مهم‌ترین ستاپ‌های معاملاتی پرایس اکشن

در مقاله قبل در مورد مبانی شناخت پرایس اکشن صحبت کردیم. همانطور که گفته شد پرایس اکشن یکی از مهم‌ترین روش‌های تحلیلی بازار است. این سیستم سالیان سال است که امتحان خود را پس داده و تحلیلگران بسیاری موفق به کسب سود از این سیستم شده‌اند. پس از اینکه مبانی کلیدی پرایس اکشن را آموزش دیدید، حال نوبت به یادگیری ستاپ‌هایی معاملاتی است. ستاپ‌ها شرایط خاصی از بازار را نمایش می‌دهند که در صورت مشاهده آن می‌توان برای ورود به معامله اقدام کرد. درواقع می‌توان ستاپ‌ها را میانبری برای تحلیل شرایط بازار درنظر گرفت. اما لازمه استفاده کردن از  این ستاپ‌ها، تسلط به تمامی مفاهیم پایه پرایس اکشن است.

 

معرفی مهم‌ترین ستاپ‌های معاملاتی پرایس اکشن

به‌طور کلی ستاپ‌های فراوانی در سیستم تحلیلی پرایس اکشن وجود دارد. تقریبا برای هر شرایط بازار چندین چند ستاپ طراحی شده است، اما آشنایی و تسلط بر تمامی این ستاپ‌ها نیازمند سالیان سال تجربه خواهد بود. آموزش تمامی ستاپ‌های پرایس اکشنی کمکی به بازدهی معاملات ما نمی‌کنند، یک معامله‌گر حتی با داشتن تسلط کافی بر یک ستاپ می‌تواند به سود‌دهی برسد. پس درنظر داشته باشید تمرین و تکرار یکی از مهم‌ترین اصول تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق است.

چند مورد از مهم‌ترین ستاپ‌های پرایس اکشنی عبارتند از:

  • ستاپ تست سطوح کلیدی (حمایت و مقاومت)
  • ستاپ شکست ناموفق
  • ستاپ پول بک بعد از شکست
  • ستاپ پول بک در روند

 

ستاپ تست سطوح کلیدی

این ستاپ زمانی فعال می‌شود که بازار به سمت سطوح کلیدی خود (حمایت یا مقاومت) حرکت می‌کند اما موفق به عبور از آنها نمی‌شود. درواقع این سطوح به وظیفه خود عمل می‌کنند. در این هنگام با پدید آمدن الگو‌های کندلی برگشتی اقدام به معامله در جهت حرکت بازار می‌نماییم. بررسی تمایل بازار در سطوح کلیدی بسیار حائز اهمیت است. این ستاپ معمولا از نسبت ریسک به ریوارد خوبی برخوردار است.

 

ستاپ تست سطوح کلیدی
ستاپ تست سطوح کلیدی

 

ستاپ شکست ناموفق

در این ستاپ قیمت از محدوده سطوح کلیدی خود عبور می‌کند اما این شکست در بین معامله‌گران پذیرفته نشده و موفق به تثبیت نمی‌شود. از آنجایی که برخی از معامله‌گران به محض شکست وارد معامله می‌شوند، فعال شدن حد ضرر آنها باعث قدرت گرفتن بازار در خلاف جهت می‌شود. معمولا شکست‌های جعلی با حرکات برگشتی قدرتمندی همراه هستند. پس از اینکه قیمت به محدوده قبلی باز گشت اغلب با پول بک کوچکی به سمت همان سطح شکسته شده باز میگردد که بهترین نقطه برای ورود به معامله را فراهم می‌آورد.

 

ستاپ شکست ناموفق
ستاپ شکست ناموفق

 

ستاپ پول بک بعد از شکست

این ستاپ متداول‌ترین ستاپ معاملاتی پرایس اکشن است. در این سیستم، قیمت موفق به‌گذر از سطوح کلیدی خود شده و در طرف دیگر پذیرفته می‌شود. معمولا پس از شکست قیمت با یک پول بک اقدام به امتحان تغییر قطبیت سطح شکسته شده می‌کند. در صورت مشاهده الگو‌های کندلی در پول بک و تمایل بازار به ادامه روند، بهترین فرصت برای ورود به معامله پدید می‌آید. این ستاپ نیز مانند دیگر ستاپ‌ها از اعتبار بالا و نسبت سود به زیان مناسبی برخوردار است.

 

ستاپ پول بک بعد از شکست
ستاپ پول بک بعد از شکست

 

ستاپ پول بک در روند

این ستاپ در روند‌های صعودی یا نزولی پدید می‌آید. زمانی که روند یک قله ثبت کرده و اقدام به اصلاح می‌کند. پیدا کردن نقطه ورود در اصلاح‌ها برای سوار شدن در ادامه روند مهم‌ترین اصل در این ستاپ معاملاتی است. معمولا در این ستاپ از خطوط روند استفاده می‌کنیم. زمانی که روند اصلاح می‌کند انتظار داریم که خط روند مشخص کرده بازگشت کند. در مواقعی که خط روند با یک سطح استاتیک تلاقی پیدا می‌کنند بسیار به اعتبار آن‌ها افزوده می‌شود.

 

ستاپ پول بک در روند
ستاپ پول بک در روند

 

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ستاپ‌های معاملاتی به سبک پرایس اکشن را آموزش دهیم. برای تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای نیازی به دانستن تمام سیستم‌های معاملاتی نیست. بلکه با آموزش دقیق و کسب تجربه همین چند ستاپی که آموزش دادیم می‌توانید به سوددهی برسید. فراموش نکنید حتی معتبر‌ترین تحلیل‌ها نیز تا ۷۰ درصد معتبر هستند، پس رعایت اصول مدیریت سرمایه و ریسک و به ریوارد مهم‌ترین راز تبدیل شدن به معامله‌گری موفق است.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا