اخبار جهاناخبار ارز دیجیتالاخبار بلاکچین

بازگشت دلار به قله ۱۱۴.۸؟ آیا ممکن است؟

در سال ۲۰۲۲، با وجود رکود اقتصاد جهانی و افزایش تورم در سراسر جهان، دلار آمریکا بسیار قوی بوده است. ۱۲ روز پیش، شاخص دلار آمریکا (DXY) به بالاترین سطح ۱۱۴.۸ صعود کرد و از آن زمان، این شاخص بسته شده است و تحلیل اخیر اقتصاددانان در Société Générale نشان می‌دهد که شاخص احتمالاً به سمت بالاترین سطح ۱۱۴.۸ باز خواهد گشت.

 

پس از عقب نشینی اخیر، شاخص گرینبک مجدداً شروع به صعود می‌کند، اقتصاددانان Société Générale شیوع حرکت صعودی را مشاهده می‌کنند!

دلار آمریکا در سال جاری دشمنی سرسخت در برابر هزاران ارز فیات بوده است. بخش بزرگی از ارزهای فیات مانند یورو، پوند، ین، یوان و دلار استرالیا و کانادا همگی از قدرت دلار آسیب دیده اند. در ۲۷ سپتامبر، شاخص دلار آمریکا (DXY) به ۱۱۴.۸ رسید، جایی که از سال ۲۰۰۱ ثبت نشده بود.

 

سبد ارزهای فیات معامله شده در برابر دلار آمریکا شامل یورو اتحادیه اروپا، فرانک سوئیس، کرون سوئد، پوند انگلیس، دلار کانادا و ین ژاپن است. با این حال، این سبد شش ارزی به طور مساوی توزیع نمی‌شود، زیرا یورو ۵۷.۶ درصد از سبد را تشکیل می‌دهد و ین با ۱۳.۶ درصد دومین جزء بزرگ است. این شاخص به معامله‌گران، تحلیلگران و اقتصاددانان ارزیابی منصفانه‌ای از قدرت دلار در برابر سبد ارزهای خارجی می‌دهد.

 

DXY در سال ۱۹۷۳ هنگامی که رئیس جمهور ایالات متحده، ریچارد نیکسون، استاندارد طلا را حذف کرد و توافقنامه Bretton Woods منحل شد، معرفی شد. در آن زمان، DXY ابتدا با پایه ۱۰۰ شروع به کار کرد و شاخص از آن زمان تا کنون افزایش زیادی داشته است و در فوریه ۱۹۸۵ به بالاترین حد خود رسید. در آن زمان در سال ۱۹۸۵، DXY به ۱۶۰.۴۱ رسید و به منظور عبور از رکورد از آخرین رکورد ثبت شده ۱۲ روز پیش، شاخص باید بیش از ۳۹ درصد افزایش یابد!

 

اقتصاددانان شرکت خدمات مالی فرانسوی Société Générale S.A (Socgen)، بر این باورند که DXY پس از افت اخیر به سمت محدوده ۱۱۴.۸ باز می‌گردد. تنها اگر منطقه پشتیبانی در ۱۱۰.۰۰/۱۰۹.۳۰ شکسته شود، خطر عقب‌نشینی عمیق‌تر وجود خواهد داشت. در چنین سناریویی، هدف بعدی می‌تواند پایین‌ترین سطح سپتامبر یعنی ۱۰۷.۶۰ باشد. اقتصاددانان افزودند که RSI روزانه هنوز در محدوده صعودی قرار دارد که نشان‌دهنده شیوع حرکت صعودی است.

 

در حال حاضر، معیارهای پنج روزه نشان می‌دهد که یورو در برابر دلار آمریکا ۲.۳۹ درصد کاهش یافته است، در حالی که ین ژاپن ۱.۰۲ درصد و پوند انگلیس ۳.۱۹ درصد کاهش یافته است. هر اونس طلا در این آخر هفته ۱.۰۴ درصد در برابر دلار کاهش یافت و نقره تقریباً ۲.۴۷ درصد کاهش یافت، اما همچنان بالای ۲۰ دلار در هر اونس است. ارزش بازار جهانی کریپتو ارزهای دیجیتال موجود در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۲ درصد افزایش یافته است و ارزش اقتصاد کریپتو در حال حاضر ۹۸۲ میلیارد دلار است.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، بیت کوین را در سال 2011 پیدا کرد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر بوده است و هم یک تریدر. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و رمزنگاری نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا