ارز ریپل چیست؟ نحوه عملکرد XRP

ارز ریپل (Ripple) نام یک رمز ارز با علامت (XRP) و یک شبکهٔ پرداخت آزاد است که پول در آن معامله می‌شود. این شبکه در واقع یک سیستم پرداخت توزیع شده‌ است. ارز ریپل (XRP) برای پاسخ‌گویی به نیازهای صنعت خدمات مالی طراحی شده است. ریپل یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به ارزهای دیجیتال و فیات اجازه می‌دهد؛ بدون واسطه و در زمان واقعی از مرزهای بین‌المللی در همان شبکه منتقل شوند.

ارز ریپل ارز رمزنگاری شده بومی در شبکه ریپل است و به طور مداوم در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار دیده می‌شود. ارز XRP برای آسان کردن تراکنش‌ها در شبکه ریپل استفاده می‌شود. از هر ارز یا دارایی می‌توان برای انجام معاملات در شبکه ریپل استفاده کرد که برای عملکرد به XRP نیاز ندارد. ریپل نقدینگی را فراهم می‌کند و به عنوان پل بین دو ارز عمل می‌کند. برخلاف اکثر ارزهای دیجیتال که غیرمتمرکز هستند و بنابراین توسط یک نهاد واحد اداره نمی‌شوند، ارز دیجیتال ریپل توسط شرکتی به نام ریپل کنترل می‌شود.

ارز ریپل خود را به عنوان نسخه به روز شده سیستم سوئیفت معرفی می‎‌کند و در حال حاضر توسط بانک‌ها و سایر موسسات مالی استفاده می‌شود. ارز XRP اغلب به عنوان ارز پایه برای تجارت جفت ارز در صرافی‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود و برخی از سرمایه‌گذاران ارز XRP را مانند سهام خریداری می‌کنند و ارز را در صرافی ارز دیجیتال می‌خرند.

 

ریپل چیست؟

شرکت فناوری مستفر در آمریکا با نام “.Ripple Blockchain Labs Inc” توانست تا بلاکچین ریپل را سال ۲۰۱۲ توسعه دهد. این بلاکچین یک سیستم تسویه، صرافی ارز و شبکه‌ای برای حواله است. متمایزترین ویژگی بلاکچین ریپل شِماتیک‌های ساخت آن است. علاوه بر خود شبکه ریپل، شرکتی هم با همین نام پشت ارز بومی این شبکه وجود دارد که تراکنش‌های جهانی را انجام می‌دهد.

بلاکچین ریپل از توکن‌هایی حمایت می‌کند که نمایان‌گر ارز، ارز دیجیتال، کالا و سایر دارایی‌ها هستند. هدف اصلی این بلاکچین ارائه تراکنش‌های مالی ایمن، فوری و تقریباً رایگان است که هیچ هزینه‌ای را هم در بر ندارد. همچنین این بلاکچین ادعا می‌کند که توانایی انجام معاملات ارز فیات به کریپتو و بر عکس را بین دو شرکت‌کننده، آن هم به صورت مستقیم، دارد. هر نوع ارزی قابلیت مبادله شدن را در پروتکل Ripple دارد.

ارز ریپل مشکلات بزرگی که بانک‌ها و سیستم‌های سنتی دارند را حل می‌کند. تراکنش‌ها در لحظه انجام می‌شوند و پلتفرم آن هم میلیون‌ها تراکنش را به طور مستمر مدیریت می‌کند. کارمزد اعمال شده از سوی بلاکچین برای تراکنش‌های استاندارد بسیار ناچیز است و چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۱ XRP در نظر می‌گیرد که با هزینه بانک‌ها قابل قیاس نخواهد بود.

 

ارز دیجیتال ریپل

ارز ریپل توکنی در بستر بلاکچین لجر است که بعضاً آن را در این صنعت ریپل می‌نامند. طبق گفته شرکت ریپل، XRP و بلاکچین XRPL از شرکت فناوری جدا هستند؛ شرکتی که قصد دارد تا دیدگاه پرداخت در سراسر جهان را بهبود ببخشد. با این حال، ریپل از هر دوی آن‌ها در برخی از راه‌حل‌های خود استفاده می‌کند. این ارز روی بلاکچین منبع باز XRP Ledger اجرا می‌شود و برای بهبود پرداخت‌ها ساخته شده است.

ریپل از XRP به عنوان بخشی از راه‌حل نقدینگی درخواستی خود استفاده می‌کند تا دارایی‌های متفاوت را بهم متصل کند. با این فرایند افراد می‌توانند خارج از مرزها تراکنش کنند و ارز اصلی و بومی را دریافت نمایند. این ارز را می‌توان به عنوان سرمایه‌گذاری، تبادل با سایر ارزهای دیجیتال و یا تراکنش‌های مالی در شبکه ریپل خریداری کرد.

ارز ریپل چیست

 

تاریخچه ریپل

ایده Ripple چهار تا پنج سال پیش از بیت‌کوین ارائه شده بود. سال ۲۰۰۴-۲۰۰۵ بود که یک برنامه‌نویس کانادایی، Ryan Fugger، موفق شد تا RipplePay را برای پرداخت‌های ایمن ارائه کند. پس از گذشت ۶ سال، سیستم پرداخت XRP ایجاد شد و شرکت آن آغاز به کار کرد که امروزه با نام “Ripple” شناخته می‌شود. در حال حاضر هم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با ارز XRP یک سری مشکلات دارد و بر این باور است که باید این دارایی ثبت نشده است.

XRP Ledger یک بلاکچین عمومی و منبع باز است که توسعه‌دهندگانی همچون Arthur Britto، Jed McCaleb و David Schwartz، آن را در سال ۲۰۱۱ ایجاد کردند تا پرداخت را در سراسر دنیا بهبود بخشند. همین افراد هم با کمک Chris Larsen بعدها شرکت Ripple را تأسیس کردند. پروتکل تراکنش Ripple هم سال ۲۰۱۲ با نام “RTXP” ایجاد شد و در سال‌های متوالی تغییر نام داد تا این‌که در نهایت ۲۰۱۵ بود که با نام ریپل باقی ماند. برای شناخت از تاریخچه ارز ریپل به ویکیپیدیا آن مراجعه کنید.

 

شبکه XRP

تراکنش‌های ارز ریپل از تراکنش‌های بیت‌کوین به مراتب سریع‌تر پیش می‌رود؛ بر خلاف تراکنش‌های بیت‌کوین که تا ۱۰ دقیقه به طول می‌انجامد، ریپل تنها در عرض سه تا ۵ ثانیه تراکنش‌ها را انجام می‌دهد. هزینه‌های تراکنش ارز XRP به صورت نرمال بخش کوچکی از یک ریپل را به دنبال خواهند داشت که معمولاً چیزی کمتر از یک پِنی خواهد بود. این کارمزدها سوزانده می‌شوند و مقدار نامحسوسی از یک XRP کسر خواهد شد.  XRP Ledger توسط اعتبارسنجی‌هایی از طریق پروتکل XRP Ledger Consensus اجرا می‌شود. این قالب اجرایی با سایر مکانیسم‌ها مانند اثبات کار (PoW) متفاوت است.

 

نحوه عملکرد ریپل لجر

XRP Ledger به عنوان فورک بیت‌کوین ارائه نشده است؛ بلکه به این معنا است که کدهای خود را استفاده نکرده و تنها طراحی بیت‌کوین مورد استفاده قرار گرفته شده است. ریپل لجر به کاربران خود اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را با استفاده از رمزنگاری کلیدهای عمومی و خصوصی انجام دهند. به علاوه، انتقالات میان آدرس‌ها هم نیازمند امضای دیجیتالی هستند. 

یکی از ویژگی‌های مهم این بخش، عدم استفاده ریپل از استخراج و یا سخت‌افزارهای کامپیوتری برای ایمن‌سازی لجر و تأیید تراکنش‌های خود است. در عوض، Ripple قابلیت ارسال تراکنش‌ها را برای سرورها ایجاد می‌کند تا برای تأیید به خود شبکه منتقل شوند. تراکنش‌های مورد تأییدِ نودهای (node) منحصر به فرد و سِروری که این نودها را ارائه می‌کند قادر هستند تا اجماعی برای تأیید تراکنش‌ها ایجاد کنند. nodeهای ریپل با استفاده از این طراحی قابل اعتماد می‌توانند به سرعت تراکنش‌ها را تأیید کنند.

نحوه خرید ارز XRP

 

هدف ریپل

هدف اصلی ارز ریپل ارائه سرویس و خدمات به بانک‌ها و موسسات مالی می‌باشد.

 

مقایسه نقل و انتقال پول توسط سوئیفت و ریپل

سوئیفت یک سازمان جا افتاده است که برای تسهیل نقل و انتقالات سیمی به روابط بانکی متکی است، در حالی که ریپل یک شرکت جدیدتر است که از فناوری بلاکچین و XRP به عنوان ارز پل برای افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش‌های برون مرزی استفاده می‌کند. سوئیفت به دنبال مطابقت با نرخ تسویه تراکنش ریپل است؛ اما ریپل از مزایای سیستم پیام رسانی دو طرفه و پتانسیل سریع‌تر و کارآمدتر بودن برخوردار است. با این وجود، هر دو سیستم پیامدهای نظارتی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. Swift و Ripple هر دو برای انتقال پول استفاده می‌شوند، اما برخی از تفاوت‌های کلیدی بین این دو سیستم وجود دارد:

سوئیفت
تاسیس: سوئیفت یک سازمان ۴۶ ساله است
سیستم پیام رسانی یک طرفه: سوئیفت یک سیستم پیام رسانی یک طرفه است
بانکداری خبرنگاری: سوئیفت برای تسهیل نقل و انتقالات بانکی به روابط بانکی خبرنگاری متکی است
سرعت: سوئیفت به دنبال مطابقت با نرخ تسویه تراکنش ریپل است
پیامدهای نظارتی: سوئیفت می‌تواند از یک موقعیت قابل اعتماد به عنوان یک سیستم قدیمی عمل کند

ریپل
تاسیس: ارز ریپل در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد
سیستم پیام رسانی دوطرفه: سیستم پیام رسانی xCurrent ریپل دارای قابلیت‌های پیام رسانی دوطرفه است که به مؤسسات اجازه می‌دهد تا اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات را برقرار کنند.
فناوری بلاکچین: ریپل تصمیم گرفته است تا با معرفی بلاکچین، با بانک‌ها همکاری کند تا فرآیند آن‌ها را سریع و قابل اعتماد کند.
ارز ریپل: XRP ریپل به عنوان یک ارز پل برای افزایش سرعت و کاهش هزینه تراکنش‌های برون مرزی عمل می‌کند.
پیامدهای نظارتی: ریپل و سایر شرکت‌های بلاکچین نیاز به رضایت تنظیم‌کنندگان در حوزه‌های قضایی متعدد دارند.

 

مشکلات حقوقی ارز ریپل

ریپل درگیر یک نبرد قانونی با SEC بوده است که آیا ارز دیجیتال XRP آن یک امنیت است و آیا این شرکت با فروش آن قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است. ریپل در ژوئیه ۲۰۲۳ یک پیروزی جزئی به دست آورد، اما نبرد حقوقی ادامه دارد و این شرکت همچنان با شکایت‌های دیگری مواجه است. ریپل درگیر یک نبرد حقوقی با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) است که آیا ارز دیجیتال XRP آن یک امنیت است و آیا این شرکت با فروش آن قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است.

در دسامبر ۲۰۲۰، SEC شکایتی علیه Ripple Labs Inc و دو تن از مدیران آن تنظیم کرد و ادعا کرد که آن‌ها بیش از ۱.۳ میلیارد دلار از طریق ارائه اوراق بهادار دارایی دیجیتال ثبت نشده و مداوم جمع آوری کرده‌اند. این شکایت ادعا می‌کند که ریپل از سال ۲۰۱۳ از طریق فروش دارایی‌های دیجیتال موسوم به XRP در یک عرضه اوراق بهادار ثبت‌نشده، سرمایه جمع‌آوری کرد. همچنین گفته می‌شود که ریپل میلیاردها XRP را در ازای پرداخت غیرنقدی مانند نیروی کار و خدمات بازارساز توزیع کرده است.

در ژوئیه ۲۰۲۳، پس از اینکه دادگاه فدرال ایالات متحده حکم داد که فروش XRP ریپل قانون اوراق بهادار فدرال را نقض نمی‌کند، ریپل در نبرد حقوقی خود علیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار یک پیروزی جزئی به دست آورد. دادگاه همچنین حکم داد که فروش نهادی توکن XRP ریپل به منزله یک پیشنهاد ثبت نشده و فروش قراردادهای سرمایه گذاری است، بنابراین قوانین اوراق بهادار فدرال را نقض می‌کند.

در ژوئیه ۲۰۲۳، یک کلاس سرمایه گذار Ripple Labs Inc. در یک دعوای اوراق بهادار رمزنگاری شده علیه این شرکت به دلیل توکن مجازی گواهینامه اعطا شد. مشکلات حقوقی ریپل ادامه دارد و این شرکت همچنان با چالش‌های حقوقی مرتبط با شکایت SEC و سایر دعاوی مواجه است.

ارز ریپل

 

نحوه استخراج XRP

ماینینگ یا همان استخراج سیستمی است که در بیشتر ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاکچین استفاده می‌شود. استخراج رمزارزها تراکنش‌ها را تسهیل می‌کند و مکانیسمی را ارائه می‌دهند که یک ارز جدید معرفی می‌شود؛ اغلب، این ارز جدید به صورت پاداش به تأییدکننده‌های شبکه داده می‌شود. حداکثر بیت‌کوین ارائه شده ۲۱ میلیون کوین می‌باشد و این در حالی است که ارز ریپل یک ارز “از پیش استخراج‌شده” است. به این معنا که حداکثر کوین از سوی XRP Ledger تعداد ۱۰۰ میلیارد کوین است که به صورت دوره‌ای در عموم منتشر می‌شوند. 

 

امنیت بلاکچین ریپل

Ripple ثابت کرده است که ویژگی‌های نادر و بینظیری را به افراد ارائه کرده است. اما آیا امنیت ۱۰۰ را برای کاربران خود رقم می‌زند؟ یک سری ضعف‌ها در این رابطه وجود دارد که این ستاره در حال ظهور را می‌تواند پایین بیاورد. منبع باز بودن پلتفرم باعث یک سری آسیب‌پذیری هم شده است. این ویژگی نقدینگی زیادی را به شبکه می‌آورد، اما در عین حال امکان حملات به گره‌های خاص را هم فراهم می‌کند که می‌توانند منجر به قطع دسترسی کاربران به منابع مالی شوند. از آنجایی که این ضعف توسط کارشناسان شناسایی شده است، ممکن است که برای حل و بهبود آن چاره‌ای بیندیشند.

 

کاربرد XRP و Ripple

افراد می‌توانند ارز دیجیتال بومی پلتفرم را همچون سایر رمزارزها خریداری کنند و یا برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمایند. همچنین امکان استفاده از شبکه ریپل هم وجود دارد تا کلیه انواع تراکنش‌ها همچون صرافی، امکان اجرا شدن داشته باشند. به عنوان مثال، در نظر بگیرید که به دنبال سواپ کردن دلار آمریکا به یورو هستید. به همین منظور می‌توانید دلار را در شبکه و بلاکچین ریپل به XRP تبدیل کنید و سپس از این ارز دیجیتال برای خرید یورو استفاده نمایید. این روش به مراتب از سپردن تراکنش‌‌ها به بانک و یا صرافی پول، راحت‌تر، کم هزینه‌تر و سریع‌تر خواهد بود. کارمزدهای کمی که در این پلتفرم اعمال می‌شوند اصلاً با بانک‌ها قابل قیاس نیست.

مزایا و معایب ارز ریپل

 

مزایا و معایب ارز ریپل

  • تسویه سریع: تأییدیه تراکنش‌ها فوق‌العاده سریع پیش می‌روند. به طورمعمول هر تراکنش بیشتر از ۴ الی ۵ ثانیه طول نمی‌کشد و این در حالی است که ممکن است بانک‌ها ساعت‌ها برای تراکنش بیت‌کوین زمان بگذارند.
  • کارمزدهای بسیار پایین: هزینه تکمیل تراکنش در شبکه ریپل تنها ۰,۰۰۰۰۱ XRP است که شاید مقدار ناچیزی از یک penny باشد.
  • شبکه تبادل همه‌کاره: شبکه Ripple تراکنش‌ها را از طریق XRP پردازش می‌کند، اما این شبکه را می‌توان برای سایر ارزهای دیجیتال و فیات نیز استفاده کرد.
  • مورد استفاده‌ی مؤسسات مالی بزرگ: شرکت‌های بزرگی هم وجود دارند که می‌توانند از این پلتفرم برای تراکنش‌ها استفاده کنند. Santander و Bank of America از جمله این مجموعه‌ها هستند.

 

  • تا حدودی متمرکز بودن: غیرمتمرکز بودن باعث محبوب شدن ارزهای دیجیتال می‌شوند و دیگر کنترل را از بانک‌ها و دولت‌ها سلب می‌کند، اما سیستم ارز ریپل تا جدودی متمرکز است و دلیل آن هم وجود اعتبارسنج‌ها می‌باشد.
  • منبع بزرگ از پیش استخراج‌شده: مقدار زیاد ارز ریپل در حال حاضر در گردش نیستند و الباقی نیز به صورت امن نگهداری می‌شوند، اما این احتمال وجود دارد که مقادیر زیادی در زمان نامناسب معرفی شوند که می‌توانند بر ارزش XRP تأثیر گذارند.
  • شکایت SEC در برابر XRP: شکایتی بر علیه این ارز ثبت شده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار اعلام کرده بود که با توجه به این‌که مقدار کوین قابل انتشار به صورت دستی انجام می‌پذیرد، شرکت باید آن را به عنوان یک اوراق بهادار ثبت می‌کرد. این در حالی است که سرکت این شکایت را رد کرده است.

 

نحوه خرید ارز XRP

صرافی‌های متعددی وجود دارند که ارز ریپل را ارائه می‌دهند؛ این ارز می‌تواند از طریق ارز فیات خریداری شود که از جمله صرافی‌ها برای تبدیل دلار آمریکا به XRP می‌توان به Bitfinex، Bitstamp و Kraken اشاره کرد. اما اگر قصد خرید و یا مبادله ارز ریپل را با تتر دارید، صرافی‌هایی همچون Kraken، KuCoin و Bybit می‌توانند دلار آمریکا را با XRP تبادل کنند.

مراحل خرید ارز XRP را باهم مرور خواهیم کرد:

۱.انتخاب صرافی کریپتو: هر پلتفرمی روش کار خود را دارد اما در نظ داشته باشید که خرید با دلار آمریکا از کلیه روش‌های دیگر آسان‌تر است. در صورتی هم که قصد خرید ارز ریپل با سایر ارزهای دیجیتال را دارید، باید کیف‌پول کریپتویی که از XRP پشتیبانی می‌کند ایجاد کنید و سپس از صرافی‌ای که از ریپل و ارز مورد نظر شما پشتیبانی می‌کند، خریداری نمایید.

۲. خرید XRP: حتما در نظر داشته باشید که صرافی‌ها را باید از لحاظ امنیت و کارایی آن، پیش از خرید بررسی نمایید تا مناسب‌ترین را برای خود را پیدا کنید.

۳. ذخیره ارز XRP: اولین مسئله‌ای که به محض خرید ارز ریپل به ذهن شما می‌آید نگهداری امن از آن‌ها است. نکته‌ای که وجود دارد این است که کیف‌پول‌های اختصاصی ریپل برای فعالسازی کیف‌پول، حداقل ۱۰ ریپل را درخواست می‌کنند که می‌توان به حساب‌های بانکی معمولی شباهت داد که حداقلی را برای افتتاح حساب نیاز دارند. زمانی هم که کاربران قصد بستن حساب خود را داشته باشند، این ۱۰ ریپل به آن‌ها بازگردانده می‌شود.

 

کیف‌پول‌ ارز ریپل

راه‌های متفاوتی برای نگهداری این ارز وجود دارد:

  • کیف‌پول‌های سخت‌افزاری: این نوع کیف‌پول‌ها روشی رایج برای نگهداری دارایی‌ها می‌باشند که کلیدهای خصوصی را ذخیره می‌کنند و به کاربران امکان تعامل با کیف‌پول، بدون نیاز به اشتراک‌گذاری داده‌ها را می‌دهد. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری امکان متصل شدن به کامپیوتر، گوشی و یا تبلت را برای معامله ارز ریپل دارند. لجر (Ledger) از جمله کیف‌پول‌هایی است که از XRP پشتیبانی می‌کند.
  • کیف‌پول‌های نرم‌افزاری: کیف‌پول‌های روی دسکتاپ که به ولت‌های داغ نیز معروف هستند، برنامه‌‌هایی هستند که برای ذخیره دارایی‌های دیجیتالی باید دانلود شوند. ولت‌های موبایلی نیز وجود دارند که مدیریت دارایی‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. از آنجایی که این نوع کیف‌پول‌ها در بستر اینترنت کار می‌کنند، امنیت کمتری را به نسبت نوع پیشین دارند. از جمله کیف‌پول‌های داغ که از ریپل پشتیبانی می‌کند می توان به Trust Wallet اشاره کرد.
  • صرافی‌های کریپتویی: اکثر صرافی‌هایی که امکان تبادل ارز ریپل را دارند، امکان ذخیره XRP را نیز به کاربران خود می‌دهد. از جمله این صرافی‌ها Coinsmart، Crypto.com و Binance می‌باشند.

کیف‌پول‌های ارز ریپل

 

قیمت ارز ریپل

قیمت ارز ریپل پس از خبر پیروزی این ارز دیجیتال چیزی حدود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت مواجه شد و توانست طی ۸ ساعت این مسیر را طی کند. در حال حاضر قیمت ارز ریپل ۰.۷۷ دلار است ولی به نظر می‌تواند، مرز ۱ دلار را رد کند. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای ارز ریپل به صفحه “قیمت XRP” مراجعه کنید.

 

دلیل منحصر به فرد بودن XRP

XRP Ledger اپلیکیشن‌های بسیاری را ارائه می‌دهد و در زمینه‌های پرداختی همچون دیفای، NFT و غیره فعالیت می‌کند. XRPL در ادامه از سال ۲۰۱۲ از توسعه‌دهندگان جاوا، پایتون و جاوا اسکریپت حمایت می‌کند. این توسعه‌دهندگان در وبسایت XRP Ledger می‌توانند تا از استادان متفاوت کمک بگیرند تا استفاده از زبان‌های کدزنی متفاوت، ایجاد اپلیکیشن‌ها و مدیریت حساب‌ها را بیاموزند. توسعه‌دهندگان در کنار استفاده از کوین بومی خود (XRP)، از XRPL نیز جهت ایجاد راه‌حل‌هایی برای ناهماهنگی‌ها و همچنین توکن‌سازی دارایی‌ها استفاده می‌کنند. پنج اپلیکیشن اصلی XRP لجر شامل پرداختی‌ها، توکن‌سازی، دیفای، CBDCs و استیبل‌کوین‌ها می‌شوند.

 

کلام آخر ارز ریپل

ریپل به تازگی در دادگاه فد علیه خودش پیروز شده است و این می‌تواند خبر خوبی برای این ارز دیجیتال و سایر ارزهای دیجیتال باشد. اما امکان دارد دوباره در همین راستا از ریپل شکایتی تنظیم شود و سال‌ها دوباره این کش و قوس ادامه پیدا کند. در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار اهمیت دارد که مدیریت سرمایه داشته باشید و در راستای خرید ارز ریپل نیز با آگاهی کامل به سمت خرید این ارز بروید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید، سایت رسمی ریپل را چک کنید.

 

۵/۵ - (۴ امتیاز)

مریم افشار

کارشناس ارشد زبان انگلیسی، مترجم، محقق و مقاله نویس حرفه‌ایِ دنیای ارزهای دیجیتال، یک روزنامه نگار فناوری مالی که از سال 2015 عضو فعال جامعه ارزهای دیجیتال بوده است. او علاقه زیادی به بیت کوین و برنامه های غیرمتمرکز دارد. از سپتامبر 2016، بیش از 500 مقاله در مورد پروتکل های مخربی که امروزه در حال ظهور است، نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا