آموزش بلاکچین

اثبات سوختن (Proof of Burn)

اثبات سوختن برای ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

اثبات سوختگی یکی از چندین الگوریتم سازوکار توافقی است، که توسط یک شبکه بلاکچین پیاده‌سازی شده است تا اطمینان حاصل شود که تمام گره‌های شرکت‌کننده درباره وضعیت واقعی و معتبر شبکه بلاکچین به توافق می‌رسند. این الگوریتم برای جلوگیری از احتمال خرج مضاعف سکه های رمزنگاری شده پیاده‌سازی شده است.

اثبات سوختن از اصل «سوزاندن» کوین‌هایی پیروی می‌کند که در اختیار ماینرهایی است که به آنها حقوق استخراج می‌دهد.

اثبات سوختن در اصل از سوزاندن، کوین‌هایی که به عنوان پاداشت به ماینرها داده میشود انجام میشود.

 

اثبات سوختن (Proof of Burn)

 

مکانیسم اجماع به چه چیزی گفته می‌شود؟

یک مکانیسم تحمل خطا، که در سیستم های رابانه‌ای و بلاکچین برای دستیابی به توافق لازم بر روی یک مقدار داده ویا وضعیت واحد شبکه درمیان فرآیند های توزیع شده یا سیستم های چند عاملی، مثل ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود.

برای مثال می‌توان به بلاکچین بیت کوین اشاره کرد که، مکانیسم اجماع به عنوان اثبات کار (POW) شناخته می‌شود.

 

درک سیستم های اثبات

بلاکچین پایگاه داده اولیه یک ارز دیجیتال است. تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها را روی بلوک ها نگه می دارد و آن بلوک ها به عنوان واحدهای ذخیره‌سازی داده های زنجیره بلوک عمل می کنند. یک بلوک تنها زمانی نوشته می‌شود که گره‌های بلاکچین روی مجموعه‌ای از تراکنش‌ها که گره‌ها معتبر می‌دانند، توافق کنند.

با توجه به ماهیت مستقل و غیرمتمرکز شبکه بلاکچین، یک مکانیسم خودکار لازم است تا اطمینان حاصل شود که گره‌های شرکت‌کننده تنها بر روی تراکنش‌های معتبر توافق می‌کنند. این وظیفه مهم توسط الگوریتم های اجماع مکانیزم انجام می شود.

 

اثبات سوختگی

اثبات سوختن (POB) یک الگوریتم اجماع جایگزین است، که سعی می کند به مسئله مصرف انرژی بالای یک سیستم POW رسیدگی کند.

POB اغلب یک سیستم POW بدون اتلاف انرژی نامیده می شود. این بر اساس اصل اجازه دادن به ماینرها برای «سوزاندن» توکن های رمزارزها عمل می کند. سپس به آنها حق نوشتن بلوک به نسبت سکه های سوخته داده می شود.

ایین استوارت، مخترع الگوریتم POB، از یک قیاس برای توصیف این الگوریتم استفاده می کند: سکه های سوخته مانند دکل های استخراج هستند. در این قیاس، یک ماینر سکه های خود را می سوزاند تا یک ریگ استخراج مجازی بخرد که به آنها قدرت استخراج بلوک ها را می دهد. هرچه تعداد سکه های بیشتری توسط ماینر سوزانده شود، “ریگ” استخراج مجازی آنها بزرگتر خواهد بود.

برای سوزاندن کوین ها، ماینرها آن‌ها را به آدرسی می‌فرستند که قابل تأیید نیست. این فرآیند منابع زیادی را مصرف نمی کند (به غیر از کوین های سوخته شده) و تضمین می کند که شبکه فعال و چابک باقی می ماند. بسته به اجرا، ماینرها مجاز به سوزاندن ارز بومی یا ارز یک زنجیره جایگزین، مانند بیت کوین هستند. در ازای آن، آنها پاداشی در رمز ارز بومی بلاکچین دریافت می کنند.

می‌توانید تراکنش‌هایی را به شبکه ارسال کنید که کوین های ارز دیجیتال شما را بسوزانند. سایر شرکت‌کنندگان می‌توانند در بالای بلوک شما استخراج/رایت کنند، و همچنین می‌توانید تراکنش‌های سایر شرکت‌کنندگان را برای اضافه کردن آنها به بلوک خود بگیرید. اساساً، تمام این فعالیت‌های سوزاندن، شبکه را چابک نگه می‌دارد و شرکت‌کنندگان برای فعالیت‌هایشان پاداش می‌گیرند(هم سوزاندن کوین‌های خود و هم سوزاندن کوین‌های دیگران).

برای جلوگیری از امکان مزایای غیرمنصفانه برای پذیرندگان اولیه، سیستم POB مکانیزمی را اجرا کرده است که سوزاندن دوره‌ای کوین‌های رمزنگاری را برای حفظ قدرت استخراج ترویج می‌کند. هر بار که یک بلوک جدید استخراج می‌شود، قدرت کوین‌های سوخته کاهش می‌یابد یا تا حدی کاهش می‌یابد. این امر به جای سرمایه گذاری یکباره و اولیه، فعالیت منظم استخراج کنندگان را ترویج می کند. برای حفظ مزیت رقابتی، ماینرها ممکن است به سرمایه گذاری دوره ای در تجهیزات بهتر با پیشرفت فناوری نیاز داشته باشند.

 

اثبات سوختگی

 

مثالی برای درک بهتر اثبات سوختگی

پیاده‌سازی POB را می توان سفارشی کرد. به عنوان مثال، Slimcoin، یک شبکه ارزدیجیتال که از POB استفاده می کند، به یک ماینر اجازه می دهد تا توکن‌هایی را بسوزاند که نه تنها به آنها حق رقابت برای بلاک بعدی را می دهد، بلکه به آنها فرصت می دهد تا در مدت زمان طولانی تری، حداقل برای مدت طولانی، بلاک ها را دریافت کنند.

اساساً، پیاده‌سازی POB Slimcoin سه الگوریتم را ترکیب می‌کند: POW، POS و مفهوم اصلی POB

فرآیند سوزاندن کوین ها از POW استفاده می کند. هر چه فرد کوین‌های بیشتری بسوزاند، شانس بیشتری برای استخراج دارد، بنابراین از POS اطمینان حاصل می شود. و کل اکوسیستم از مفهوم POB پیروی می کند

امتیاز دهید

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا