بلاکچین Quorum و موارد استفاده از آن

معرفی بلاکچین Quorum

بلاکچین Quorum یک بلاکچین اتریوم “متمرکز بر سازمان” است که سعی در بهبود فناوری بلاکچین دارد. اگرچه نسل اول بلاکچین مقیاس پذیری، شبکه های همتا به همتا، قابلیت همکاری، شفافیت و سایر ویژگی ها را ارائه می دهد، اما هنوز کامل نیست.

محققان در سراسر جهان به سختی در حال کار برای بهبود وضعیت بلاکچین هستند. Quorum زاییده فکر JP Morgan است که برای پیشرفت فناوری بلاکچین در صنعت مالی توسعه یافته است.

 

چرا به بلاکچین Quorum نیاز داریم

در حال حاضر اطلاعات بخش مالی توسط بیش از یک سازمان مدیریت می شود، اما همچنان، بخش مالی از عدم شفافیت، کنترل اطلاعات و امنیت رنج میبرد. بلاکچین سنتی نیز الزامات بخش مالی را برآورده نمی کند حتی اگر قابلیت ردیابی و تغییر ناپذیری را فراهم کند. نیاز به سیستمی وجود دارد که کنترل خصوصی روی بلاکچین را از طریق اتوماسیون فراهم کند که بر اساس نیازها قابل تنظیم باشد.

 

ویژگی های بلاکچین Quorum

عملکرد (Performance): بلاکچین Quorum سریعتر از بیت کوین و اتریوم است. بیش از ۱۵۰ تراکنش در ثانیه انجام می دهد. این به دلیل مکانیسم اجماع ساده ای است که توسط حد نصاب استفاده می شود. به‌طور پیش‌فرض، حد نصاب از اجماع RAFT برای تحمل خطا و اجماع IBFT برای تحمل خطای بیزانسی استفاده می‌کند، که بسیار سریع‌تر از اثبات اجماع کاری اتریوم است.

مدیریت مجوز (Permission Management): مشارکت را به مجموعه شناخته شده ای از نود ها محدود می کند که باید برای بخشی از شبکه بلاکچین تدارک دیده شوند، بنابراین برای همه باز نیست و فقط بین شرکت کنندگانی که از قبل توسط یک مرجع تعیین شده تایید شده اند اجرا می شود.

حذف قیمت گذاری معامله (Elimination of transaction pricing): مفهوم اضافه کردن هزینه به معامله با استفاده از کارمزد شبکه را حذف کرد. نیازی به هزینه‌های ارز دیجیتال مرتبط با انجام تراکنش‌ها در شبکه حد نصاب نیست. کد Quorum در ابتدا از اتریوم خارج شد، استفاده از خود کارمزد وجود دارد اما روی صفر تنظیم

حریم خصوصی بهتر (Better Privacy): بلاکچین Quorum تراکنش های عمومی و خصوصی روی زنجیره را فراهم می کند. تراکنش‌های باز مشابه اتریوم هستند، در حالی که تراکنش‌های خصوصی در معرض عموم قرار نمی‌گیرند. از فناوری Constellation استفاده می کند که پیام های خاصی را در مکانی به نام محصور رمزگذاری می کند و اطلاعات مربوط به تراکنش های قبلی را ذخیره می کند.

مدیریت دارایی (Assets Management): به یک نهاد اجازه می‌دهد تا دارایی‌های دیجیتال را بدون مراجعه به شخص ثالث ایجاد، مدیریت و توزیع کند. این به مالک استقلال در مورد نحوه مدیریت دارایی های خود می دهد.

منبع باز (Open Source): این بلاکچین یک منبع باز است که در آن بیش از ۳۰۰ مشارکت کننده فعال هستند و روی توسعه Quorum کار می کنند.

 

مزایای  و معایب بلاکچین Quorum

  • الگوریتم اجماع (Consensus Algorithm):

از الگوریتم اجماع “Cuorum-Chain” استفاده می کند که بر اساس رای اکثریت است. همه نود ها قادر به رای دادن نیستند. تنها به تعداد کمی از نود های انتخاب شده امکان رای دادن در فرآیند رای گیری داده می شود. این به تأیید تراکنش کمک می کند. Quorum از استانبول BFT و مدل های مبتنی بر Raft برای تحمل بهتر خطا استفاده می کند. فقط شرکت کنندگان منتخب در شبکه شرکت می کنند.

  • قراردادهای هوشمند ترکیبی (Hybrid Smart Contracts):

قراردادهای هوشمند به دو صورت خصوصی و عمومی تنظیم می شوند و از solidity برای برنامه ریزی آنها استفاده می شود. هنگامی که یک قرارداد هوشمند خصوصی است، نمی توان آن را به یک قرارداد عمومی تبدیل کرد. به طور مشابه، قراردادهای هوشمند عمومی را نمی توان به قراردادهای خصوصی تغییر داد که این امر آنها را ایمن تر می کند.

  • عملکرد (Performance):

بلاکچین Quorum سرعت تراکنش بالاتری را فراهم می کند زیرا معمولاً از قراردادهای خصوصی استفاده می شود و قراردادهای خصوصی بهتر از قراردادهای عمومی کار می کنند.

  • مقیاس پذیری (Scalability):

رویکرد کانال محور Quorum به حریم خصوصی چالش هایی را برای حفظ حریم خصوصی و مقیاس پذیری با پیچیده‌تر شدن موارد استفاده ایجاد می کند.

  • فقدان اقتصاد رمزنگاری شده (Lack of crypto-economics):

حد نصاب نیازی به ارز دیجیتال داخلی ندارد زیرا اجماع از طریق استخراج حاصل نمی شود. توسعه یک ارز بومی یا یک توکن دیجیتال با Quorum امکان‌پذیر نیست.

  • عدم پشتیبانی (Lack of Support):

توسعه دهندگان و مشارکت کنندگان کمتری در Quorum وجود دارد، به همین دلیل کمک و پشتیبانی کمتر است.

 

ساختار بلاکچین Quorum

بیایید در مورد جزئیات معماری بلاکچین Quorum بحث کنیم.

 

ساختار Quorum

 

  • Quorum Node

یک ابزار خط فرمان است که یک فورک سبک وزن Geth است. این پیکربندی فقط به گونه‌ای پیکربندی شده است که امکان اتصال از نود های مجوز را فراهم می‌کند و اتصال P2P را حذف می‌کند.

  • Constellation

مدیر معامله و محصور را حفظ می کرد. این تضمین می کند که اطلاعات اضافه شده به بلاکچین از هر راه ممکن ایمن باقی می ماند.

  • Transaction Manager

از حریم خصوصی تراکنش مراقبت می کند و با ذخیره دسترسی مجاز و سایر داده های مهم برای تسهیل تراکنش ها، رمزگذاری داده های تراکنش را در طول فرآیند تضمین می کند.

  • Enclave

تکنیک‌های رمزنگاری مختلف مانند احراز هویت مشارکت‌کننده، تاریخچه تراکنش و سایر عملکردهای کلیدی را برای اطمینان از انجام بهینه عملیات با تمرکز بر مقیاس‌پذیری ارائه می‌کند.

 

پروژه مبتنی بر بلاکچین Quorum

Alastria: یک کنسرسیوم چندبخشی اسپانیایی. ایجاد زیرساخت های نیمه عمومی DLT را ترویج می کند. هدف آن بهبود خدمات در اسپانیا بود و طبق مقررات اروپایی کار خواهد کرد.

VAKT: اکوسیستم دیجیتالی را فراهم می کند که کاربران را قادر می سازد پردازش های فیزیکی پس از تجارت را انجام دهند. می توان آن را “پلتفرم مدیریت پس از تجارت” نامید. با انجام این کار، به عنوان یک منبع واحد برای چرخه عمر تجارت عمل می کند که در صورت نیاز می تواند تأیید شود. برخلاف راه‌حل‌های دیگر که فقط سعی در حل یک بخش خاص دارند و نه کل مشکل.

Kimlic: این یک KYC در بلاکچین و یک پلتفرم اعتبار سنجی هویت غیرمتمرکز است. به استارت‌آپ‌ها کمک می‌کند تا فوراً کاربران را به Dapps و صرافی‌های رمزنگاری خود اضافه کنند. این به این معنی است که کاربر فقط یک بار باید KYC را تکمیل کند و سپس می تواند در پلتفرم های مختلف استفاده شود.

Blockoneiq-quorum: یک ارائه دهنده داده برای بلاکچین Quorum است، یک چارچوب اوراکل که به DLT کمک می کند تا از محتوای امضا شده استفاده کند که با استفاده از قراردادهای هوشمند تامسون رویترز تولید و ضبط می شود.

Komgo: این یک پروژه جالب است که به ادغام شبکه مالی با سایر کاربران و شبکه ها کمک می کند.

 

کاربردهای بلاکچین Quorum

Vaccination tracing: یکی از ویژگی های عالی Quorum نگهداری سوابقی است که فقط برای افراد مختلف قابل دسترسی است. تیمی در نیجریه با سازمان ملل متحد راهی برای استفاده از Quorum برای ایجاد پایگاه داده ایمن برای واکسیناسیون با blockTEST ارائه کرده است. این پایگاه داده ای از سوابق کودکانی را نشان می‌دهد که واکسن زده‌اند یا هنوز واکسینه نشده‌اند.

Supply Chain Tracking: صنایع و مشاغل مختلف از Quorum برای پیگیری عرضه محصولات خود استفاده می کنند. به عنوان مثال، استارباکس از ویژگی مایکروسافت، Azure برای ردیابی تولید قهوه در بخش‌های مختلف استفاده می‌کند.

Customized Private Blockchains: هر موسسه مالی خصوصی می تواند از مزایای بلاکچین Quorum مانند بانک ها یا شرکت های بیمه استفاده کند. ماهیت مجاز به Quorum کمک می کند تا در همه انواع تنظیمات استفاده شود. توانایی سفارشی سازی از همان ابتدا چیزی است که آن را به یک نامزد ایده آل تبدیل می کند.

 

بلاکچین Quorum جز ۹ پلتفرم برتز بلاکچین است شما میتوانید مقاله “۹ پلتفرم برتر بلاکچین در سال ۲۰۲۲” با دیگر پلتفرم های برتر بلاکچین آشنا شوید.

 

پیاده‌سازی بلاکچین Quorum با استفاده از Docker در Google Cloud Shell

مرحله ۱: پوسته ابری Google را در حالت ویرایشگر ارائه شده از کنسول توسعه دهنده Google باز کنید.

 

پیاده سازی بلاک چین Quorum با استفاده از Docker در Google Cloud Shell

 

مرحله ۲: Docker را نصب کنید.

مرحله ۳: با اجرای این دستورات مخزن را کلون کنید و پس از آن به پوشه quorum-examples بروید.

$ git clone https://github.com/jpmorganchase/quorum-examples
$ cd quorum-examples
$ PRIVATE_CONFIG=نادیده گرفتن QUORUM_CONSENSUS=raft docker-compose up -d

 

مرحله 2: Docker را نصب کنید .

 

مرحله ۴: پس از اجرای دستور بالا، ۷ کانتینر با ۷ نود و ۷ مدیر تراکنش در حال اجرا هستند. حداقل ۳ نود مورد نیاز است. بنابراین، ۳ ترمینال را باز کنید و ۳ نود را با اجرای این دستورات فعال کنید:

برای نود ۱: 
docker exec -it quorum-examples_node1_1 geth attach /qdata/dd/geth.ipc
eth.accounts
eth.getBalance(“0xed9d02e382b34818e88b88a309c7fe71e65f419d”)

 

1بلاکچین Quorum

 

برای نود ۴:
docker exec -it quorum-examples_node7_1 دریافت
کنید /qdata/dd/geth.ipc eth.accounts
eth.getBalance(“0xcc71c7546429a13796cf1bf9228bff213e7ae9cc”)

 

2بلاکچین Quorum

 

برای نود ۷:
docker exec -it quorum-examples_node4_1 دریافت
/qdata/dd/geth.ipc eth.accounts
eth.getBalance(“0x9186eb3d20cbd1f5f992a950d808c4495153abd5”)

 

3بلاکچین Quorum

 

مرحله ۵: یک قرارداد هوشمند (کد نمونه) ایجاد کنید، کد را کپی کنید و آن را در هر کنسول geth قرار دهید تا آدرس قرارداد ایجاد شود:

a = eth.accounts[0] web3.eth.defaultAccount = a;
// abi و بایت کد تولید شده از simplestorage.sol:
// > solcjs –bin –abi simplestorage.sol
var abi = [{“constant”:true,”inputs”:[],”name”:”storedData”, “خروجی‌ها”:
[{“نام”:””، “نوع”:”uint256″}],”قابل پرداخت”:false,”type”:”function”},
{“constant”:false,”inputs”:[{“name”:”x”، “type”:”uint256″}],”name”:”set”،
“outputs”:[],”payable”:false,”type”:”function”}
، “constant”:true,”inputs”:[],”name”:”
var bytecode = “”;
var simpleContract = web3.eth.contract(abi);
var simple = simpleContract.new(40002، {from:web3.eth.accounts[0]،
data: bytecode, gas: 0x47b760},
function(e, contract){
if (e)
{
console.log(“err create contract”, e);
} else
{
if (!contract.address)
{
console.log(“Contract Transaction send: TransactionHash: ” +
contract.transactionHash + “در انتظار استخراج…”);
} else
{
console.log(“Contract Mined! Address: ” + contract.address);
console.log(contract);
}
}

 

4بلاکچین Quorum

 

مرحله ۶: پس از ایجاد هش تراکنش، با استفاده از این دستور می توان آدرس قرارداد را دریافت کرد:

eth.getTransactionReceipt (در اینجا txHash را همانطور که در تصویر نشان داده شده ذکر کنید)

 

بلاکچین Quorum

 

مرحله ۷: آدرس قرارداد را مستقر کنید.

“payable”:false,”type”:”function”}, {“inputs”:[{“name”:”initVal”,”type”:”uint256″}],”type”:”constructor”}];
var private = eth.contract(abi).at(آدرس)

خروجی: در اینجا نود ۱ یک تراکنش خصوصی به نود ۷ انجام داد و نود ۴ کاملاً از این وضعیت تراکنش جدا شده است، بنابراین فقط نود ۱ و نود ۷ قادر به دیدن وضعیت تراکنش هستند.

 

6بلاکچین Quorum

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

علی دوشابچی

علاقه ی اصلی او در زمینه‌ی اخبار ارز دیجیتال و رویه‌ی بازار است. فعالیت اصلی وی از سال 2017 پس از کسب 2 سال تجربه در قسمت های مختلف مقاله نویسی ، دنیای بلاک‌چین و امنیت شبکه های آن شروع شد. پس از کسب تجربیات شاخص او به عضویت تیم حرفه ای اطلاع رسانی و تحلیل و بررسی ارزیدو پیوست.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا