آموزش سرمایه‌ گذاریمفاهیم پایه

استیکینگ چیست؟ | آیا استیکینگ سود آور است؟

استیکینگ یکی از راه‌های درآمدزایی در حوزه ارزهای دیجیتال هستند. آیا می‌دانید در بازار نزولی ارزهای دیجیتال نیز می‌توان درآمد کسب کرد؟ حتما این جمله به گوش شما رسیده است. اما ماهیت و مبنای آن چیست؟ در واقع استیک کردن یعنی دارایی خود را ذخیره کنید و از سود این فرایند بهره ببرید. ما در این مقاله تلاش کردیم، بایدها و نبایدهای استیک کردن ارزهای دیجیتال را به طور کامل بررسی کردیم.

 

استیکینگ چیست؟

استیک کردن فرآیند قفل کردن ارزهای دیجیتال در کیف پول معینی برای مدت زمان مشخص در ازای دریافت پاداش و درآمد غیرفعال کریپتو است. این ساده ترین تعریف از استیک کردن ارزهای دیجیتال است. دارایی‌های قفل شده به حمایت از امنیت و نگهداری بلاکچین های خاص کمک میکند و شما در ازای این همکاری سود خود را دریافت می کنید.

این فرآیند قابل مقایسه با استخراج بیت‌کوین است، اما بسیار کمتر به منابع نیاز دارد. در حالی که بیت‌کوین برای مکانیسم اجماع خود به اثبات کار (PoW) متکی است و سایر کوین های محبوب مثل ADA ،NEO و ONT از مکانیسم اثبات سهام (POS) استفاده می کنند.

 

استیک کردن

 

انواع استیک کردن ارزهای دیجیتال

به طور کلی، دو راه برای استیک کردن وجود دارد: شما میتوانید تفویض اختیار کنید یا میتوانید اعتبارسنجی کنید.

در روش اول شما از طریق یک صرافی یا دیگر پلتفرم‌های ارز دیجیتال دارایی خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید و با شروط آن‌ها موافقت می‌کنید. در واقع تفویض اختیار و یا واگذاری برای کاربران معمولی رمزنگاری بسیار آسان تر است و برای عموم مردم این گزینه بیشتر انتخاب می‌شود.

اگر تفویض اختیار نکنید و قرار بر این باشد که خودتان اعتباردهنده باشید، کار سخت می‌شود زیرا آشنا بودن به دانش فنی بسیار بالا در مورد رمزنگاری، تجهیزات تخصصی، حجم زیادی از رمزنگاری و اینترنت نیاز دارید که در یک مرکز داده پیدا کنید.

بنابراین معمولاً این مؤسسات هستند که به عنوان تأیید کننده و اعتباردهنده عمل می‌کنند. وقتی که شما تفویض اختیار می‌کنید، به سادگی وجوه رمزنگاری خود را در اختیار یک اعتبارسنج شناخته شده، قرار داده و دارایی خود را در آن قفل می‌کنید. در این روش با تلاش بسیار کمتری از استیک کردن دارایی خود پاداش دریافت می‌کنید. (در عوض اعتبار دهندگان درصد کمی از بازده شما را می‌گیرند).

در روش دوم خودتان باید همه کارها را انجام دهید. به همین دلیل این روش بسیار سخت‌تر از روش اول است و به افراد بدون دانش و آگاهی لازم توصیه نمی‌شود.

کاری که باید انجام دهید در واقع شامل راه اندازی گره خود و اجرای آن توسط خودتان است. شما همچنین باید حداقل میزان سرمایه را داشته باشید تا به یک “اعتبار کننده کامل” تبدیل شوید. این را می‌توان با پیوستن به یک استخر، جایی که سهامداران با هم کار می‌کنند تا از حداقل‌ها عبور کنند، به دست می‌آید.

 

استیک کردن در استخرهای نقدینگی

استخرها اساساً گروه‌هایی هستند که دارندگان ارزهای دیجیتال منابع خود را در آن‌ها ترکیب می‌کنند. آن‌ها به عنوان یک واحد سهام دارند و در نتیجه شانس بیشتری برای انتخاب شدن به عنوان اعتباربخش و کسب جایزه دارند.

اگر پاداشی دریافت شود، سپس به تناسب بر اساس مقداری که هر شرکت کننده به استخر اضافه کرده است، بین اعضای گروه توزیع می‌شود. از آن‌جا که سازماندهی و نگهداری یک استخر به منابع قابل توجهی نیاز دارد، ارائه دهندگان استخر هزینه‌ای را دریافت می‌کنند که از سهم یک شرکت کننده و سود آن دریافت می‌شود.

 

خطرات استیک کردن ارزهای دیجیتال

در فرایند استیک کردن از کاربران خواسته می‌شود که دارایی‌های خود را برای مدت زمان حداقلی قفل کنند، زیرا در طول انجام این فرایند دارایی‌ها قابل فروش یا بازگشایی نیستند. حتی اگر قیمت به شدت کاهش یابد.

به این ترتیب، سهام‌ داری برخلاف بازار سهام است، جایی که سهامداران می‌توانند در صورت شروع به رکود در بازار دارایی خود را بفروشند. اما شما در استیکینگ ارزهای دیجیتال تا پایان مهلت قرارداد اجازه خرید، فروش و حتی جابه جایی دارایی خود را ندارید.

استیک کردن خطر خاصی را برای سرمایه‌گذارانی که از گره اعتبارسنجی خود استفاده می‌کنند، به همراه دارد. گره باید پیوسته و همیشه آنلاین باشد. جریمه‌های آفلاین گره زیاد است.

آفلاین شدن نشان‌ دهنده فعالیت‌های غیرمجاز است و زمانی که این اتفاق می‌افتد، اعتبارسنجی‌ها با مکانیزمی به نام slashing مجازات می‌شوند. در واقع آن‌ها بخشی از دارایی‌های خود را از دست می‌دهند و اعتبار دهنده در نهایت از زنجیره خارج می‌شود.

وقتی استیک کردن را در صرافی تجربه می‌کنید، قانون کلی این است که همیشه از یک صرافی معتبر استفاده کنید؛ تا در مورد ایمنی و امنیت وجوه مشتریان خود اطمینان حاصل کنید.

صرافی هنگام سرمایه‌گذاری وجوه مشتریان را در اختیار دارد و این با صرافی‌های نامعتبر می‌تواند با ریسک از دست دادن دارایی همراه شود. اگر صرافی هک شود یا ورشکسته شود؛ رمز ارز شما با آن همراه می‌شود. برای صرافی‌هایی مانند Phemex، تمام دارایی‌های مشتریان در حساب‌های پس‌انداز رمزنگاری نگهداری، نظارت و توسط کارشناسان مدیریت ریسک و دارایی مدیریت می‌شوند.

سایر خطرات استیک کردن ارزهای دیجیتال عبارتند از:

نوسان قیمت: کاهش قیمت رمزارز میتواند به راحتی بر روی پاداش هایی که از استیک کردن به دست می آورید، تأثیرگذار باشد.

ریسک نقدینگی: برخی از برنامه های سرمایه گذاری به حداقل دوره تعهد نیاز دارند که در طی آن شما نمی توانید دارایی های خود را برداشت کنید.

ریسک طرف مقابل: این زمانی اتفاق می افتد که دارایی های خود را با اعتبارسنجی ای که کار درستی انجام نمیدهد و جریمه میشود، به اشتراک بگذارید. شانس شما برای کسب پاداش نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

خطرات حمله سایبری: استخرها یا کیف پول ها امکان هک شدن دارند که این منجر به از دست رفتن کامل دارایی های در معرض خطر است. به این ترتیب، هنگام انتخاب یک صرافی یا کیف پول برای استیک کردن، همیشه سابقه ایمنی شرکت و اینکه آیا آنها ضرر مشتری های خود را بیمه می کنند، بررسی کنید.

اپلیکیشن های جعلی: تعداد زیادی اپلیکیشن کریپتویی جعلی در اپل و اندروید وجود دارد. بنابراین مراقب اپ های متعدد باشید و مطمئن شوید که شرکت مناسبی پشت این سرویس است.

 

استک کردن

 

آیا استیکینگ کریپتو سودآور است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله، استیک کردن فرایندی سودآور است. بسیاری از مولتی میلیونر ها در جریان جدیدترین بازار ارزهای دیجیتال ساخته شده‌اند. البته استیکینگ میتواند حتی بدون سود باشد؛ زیرا بازار نزولی اخیر بسیاری از این ثروت را از بین برده است. در ضمن به یاد داشته باشید که پاداش های حاصل از استیک کردن کریپتو به عنوان درآمد تلقی میشوند و مشمول مالیات هستند.

پاداش های حاصل از استیک کردن کریپتو به عنوان درآمد تلقی میشوند و مشمول مالیات هستند.

 

میزان سود دریافتی از استیک کردن چقدر است؟

قرار دادن ارز دیجیتال شما برای کسب سود، بسیار شبیه به سود سپرده‌های شما در یک حساب بانکی است. اگر چه چند تفاوت جزئی بین این دو وجود دارد، اما این قیاس برای درک این جنبه از ارز دیجیتال بسیار خوب عمل می‌کند.

پروژه‌های ارزهای دیجیتالی که سرمایه‌گذاری را ارائه می‌کنند به شما این امکان را می‌دهند تا ۲۰% در سال از دارایی‌های خود درآمد کسب کنید. در حالی که ۲۰ درصد، یک بازدهی بالا محسوب می‌شود اما میانگین بازده حدود ۵٪ است.

برای در نظر گرفتن این موضوع، فرض کنید که یک ارز دیجیتال ۱۰% APY را برای سهام قرار می‌دهد. شما می‌توانید ۱۰۰۰۰ دلار از آن رمزنگاری را به اشتراک بگذارید و در طول یک سال ۱۰۰۰ دلار کریپتو رایگان به شما پرداخت می‌شود.

البته این فقط برای نگهداری آن دارایی است. به دلایل زیادی، استیک کردن انتخاب عالی برای فضای ارزهای دیجیتال است. قرار دادن رمزارز جنبه‌های آشنایی، تعامل و پاداش را به اکوسیستم اضافه می‌کند و سرمایه‌گذاری را ارزشمندتر می‌کند.

 

مزایای استیکینگ چیست؟

دلایل زیادی برای استیک کردن ارزهای دیجیتال وجود دارد، اما برای بیشتر افراد، سودها و پاداش های استیک کردن در درجه اول و مهم‌تر از همه است. علاوه بر سود و پاداش، مزایای دیگری نیز برای استیک کردن وجود دارد:

 • شما به امنیت شبکه کمک میکنید.
 • استیکینگ به سرمایه‌گذاران کمک میکند تا رویکردی بلندمدت داشته باشند.
 • شما به هیچ وسیله‌ای برای انجام کار نیاز ندارید.
 • به هیچ انرژی مثل خروجی استخراج بیت‌کوین نیاز ندارید.
 • استیک کردن روش خوبی برای یادگیری در مورد اکوسیستم کریپتو است.

 

استیکینگ

 

چه ارزهایی را می‌توان استیک کرد؟

اثبات سهام به روش اجماع برای ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شده است و اکثر پروژه های که پس از سال ۲۰۱۷ راه اندازی شده‌اند، نوعی از سهام را ارائه میدهند. لیست کردن ارزهایی که استیک نمی‌شوند، آسان تر است. این شامل تمام توکن های اثبات کار قدیمی مثل بیت‌کوین، لایت‌کوین، بیت‌کوین کش و دوج کوین می‌شود. در ادامه به چندین مورد از توکن‌هایی که می‌توان آن‌ها را استیک کرد، اشاره می‌کنیم:

سولانا (SOL) – کاردانو (ADA) – اتریوم ۲.۰ (ETH2.0) – آواکس (AVAX) – پولکادات (DOT) – توکن بایننس (BNB) – توکن Crypto.com (CRO) – کازماس (ATOM) – تزوس (XTZ) – ایاس (EOS) و…

شاید پروژه ای که بیشترین توجه را در زمینه اثبات سهام دارد، اتریوم باشد. اتریوم در حال حاضر از الگوریتم اثبات کار استفاده میکند. بلاکچین در حال انتقال به اثبات سهام است، به این معنی که هر کسی میتواند به سادگی با قفل کردن مقداری ETH در تولید بلاک شرکت کند. شما در حال حاضر می‌توانید اتر را به اشتراک بگذارید؛ اما تا زمان راه اندازی ETH 2.0 نمی‌توانید آن را پس بگیرید.

 

پاداش استیک کردن چیست و چگونه آن را محاسبه کنیم؟

پاداش‌های فرایند استیک کردن، جوایزی هستند که شرکت‌کنندگان در ازای قفل کردن توکن‌های خود به منظور اعتبارسنجی تراکنش‌ها در یک بلاکچین کسب می‌کنند. جوایز به شکل توکن بومی آن بلاکچین می‌باشند که مقدار پاداش آن بسته به برنامه استیکینگ است.

پاداش‌های استیکینگ بر اساس بازده درصدی توافق شده سالانه (APY) محاسبه می‌شود که نشان دهنده نرخ بازدهی است که به صورت سالانه است.

فرمول محاسبه APY به شرح زیر است:

APY = (1 + r/n)ⁿ – ۱

r = نرخ بازده دوره ای (یا APR سالانه)

n = تعداد دوره‌های ترکیب در هر سال

با این حال، بسیاری از صرافی‌هایی که خدمات سهام‌داری را ارائه میدهند، ماشین حساب های سهام را نیز ارائه می کنند، که از طریق آن سرمایه گذاران میتوانند به راحتی سود خود را با کلید زدن مقداری که قصد دارند به اشتراک بگذارند، محاسبه کنند.

 

آیا پاداش استیک کردن مشمول مالیات می‌شود؟

قوانین در حوزه‌های قضایی مختلف متفاوت است. در کانادا و بریتانیا، استیکینگ مانند استخراج کریپتو انجام می‌شود و بر این اساس مالیات دریافت می‌شود. در آلمان، کریپتوهای سهامدار در صورتی که کمتر از ۱۰ سال نگهداری شوند، مشمول مالیات خواهند شد.

پس از آن، ارز رمزنگاری شده بدون مالیات است. اما در ایالات متحده، دستورالعمل‌های شفاف IRS در مورد این‌که آیا پاداش‌های استیکینگ باید به عنوان درآمد در نظر گرفته شوند یا خیر، وجود دارد.

 

استیکینگ کردن

 

تفاوت استیک کردن با ماینینگ چیست؟

استیک کردن و استخراج هر دو “مکانیسم‌های اجماع” هستند. از آن‌ها برای تأیید مشروع بودن تراکنش‌ها و این‌که هیچ‌کس، برای مثال، سعی در خرج کردن یک سکه‌های مشابه بیش از یک بار ندارد، استفاده می‌شود.

ماینینگ چیست؟

ماینینگ تحت یک پروتکل اثبات کار عمل می کند، جایی که ماینرها برای حل پازل های رمزنگاری با یکدیگر رقابت می‌کنند. کسی که سریع‌تر آن را تکمیل کند، حق تأیید جدیدترین بلوک تراکنش‌ها در بلاکچین و همچنین یک پاداش کوچک در ارز دیجیتالی که استخراج می‌کند را به دست می‌آورد. ماینینگ از قدرت محاسباتی و انرژی زیادی استفاده می‌کند. انرژی مصرف شده در یک تراکنش بیت‌کوین معادل انرژی مصرف شده توسط یک خانواده آمریکایی در طول ۶۱.۵ روز است.

استیکینگ چیست؟

استیکینگ بسیار کارآمدتر است. زیرا با افزایش بالقوه سرعت تراکنش و کاهش کارمزد همراه است. اثبات سهام مستلزم حل مشکلات سهامداران نیست. فقط به آن‌ها نیاز دارد که ارزهای خود را واریز کنند. استیکینگ کریپتو در نهایت ماینینگ را منسوخ میکند.

ماینینگ به عنوان گزینه‌ای برای کاربران برای کسب بیت‌کوین در خانه شروع شد، زمانی که بیت‌کوین ارزش بسیار کمتری داشت. با پذیرش گسترده‌تر، نمودار استخراج بسیار بالاتر رفته است. سرمایه‌گذاری هنوز برای سرمایه‌گذاران معمولی ارزهای دیجیتال قابل دسترسی است.

 

تفاوت‌های الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار

سیستم اثبات کار شامل حل پازل‌های پیچیده ریاضی توسط ماینرها برای ایجاد بلوک‌هایی از تراکنش‌های تایید شده است که سپس به بلاکچین اضافه می‌شوند. حل این مشکلات رمزنگاری بسیار سخت است و ماینرها باید از سخت افزارهای تخصصی استفاده کنند تا قادر به تولید قدرت محاسباتی قابل توجهی باشد. در واقع، این فرآیند به قدری پرهزینه است که عوامل مخرب از انجام هرگونه حمله منصرف می‌شوند.

شرکت به عنوان یک ماینر قانونی به سادگی مقرون به صرفه‌تر و با ارزش‌تر است. دلیلشم این است که هر بار که یک ماینر با موفقیت یک پازل را حل می‌کند و یک بلوک جدید اضافه می‌کند، سیستم به آن‌ها مقدار مشخصی بیت‌کوین پاداش می‌دهد.

سپس راه‌ حل توسط سایر ماینرها به اشتراک گذاشته و تأیید می‌شود؛ زیرا همان بلوک را به نسخه‌های دفتر توزیع شده خود اضافه می کنند.

مدل اثبات سهام جایگزینی است که برای مقابله با منابع و هزینه‌های شدید مرتبط با PoW طراحی شده است. این مدل به جای تکیه بر سطوح بیش از حد کار دلخواه در قالب محاسبات و محاسبات پیچیده برای ایمن سازی شبکه، تنها به شرکت کنندگان نیاز دارد که برخی از سرمایه های خود را ذخیره و قفل کنند.

 

استیک

 

اعتبارسنجی در الگوریتم اثبات سهام و اثبات کار

هر دو مدل با چالش مشابهی روبرو هستند. تراکنش‌ها باید قبل از اضافه شدن به بلاکچین تأیید شوند. در جایی که بیت‌کوین ماینرهایی برای انجام این کار دارد، یک رمزنگاری PoS اعتبارسنجی دارد.

با توجه به منابع و هزینه‌های قابل توجهی که این کار دارد، بعید است که ماینرها برای انجام اقدامات مخرب اقدام کنند. درعوض، سود بردن از طریق دریافت پاداش‌های استخراج قانونی برای آن‌ها آسان‌تر است. به طور مشابه، اعتبارسنجی‌هایی که خدمات مورد نیاز خود را به درستی انجام نمی‌دهند، خطر از دست دادن برخی از وجوه سهام خود را دارند.

توکن‌های استیک شده به عنوان وثیقه در برابر رفتار بد عمل می‌کنند. از سوی دیگر، اعتبارسنجی‌هایی که طبق قوانین بازی می‌کنند و بلاک‌ها را صادقانه تأیید می‌کنند نیز جبران می‌شوند.

هر بار که یک بلوک نیاز به تأیید دارد، سیستم به طور تصادفی این کار را به یکی از اعتبارسنجی‌ها اختصاص می‌دهد. این‌که چقدر احتمال دارد اعتباردهنده انتخاب شود، بستگی به میزان استیک کردن آن‌ها دارد.

هر چه وجوه بیشتری را قفل کرده باشند، احتمال انتخاب آن‌ها بیشتر است. در واقع همان‌طور که ماینرهایی که قدرت محاسباتی بیشتری دارند، توان برای حل معمای ریاضی یک بلاک نیز دارند. اعتبارسنجی‌هایی که سکه‌های بیشتری روی آن قرار داده شده‌اند، نیز به احتمال زیاد حق تأیید یک بلوک و دریافت پاداش را دارند.

قوانین و شرایط اعتبارسنجی در بلاکچین‌های مختلف PoS متفاوت است. هر پروژه از نظر الزامات فنی، حداقل مقدار سهام، دوره‌های قفل، روش‌های انتخاب و فرمول محاسبه پاداش ترجیحات خاص خود را دارد. با این وجود، همه آن‌ها مزیت یکسانی نسبت به سیستم‌های PoW دارند. از آن‌جایی که PoS به مقادیر زیادی انرژی یا سخت افزار تخصصی نیاز ندارد، این مکانیسم بسیار مقیاس پذیرتر است. در واقع، شبکه اتریوم در حال حاضر در حال مهاجرت از PoW به PoS از طریق ارتقاء ETH 2.0 خود است.

 

اثبات سهام واگذار شده (DPoS) چیست؟

اثبات سهام واگذار شده (Delegated Proof of Stake) یک مدل محبوب از مکانیسمی است که وجوه قفل شده را به رای تبدیل می‌کند. در این مدل کاربران به جای این‌که کاربرانی که دارایی‌های قفل شده دارند، نقش اعتباربخش را بر عهده بگیرند، نمایندگانی را انتخاب می‌کنند تا خدمات لازم را از طرف آن‌ها انجام دهند. هرچه سرمایه‌های بیشتری در اختیار شما باشد، قدرت رای دادن بیشتر است.

سپس به نمایندگانی که به نوبه خود آن‌ها را بین انتخاب کنندگان خود توزیع می‌کنند، جوایزی داده می‌شود. این مدل به تعداد کمتری اعتباردهنده اجازه می‌دهد تا تعداد زیادی از شرکت کنندگان را نشان دهد.

 

آیا کسب سود در پلتفرم وام دهی BlockFi مانند Staking است؟

Blockfi و خدمات وام دهی مشابه، همان چیزی هستند که “وام دهندگان رمزنگاری” نامیده می‌شوند. تفاوت اصلی بین وام دادن و سرمایه‌گذاری در این است که شما از دسترسی مستقیم به وجوه خود صرف نظر می‌کنید، برای به دست آوردن نرخ بازدهی بالاتر.

خدمات وام دهی مختلف مثل BlockFi، Nexo یا Crypto.com وام دهندگان را با وام گیرندگان مرتبط می‌کنند. شما وجوه خود را به کیف پول نگهبانی آن‌ها واریز می‌کنید و نرخ بازدهی مورد توافق را کسب می‌کنید. اغلب اوقات، این خدمات باعث می‌شوند که ارز دیجیتال خود را برای مدت زمان از پیش تعیین‌شده قفل کنید.

با وام دادن، شما توسط بلاکچین که نیاز به اثبات سهام داشته باشد، محدود نمی‌شوید. شما می‌توانید هر دارایی را که خدمات وام دهی می‌خواهد به وام گیرندگان ارائه دهد، قرض دهید. این مزیت اصلی وام دادن به دارایی‌های شما است.

به عنوان مثال، ممکن است شما نسبت به بیت‌کوین بسیار خوش بین باشید و بخواهید با مقدار کم از بیت‌کوینی که دارید، سود کسب کنید. شما نمی‌توانید این کار را به صورت غیرمتمرکز انجام دهید، زیرا بیت‌کوین اثبات سهام نیست. با این حال، می‌توانید دسترسی خود به بیت‌کوین را به یک وام‌دهنده لغو کنید تا نرخ بازدهی تضمین‌شده‌ای به شما بدهد.

 

نحوه استیک کردن در صرافی

در صرافی‌هایی مانند بایننس، خدمات استیکینگ تحت عناوین مختلفی قرار می‌گیرند، مانند برنامه‌های کسب درآمد، برنامه‌های پس انداز یا راه اندازی. کاربران باید ابتدا اطمینان حاصل کنند که توکن‌های استیک شده برای شرکت در برنامه را دارند.

در بیشتر مواقع، این توکن‌ها را می‌توان از همان پلتفرم خریداری کرد و برای کسب جوایز استیک کرد. به عنوان مثال، برای به اشتراک گذاشتن اتر، کاربران ابتدا باید حداقل مقدار اتر را در کیف پول خود داشته باشند.

صرافی های محبوبی که استیک کردن را به شما ارائه میدهند:

بایننس Binance: استیکینگ Defi و ETH2 را امتحان کنید (APYهای بالاتر با ریسک بالاتر).
کوین بیس Coinbase: با ارزهای دیجیتال کازماس (ATOM)، تزوس (XTZ) و موارد دیگر تا ۵% درآمد کسب کنید.
کراکن Kraken: استیک کردن خارج از زنجیره و روی زنجیره به اندازه ۱۲٪ (بستگی به توکن دارد) برای شما درآمد خواهد داشت.

 

استیکین

 

نحوه استیک کردن در کیف پول

استیک کردن شکل دیگری از سهامداری، شامل نگه داشتن یک ارز دیجیتال در کیف پول برای کسب پاداش است. در ادامه برای شما مثالی از استیک کردن ارز تزوس (XTZ) در کیف پول لجر آورده‌ایم:

 1. ابتدا باید یک دستگاه کیف پول سخت افزاری Ledger داشته باشید و برنامه Ledger Live را روی رایانه یا تلفن خود نصب کنید.
 2. سپس برنامه تزوس را از طریق برنامه لجر در دفتر کل خود نصب کنید.
 3. دستورالعمل‌های درون برنامه‌ای را برای افزودن حساب تزوس دنبال کنید.
 4. مقداری XTZ را از طریق یک صرافی محبوب مانند بایننس خریداری کنید و به لجر خود انتقال دهید.
 5. روی دکمه «کسب جوایز» در بخش حساب برنامه لجر خود کلیک کنید و مراحل را دنبال کنید. (تعویض کنید، اعتبارسنجی را انتخاب و تأیید کنید).
 6. بازده سالانه فعلی تزوس از طریق دفتر کل حدود ۶٪ منهای کارمزد است. البته، درآمد نهایی شما به این بستگی دارد که چقدر سهام را انتخاب می‌کنید.

 

آیا NFT قابلیت استیک کردن دارد؟

استیک کردن NFT شبیه به فرایند استیکینگ در ارزهای دیجیتال است؛ زیرا صاحب یک NFT توکن غیرقابل تعویض خود را برای مدت معینی در ازای درآمد غیرفعال در قالب پاداش‌های استیک کردن سپرده گذاری می‌کند.

 

آیا استیک کردن ارزهای دیجیتال ارزش دارد؟

سرمایه‌گذاری می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های درآمدزا برای سرمایه‌گذارانی باشد که قصد ندارند به این زودی‌ها دارایی‌های دیجیتال خود را معامله یا نقد کنند. پس اگر نمی خواهید از آن استفاده کنید، چرا بگذارید بیکار بماند؟ به این ترتیب، استیکینگ برای کسانی که علاقه‌مند به تولید بازدهی در دارایی‌های دیجیتال خود هستند، بدون نیاز به نوسانات کوتاه مدت قیمت مناسب است.

البته که استیک کردن با ریسک نیز همراه است. همیشه باید مفاد قرارداد استیک کردن ارزهای دیجیتال را با دقیق مطالعه کنید تا از مدت زمان استیکینگ آگاه شوید. فقط با صرافی‌هایی که برای امنیت ارزشی قائل می‌شوند، استیک کنید. اگر یک برنامه استیک کردن نرخ بازدهی غیرمعمول بالایی ارائه می‌کرد، ممکن است یک طرح پانزی یا کلاهبرداری باشد.

 

کلام آخر

مکانیسم اثبات سهام به نسبت اثبات کار مقیاس پذیرتر است و مشارکت بیشتر را نیز تشویق می‌کند. به سادگی با قفل کردن وجوه برای یک دوره زمانی، کاربران می توانند شروع به مشارکت در روند اجماع و حکمرانی بلاکچین کنند. علاوه بر این، روشی آسان برای ایجاد درآمد غیرفعال بدون نیاز به دانش فنی پیچیده و سرمایه‌گذاری بزرگ در تجهیزات تخصصی به شرکت کنندگان ارائه می‌دهد.

با همه این تفاسیر کسی که دنبال سرمایه گذاری از طریق استیک کردن ارزهای دیجیتال خود است، باید بررسی‌های لازم را انجام دهد تا بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری پیدا کند؛ زیرا این فناوری بسیار بیشتر به اعتماد متکی است.

قرارداد هوشمندی که یک پروژه از آن استفاده می‌کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. باید عاری از هرگونه باگ مهمی باشد که می‌تواند منجر به از دست دادن سرمایه شود.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا