استیبل کوین چیست؟ + معرفی ۱۰ StableCoin برتر

استیبل کوین یک ارز رمزپایه است که ارزش آن با قیمت دارایی دیگری در ارتباط است. استیبل کوین ها برای ارائه قیمت ثابت و جلوگیری از نوسانات ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند. اگر یک Stable Coin متصل به دلار آمریکا به درستی کار کند، باید همیشه ۱ دلار ارزش گذاری شود.

اتفاقات اخیر به ما آموخته‌اند که همه Stable Coin‌ ها برابر نیستند. در ماه می، سقوط TerraUSD ثابت کرد که هر کوینی نمیتواند ثبات قیمت خود را تضمین کند. در این مقاله تلاش کردیم تا همه چیز را درباره این دسته از ارزها در اختیار شما قرار دهیم.

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین یک ارز دیجیتال با قیمت ثابت است که ارزش بازار آن به دارایی دیگری متصل است. Stable Coin، به دارایی هایی مثل ارزهای فیات خاص که در صرافی ها معامله میشوند، از جمله دلار آمریکا یا یورو متصل شود.

برخی از کوین های استیبل را میتوان به انواع دیگر دارایی‌ها، از جمله فلزات گران‌بها، مثل طلا و حتی سایر ارزهای دیجیتال متصل کرد. Stable Coin امکان استفاده از مزایای ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، از جمله امنیت، حریم خصوصی، کارمزدهای پایین و شفافیت را میدهد و به کاهش نوسانات شدید قیمت که اکثر ارزهای دیجیتال سنتی با آن رو به رو هستند، کمک میکند.

افرادی که از کوین های با ثبات برای خرید استفاده میکنند، نگران نوسانات روزانه ارزهای دیجیتال سنتی نیستند. کسب‌ و کارهایی که به دنبال راه های کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر برای پرداخت به تامین کنندگان خارجی خود هستند، از Stable Coin استفاده می کنند؛

چون مجبور نیستند با تبدیل ارزهای فیات مختلف سر و کار داشته باشند.

Stable Coin در کشورهایی که سیستم پولی آن‌ها ناپایدار است و کنترل های سرمایه محدود، آن افراد را از خرید کالا یا خدمات با ارزهای خارجی منع می کنند، بیشترین استفاده را دارد. برای مقابله با کاهش ارز ارزهای خود و محافظت از سرمایه‌گذاری‌ها به طور گسترده از استیبل کوین استفاده میکنند.

 

استیبل کوین

 

انواع Stable Coin

در حال حاضر، چهار نوع استیبل کوین اصلی در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد:

  • سنتی با پشتوانه ارزهای فیات
  • با پشتوانه ارزهای دیجیتال
  • با پشتوانه کالا
  • الگوریتمی

 

سنتی با پشتوانه ارزهای فیات

Stable Coin محبوب تتر (USDT) اولین استیبل کوینی است که با بیشترین پذیرش و با بیشترین سرمایه وارد بازار شد. هر تتر با یک دلار آمریکا برابر است.

توانایی پرداخت بدهی آن به قدرت ذخایر آن بستگی دارد که فقط شامل ۳.۸۷٪ از پول نقد میشود. USDC یک استیبل کوین دیگر از این دسته استیبل است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشود.

در سال ۲۰۱۸ توسط Coinbase و Circle راه‌اندازی شد. اینها استیبل کوین های متمرکز هستند، به این معنی که کوین استیبل توسط یک نهاد یا صرافی نگهداری میشود. در مورد USDC، توسط Circle و Coinbase مدیریت میشود.

یکی از ریسک های استیبل کوین هایی که دارای قدرت مرکزی هستند، اعتماد به این است که میتوانند عرضه دلار خود را برابر با عرضه کوین استیبل حفظ کنند. این را می‌توان در تضاد با مفهوم تمرکززدایی دانست.

 

با پشتوانه ارزهای دیجیتال

DAI یک استیبل کوین غیرمتمرکز و دارای پشتوانه رمزنگاری است. Maker، یک پلتفرم قرارداد هوشمند ساخته شده بر روی شبکه اتریوم، از طریق یک سیستم پویا از موقعیت های بدهی وثیقه‌ای، مکانیسم های بازخورد مستقل و بازیگران خارجی با انگیزه مناسب، ارزش DAI را پشتیبانی و تثبیت میکند.

