

چند درصد از مردم سوئیس دارای ارز دیجیتال هستند؟

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده از سوی سایت‌های معتبر، ۱.۸۵ درصد از جمعیت کشور دارای ارز دیجیتال هستند که حدود ۱۶۱,۲۳۳ نفر از جمعیت فعلی کشور را شامل می‌شود. این نکته را هم با شما به اشتراک بگذاریم که لزوماً این افراد از قوانین ارزهای دیجیتال در کشور پیروی نمی‌کنند.

چند درصد از مردم سوئیس دارای ارز دیجیتال هستند

 

خرید و فروش در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس

سوئیس در رابطه با اوراق بهادار اعلام کرده است که ارزهای رمزنگاری شده شامل اوراق بهادار نمی‌شوند و می‌بایست زیر نظر دارایی های افراد قرار بگیرند. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس، خرید و فروش رمزارزها شامل ممنوعیت و محدودیت نمی‌شوند و عموم افراد قادر هستند تا ارز مورد نظر خود را خریداری کنند. برای خرید ارز دیجیتال در کشور سوئیس، صرافی های غیر متمرکز، دستگاه های خود پرداز و بانک‌هایی که ارائه دهنده ارزهای رمزنگاری شده می‌باشند پیشنهاد می‌شوند.

خرید و فروش در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس

نکته قابل توجه در رابطه با خرید و فروش و مبادلات ارزهای دیجیتال در کشور سوئیس، زیر نظر بودن تمام فرایندهای دیجیتالی از سوی قوانین ضد پولشویی و ضد تروریستی می‌باشد. در نتیجه پلتفرم‌هایی که در این حوزه کار می‌کنند و یا قصد ایجاد بستری برای این تراکنش‌ها را دارند می‌بایست در وهله اول مجوز لازمه را از مرکز نظارت مالی بازار اقتصادی سوئیس دریافت کنند.

 

قوانین مالیاتی ارزهای رمزنگاری شده

مالیات‌ها طبق قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس به سه دسته تقسیم شده اند تا برای مردم کشور کلیه موارد شفاف باشد. با تقسیم کردن این مالیات‌ها به دسته‌های جزئی تر، افراد مسائل مالیاتی را بیشتر درک می‌کنند و کمتر مشمول جریمه نا خواسته می شوند.

قوانین مالیاتی ارزهای رمزنگاری شده در سوئیس

۱. مالیات بر درآمد:

در کل باید توجه داشت که سود حاصل از فروش دارایی‌های افراد شامل مالیات نمی‌شود. حال این دارایی‌ها می‌توانند ارزهای دیجیتال اشخاص باشند که در صورتی که آنها به فروش برسند، سود آن مشمول مالیات نخواهد بود. اما در صورتی که ارزهای دیجیتال حکم دارایی‌های یک شخص را داشته باشند، صاحب دارایی موظف است که دارایی خود را پرداخت کند.

۲. مالیات بر سرمایه:

ارزهای دیجیتال بنا به دلایلی که گفته شد دارایی‌های افراد در نظر گرفته می‌شوند. برای ارزیابی این ارزها می‌بایست آنها را به پول رایج کشور (فراکن سوئیس) تبدیل کرد. ارزهای دیجیتال که دارایی محسوب می‌شوند درست همانند سپرده‌های بانکی می‌باشند و مطابق با همان هم نرخ تبدیل ارزهای دیجیتال به پول رایج در اختیار مردم قرار می گیرد تا مالیات‌ها محاسبه شود.

۳. مالیات بر ارزش افزوده:

با توجه به قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس، با این نوع ارزهای رمزنگاری شده درست همانند پول رسمی کشور برخورد می‌شود. بنابراین صرافی‌ها و کلیه پلتفرم‌هایی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند در این دسته مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرند.

 

استخراج ارزهای رمزنگاری شده

استخراج و یا ایجاد ارزهای دیجیتال در کشور سوئیس به طور دقیق قانون گذاری نشده است. اما قانون گذاری نشدن مبنی بر غیر قانونی بودن آن هم نیست. پیش تر تأکید کردیم که کشور سوئیس به رعایت قوانین ضد پولشویی و تروریستی اهمیت می دهد. بنابراین در صورتی که این قوانین رعایت شود، استخراج و یا همان ماینینگ منعی ندارد و غیر قانونی تلقی نمی‌شود. در هر کشوری می‌بایست میزان هزینه ی برق مصرفی را نیز در نظر گرفت. چنانچه هزینه استخراج با بودجه افراد مطابقت داشته باشد، می توانند تنها با اخذ مجوز لازمه کار خود را شروع کنند.

استخراج ارزهای رمزنگاری شده در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس

در رابطه با مالیات ماینینگ هم لازم است نکاتی را با شما در میان بگذاریم. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس، مالیات زمانی روی استخراج در نظر می‌گیرد که ماینرها قصد فروش دارایی‌ها و یا ارزهای تولید شده از طریق استخراج را دارند.

 

صرافی های داخلی

تمام پلتفرم‌ها و نهادهایی که قصد ارائه خدمات ارزهای دیجیتال را دارند می‌بایست قوانین ضد پولشویی و تروریستی را بررسی و مطالعه کنند تا بتوانند از آنها پیروی کنند. برای شروع در این ارگان‌ها می‌بایست حتماً مجوزهای لازمه را از نهادهایی که وظیفه مبارزه با پولشویی دارند دریافت کنند. در کل صرافی‌ها در این کشور مجاز به ارائه دادن خدمات ارزهای دیجیتال می باشند.

طبق قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس، صرافی‌ها و کلیه پلتفرم‌هایی که خدمات ارز دیجیتال را ارائه می‌دهند می‌بایست به شرایط  قوانین KYC و ضد پولشویی پایبند باشند. در نتیجه در تمامی تراکنش‌ها می‌بایست اطلاعات فردی اشخاص را وارد نمایند تا از طرف دولت احراز هویت صورت بگیرد. این قوانین به کاسته شدن تعداد کلاهبرداری‌ها کمک می‌کند.

صرافی های داخلی در سوئیس

خرید و فروش در صرافی‌های متمرکز منع قانونی ندارند اما در رابطه با صرافی‌های غیر متمرکز این نکته را یادآور شویم که در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس غیر قانونی محسوب می‌شوند و از سوی دولت به مردم پیشنهاد نمی‌شوند.

 

پرداخت مالیات ها از طریق ارزهای دیجیتال

طی بیانیه‌ای از طرف مقامات کشور سوئیس اعلام شد که موردی را در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئیس اضافه کردند. بیانیه بر این مبنی بود که افراد و عموم مردم می‌توانند تا ۱۰۰ هزار فرانک سوئیس از مالیات‌های خود را از طریق ارزهای دیجیتال پرداخت کنند. ترجیح دولت برای پرداخت ارزهای بیت کوین و اتریوم می‌باشد. تنها مسئله ای که در این باره وجود دارد این است که پرداخت مرحله‌ای و اقساطی با ارزهای دیجیتال وجود ندارد و باید یکجا پرداخت شود؛ شاید یکی از دلایل این تصمیم نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال می‌باشد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

شانزده − 9 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا