از کجا شروع کنم؟

دغدغه خیلی از ما، زمانی که با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شدیم، این بوده که از کجا شروع کنم؟ چه مسیری رو باید طی کنم؟ چه چیزهایی رو باید یاد بگیرم؟ و کلی سوال دیگه!

اینجا همونجاست! همونجایی که یاد میگیریم مسیر درستی انتخاب کنیم تا در این دنیای بزرگ به موفقیت برسیم!ار کجا شروع کنم؟


بلاکچین
بلاکچین

کیف پول
کیف‌ پول

صرافی ارز دیجیتال
صرافی

ترید و معامله گری
معامله

ارزهای دیجیتال
رمزارز ها

NFT
NFT

بلاکچین

بلاکچین چیست؟

بلاکچین، نوع جدیدی از پایگاه داده است که اطلاعات را بین جمعی از افراد منتخب، به‌صورت توزیع شده ذخیره می‌کند. بلاکچین از دوکلمه بلوک (Block) و زنجیره (Chain) تشکیل شده که اشاره به زنجیره‌ای از بلاک‌ها دارد که به‌صورت پی‌در‌پی تولید می‌‎شوند.

برای فهم راحت‌تر بلاکچین را مانند یک دفترکل در نظر بگیرید که هرکسی یک نسخه از آن را پیش خود دارد. حال تمامی تراکنش‌ها و نقل انتقالات در این دفتر نوشته شده و دوباره نسخه جدید بین همگان منتشر می‌شود. اگر بلاکچین را سیستم عامل بدانیم، ارز‌های دیجیتال نرم افزاری در این سیستم عامل هستند.

بلاکچین چگونه کارمی‌کند؟

بلاک چین به واسطه افرادی به‌نام اعتبارسنج (Validator) زنده است. اعتبارسنج‌ها وظیفه صیانت و حافظت اطلاعات و همچنین تایید تراکنش‌ها را برعهده دارند. هرچه تعداد اعتبارسنج‌های بلاک چین بیشتر باشد، بلاک غیرمتمرکز‌تر و امنیت آن بیشتر است.

کاربرد‌های بلاکچین

از آنجایی که بلاکچین نوعی پایگاه داده است، در بسیاری از سیستم‌هایی که تاکنون از پایگاه داده متمرکز استفاده می‌شد قابل استفاده است. بانکداری، سیستم پرداخت، امورمالی، بازی‌ها و انتخابات تنها مثال‌هایی از کاربرد بلاکچین هستند. بلاکچین به‌عنوان یک پایگاه بدون نیاز به اعتماد (Trustless) هر روزه کاربرد‌‌ پذیری بیشتری از خود نشان می‌دهد.

/static/start/videos/Blockchain.mp4

مزایای و معایب بلاکچین

مزایا: مهم‌ترین مزایایی بلاکچین، به غیرمتمرکز سازی اطلاعات، شفافیت، عدم نیاز به اعتمادسازی اشاره کرد. بلاکچین مرز‌های جغرافیایی را از امور مالی حذف و تبادلات تجاری را بسیار ارزان کرد. به واسطه بلاکچین بسیاری از امور مالی به‌صورت خودکار بدون نیاز به واسطه و اعتماد سازی، تنها با کد‌های کامپیوتری انجام خواهد شد.

معایب: باتوجه به عمر کوتا این فناوری، بلاکچین همچنان به بلوغ کافی نرسیده است. بسیاری از امکانات بلاکچین به‌صورت تئوری بوده و عملی شدن آن نیازمند هزینه و انرژی بسیار است.  مشکل مقیاس‌پذیری یکی دیگر از مشکلات این فناوری است. مقیاس‌پذیری به معنی کارآمدی شبکه در مقابل سیل عظیمی از درخواست‌ها و تراکنش‌ها است.


اطلاعات تکمیلی بلاکچین

کیف پول

کیف پول چیست؟

کیف پول‌ها به‌نوعی انشعابی از بلاک چین هستند، برای دسترسی به بلاکچین و انتفال دارایی‌ها به کیف پول نیاز است. نکته قابل توجه این است که رمز‌ارز‌ها مستقیما در کیف پول ذخیره نمی‌‎‎شوند، رمز‌ارز در بلاکچین ذخیره شده و از امنیت آن استفاده می‌کنند. کیف پول‌ها تنها مسیر دسترسی به بلاکچین را برای کاربران فراهم می‌کنند. کیف‌پول‌ها به‌طور کلی در دسته‌های مختلفی ازجمله کیف‌پول سرد و گرم دسته بندی می‌شوند.

کلید خصوصی و عمومی چیست؟

هر کیف پول شامل کلید خصوصی و عمومی است. کلید عمومی همان آدرس ولت است که قابلیت انتشار در مکان‌های عمومی را دارد. به‌عنوان مثال اگر کسی قصد ارسال بیت کوین به شما را داشته باشد باید آن را به کلید عمومی شما ارسال کند. کلید خصوصی نیز به‌نوعی پسورد ورود شما به دارایی بلاکچینی خود است. کلید خصوصی به کاربر دسترسی می‌دهد که از طریق کیف پول به بلاکچین متصل شده و کنترل دارایی خود را در دست بگیرد.

درصورت گم‌کردن کلید خصوصی چه باید کرد؟

باتوجه به اینکه بلاکچین یک سیستم غیرمتمرکز بوده و تحت نظارت هیچ نهاد واحدی نیست. تنها راه دسترسی به بلاکچین کلید خصوصی است. متاسفانه درصورت گم کردن کلید خصوصی هیچ راه دیگری برای بازگرداندن دارایی تحت تملک شما وجود ندارد.

/static/start/videos/Wallet.mp4

اطلاعات تکمیلی کیف پول

صرافی

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

با گسترش دنیای کریپتو کارنسی و ارز دیجیتال، خلع وجود بستر‌های معاملاتی برای خرید یا فروش این دسته از دارایی‌ها احساس شد. از همین رو صرافی‌هایی به وجود آمدند که امکان تبدیل دارایی‌های دیجیتالی، تبدیل آنها به فیات و برعکس را فراهم کردند. امروزه صرافی‌ها بخشی مهم از این صنعت را به‌خود اختصاص داده‌اند.

صرافی‌ها به دو دسته مهم‌ تقسیم می‌شوند که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند:

صرافی‌های متمرکز

صرافی‌های متمرکز، شروع‌کننده ایجاد بستر‌های معاملاتی برای تبدیل یا معامله رمز‌ارز‌ها بودند. این صرافی‌ها تحت نظارت یک شرکت مرکزی کنترل می‌شوند، تمامی معاملات تحت نظارت یک شخص سوم بوده، اطلاعات کاربران در سرور‌های متمرکز ذخیره شده و امکان پرداخت فیات برای خرید رمز‌ارز یا فروش رمز‌ارز برای دریافت فیات وجود دارد. معمولا صرافی‌‌های متمرکز به قوانین حکومتی پایبند هستند.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز، پروتکل‌هایی درون زنجیره‌ای هستند که با استفاده از چندین قرارداد هوشمند در بلاکچین اجرا می‌شوند. در این دسته از صرافی‌ها دیگر دست واسطه‌ای درکار نیست، همه چیز با کد‌های کامپیوتری انجام شده و درون بلاکچین ثبت می‌شود. از این رو امنیت بسیار بالا رفته و دیگر قدرت دست یک نهاد نخواهد بود.

/static/start/videos/Exchange.mp4

اطلاعات تکمیلی صرافی

معامله‌گری

الزامات یک معامله‌گر

درسال‌های اخیر، معامله‌گری به یکی از پرطرفدار‌ترین شغل‌های دنیا تبدیل شده است. سودای کسب درامد تنها با یک لپتاپ، افراد زیادی را به سمت بازار‌های مالی می‌کشاند. اما مسیر تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای پر از پیچ و خم و پستی بلندی‌های بسیار است. معامله‌گری نیازمند تجربه بسیار، نظم انفرادی، تسلط بر عواطف و احساسات انسانی است. در این صفحه قصد داریم به‌صورت مختصر شرح مسیری از دنیای معامله‌گری را به شما نشان‌دهیم.

تحلیل فاندامنتال (بنیادی)

تحلیل فاندامنتال، به تحلیل عوامل داخلی یک پروژه یا یک شرکت خواهد پرداخت. بررسی اهداف پروژه، تیم مدیریت، محصول یک شرکت و بازار هدف آن همگی مثال‌هایی از تحلیل بنیادی یک شرکت یا پروژه هستند. همچنین بررسی عوامل بیرونی مانند وقوع جنگ، بحران‌ها و تاثیرات آن بر دارایی‌های مختلف نیز در دسته تحلیل بنیادی قرار می‌گیرد. یک معامله‌گر قبل شروع معامله‌گری باید بازار مورد نظر خود را انتخاب کرده، سپس به یادگیری مفاهیم پایه و علم تحلیل بنیادی آن بازار اقدام کند.

تحلیل تکنیکال

به‌طور کلی به تحلیل نمودار قیمتی، تحلیل تکنیکال می‌گویند. تحلیلگران تکنیکال از طریق گذشته نمودار اقدام به رمزگشایی و پیش‌بینی حرکت آینده قیمت می‌کنند. تحلیل تکنیکال در کنار تحلیل فاندامنتال می‌تواند افق دید مناسبی به معامله‌گر داده و به پیدا کردن سرمایه‌گذاری‌های مناسب کمک کند

/static/start/videos/Trade.mp4

مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه

به جرئت اگر بخواهیم مهم‌ترین بخش معامله‌گری را مشخص کنیم، مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه مهم‌ترین است. هیچ معامله‌گری بدون داشتن مدیریت سرمایه موفق به کسب سود در بلند مدت نخواهد شد. بدون رعایت این پارامتر تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای شدن غیرممکن است.

حتی بزرگترین نهنگ‌ها توانایی جنگیدن با بازار را ندارند، تنها راه سازش با بازار مدیریت سرمایه است. مدیریت سرمایه به معامله‌گر اجازه میدهد تعداد دفعات بیشتری معامله کند. معامله‌گری که مدیریت سرمایه را رعایت می‌کند با یک بار ضرر کردن سرمایه خود را از دست نمی‌دهد، به همین دلیل باز هم اجازه برای معامله بیشتر و جبران ضرر خواهد داشت.

مدیریت ریسک، به معنی وارد شدن به موقعیت‌هایی که در صورت سود سازی، پتانسیل سود بیشتری از ضرر احتمالی داشته باشند. نسبت سود به  ضرر! یعنی چقدر ضرر را برای چقدر سود تحمل کنیم؟ اگر این نسبت یک به یک باشد بهتر است وارد آن معامله نشویم. معامله‌گر حرفه‌ای تنها وارد موقعیت‌هایی می‌شود که نسبت سود به ضرر بیشتر از ۲ داشته باشد.

ارز‌های دیجیتال

آشنایی با ارز‌های دیجیتال

 


بیت کوین


اتریوم


تتر


BNB


کاردانو


یونی سواپ


DogeCoin


چین لینک


پولکادات


ریپل

NFT

توکن غیرمثلی چیست؟

توکن‌های غیرمثلی، شکلی از دارایی‌های رمزنگاری شده دیجیتالی هستند که به‌صورت منحصر به فرد ساخته می‌شوند. این توکن‌ها به دلیل منحصر به‌فرد بودنشان به‌عنوان اثبات دارایی‌های دیجیتالی یا حتی فیزیکی قابل استفاده هستند. از هر توکن NFT تنها یک عدد وجود دارد که با هیچ توکن دیگری مستقیما قابل معاوضه نیست. مهم‌ترین چیزی که باعث رشد روزافزون این دسته توکن‌ها شده است همین منحصر به فرد و تک بودن آن است که دریچه‌ جدیدی از کاربرد‌‍‌پذیری را به دنیا عرضه کرده است.

کاربرد توکن‌های غیرمثلی چیست؟

این توکن‌ها به دلیل تک و منحصر به فرد بودنشان، کاربرد‌های جدیدی به دنیای تکنولوژی اضافه کردند. از سند مالکیت دارایی‌های فیزیکی، تا آثار هنری دیجیتالی می‌تواند توکن NFT باشد. دارایی‌های دیجیتالی دیگر مانند زمین‌های متاورسی، آیتم‌های متاورس و بازی‌های کامپیوتری نیز می‌توانند در قالب توکن NFT ارائه شده و معامله شوند. NFT‌ها دریچه جدیدی در دنیای بازی‌های کامپیوتری باز خواهند کرد.

 

توکن‌های NFT چگونه کار می‌کنند؟

این توکن‌ها برای اولین بار در بلاکچین اتریوم با استاندارد جدیدی به‌نام ERC-721 ساخته شدند. این استاندارد برخلاف ERC-20، برای ساخت یک توکن تک ایجاد می‌شود. هرتوکن ERC-721 تنها یک عدد با ماهیتی منحصر به فرد است که قابلیت تعویض با توکن یکسان دیگری را ندارد. پس از اتریوم بلاکچین‌های دیگر نیز امکان ایجاد توکن NFT را در خود ایجاد کردند.

/static/start/videos/NFT.mp4

اطلاعات تکمیلی NFT

کلام آخر!

جمع بندی

  • حال که با مفاهیم ابتدایی دنیای ارز‌های دیجیتال آشنا شده‌اید، وقت آن رسیده تا به ‌صورت تخصصی‌تر به مطالعه و تحقیق در مورد مفاهیم اصلی دنیای رمز ارز‌ها بپردازید.
  • تسلط کامل به فناوری بلاکچین و چالش‌های آن، می‌تواند درک شما را در مورد پروژه‌های رمز ارزی و توانایی تشخیص پروژه خوب از بد را در شما تقویت کند.
  • آشنایی کامل با خدمات بلاکچینی از جمله دیفای، NFT‌ها، متاورس و دیگر موارد نیز قطعا در تحلیل‌های بنیادی و همچنین پیدا کردن فرصت‌های ناب درآمد زایی کمک شایانی خواهد کرد.
  • دنبال کردن اخبار از مهم‌ترین فعالیت‌های روزمره یک معامله‌گر است، با آشنایی به اصول بازار مالی و فناوری بلاکچین می‌توانید تاثیر اخبار بر بازار را پردازش و تحلیل کنید.
  • درگام بعد نیاز به آشنایی عمیق به استراتژی‌های معاملاتی، روش‌های تحلیلی و آشنایی با شخصیت معامله‌گری دارید. روش‌های مدیریت ریسک و سرمایه را فراموش نکنید که مهم‌ترین اصل ماندگاری در بازار مالی است.

در این صفحه مختصری از تمامی موارد بالا آورده شده تا چراغ کوچکی باشد در این مسیر پر پیچ و خم، هرچند که کافی نیست! حالا که با مسیر آشنا شدید وقت شروع کردن است، اگر به یک مرجع کامل برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی در مورد تمامی موضوعات مربوط به دنیای بلاکچین و معامله‌گری نیاز پیدا کردید، تیم ارزیدو درکنار شماست.

ارزیدو به همراه تیم متخصص خود راهنمای شما برای رسیدن به موفقیت است.


آموزش ارز دیجیتال


تحلیل ارز دیجیتال


اخبار ارز دیجیتال


قیمت ارز دیجیتال

امتیاز دهید