هدف این دارایی دیجیتال تلاش برای حفظ ارزش خود نسبت به دلار آمریکا است و در شبکه بلاکچین اتریوم این ارزش حفظ میشود. این کار با اجازه دادن به افراد برای استفاده از دارایی های اتریوم برای تولید DAI در پلتفرم Maker بدون واسطه انجام میشود. این یعنی هر کسی میتواند به حفظ بلاکچین کمک کند، که توسط هیچ شخص یا نهاد واحدی کنترل نمیشود.

 

استیبل‌کوین‌128

 

با پشتوانه کالا

این استیبل کوین ها توسط فلزات گران‌بهایی مثل طلا یا نفت پشتیبانی میشوند. برخی از شناخته شده ترین استیبل کوین ها در این دسته Tether Gold و Paxos Gold نام دارند. کوین های استیبل دارای وثیقه کالا بیشتر مستعد تغییرات قیمتی هستند. با افزایش بلند مدت ارزش کالاها، سرمایه گذاران میتوانند این دارایی را برای افزایش سرمایه بخرند و نگه دارند.

 

الگوریتمی

استیبل کوین‌های غیر وثیقه‌ای یا الگوریتمی هیچ دارایی یا وثیقه‌ای برای حمایت از آن‌ها ندارند. استیبل کوین های غیر وثیقه‌ای از الگوریتمی برای کنترل عرضه استیبل کوین پیروی می‌کنند.

چنین رویکردی به عنوان سهام حق بیمه نیز شناخته میشود. با افزایش تقاضا، کوین های استیبل جدیدی ایجاد میشود تا قیمت را به سطح عادی کاهش دهد. در صورت کاهش قابل توجه معاملات کوین، کوین در بازار برای کاهش عرضه در گردش خریداری میشود.

استیبل کوین های الگوریتمی با توجه به اصول عرضه و تقاضای بازار، ثبات را ارائه می‌دهند. استیبل کوین های الگوریتمی دارای بالاترین سطح عدم تمرکز و استقلال هستند.

از سوی دیگر، چنین انواع الگوریتمی برای تضمین موفقیت به رشد مستمر بستگی دارد. لازم به ذکر است که هیچ وثیقه‌ای در مورد استیبل کوین های الگوریتمی برای نقدینگی وجود ندارد و همه میتوانند در صورت سقوط پول خود را از دست بدهند.

 

استیبل‌کوین

 

بهترین استیبل کوین‌

در ادامه این مقاله به بررسی چند نمونه از استیبل کوین ها می‌پردازیم:

تتر (USDT)

تتر یک استیبل کوین بسیار محبوب است که ابتدا در سال ۲۰۱۴ یافت شد. این برای سال ها یکی از پر استفاده ترین کوین های استیبل در فضای کریپتو است. تتر یک استیبل کوین است که توسط پول نقد ثابت میشود.

عامل اصلی در مورد تتر این است که آن را با دلار آمریکا مبادله میکنند. به طور دقیق، یک تتر را میتوان با یک دلار آمریکا تعویض کرد. تتر مظهر تجارت کم ریسک و دستکاری ضد بازار در فضای دیجیتال است.

دای (DAI)

دای یک استیبل کوین منحصر به فرد است که توسط ارز مبتنی بر اتریوم پشتیبانی و تثبیت میشود. در مرحله اولیه، DAI به صندوق MakerDAO سپرده می‌شود؛

سپس DAI به عنوان وثیقه کاربر برای استفاده از دای عمل میکند. از آن‌جایی که ارزش DAI بیشتر از دلار آمریکا است؛ MarketDAO استیبل کوین را با پیوند دادن آن به دلار آمریکا در نسبت ۱:۱ ایمن میکند. وقتی Dai با Tether مقایسه میشود، بازار کاملاً بی‌ثبات است اما همچنان بسیار موثر است.

Binance USD (BUSD)

بایننس USD یکی از محبوب ترین استیبل کوین ها در بازار ارز دیجیتال است. BUSD توسط شرکت Binance تولید میشوند. اساسا این رمزارز بایننس است که به پول نقد فیات، به طور خاص، دلار آمریکا متصل شده است. این یکی از پر استفاده ترین استیبل کوین ها در بازار است و این فناوری به طور گسترده‌ای در چند سال گذشته پذیرفته شده است.

 

استیبل‌کوین ها

 

TrueUSD (TUSD)

TrueUSD یک کوین استیبل وثیقه شده است. TUSD در سطح بالا و توسط یک توکن تائید شده ERC-20 محافظت میشود. TUSD توسط دلار آمریکا پشتیبانی میشود و مثل اکثر استیبل کوین های محبوب، در نسبت ۱:۱ نگهداری میشود. علاوه بر این، این ارز دیجیتال برتر است که در پلتفرم TrustToken توسعه یافته است.

USD (USDC)

USD Coin یک استیبل کوین محبوب است که توسط دامنه‌ای به نام Center که یک سرمایه‌گذاری مشترک بین Circle و Coinbase است، صادر میشود. USDC به دارایی های مبتنی بر دلار آمریکا متصل است. این دارایی‌ها توسط موسسات مالی ایالات متحده تنظیم می‌شوند. USDC کاربرد های گسترده‌ای در بازار کریپتو دارد؛ اما بیشتر در مکانیسم های مالی غیرمتمرکز استفاده میشود.

TerraUSD (UST)

TerraUSD یک استیبل کوین مبتنی بر الگوریتم است که در آن هزینه برابر با ارزش اولیه استیبل کوینی است که در حال ضرب است. UST نیز مثل اکثر استیبل کوین های موجود در بازار به دلار آمریکا متصل است. UST به برنامه های DeFi این امکان را میدهد، تا بدون هیچ محدودیتی به پتانسیل خود دست یابند.

 

استیبل‌کوین‌ها

 

توکن طلای دیجیتال (DGX)

توکن طلای دیجیتال یک استیبل کوین است که توسط طلا پشتیبانی میشود. DGX بر روی بلاکچین اتریوم توسعه یافته است. DGX برای علاقه‌مندان به طلای دیجیتال که به طلا برای نوسانات پایدار بازار اعتماد دارند، بسیار موثر است. توکن DGX یک ذخیره پایدار ارزش در فضای دیجیتال است.

دلار پکس (PAX)

Pax Dollar یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا متصل است. PAX بر روی بلاکچین اتریوم اجرا میشود.

نوترینو USD (USDN)

Neutrino USD یک استیبل کوین مبتنی بر الگوریتم رمزنگاری شده است. این استیبل کوین توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. این استیبل کوین شامل برنامه هایی مثل صدور، سهام، وثیقه و پرداخت پاداش است. این برنامه ‎‌ها شفاف هستند و حاکمیت آنها با قراردادهای هوشمند تضمین میشود.

تریب (TRIBE)

TRIBE یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم است که حاکمیت پروتکل‌های Fei را فراهم میکند. این استیبل کوین یک استیبل کوین غیرمتمرکز جداگانه به نام Fei.money ارائه می‌کند. این یکی از محبوب ترین استیبل کوین های اخیر است.

 

استیبل‌کوین‌420

 

کاربرد استیبل کوین

یکی از راه‌های اصلی استفاده از استیبل کوین‌ها، پرداخت‌های سریع و ارزان یا انتقال پول در مقیاس جهانی است. استیبل کوین ها راهی سریع برای انتقال سپرده یا برداشت بین ارزهای فیات به صرافی های ارز دیجیتال ارائه میکنند.

در واقع یکی از قدرتمندترین استفاده های استیبل کوین، پرداخت ها هستند. با استیبل کوین‌ها، کاربران در عرض چند ثانیه به هر نقطه از جهان پول ارسال می کنند. استیبل کوین ها یک ارز باثبات هستند و جریان پرداخت آسانی را فراهم می‌کنند و این ارسال امن پول برای کارمندان را برای کسب و کارها ساده میکند.

هنگامی که کاربران کریپتو تغییرات عمده قیمت را مشاهده میکنند، پول خود را به سمت استیبل کوین ها منتقل می کنند و منتظر تثبیت بازار هستند. سرمایه‌گذاران منتظر آرامش در بازار هستند؛

آنها با خرید استیبل کوین توسط پول فیات ادامه میدهند و این ارزش تا زمانی که نخواهند آن را به بیت‌کوین یا سایر ارزهای دیجیتال منتقل کنند، تغییر نخواهد کرد. سهولت استفاده در صرافی های ارزهای دیجیتال، یکی دیگر از مزیت های ارزهای دیجیتال است.

در واقع آن‌ها بسیار نقدشونده و قابل معامله هستند و در صورت تمایل میتوان آنها را به سایر ارزهای دیجیتال یا ارزهای فیات دیگر مبادله کرد. انتقال وجه نقد به داخل و خارج از ارزهای دیجیتال کار آسانی نیست. حتی اگر سفارش فروش بدهید، چند روز طول میکشد تا برداشت نهایی شود. اما اگر پول خود را به استیبل کوین تبدیل کنید، ارزش آن را حفظ کرده و انتقال وجه بسیار سریع انجام میشود.

 

استیبل‌کوین‌512

 

استیک کردن استیبل کوین

استیک کردن استیبل کوین ها از طریق فرآیندی به نام staking امکان‌پذیر است. سهامداری شامل مشارکت در حفظ جریان شبکه بلاکچین در یک دارایی خاص است که در ازای آن، با کسب درآمد از شبکه جبران میشود.

با استیک کردن ارزهای رمزنگاری شده را برای دریافت پاداش قفل می کنید. توجه داشته باشید که با توافقی که بر سر زمان استیکینگ خود انجام میدهید، امکان فسخ قرارداد تنها با تحمل ضرر امکان پذیر خواهد بود.

 

آیا استیبل کوین برای سرمایه گذاری مناسب است؟

استیبل کوین ها به عنوان یک ارز خاص و ثابت در دنیای کریپتو مورد استفاده قرار میگیرند و سرمایه گذاری بزرگی ایجاد نمیکنند. آنها برای تراکنش های دیجیتال و تبدیل دارایی های دیجیتال از پول واقعی مناسب‌تر هستند.

معاملات و قیمت های کریپتو خیلی سریع بالا یا پایین میروند، تبادل کوین با استیبل کوین در مقابل معامله کوین ها با دلار واقعی در داخل و خارج از حساب بانکی شما آسان تر، سریع‌تر و ارزان‌تر است.

برای مثال، بیت‌کوین خود را به سرعت به استیبل کوین های متصل به دلار آمریکا، مثل USDT تبدیل کنید؛ تا ارزش خود را حفظ کند. سپس میتوانید آن استیبل کوین ها را با کوین های دیگر مبادله کنید. اگر بخواهید بیت کوین خود را مستقیما به دلار آمریکا تبدیل کنید، زمان بیشتری طول می کشد تا وارد حساب بانکی شما شود.

 

آینده استیبل کوین

برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال دیگر، آن‌ها از نظر ارزش، سطح بسیار بالاتری از نظر اطمینان را به سرمایه‌گذاران ارائه میدهند. در حالی که آنها میتوانند و قبلا هم سقوط کرده‌اند.

احتمال وقوع چنین اتفاقی برای آنها بسیار کمتر از کریپتو های سنتی است. مقررات، احتمالاً موضوع بزرگی برای آنها در سال ۲۰۲۳ خواهد بود. مثل سایر ارزهای رمزنگاری شده، آنها خارج از سیستم پولی ایالات متحده عمل میکنند و مقامات بارها بر این نگرانی ها تاکید کرده‌اند که در حال عبور از شکاف های نظارتی هستند.

مقامات فدرال مثل گری گنسلر، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو و جانت یلن، وزیر خزانه داری، بیشتر نگران استیبل کوین هستند؛

زیرا این نوع رمزارزها بیشترین پتانسیل را برای استفاده در آینده توسط مصرف کنندگان روزمره دارند. به همین دلیل، منتظر ادامه گفتگوها در مورد مقررات کوین استیبل در سال جاری و احتمالا حتی قوانین جدید باشید.

این بحث با موضوع داغ CBDC نیز همسو شده است. آیا فدرال رزرو ارز دیجیتال بانک مرکزی خود (CBDC) را ارائه خواهد کرد یا خیر؟ فدرال رزرو در ماه ژانویه گزارشی را منتشر کرد که مدت‌ها مورد انتظار بود و در آن به بررسی مزایا و معایب CBDC پرداخت؛

اما تصمیم نهایی در مورد حرکت به جلو را به تعویق انداخت. فدرال رزرو در این گزارش اذعان کرد که این اقدام نماینده یک نوآوری بسیار مهم در پول آمریکا خواهد بود.

 

جمع بندی استیبل کوین

کریپتوکارنسی به یک دامنه پرطرفدار و جریان اصلی برای اکثر پلتفرم های تجاری در فضای دیجیتال تبدیل شده است. نوسانات شدید بازار، کسب و کارها را مجبور کرده است که از این حوزه دور شده و به دنبال جایگزینی بگردند.

توسعه کوین استیبل به طور ویژه برای ارائه راه حلی برای این نقص و بازگرداندن تجارت از دست رفته معرفی شده است. توانایی اولیه کوین استیبل حفظ نوسانات بازار است.

این باعث شده است که طیف گسترده‌ای از مشاغل جدید وارد فضای دیجیتال شوند. از این رو، اکنون زمان ورود به دنیای تجارت با عملکردهای موثر توسعه Stable Coin است.

 

استیبل‌کوین‌256

 

سوالات متداول در خصوص استیبل کوین

Stable Coin چرا به وجود آمد؟

آن‌ها ارزهای رمزپایه‌ هستند که ارزشی برابر با دارایی‌های واقعی مثل دلار آمریکا دارند. این ارزها به عنوان پاسخی به نوسانات قیمت، توسط ارزهای رمزپایه سنتی مثل بیت‌کوین توسعه یافته‌اند.

Stable Coin با پشتوانه طلا کدامند؟

آن‌ها دارای پشتوانه کالا با استفاده از دارایی‌های فیزیکی مثل فلزات گران‌بها، وثیقه می‌شوند. محبوب‌ترین کالایی که باید وثیقه شود، طلا است. Tether Gold (XAUT) و Paxos Gold (PAXG) دو تا از بهترین استیبل کوین‌های دارای پشتوانه طلا هستند.

هدف Stable Coin چیست؟

آن‌ها یکی از انواع ارزهای دیجیتال است که برای حفظ ارزش ثابت در طول زمان طراحی شده است. ارزش یک Stable Coin با یک ارز واقعی خاص، اغلب دلار آمریکا، مرتبط است. در این تنظیمات، یک واحد از ارز دیجیتال معمولاً برابر با یک واحد از ارز واقعی است.

چگونه از Stable Coin سود می‌بریم؟

شما مقدار مورد نظر استیبل کوین خود را واریز می‌کنید تا شرکت از آن برای اعطای وام‌های تضمین شده به طرف‌های دیگر استفاده می‌کند. در پایان دوره توافق شده، شما پول خود را به اضافه سود تعلق گرفته در طول زمان پس می‌گیرید. این به شما امکان می‌دهد، از درآمد غیرفعال لذت ببرید و در عین حال خطرات وام دهی را گسترش دهید.

چرا مردم کوین‌‌های پایدار می‌‌خرند؟

استفاده اولیه از یک Stable Coin، تسهیل معاملات در مبادلات رمزنگاری است. به جای خرید مستقیم بیت‌کوین با ارز فیات، مثل دلار آمریکا، معامله‌گران اغلب فیات را با یک Stable Coin مبادله می‌کنند و سپس معامله‌ای را با آن‌ها برای ارز دیجیتال دیگری مثل بیت‌کوین یا اتر انجام می‌دهند.

آیا Stable Coin‌ها می‌توانند ارزش خود را از دست بدهند؟

Stable Coin‌ها توسط دارایی‌های پایدار مثل دلار و طلا پشتیبانی می‌شوند. با این حال، این کوین‌ها را می‌توان ایجاد یا از بین برد تا قیمت ارزش را در یک راستا نگه دارد.

چرا بهره Stable Coin این قدر زیاد است؟

تقاضا برای آن‌ها دائماً از عرضه فراتر می‌رود. بنابراین افرادی که دارای کوین استیبل برای وام هستند، می‌توانند نرخ بهره پریمیوم دریافت کنند و پلتفرم‌های کریپتو که به دنبال آن‌ها هستند، نرخ‌های بهره بالایی را برای جذب وام دهندگان ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که نرخ بهره آن‌ها بسیار بالاست. این یک اقتصاد ساده است.

آیا Stable Coin ایمن است؟

برای افزایش ایمنی یک Stable Coin، یک ناشر ذخایر دارایی خارجی را که به آن وابسته است نگه می‌‎دارد. به همین دلیل، کوین‌هایی که ۱۰۰% توسط دارایی‌ای که به آن متصل شده‌اند پشتیبانی می‌شوند، امن‌ترین در نظر گرفته می‌شوند.

چند Stable Coin وجود دارد؟

تقریبا ۲۰۰ نوع Stable Coin در سراسر جهان وجود دارد.

آیا می‌توان Stable Coin‌ را استخراج کرد؟

بله، استخراج Stable Coin همچنان سودآور است. بر اساس هش ریت سخت‌افزار استخراج ۹۵۰۰.۰۰ MH/s، هزینه‌های برق و هزینه‌های استخر، تعمیرات ارائه شده. در حالی که استخراج آن‌ها هنوز در حال حاضر سودآور است.

چگونه قیمت Stable Coin ثابت می‌ماند؟

آن‌ها از پشتوانه برای حفظ ارزش خود استفاده می‌کنند. خواه یک ارز، دارایی یا الگوریتم از یک Stable Coin پشتیبانی کند، این پروژه‌ها ارزش خود را از طریق یک سیستم پشتوانه ارزش حفظ می‌کنند. بدون این سیستم، پروژه‌های Stable Coin ارزش حفظ شده‌ای را که بازار کریپتوهای بی‌ثبات در مورد آن‌ها می‌داند، ندارند.
۵/۵ - (۲ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا