عربستان ممکن است به جنبش دلارزدایی بپیوندد

استاد دانشگاه تهران و عضو هیأت رئیسه جمهوری اسلامی در چین بر اهمیت دلارزدایی برای جامعه جهانی تاکید کرد. دلار به عنوان سلاحی توسط آمریکا علیه کشورهای مختلف استفاده شده است. پروفسور هشدار داد که دلار غیرقابل اعتماد و خطرناک است.

 

استاد ایرانی بر اهمیت دلارزدایی تاکید می‌کند

پروفسور محمد مرندی در گفت‌وگویی با خبرگزاری دولتی چین که روز چهارشنبه منتشر شد، درباره دلارزدایی و روابط ایران با عربستان سعودی و چین بحث کرد. او یک دانشگاهی ایرانی آمریکایی است که معاون امور بین‌الملل دانشگاه تهران و عضو هیئت رئیسه جمهوری اسلامی در چین است.

 

مرندی درباره روند دلارزدایی در چند نقطه جهان تاکید کرد:

دلارزدایی برای جامعه بین‌المللی بسیار مهم است، زیرا دلار به عنوان سلاحی توسط آمریکا علیه کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و غیرقابل اعتماد و خطرناک است.

 

بنابراین، کشورهایی مانند چین، ایران و روسیه در میان بسیاری دیگر، باید از دلار فاصله بگیرند تا آمریکا نتواند از آن به عنوان سلاحی علیه آنها استفاده کند. نباید به آمریکا اجازه داد از دلار برای اعمال فشار بر دیگران استفاده کند.

 

احیای روابط دوجانبه بین عربستان سعودی و ایران، با میانجیگری چین در ماه مارس، به عنوان یک گام مهم به سوی صلح در دوره طولانی آشفتگی در خاورمیانه تلقی شده است.

 

مرندی افزود:

ایران در حال حاضر مقدار قابل توجهی نفت را با استفاده از ارزهایی غیر از دلار آمریکا می‌فروشد. من فکر می‌کنم عربستان سعودی در نهایت به نفع آن خواهد بود که از دلار نیز دور شود تا مطمئن شود که در برابر آمریکا آسیب‌پذیر یا کمتر آسیب‌پذیر نیست.

 

استاد نظر داد:

اگر این نزدیکی ادامه یابد، من فکر می‌کنم شانس عربستان سعودی برای پیوستن به اردوگاه دلارزدایی به میزان قابل توجهی افزایش میابد.

 

وی همچنین گفت:

از آنجایی که چین واردکننده بزرگ انرژی از منطقه خلیج فارس است، برای چین ایده آل است که بتواند از یوان چین برای واردات انرژی از منطقه استفاده کند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا