پرایس اکشن چیست؟ آموزش مبانی پرایس اکشن

پرایس اکشن یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های تحلیلی بازار است که بدلیل مزایای خاص خود طرافداران زیادی را به خود جلب کرده است.

بسیاری از تحلیل‌گران پرایس اکشن را به استفاده از اندیکاتور‌ها یا سیستم‌های پیچیده تحلیلی ترجیح می‌دهند. پرایکس اکشن در عین سادگی می‌تواند پربازده باشد. این سیستم علاوه بر تحلیل اوضاع فعلی بازار، بهترین نقاط ورود و خروج، قدرت روند‌ها و حتی احساسات پشت تحرکات بازار را به‌نمایش می‌گذارد. در ادامه به توضیح مفصلی از پرایس اکشن خواهیم پرداخت.

 

پرایس اکشن چیست؟

پرایس اکشن به معنی تحلیل تحرکات قیمتی به‌‍‌صورت مستقیم است. تحلیلگران پرایس اکشن بدون هیچ مترجمی، مستقیما با بازار صحبت می‌کنند. در این روش تنها با استفاده از چارت قیمت اقدام به پیدا کردن سطوح کلیدی بازار ( سطوح عرضه و تقاضا) و خطوط روند کرده سپس با پیدا کردن بهترین نقاط ورود در مسیر روند اقدام به معامله می‌کنند.

تحلیلگران پرایس اکشن تنها با داده‌هایی مانند حجم معاملات، سطوح معتبر و شناسایی کندل‌ها سروکار دارند. این ارتباط مستقیم با بازار باعث می‌شود که پرایس اکشن کاران زودتر از دیگر تحلیلگران تغییرات اوضاع بازار را متوجه شوند. همین امر باعث می‌شود درصد موفقیت و همچنین نسبت ریسک به سود (Risk to Reward) معاملات تا حد قابل قبولی بالا برود.

تحلیلگران پرایس اکشن معمولا بدون نیاز بی هیچ اندیکاتوری اقدام به تحلیل بازار می‌کنند. در صورت استفاده از اندیکاتور نیز معمولا تنها به یک اندیکاتور برای گرفتن برخی تایید‌ها بسنده می‌کنند. همین امر باعث می‌شود چارت تحلیلی شلوغ نشده و تمامی داده‌ها به صورت واضح و شفاف در اختیار تحلیلگر قرار بگیرد.

 

تحلیل پرایس اکشن
تحلیل پرایس اکشن

 

معامله‌گری به سبک پرایس اکشن چگونه است؟

معامله‌گران پرایس اکشن ابتدا اقدام به شناسایی روند‌ها و سطوح کلیدی بازار می‌کنند. سپس منتظر رسیدن قیمت به سطوح و واکنش‌ آن‌ها می‌نشینند. حال با بررسی الگو‌های شمعی در نزدیکی سطوح مهم‌بازار تمایلات حرکتی نمایش داده می‌شود. به‌عنوان مثال وقتی قیمت به یک  سطح حمایتی مهم می‌رسد، درصورت دیده شدن تمایلات خریداران می‌توان اقدام به ورود معامله در جهت صعود کرد.

 

کانال‌های پرایس اکشنی
کانال‌های پرایس اکشنی

 

ستاپ‌های معاملاتی

معامله‌گران پرایس اکشن برای سهولت تحلیل بازار ستاپ‌هایی با شرایطی خاص برای خود تعریف می‌کنند. وقتی به ستاپ معاملاتی خود تسلط پیدا کردند و نقاط ضعف و قوت آن را بدست آوردند. تنها با یک نگاه می‌توانند اوضاع بازار و امکان ورود به معامله را پیدا کنند.

برای معامله‌گری با سیستم پرایس اکشن ستاپ‌های فراوانی وجود دارد. بسته به شرایط بازار می‌توان بهترین ستاپ را پیدا کرد و از آن استفاده کرد. اما شناختن تمامی ستاپ‌ها برای یک تحلیلگر الزامی نیست. در واقع تسلط واقعی تنها بر یک ستاپ بسیار بهتر از استفاده از ده‌ها ستاپ بدون اگاهی و تسلط کافی است.

به‌عنوان مثال ستاپ شکست سطوح استاتیک و مشاهده پول بک یکی از شناخته‌شده ترین ستاپ‌ها در معامله‌گری پرایس اکشن است.

در این روش تحلیلگر منتظر شکسته شدن سطوح کلیدی بازار می‌ماند. پس از اتفاق افتادن شکست، در پول بک قیمت ( امتحان دوباره سطح برای تغییر قطبیت) اقدام به شناسایی تمایلات بازار از طریق کندل شناسی می‌کند. در صورت دیدن الگو‌های برگشتی مانند پین‌بار، فرفره یا دیگر موارد به معامله ورود کرده و حد سود و زیان خود را مشخص می‌کند.

حال تحلیلگر پس از هزاران بار تمرین کردن این ستاپ دیگر تنها با یک نگاه متوجه اوضاع بازار و وجود شرایط ورود به معامله خواهد شد.

 

معامله پرایس اکشن

 

ستاپ‌های معاملاتی
ستاپ‌های معاملاتی

 

نسبت سود به ضرر (R/R)

نسبت سود به ضرر مناسب یا (Risk to Reward) یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سیستم پرایس اکشن است. از آنجایی پرایس اکشن قابلیت تحلیل در لحظه بازار را دارد سیگنال‌هایی سریع‌تر از اندیکاتور‌ها صادر می‌کند. همین امر باعث می‌شود که نسبت سود به زیان معاملات تا حد چشم‌گیری افزایش یابد.

نسبت سود به ضرر به معنی این است که در ازای چه مقدار ریسک چه مقدار سود احتمالی بدست می‌آورید. تصور کنید در یک معامله‌ای حد ضرر شما  ۵ دلار تایین شده و حد سود ۱۵ دلار. یعنی شما حتی اگر احتمال برد و باخت معامله را ۵۰ درصد در نظر بگیرید. نسبت سود به زیان معامله باعث می‌شود که در نهایت کفه ترازو به  سمت سود گرایش پیدا کند. یک ستاپ معاملاتی با تناسب ریسک و ضرر مناسب تضمین سود دهی معاملات شماست.

 

کلام آخر

بدون شک پرایس اکشن یکی از مهم‌ترین و پربازده‌ترین سیستم‌های معاملاتی است. هرچند برخی تحلیلگران به‌طور تعصبی پرایس اکشن را از اندیکاتور‌‌‌ها جدا می‌کنند. اما اندیکاتور‌ها نیز بسیار به کمک تحلیل پرایس اکشن خواهند آمد. به‌عنوان مثال اضافه کردن واگرایی اسیلاتور‌ها به ستاپ‌های پرایس اکشنی بسیار می‌‌تواند به اعتبار سیستم اضافه کند.

در صورت علاقه‌مندی به این روش تحلیلی قبل از انجام معاملات واقعی حتما بارها و بارها ستاپ‌ها را به‌صورت دمو با پول آزمایشی امتحان کنید.

درنهایت فراموش نکنید که مدیریت سرمایه و رعایت ریسک به ریوارد، مهم‌ترین راز‌های تبدیل شدن به یک معامله‌گر حرفه‌ای هستند.

 

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا