بلاکچین Reef – بلاک چینی برای DeFi ،NFT و بازی

بلاکچین ریف چیست؟

بلاکچین Reef یک بلاکچین لایه ۱ است که با استفاده از فناوری Parity’s Substrate در سال ۲۰۱۹ توسط دنکو مانچسکی راه‌اندازی شد و از یک پلتفرم DeFi به یک بلاکچین کاملاً عملکردی تبدیل شد. این شبکه برای پردازش بلوک‌های معتبر تراکنش‌ها از Proof of Stake (NPoS) استفاده می‌کند.

نامزدها با امید به، انتخاب شدن در مجموعه اعتباردهنده فعال، REEF را پشت اعتبارسنجی ها استیک می کنند. هنگامی که یک اعتبارسنجی با موفقیت یک بلوک را پردازش می کند، پاداش بین آنها و ۶۴ نامزد به اشتراک گذاشته میشود.

در نوامبر ۲۰۲۱، این پروژه از Reef Defi به Reef Finance تغییر نام داد تا توسعه آن را از یک پلتفرم غیرمتمرکز مالی (DeFi) به یک بلاکچین کاملاً کارآمد منعکس کند. مانند سایر شبکه‌ها، Reef موارد استفاده را برای NFT، DeFi، توسعه قرارداد هوشمند و GameFi ارائه می‌کند.

ریف همچنین پل های نقدینگی را برای جابجایی توکن های ERC-20 بین ریف و اتریوم و همچنین توکن های BEP-20 بین ریف و زنجیره BNB فراهم می کند.

 

معرفی بلاکچین Reef

Reef با استفاده از کیت توسعه نرم‌افزار Parity’s Substrate توسعه یافته است. این جنبه آن را با پاراچین‌ های پولکادات و بخشی از شبکه زنجیره‌ای Web3 بزرگ‌تر می‌سازد. Reef با ماشین مجازی اتریوم (EVM) سازگار است، که پورت کردن برنامه‌های غیرمتمرکز EVM (DApps) و ساخت آن را آسان می‌کند، مخصوصاً برای کاربرانی که با Solidity (زبان کدگذاری اولیه اتریوم) تجربه دارند.

بلاکچین از مکانیزم اجماع NPoS برای تولید بلوک و اثبات تعهد (PoC) برای انتخاب اعضای شورای فنی استفاده می کند. Reef تمام هزینه‌های شبکه (از جمله برای قراردادهای هوشمند) را میسوزاند و اعتبارسنجی‌ ها از یک استخر پاداش ثابت پرداخت می‌شوند. این هر گونه انگیزه اقتصادی برای ایجاد قرارداد های ناکارآمد با کارمزد های بالا را از بین میبرد که میتواند باعث ازدحام شبکه شود.

 

ریف چیست

 

هدف ریف فایننس

هدف Reef Finance این است که با ارائه یک رمپ چند زنجیره ای برای بهینه‌ سازی بازده، تجمیع پروتکل و نقدینگی و تجزیه و تحلیل اختصاصی، DeFi را برای همه آسان کند.

با پشتیبانی پولکادوت، ریف نقدینگی را از صرافی‌ های غیرمتمرکز (DEX) و صرافی‌ های متمرکز (CEX) جمع‌آوری میکند تا نقدینگی قابل اعتمادی را ارائه کند. علاوه بر این، Reef با ارائه یک راه حل ساده و همه‌کاره در DeFi، موانع فنی درک شده را در DeFi کاهش می دهد. همچنین، توکن REEF نقش کلیدی در اکوسیستم ریف فاینانس دارد.

 

تاریخچه Reef Finance

ریف فاینانس در سال ۲۰۱۹ توسط مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران دنکو مانچسکی تاسیس شد. این پروژه در سپتامبر ۲۰۲۰ در Polkadot و دسامبر سال بعد در Binance Launchpool راه‌اندازی شد.

در آن زمان، توکن REEF در زنجیره هوشمند بایننس (BSC) نیز در دسترس قرار گرفت. این پروژه از آن زمان با چندین پروژه بلاکچین مبتنی بر اتریوم و پولکادات ادغام شده است. ریف یک محیط ساده برای قابلیت همکاری بین پروتکل های DeFi ایجاد کرده است که هر کسی می تواند از آن استفاده کند.

 

تاریخچه Reef Finance

 

نحوه کار بلاکچین ریف

در مقایسه با بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH)، ریف یک مدل حاکمیتی را پیاده‌سازی کرده است که روش های مستقیمی را برای ارتقاء ارائه می دهد. بیت کوین و اتریوم به استخراج کنندگان اثبات کار (PoW) خود متکی هستند تا تصمیم بگیرند کدام ارتقا را بپذیرند. این روش منجر به رکود و عدم تمایل به بهبود مقیاس پذیری می شود و به سود استخراج آسیب می رساند.

Reef Finance در حال ایجاد یک مجموعه همه‌ جانبه برای امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که به کاربران امکان میدهد از طریق یک برنامه ساده و کاربردی به تمام پروتکل‌های برتر DeFi دسترسی داشته باشند.

ریف به جای پرش از یک پروتکل DeFi به پروتکل دیگر، نقدینگی را از منابع مختلف جمع‌ آوری میکند تا وام‌دهی، استقراض، سهام‌داری و سایر ویژگی‌ های محبوب DeFi را تسهیل کند.  با این حال، ریف به دو گروه اجازه میدهد تا با هم در اجرای تغییرات در شبکه کار کنند: یک شورای فنی و اعتبار سنجی.

شورای فنی

شورای فنی به روز رسانی های شبکه را تایید و بررسی می کند. این اعضا از طریق مکانیسم اجماع PoC انتخاب می شوند. PoC شباهت هایی با Delegated Proof of Stake دارد، اما دارای یک دوره باند طولانی حداقل یک ساله است.

بنابراین، هر کسی که ریف را برای معرفی یکی از اعضای شورای فنی به خطر می اندازد، تشویق میشود که به اعضای شایسته با طول عمر رای دهد. اعضای شورای فنی در مورد اندازه بلوک، زمان بلوک، توان عملیاتی و سایر پارامترهای فنی تصمیم گیری می کنند. ایجاد این تغییرات در زنجیره از طریق تایید اکثریت شورای فنی امکان‌پذیر است.

اعتبار سنجی ها

اعتبار سنج بلوک های یک تراکنش را تایید میکنند تا یم نود اجرا شود. اینها با استفاده از مکانیسم اجماع NPoS انتخاب میشوند. همانطور که قبلا ذکر شد، تمام هزینه های تراکنش در ریف سوزانده می شود.

این بدان معناست که اعتبار سنجی ها از یک مجموعه تورم سالانه (تقریباً ۸٪) پاداش دریافت می کنند. اعتباربخش ها توسط نامزدها انتخاب می شوند و اگر اعتباردهنده بدخواهانه عمل کند یا بد رفتار کند، سهامش کاهش می یابد.

 

نحوه کار بلاکچین ریف

 

استیک کردن در بلاکچین Reef

هم اعتباردهنده ها و هم نامزدها در NPoS باید برای حضور و فعالیت، ارز REEF استیک کنند. با قرار دادن REEF، نامزدها با انتخاب نامزدهای اعتبارسنجی خوب، REEF بیشتری کسب می کنند.

اگر اعتباردهنده در مجموعه فعال انتخاب شود و بلوک‌ها را با موفقیت پردازش کند، نام‌گذار میتواند پاداش‌های خود را به اشتراک بگذارد. اگر اعتباردهنده رفتار نادرست داشته باشد، نامزدکننده مقداری از سهام خود را از دست میدهد و اعتبار‌دهنده حذف می شود.

Reef استیک شده قفل می‌شود تا زمانی که نام‌گذار تصمیم به حذف نامزد تأییدکننده خود بگیرد، که در دوره بعدی (تقریباً ۲۴ ساعت) مؤثر میشود. نامزد کننده باید ۲۸ روز صبر کند تا سهام خود برگردانده شود.

 

موتور بازده هوشمند بلاکچین ریف

موتور بازده هوشمند یا (Reef Smart Yield Engine) سبدهایی از ارزها را برای سرمایه‌گذاری کاربران ایجاد می‌کند. این فرصتی را برای سرمایه‌گذاری‌ های زنجیره‌ای متقابل و در عین حال کسب پاداش‌ های بازدهی پایدار ایجاد می‌کند.

این موتور حاصل یادگیری ماشین و مبتنی بر هوش مصنوعی است. کاربران نسبت به مبلغی که سرمایه گذاری می کنند و مدت استیک توکن ها انعطاف کامل دارند.

پنج ویژگی برای Smart Yield Engine وجود دارد که Reef Finance را قادر میسازد تا به یک برنامه DeFi یکپارچه و غیرمتمرکز تبدیل شود. اینها عبارتند از حمایت از استیک، فارم های نقدینگی، حمایت چند دارایی، پوشش بیمه، و سازگاری با یکپارچگی.

Smart Yield Engine در چشم انداز وسیع DeFi به دنبال بهترین فرصت های بازده نقدینگی موجود برای کاربران خود جستجو می کند. Smart Yield Engine قادر به پشتیبانی از انواع ارزهای دیجیتال از جمله استیبل کوین، توکن های ترکیبی و توکن های مصنوعی خواهد بود.

بعلاوه، این پروتکل، استیکینگ خودکار را برای کاربرانی که روی توکن های اثبات سهام سرمایه گذاری می کنند، امکان‌پذیر می کند. علاوه بر این، Reef Finance با چندین پروژه بیمه همکاری کرده است تا پوشش مالی برای کاربران خود فراهم کند. این پروژه ها عبارتند از Opyn، Etherisc، و Nexus Mutual.

 

سایت ReefScan

ReefScan یک کاوشگر بلاکچین است که در آن کاربران می توانند تراکنش ها، شناسه های کیف پول، قراردادهای هوشمند و سایر اطلاعات روی بلاکچین را مرور کنند. این سایت از فرمتی مشابه Etherscan یا BscScan استفاده می کند که استفاده از آن را ساده می کند. همچنین می توانید از طریق سایت Reefscan با قراردادهای هوشمند Reef تعامل داشته باشید.

 

سایت ReefScan reef

 

سایت ReefSwap

ReefSwap یک DEX است که خدمات مبادله ای برای توکن های ریف ارائه می دهد. این سواپ از مدل آشنای Uniswap V2 استفاده می کند و کاربران را ملزم می کند از طریق افزونه مرورگر Reef به آن دسترسی داشته باشند.

این به دلیل این است که ریف مبتنی بر Substrate است. کاربران همچنین می توانند یک آدرس کیف پول EVM درخواست کرده و آن را به حساب Reef خود اختصاص دهند. شما میتوانید به سایت ReefSwap مراجعه کرده و کیف پول خود را لینک کنید.

 

سایت ReefSwap reef

 

کیف پول تحت وب ریف (Reef Wallet)

کیف پول تحت وب Reef یک کیف پول کریپتو، صرافی غیرمتمرکز (DEX) و سازنده توکن در ریف است. می‌توانید در اینجا توکن‌ها را تعویض، ارسال و استیک کنید، دقیقاً مانند ReefSwap. برای دانلود و استفاده از کیف پول Reef به صفحه freewallet.org/reef-wallet مراجعه نمایید.

 

کیف پول تحت وب ریف (Reef Wallet)reef

 

دلیل استفاده از ریف فاینانس

Reef Finance به گونه‌ای طراحی شده است که تعامل با پروتکل‌ های استقراض و وام غیرمتمرکز را برای هر کسی ساده و آسان کند. همچنین، Reef قصد دارد مشکل نقدینگی را که بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال با آن مواجه هستند، حل کند. علاوه بر این، صرافی های غیرمتمرکز (DEX) و CEX ها اغلب نقدینگی ناپایدار را تجربه می کنند.

هنگام انجام یک معامله بزرگ یا سوآپ در صرافی با نقدینگی کم، اغلب میتواند قیمت دارای ای را که میخرید بالا ببرد. علاوه بر این، برخی از کاربران جدید، کار با DEX را از منظر فنی دشوار میدانند و در مقایسه با CEX می توانند کند و سخت به نظر برسند.

 

چرا ریف روی پولکادات ساخته شد؟

لایه قابلیت همکاری Polkadot به ما این امکان را می دهد که با همه بلاکچین ها ارتباط برقرار کنیم و همچنان به توان عملیاتی بالایی برسیم. علاوه بر این، مدل امنیتی آن‌ها را به ارث برده‌ایم، به این معنی که بسیار انعطاف‌ پذیر می‌شویم، می‌توانیم به‌ روزرسانی‌ های بدون فورک را انجام دهیم در حالی که همچنان می‌توانیم حاکمیت زنجیره‌ای پایدار را حفظ کنیم.

ما کاملاً با اتریوم و اکوسیستم فعلی DeFi سازگار هستیم، اما معتقدیم برای نوآوری و ارتقای چشم‌انداز به سطح بعدی، باید آن را زنجیره‌ای متقابل کنیم و از طریق پولکادات می‌توانیم به آن دست یابیم.

علاوه بر این، ارتباط پاراچین (XCMP) و مکانیسم پل زدن Polkadot، همراه با امکان اجرای کد solidity روی پاراچین‌ هایی مانند Plasm و Moonbeam، استفاده از آدرس‌های بومی اتریوم و پشتیبانی عظیم اکوسیستم (Web3، Parity) دلایلی بود که ما برای ساختن آن تصمیم گرفتیم.

در پولکادات زنجیره متقابل بودن ریف به ما انعطاف‌ پذیری می‌دهد، به این معنی که می‌توانیم محصول و ویژگی‌ های خود را بر اساس جایی که کاربران هستند و آنچه کاربران در آینده میخواهند و نیاز دارند تغییر دهیم.

 

چرا ریف روی پولکادات ساخته شد

 

ارز REEF

در یک فروش خصوصی که در سپتامبر ۲۰۲۰ برگزار شد، ریف فایننس ۳.۹ میلیون دلار با قیمت اولیه ۰.۰۰۰۹ دلار و ۰.۰۰۱۲۵ دلار برای هر توکن REEF جمع‌آوری کرد. سپس توکن REEF در دسامبر ۲۰۲۰ با ۰.۰۲۷۹۲ دلار به ازای هر توکن معامله شد. توکن REEF دارای چهار عملکرد کلیدی در اکوسیستم ریف است:

حکومت

توکن REEF برای رأی گیری در مورد پیشنهادات برای به روز رسانی و تغییرات در پارامترهای داخل پروتکل استفاده می شود.

هزینه های پروتکل

توکن های REEF برای پرداخت هزینه برای فرآیندهای مختلف، از جمله تخصیص مجدد و تعادل مجدد دارایی ها استفاده می شود.

استیک

قرار دادن توکن‌ های REEF در استخرهای نقدینگی مختلف به کاربران امکان میدهد، با نرخ‌های مختلف درصد بازده سالانه (APY) سود کسب کنند.

توزیع بازده

همچنین، توکن REEF به کاربران این امکان را میدهد که نسبت پرداخت سودی را که به دست می آورند، تعیین کنند.

 

ارز REEF reef

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ارز REEF، این مقاله را مطالعه کنید.

 

کلام آخر

برای بسیاری، ریف هنوز به دلیل مدل اصلی تجاری DeFi خود شناخته شده است. با این حال، ریف تغییرات قابل توجهی ایجاد کرده و به یک اکوسیستم توسعه‌ یافته‌تر و بلاکچین کاملاً کارآمد تبدیل شده است. Reef Finance استفاده از برنامه ها، محصولات و خدمات DeFi را ساده می کند، در حالی که مانع ورود برای تجارت زنجیره ای و سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال را کاهش می دهد.

این پروتکل به کاربران این امکان را می دهد که بهترین نرخ ها را هنگام معامله به لطف عملیات زنجیره ای و قابلیت همکاری پیدا کنند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا