قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد

قوانین کلی در کشور سوئد

تنظیم کننده‌ی مالی سوئد با توجه به ریسک بالای این رمزارزها به عموم مردم هشدار داد و در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد اعلام کرده است که حمایتی از سوی دولت در برابر کلاهبرداری‌ها صورت نمی‌گیرد. با وجود اینکه دولت سوئد به مردم در رابطه با ریسک‌های ارزهای رمزنگاری‌شده هشدار داده است، برخی از مقامات کشور به صورت رسمی مزایای این ارزهای دیجیتال را عنوان کرده اند.

همچنین در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد قید شده است که سرمایه گذاری در این ارزهای رمزنگاری شده برای اکثر کاربران نا مناسب می‌باشد چراکه تعیین معتبر بودن این رمزارزها اگر نگوییم غیر ممکن، دشوار است. این دشوار بودن هم به این دلیل است که این دنیای دیجیتال ارزش و ذات واقعی ندارد؛ چراکه ارزشی همانند ارز رسمی کشور، طلا یا نقره ندارد. به همین دلیل دولت نمی‌تواند هیچگونه حمایتی در این باره داشته باشد و حتی یک سری ICO ها را هم اعلام کرده است که تحت نظارت دولت نیستند.

قوانین کریپتویی در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد

به علاوه مقامات ملی کشور سوئد به سرمایه گذاران در بخش عرضه اولیه سکه (ICOs) هشدار داده اند که هیچ ضمانتی در فروش رمزارزها در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد وجود ندارد؛ چراکه هیچ بازاری وجود ندارد تا معتبر و قانونی باشد و بدون ریسکی به این مبادلات بپردازد. از این رو دولت اعلام کرده است که این روش دارای ریسک بسیار بالایی برای سرمایه گذاران و از دست دادن پول آنها می باشد.

اما با توجه به اینکه ۹۰ درصد تراکنش های مردم سوئد به صورت مجازی و غیر نقدی می‌باشد، به نظر می‌رسد که کمی این کشور زیادی موضوع ارزهای دیجیتال را سخت می گیرد. با توجه به این پتانسیل، ایجاد قوانین ارزهای دیجیتال سوئد نمی‌تواند کار پیچیده‌ای باشد.

 

چند درصد از مردم سوئد دارای ارز دیجیتال هستند؟

با توجه به آمار و ارقام ارائه شده از سوی سایت‌های معتبر باید گفت که در زمان نگارش مقاله، ۱.۸۸ درصد جمعیت دارای ارز دیجیتال هستند که شامل ۱۹۶,۹۴۸ نفر از جمعیت کشور سوئد می‌شود. این افراد لزوماً از قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد پیروی نمی‌کنند.

چند درصد از مردم سوئد دارای ارز دیجیتال هستند

 

خرید و فروش در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد

قوانین و ادعاهای متفاوتی در رابطه با این رمزارزها وجود دارد و آن هم به این شکل است که نمی‌توانند تصمیم بگیرند مزایای این ارزهای دیجیتال بشتر است و یا ریسک های آن قالب است که این موضوعات اختلاف نظر ایجاد می‌کند. با این وجود عموم مردم سوئد ارزهای رمزنگاری شده را به عنوان یک نوآوری می شناسند و از آنها استفاده می‌نمایند. خرید و فروش در این کشور به صورت قانونی پذیرفته نشده است اما منع قانونی نیز ندارد. تنها دولت هشدار داده است که حمایتی از کلاهبرداری‌های صورت گرفته‌ نمی‌کند.

در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد برای مالیات خرید و فروش، قوانین متفاوتی را در نظر گرفته است. به این شکل که در صورت خرید ارزهای دیجیتال نیازی به پرداخت مالیات نمی باشد و صرفاً می‌بایست در گزارش سالانه ی افراد ثبت شوند. اما فروش ارزهای دیجیتال شامل مالیات بر درآمد می شود و افراد فروشنده را ملزم می‌کند تا برای سود و یا ضرر آن فروش، مالیات پرداخت کنند.

 

شرایط استخراج در کشور

در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد خیلی دقیق به این مسئله اشاره نشده است ولی از آنجایی که برای آن مالیات در نظر گرفته می‌شود، اینگونه برداشت می‌شود که استخراج منع قانونی ندارد؛ در صورتی که استخراج به صورت فردی انجام بپذیرد و در قالب تفریح باشد، فرد استخراج کننده می‌بایست مالیات بر درآمد را پرداخت کند. در صورتی هم که بعدها همان ارزهای دیجیتال به فروش برسند، مالیات مربوطه نیز باید پرداخت شود.

شرایط استخراج در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد

 

قوانین مالیاتی

مالیات کشور سوئد، ارزهای دیجیتال را به عنوان ارز و نه دارایی می‌پذیرد بلکه صرفاً شامل یک سری تراکنش می‌شوند که مشمول مالیات می‌باشند. در این حین نظریاتی نیز وجود دارد که نمی توان این رمزارز ها را در قوانین ارزهای دیجیتال در سوئد، شامل دارایی دانست. همین اختلافات است که اجازه تعیین مقررات را در این باره نمی‌دهد. مالیات‌ها در این کشور به صورت تصاعدی می‌باشد و عوامل مختلفی نیز بر آن تأثیر می‌گذارند.

و اما در خصوص مالیات‌ها، افرادی که تراکنشی را با ارزهای دیجیتال در سوئد انجام داده اند می‌بایست در گزارش های مالیاتی سالانه ی خود لحاظ کنند. مردم موظف اند تا کلیه خرج‌ها و یا معاملات رمزارزی را در گزارش‌های خود جای دهند. باید توجه داشته باشید که در صورتی که به طور دقیق به این گزارش‌ها پرداخته نشود، فرد می‌بایست مالیات سنگینی را پرداخت کند. چنانچه سودی از سرمایه گذاری و یا نگهداری ارزهای دیجیتال حاصل شود، آن هم شامل مالیات بر سود می‌شود.

اما برای ارزهای دیجیتال اللخصوص بیت‌کوین، مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته نمی‌شود. در نتیجه در صورت نگهداری ارزهای دیجیتال و یا داشتن مبادلات و داشتن درآمد از ارزهای دیجیتال، افراد ملزم به پرداخت مالیات می باشند.

امتیاز دهید

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا