تعطیلی بیش از ۸۰۰۰ مزرعه غیرقانونی کریپتو در ایران

رسانه‌های محلی گزارش دادند که مقامات در ایران بیش از ۸,۰۰۰ تاسیسات زیرزمینی را برای استخراج ارزهای دیجیتال در سه سال گذشته تعطیل کرده اند. ارقام رسمی نشان می‌دهند که علیرغم سرکوب دولت، استخراج غیرقانونی کریپتو همچنان عامل عمده مصرف انرژی است.

 

مقام‌ها می‌گویند استخراج‌کنندگان غیرقانونی کریپتو در ایران ۱.۸ میلیارد کیلووات ساعت برق را سرقت کردند

به گفته سخنگوی صنعت برق به نقل از روزنامه انگلیسی زبان فایننشال تریبون و پورتال برق نیوز، بنگاه‌هایی که خارج از قانون در ایران ارزهای دیجیتال ضرب می‌کنند، ۱.۸ میلیارد کیلووات ساعت برق به سرقت برده‌اند.

 

مصطفی رجبی مشهدی گفت:

در سه سال گذشته حدود ۸۲۰۰ مرکز غیرمجاز ماینینگ ارزهای دیجیتال شناسایی و بسته شده است که در آنها بیش از ۲۴۶,۰۰۰ ماینر فعال از ۶۸۰ مگاوات انرژی استفاده می‌کردند.

 

وی افزود:

تخمین زده می‌شود که ۱۲۰۰ مگاوات دیگر از ظرفیت برق همچنان توسط ماینرهای غیرقانونی در کشور اشغال شود.

 

بیشترین سرقت برق در استان‌های اصفهان و تهران و پس از آن خراسان رضوی، خوزستان، مرکزی، فارس و آذربایجان شرقی رخ داده است. گزارش‌ها خاطرنشان کردند که با سرکوب فعالیت‌های ماینینگ غیرقانونی، دولت می‌خواهد از عملیات ماینرهای دارای مجوز حمایت کند.

 

در ژوئیه ۲۰۲۲، شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) متعهد شد که اقدامات شدیدی را علیه ماینرهای کریپتو بدون مجوز انجام دهد. تا پایان سال ۲۰۲۲، این شرکت ۷۲۰۰ مزرعه ماینینگ غیرمجاز را پیدا و تعطیل کرد.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا