شورش سپرده‌گذاران خشمگین لبنانی علیه مؤسسات مالی

در بحبوحه بحران مالی لبنان، تظاهرات قابل توجهی در بیروت به راه افتاده است که موسسات مالی را هدف قرار داده است. سپرده‌گذاران خشمگین لبنانی که شاهد ناپدید شدن پس‌اندازهای خود بودند، به شکستن شیشه بانک‌ها، آتش‌زدن و شرکت در شورش متوسل شدند. همزمان، رهبران بانک مرکزی لبنان با اتهامات سنگین کلاهبرداری، اختلاس و فساد سیاسی مواجه می‌شوند.

 

بی‌پولی شهروندان لبنانی با فروپاشی مؤسسات مالی

در فوریه ۲۰۲۳، سپرده‌گذاران لبنانی که از سرقت احتمالی پس‌انداز خود توسط بانک مرکزی این کشور خشمگین شده بودند، همان بانک‌هایی را که دارایی آنها را در اختیار داشتند به آتش کشیدند. بانک‌های منطقه‌ای حساب‌های خود را مسدود کرده اند و ساکنان را قادر به دسترسی به وجوهی که به سختی به دست آورده اند، می‌کنند. گویی این کافی نبود، لبنان گرفتار تورم سرسام آور شد و وضعیت اسفبار شهروندانش را تشدید کرد.

 

موج نارضایتی در مارس ۲۰۲۳ ادامه یافت، زمانی که اعتراضات در سراسر بیروت و سایر مناطق طنین‌انداز شد. Outlookindia.com به وضوح صحنه‌هایی از شکسته شدن شیشه‌ها، سوختن لاستیک‌ها و تظاهرکنندگان پرشور را گزارش کرد که خشم خود را علیه ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان تخلیه می‌کردند.

 

در ماه می ۲۰۲۳، تظاهرات قاطعانه همچنان ادامه دارد، زیرا ساکنان لبنان با نگرانی فزاینده درباره سرنوشت پس‌اندازهایی که به سختی به دست آورده‌اند دست و پنجه نرم می‌کنند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که این بانک در تلاش برای بازگرداندن نظم، از نیروهای امنیتی کمک گرفته و از پلیس ضدشورش خواسته است تا ناآرامی را که در خارج از شعبه بانک آئودی مرکز شهر بیروت در حال رخ دادن است، سرکوب کند.

امیر مشایی

امیر که دانشجوی فناوری اطلاعات بود، با بیت کوین در سال 2011 آشنا شد و از آن زمان تا کنون هم یک مبشر کریپتو بوده است و هم یک تریدر بازار ارزهای دیجیتال و بیش از 5000 مقاله در زمینه بلاکچین و ارزهای دیجیتال نوشته است. علایق او در امنیت بیت کوین، سیستم‌های منبع باز، اثرات شبکه و تقاطع بین اقتصاد و کریپتو نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا