مفاهیم پایه

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ – سازنده مرموز بیت کوین

ساتوشی ناکاموتو کیست؟ این سوال به یکی از معماهای جذاب دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. بزرگترین معمای دنیای فناوری امروز این نیست که بیت‌کوین چگونه کار می‌کند، بلکه این است که چه کسی خالق بیت‌کوین است. در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو کاغذ سفید یا وایت پیپری را در لیست پستی رمزنگاری منتشر کرد. آن رویداد تاریخچه پول را تغییر داد و همه ما را در مورد مغز متفکر پشت سر آن متعجب کرده است.

ساتوشی، مدعی است که مردی از ژاپن و متولد ۵ آوریل ۱۹۷۵ است. مشکل این است که او مثل یک شهروند ژاپنی به نظر نمی‌رسد. اول از همه، او وایت پیپر و پست‌های بعدی خود را به انگلیسی نوشت. الگوی خواب او برای کسی که در ژاپن زندگی می‌کند، عجیب است. عضو انجمن بیت‌کوین استفان توماس، اتفاقات زمانی را از ۵۰۰ پست ساتوشی ترسیم کرد. وی متوجه شد که ساتوشی ناکاموتو هرگز بین ساعت ۲ بعد از ظهر تا ساعت ۸ شب به وقت ژاپن پست نکرده است. بنابراین، ممکن است حتی کل هویت ساتوشی تخیلی باشد.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

معمایی پیرامون بنیان‌گذار و خالق بیت‌کوین وجود دارد. هیچ‌کس هویت واقعی وی را نمی‌داند. چیزی که ما می‌دانیم این است که آن‌ها روی پروژه بیت‌کوین با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو کار می‌کردند. برخی حتی حدس می‌زنند که ساتوشی ناکاموتو ممکن است یک نفر نباشد بلکه گروهی از افرادی باشد که روی این پروژه با هم کار کرده‌اند.

با گذشت زمان، بسیاری از روزنامه‌نگاران و محققان تلاش کرده‌اند تا از سایه‌ای که بر روی خالق بیت‌کوین انداخته شده است؛ پرده‌برداری کنند. برای این که ساتوشی ناکاموتو شناخته شود، گزینه‌های زیادی وجود داشته است؛ حتی برخی از آن‌ها خودشان را به عنوان کاندیدای این سمت معرفی کرده‌اند. با این وجود، هنوز هیچ‌کدام دلیل قطعی ادعاهای خود را ارائه نکرده‌اند.

 

ساتوشی ناکاموتو

 

ساتوشی ناکاموتو چه کرد؟

ساتوشی ناکاموتو پلتفرم ارز دیجیتال و بلاکچین بیت‌کوین را طراحی و ایجاد کرد. آن‌ها ادعا کردند که از سال ۲۰۰۷ روی پروژه بیت‌کوین کار کرده اند. ساتوشی وایت پیپر معروف بیت‌کوین را در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۸ منتشر کرد. اولین افرادی که از انتشار آن مطلع شدند، گروهی انحصاری از افراد با اعتقاد راسخ به تمرکززدایی و رمزنگاری بودند. وایت پیپر پروژه بیت‌کوین توجه زیادی را در جامعه رمزنگاری به خود جلب کرد.

ساتوشی سپس با یک گروه منتخب و یک جامعه نزدیک از کارشناسان رمزنگاری برای تکمیل پروژه همکاری کرد. تمام مکاتبات در انجمن‌های آنلاین و از طریق ایمیل انجام می‌شد و حتی یک نفر که با ساتوشی کار می‌کرد، هرگز آن‌ها را ملاقات نکرد. علاوه بر این، ساتوشی هرگز هیچ اطلاعات شخصی را فاش نکرد و شناسایی هویت آن‌ها را بسیار دشوار کرد.

او پلتفرم بیت‌کوین را در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ برای عموم منتشر کرد. هنگامی که آن‌ها این نرم‌افزار را برای عموم منتشر کردند؛ ساتوشی اولین بلوک بیت‌کوین را نیز استخراج کرد. این بلوک که بلوک پیدایش نیز نامیده می‌شود؛ نشان دهنده ایجاد ارز دیجیتال بیت‌کوین است. ساتوشی ناکاموتو پیامی را در بلوک پیدایش به نشانه شروع آن به جا گذاشت. در آن پیام آمده بود: «صدر اعظم ۰۳/ژانویه/۲۰۰۹ در آستانه دومین کمک مالی برای بانک‌ها است». این پیام عنوان مقاله‌ای است که در روزنامه بریتانیایی تایمز منتشر شده است و نشان می‌دهد که اولین بلوک زودتر از ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج شده است.

او دو سال دیگر با چند نفر از افراد مستعد به کار روی پروژه ادامه داد و پروژه را بهبود و به روز کرد. سپس آن‌ها به طور ناگهانی تمام ارتباطات را متوقف کردند و در آوریل ۲۰۱۱ ناپدید شدند. هیچ‌کس نمی‌داند چرا آن‌ها تصمیم گرفتند از پروژه فاصله بگیرند. قبل از رفتن، یکی از آخرین ایمیل‌هایی که فرستادند این بود: «من به چیزهای دیگری رفته‌ام» از آن زمان تاکنون خبری از آن‌ها نیست.

 

هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هویت ساتوشی ناکاموتو یک معمای واقعی در دنیای امروزی است که بسیاری مصمم به حل آن هستند. نامزدهای زیادی برای ساتوشی ناکاموتو وجود دارد. نیک سابو، یک علاقه‌مند به ارزهای غیرمتمرکز، دوریان پرنتیس، یک مهندس کامپیوتر متخصص در پروژه‌های دفاعی و خدمات مالی و هال فینی، پیشگام رمزنگاری پیش از بیت‌کوین و اولین شخصی غیر از ناکاموتو که از پلتفرم بیت‌کوین استفاده کرده بود. با این حال، هنوز هیچ یک از آن‌ها ثابت نشده که ساتوشی مرموز است.

آدام بک یک کاندیدای محبوب دیگری است. رمزنگار بریتانیایی و مدیرعامل Blockstream، پس از فینی، دومین فردی است که با ناکاموتو “مکاتبه” کرده است. اما برخلاف برخی که مدعی ساتوشی بودن می‌کنند، ثابت شد که سعی در فریب افکار عمومی داشته‌اند. آدام بک خیلی جدی ارتباط با بنیان‌گذار بیت‌کوین را تکذیب می‌کند. ما نمی‌دانیم خالق بیت‌کوین کیست؛ اما مواردی وجود دارد که می‌توانیم با خیال راحت در مورد ساتوشی ناکاموتو حدس بزنیم. با وجود این‌که نام آن‌ها می‌تواند ژاپنی باشد، بعید است که آن‌ها ژاپنی باشند یا در ژاپن مستقر باشند. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، آن‌ها بریتانیایی هستند.

پس از تجزیه و تحلیل وایت پیپر بیت‌کوین ، مشخص شد که استفاده ساتوشی از زبان انگلیسی در سطح بومی است. آن‌‎ها همچنین از بسیاری از عبارات رایج بریتانیایی در مکاتبات با تیم خود استفاده کردند. متنی که آن‌ها در بلوک پیدایش گنجانده‌اند، از یک روزنامه بریتانیایی سرچشمه گرفته است. اگرچه تئوری‌های زیادی وجود دارد و افراد متعددی خود را ساتوشی مرموز معرفی کرده‌اند؛ اما هنوز هیچ یک ثابت نشده است. برخی حتی بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو فوت کرده است و ثروت هنگفتی را در بیت‌کوین به جای گذاشته است که در آدرس‌های متصل به آن‌ها قرار دارد.

صرف نظر از این‌که آن‌ها چه کسانی هستند، یا این‌که آیا هنوز زنده هستند؛ تأثیر زیادی بر دنیای رمزنگاری، ارزهای دیجیتال و تمرکززدایی، به شکل اولین بلاکچین، ارز دیجیتال و بیت‌کوین، گذاشته‌اند. ناکاموتو فردی ناشناس است که ادعا می‌کند بیت‌کوین، اولین ارز دیجیتال جهان را ایجاد کرده است. در حالی که شک کمی وجود دارد که شخص یا افرادی که تحت نام ساتوشی ناکاموتو فعالیت می‌کردند، بیت‌کوین را ایجاد کردند، هیچ‌کس نمی‌داند که او چه کسی است.

 

ساتوشی

 

اطلاعاتی درباره ساتوشی ناکاموتو

ناکاموتو بیت‌کوین را ایجاد کرد. این واقعیت بر اساس وایت پیپر معروف بیت‌کوین “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” است که در اکتبر ۲۰۰۸ به صورت آنلاین منتشر شد. ناکاموتو نویسنده این مقاله سفید بود که تئوری و ساختار عملیاتی سیستم پرداخت بیت‌کوین را ارائه کرد. در فوریه ۲۰۰۹، ناکاموتو اولین پست تابلوی پیام آنلاین اختصاص داده شده به ارزهای دیجیتال را در انجمن بنیاد P2P ایجاد کرد.

در این پست، ناکاموتو گفت: «من یک سیستم نقدی الکترونیکی منبع باز P2P جدید به نام بیت‌کوین توسعه داده‌ام. کاملاً غیرمتمرکز است، بدون سرور مرکزی یا طرف‌های مورد اعتماد، چون همه چیز به جای اعتماد مبتنی بر اثبات رمزنگاری است. آن را امتحان کنید یا به کاغذ طراحی نگاهی بیندازید.”

از همان پست اول، میلیون‌ها نفر از توصیه‌های او پیروی کردند. تا سال ۲۰۲۱، حداقل ۱ میلیون ماینر بیت‌کوین، داده‌های تشکیل‌دهنده بلاکچین بیت‌کوین را تائید می‌کردند. با این حال، این ۱ میلیون ماینر کسری از تعداد کل دارندگان بیت‌کوین را نشان می‌دهد که تخمین زده می‌شود، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر باشند. امروزه، بیت‌کوین بزرگترین ارز دیجیتال جهان از نظر ارزش بازار است و از همه ارزهای دیجیتال اصلی مثل اتریوم (ETH)، بایننس کوین (BNB)، کاردانو (ADA) و بسیاری دیگر پیشی گرفته است. اما حتی با وجود ارزش نجومی و پذیرش بیت‌کوین، ما هنوز هویت ساتوشی ناکوموتو را نمی‌شناسیم.

 

هویت شایعه شده ساتوشی

تئوری‌های زیادی در مورد این‌که ساتوشی ناکاموتو، چه کسی است، وجود دارد. برخی مدعی هستند که این نام به گروهی از توسعه‌دهندگان اشاره دارد و برخی معتقدند که این نام نشان دهنده یک شخص واحد است. صرف نظر از این‌که کدام مورد ممکن است، تعداد انگشت شماری از افراد به عنوان هویت احتمالی خالق ناشناس بیت‌کوین مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌اند. در ادامه به برخی از برجسته‌ترین نظریه‌ها و افراد کاندید ساتوشی بودن اشاره می‌کنیم:

 

ناکاموتو

 

کریگ رایت کیست؟

کریگ رایت دانشمند کامپیوتر استرالیایی است. او همچنین تنها فردی است که علنی ادعا کرده که ساتوشی ناکاموتو است. در دسامبر ۲۰۱۵، دو مجله مجزا به نام‌های Wired و Gizmodo داستان‌هایی منتشر کردند، مبنی بر این‌که رایت می‌تواند مخترع بیت‌کوین باشد. این داستان‌ها با هجوم مقامات استرالیایی به خانه رایت به دلیل تحقیقات اداره مالیات دنبال شد. اگرچه داستان‌های مجله بعدا بی‌اعتبار شدند اما رایت همچنان به عنوان ساتوشی ناکاموتو وجود خود را حفظ کرده است.

رایت برای کپی رایت ایالات متحده در وایت پیپر بیت‌کوین و کد اولیه آن ثبت نام کرد و در آوریل ۲۰۱۹ این جایزه را دریافت کرد. اگرچه اشاره شده است که هر کسی برای کپی رایت می‌تواند ثبت کند. بنابراین خود جایزه لزوما به معنای اثبات مالکیت نیست. رایت از روزنامه‌نگار بریتانیایی، پیتر مک کورمک به دلیل افترا شکایت کرد. زمانی که این وبلاگ نویس ادعا کرد که رایت ناکاموتو نیست. باعث شد که رایت یک پوند انگلیس به عنوان خسارت دریافت کند.

رایت نامه‌ای به وبلاگ‌نویس نروژی «hodlonaut» نوشت و از او خواست که اظهارات خود مبنی بر این‌که رایت ناکاموتو نیست یا مورد شکایت قرار گیرد، پس بگیرد. Hodlonaut درخواست رایت را رد کرد و پرونده به دادگاه‌های بریتانیا رفت و در آن‌جا رد شد. در سپتامبر امسال، یک دادگاه نروژی استدلال‌هایی را در پرونده متقابلی که هودلوناوت علیه رایت ارائه کرده است، خواهد شنید.

 

دوریان ناکاموتو کیست؟

مجله نیوز ویک طی مقاله‌ای در مارس ۲۰۱۴ فاش کرد که نام واقعی ساتوشی ناکاموتو دوریان ساتوشی ناکاموتو است و او یک فیزیک‌دان آمریکایی/ژاپنی است که در کالیفرنیا زندگی می‌کند. اما ناکاموتو به سرعت این ادعا را رد کرد. او در پاسخ به مقاله نیوزویک گفت که داستان مجله منبع سردرگمی و استرس زیادی برای خود و خانواده‌اش بوده است. او همچنین گفت: من روی بیت‌کوین خلق، اختراع یا کار دیگری نکردم. من بدون قید و شرط گزارش نیوزویک را تکذیب می‌کنم.

در ظاهر ناکاموتو بیش از یک دهه بیکار بوده و از سال ۲۰۱۳ که به دلیل ناتوانی در پرداخت صورت‌حساب حتی به اینترنت دسترسی نداشت. او گفت که حتی تا زمانی که پسرش سال بعد پس از تماس یک خبرنگار با او صحبت کرد، هرگز نام بیت‌کوین را نشنیده بود. ناکاموتو سپس صفحه‌ای برای جمع‌آوری کمک مالی برای شکایت علیه این مجله راه‌اندازی کرد.

 

ساتوشی‌ناکاموتو

 

نیک سابو کیست؟

نیک سابو، برنامه‌نویس کامپیوتر و رمزنگار، یکی از اولین تلاش‌ها را برای یک ارز غیرمتمرکز در اواخر دهه ۱۹۹۰ توسعه داد که نامش بیت طلا بود. بیت گلد نقاط‌ مشترکی با پروژه بعدی بیت‌کوین دارد؛ اما تا سال ۲۰۰۵ هرگز به طور کامل در عموم توضیح داده نشد. حتی در آن زمان، خود پروژه بیت گلد به طور کامل اجرا نشد.

امروزه کار سابو به عنوان یکی از پیشگامان بیت‌کوین دیده می‌شود و برخی در جامعه فکر می‌کنند که او احتمالا خود ساتوشی ناکاموتو باشد. حتی ایلان ماسک در یک پادکست اعلام کرد که شاید خالق بیت‌کوین نیک سابو باشد؛ چون بیش از هر کسی مسئول تکامل این ایده‌ بوده است. اما خود سابو به نوبه خود این شایعات را رد کرد.

 

هال فینی کیست؟

هال فینی اولین انتقال بیت‌کوین را در سال ۲۰۰۹ مستقیم از خود ساتوشی ناکاموتو دریافت کرد. برخی تصور می‌کنند که فینی، با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، اولین بیت‌کوین‌ها را از خودش برای خودش فرستاده است. برای تائید این ادعا، بیشتر گفته می‌شود که فینی اولین کسی بود که نرم‌افزار بیت‌کوین را پس از ارسال لینک ناکاموتو دانلود کرد. اگرچه به قول خودش، پس از چند روز، فینی قابلیت‌های استخراج بیت‌کوین خود را خاموش کرد، چون کامپیوتر وی بیشاز حد گرم می‌شد.

در نهایت، مکاتبات اولیه فینی با ناکاموتو منتشر شد. این مکاتبات از زمان انتشار کاغذ سفید بیت‌کوین توسط ناکاموتو تا روزهای اولیه اجرای نرم‌افزار فینی بر می‌گردد. به دلیل مغایرت‌های زمانی بین رایانه‌های دو خبرنگار، انتشار تبادل ایمیل تنها به افسانه ناکاموتو بودن فینی افزود. با این وجود، فینی که در سال ۲۰۱۴ در ۵۸ سالگی بر اثر بیماری درگذشت، پیوسته ناکاموتو بودن خود را انکار می‌کرد.

 

ساتوشی‌ ناکاموتو کیست

 

ایلان ماسک کیست؟

برخی بر این باورند که ایلان ماسک، بنیان‌گذار اسپیس ایکس و تسلا، می‌تواند ساتوشی ناکاموتو باشد. به نظر می‌رسد این شایعه با یک پست وبلاگ در وب سایت Medium.com توسط گوپتا آغاز شده است. گوپتا کارآموز شرکت SpaceX ماسک، معتقد بود که دانش و علایق ماسک می‌توانست این میلیاردر را به سمت توسعه یک ارز دیجیتال مثل بیت‌کوین سوق دهد. اما ماسک این ادعا را رد می‌کند.

 

ساتوشی چیست؟

ساتوشی کوچک‌ترین واحد بیت‌کوین به عنوان ارز دیجیتال برتر در دنیای رمزارزها است. به زبان ساده، یک بیت‌کوین برابر ۱۰۰ میلیون ساتوشی است. این یعنی هر ساتوشی برابر با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت‌کوین است. خوبی این واحد اندازه‌گیری و واحدهای کوچک‌تر از آن در این است که امکان معامله آن‌ها در شبکه لایتنینگ وجود دارد. این نام‌گذاری به خاطر خالق بیت‌کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو انجام شده است.

 

آیا ساتوشی ناکاموتو یک شخص واقعی است؟

حداقل یک شخص واقعی پشت نام ساتوشی ناکاموتو وجود دارد. چون شخصی کد منبع بیت‌کوین را ایجاد کرده، وایت پیپر آن را منتشر کرده، ایمیل‌هایی ارسال کرده و پست‌هایی در انجمن درباره این ارز دیجیتال منتشر کرده است. اما آخرین ایمیل ناکاموتو در آوریل ۲۰۱۱ بود. این یک بیانیه کوتاه به یکی از توسعه‌دهندگان همکار بود که در آن خالق بیت‌کوین گفت که «به سمت چیزهای دیگری رفته است». آخرین پست انجمن که به ناکاموتو اعتبار داده شد در مارس ۲۰۱۴ ایجاد شد.

در آن زمان، ناکاموتو به سادگی گفت: «من دوریان ناکاموتو نیستم». از این پست، ناکاموتو، که در روزهای اولیه بیت‌کوین به طور فعال با توسعه‌دهندگان دیگر کار می‌کرد، به طور کامل ناپدید شد. بنابراین، به احتمال زیاد یک شخص واقعی پشت نام ساتوشی ناکاموتو وجود دارد. با این حال، احتمالاً ساتوشی ناکاموتو نام واقعی آن شخص نیست.

 

ارزش خالص دارایی ساتوشی ناکاموتو

کسی نمی‌داند که ساتوشی ناکاموتو چقدر دارایی دارد و این به دلیل ماهیت ناشناس بیت‌کوین و ناتوانی محققان در اطمینان از این‌که ناکاموتو صاحب کدام کیف پول است، اتفاق می‌افتد. فرض بر این است که ناکاموتو حداقل ۱ میلیون بیت‌کوین دارد. با قیمت‌های امروزی، می‌توان فرض کرد که ناکاموتو حدود ۲۰ میلیارد دلار بیت‌کوین دارد.

با این حال، به غیر از ۱۰ بیت‌کوین اصلی که در سال ۲۰۰۹ به هال فینی منتقل شد، هیچ یک از این بیت‌کوین‌ها از زمانی که در ابتدا استخراج شد؛ از کیف پول‌های آن منتقل نشده است. با این حال، ارزش این بیت‌کوین می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ناکاموتو می‌خواهد ناشناس بماند. ثروتی که بیت‌کوین تولید کرده است، می‌تواند منجر به تحول در زندگی هر فردی شود. ناگفته نماند که خالق بیت‌کوین نیز ممکن است، با عواقب شدیدی از سوی افراد شرور یا حتی دولت‌ها مواجه شود.

 

خالق بیت‌کوین

 

جمع بندی ساتوشی ناکاموتو

بدون هیچ حرفی از ساتوشی از سال ۲۰۱۴ تا به حال برخی معتقدند که هرگز هویت واقعی ساتوشی فاش نخواهد شد. بر اساس بررسی آدرس‌های عمومی آن‌ها، بیت‌کوین موجود در کیف پول‌های ساتوشی به اندازه ۱.۱ میلیون بیت‌کوین جابه‌جا نشده است. این مقدار بیت‌کوین ساتوشی را در زمره ثروتمندترین افراد روی کره زمین قرار می‌دهد. این به شایعاتی منجر شده است که ساتوشی مرده است یا کلیدهای خصوصی کیف پول خود را گم کرده است. یا آن‌ها نظم فوق بشری برای نگه داشتن یک گنجینه رمزنگاری دارند.

بسیاری از علاقه‌مندان به بیت‌کوین بر این باورند که داشتن یک خالق ناشناس یکی از نقاط قوت آن است. با این فرض که اگر ساتوشی فاش شود، می‌تواند به پروژه آسیب برساند. صرف نظر از این‌که ساتوشی کیست. دیگران از این راز چیزی جز یک کنجکاوی نمی‌دانند. در هر صورت، به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، ساتوشی دیگر کنترل مستقیمی بر توسعه اکوسیستم بلاکچین بیت‌کوین ندارد. اگر ساتوشی ناکاموتو هنوز هم زنده باشد، به نظر می‌رسد هویت خود را فاش نخواهد کرد.

 

سوالات متداول ساتوشی ناکاموتو

چرا هویت ساتوشی ناکاموتو ناشناس است؟

ناشناس بودن احتمالا تنها انتخاب سازندگان بیت‌کوین بود. اگر هویت‌ها شناخته می‌شد، احتمالاً زندگی خالق با تبلیغات زیر و رو می‌شد. همچنین بسیار ممکن است که آن‌ها مورد هدف مجرمان قرار گیرند، بنابراین بهتر است، ناشناس باقی بمانند.

چرا ساتوشی ناکاموتو بیت‌کوین را ایجاد کرد؟

اگر چه ناکاموتو یک چهره مرموز باقی می‌ماند؛ اما هدف او برای ایجاد ارز دیجیتال به خودی خود هرگز یک راز نبود. به بیان ساده، او آن را ایجاد کرد تا کنترل مالی را از نخبگان مالی پس بگیرد و به مردم عادی فرصتی دهد تا در یک سیستم مالی غیرمتمرکز شرکت کنند.

ساتوشی ناکاموتو چند بیت‌کوین دارد؟

ساتوشی ناکاموتو ۱٬۱۲۵٬۱۵۰ بیت‌کوین دارد.
امتیاز دهید

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا