قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی

قوانین کلی در آفریقای جنوبی

مردم این کشور از علاقه مندان به حوزه ارز دیجیتال می باشند و در حال حاضر ۳۸ درصد مردم در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده اند. در سال ۲۰۱۴ برای اولین بار قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی، هر چند مختصر، اعلام شد. در آن لایحه عنوان شد که ارزهای دیجیتال غیر مترمکز هستند و هیچ نظارت کاملی بر روی آنها نمی توان داشت.اما این کشور تا به اینجای کار در قانون گذاری موفق نبوده است. ارزهای دیجیتال در این کشور نه به صورت قانونی تصویب شده اند و نه غیر قانونی تلقی می شوند.

پس از آن گروهی از طرف بانک مرکزی ایجاد شد تا تمام تکنولوژی های مالی را بررسی کنند و نتایج را اعلام کنند. با وجود تمام این مسائل گفته شده باز هم قوانین در کشور وضع نشده است. قوانین اوراق بهادار را بانک مرکزی در این کشور وضع می کند اما ارزهای دیجیتال در این بخش هم گنجاده نمی شوند. قوانین ضد پولشویی و تروریستی در قوانین ارزهای دیجیتال آفریقای جنوبی آمده است و تمامی ارگان ها و یا اشخاص عادی در این حرفه می بایست از این قوانین که در ادامه به آن می پردازیم پیروی کنند.

گروه دولتی مالی آفریقای جنوبی چندین توصیه در رابطه با دارایی های دیجیتال ارائه داده است:

  • مورد اول اینکه ارائه دهندگان خدمات دارایی های دیجیتال می بایست به قوانین ضد پولشویی و تروریستی پایبند باشند و معاملات با مبالغ بالا را نیز گزارش دهند تا بررسی های مورد نیاز انجام شود.
  • مورد دوم در رابطه با نظارت مالی دولت بر روی دارایی های دیجیتال می باشد. به علاوه اصلاح قوانین مربوط به مبادلات ارزهای دیجیتال نیز می تواند به روند معاملات کمک کند.
  • مورد سوم اینکه بهتر است ارزهای دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال آفریقای جنوبی به عنوان محصولات مالی پذیرفته شوند.

خبرهایی در سال ۲۰۲۲ منتشر شده اند که آفریقای جنوبی قصد دارد تا قوانین جدی تری را در این زمینه اعلام کند تا نظارت بیشتری روی تراکنش ها داشته باشد. ایین خبر ها حاکی از آن ست که ارزهای دیجیتال را به عنوان دارایی در نظر بگیرند تا قابل کنترل تر باشد. باید دید که این قوانین تأیید خواهند شد یا خیر.

 

خرید و فروش ارزها

قانونی بودن خرید و فروش ارزهای دیجیتال در قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی به طور دقیقی قید نشده است اما غیر قانونی هم عنوان نشده اند. از این رو افراد به راحتی در این کشور به خرید و فروش و مبادلات ارزهای رمزنگاری شده می پردازند. تنها موردی که در این باره عنوان شده پیروی از قوانین ضد پولشویی می باشد که باید هر شخصی که تراکنشی انجام می دهد، در سیستم مالی کشور احراز هویت شود. با این کار میزان کلاه برداری ها به حداقل خود می رسد.

هر ارگان فعالی در این تکنولوژی می بایست تراکنش و یا هر موضوع مشکوکی را گزارش دهد. حتی اشخاص عادی که در این زمینه کار می کنند نیز باید به این موضوع توجه کنند. در کل در قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی، محدودیت خاصی شامل حال دارندگان ارزهای دیجیتال نمی باشد.

 

صرافی ها در قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی

قوانین ضد پولشویی و ضد تروریستی باید به طور قطع در آفریقای جنوبی اعمال شوند. با وجود اینکه قوانین مشخصی در رابطه با ارزهای دیجیتال وضع نشده است، پولشویی مسئله ی مهمی می باشد که قوانین ضد آن مشخص و دقیق قید شده است. طبق قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی، خدمات مشاوره و یا هر ارگان مربوط به ارزهای دیجیتال موظف اند تا به عنوان ارائه دهندگان امور مالی شناخته شوند و از قوانین پیروی کنند.

صرافی ها باید صحت اطلاعات افراد و شناسایی مشتریان خود را تأیید کنند تا از طرف دولت به مشکل بر نخورند. ولی در کل برای داشتن فعالیت در این کشور منعی ندارند. علاوه بر این موضوع تمامی تراکنش های مشکوک از طریق صرافی ها باید گزارش شوند تا در صورت داشتن مشکل بررسی شوند.

 

قوانین مالیاتی

در قوانین ارزهای دیجیتال در آفریقای جنوبی خیلی دقیق به این مسائل پرداخته نشده است اما آنچه SARS عنوان کرده است می شود به این نتیجه رسید که بخش مالیاتی کشور بر سود سرمایه مالیات می گیرند. موارد دیگری در این رابطه عنوان نشده است.

 

استخراج ارزهای دیجیتال

در رابطه با استخراج در کشور هیچ گونه منعی وجود ندارد و عموم افراد می توانند به ماینینگ خود ادامه دهند. صنعت معدن در آفریقای جنوبی توسط وزارت منابع معدنی و انرژی اداره می شود. بنابراین برای استخراج در آفریقای جنوبی می بایست از وزارت معدن مجوز گرفته شود تا منابع انرژی را در نظر بگیرند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا