اخبار ایران

اولین توکن ریالی پست بانک – IRRP

با گسترش پذیرش رمزارزها و قابلیت بلاک‌چین‌ها در سراسر دنیا، شرکت‌ها شروع به ارائه خدمات بلاک چین برای موسسات و بانک‌ها به صورت خصوصی‌تر کردند. یکی از این شرکت‌ها ققنوس است؛ و پست بانک نیز اولین توکن ریالی خودش را با نماد IRRP در بستر بلاکچین ققنوس معرفی کرد.

 

توکن ریالی پست بانک ایران بر بستر ققنوس

پست بانک اولین توکن ریالی خودش را معرفی کرد. این توکن با نماد IRRP ایجاد شده و از بستر بلاکچین ققنوس برای توسعه توکن خود استفاده میکند.

طبق گفته ها هر واحد IRRP ارزشی معادل ۱ میلیون تومان خواهد داشت و به ازای صدور هر واحد از این توکن، معادل ریالی آن نزد پست بانک بلوکه خواهد شد.

 

حدود یک سال است که توسعه این محصول شروع شده و اکنون به مرحله اجرایی نزدیک شده است.

 

این توکن در قالب کیف پول‌‌الکترونیکی مشترک میان پست بانک و ققنوس عرضه میشود. کاربران می‌توانند روزانه تا نیمی از یک واحد از این توکن در پرداخت‌های خود استفاده کنند.

به نقل از مدیر کسب‌و‌کار شرکت ققنوس، کاوه مشتاق، کاربرد این توکن در انواع پرداخت‌های کوچک است و به دلیل اینکه استفاده از سوییچ‌های بانکی برای پرداخت‌های کوچک مقرون‌به‌صرفه نیست، منطقی است با استفاده از کیف پول در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود.

 

وی همچنین در مورد زمان اجرای این پروژه گفت:

ما حدود یک سال است که توسعه این محصول شروع کرده ایم و اکنون به مرحله اجرایی نزدیک شده ایم.

 

از دیگر مزایای استفاده از کیف پول، کاهش فشار روی شبکه بانکی (شاپرک و شتاب) است.

اما استفاده از این توکن در گرو رایزنی پست‌بانک با کسب‌و‌کارها و پذیرنده‌هاست که بعد از آن مشتریان نیز می‌توانند با خرید این توکن از آن استفاده کنند.

برای پذیرندگان علاوه بر درخواست تبدیل توکن به ریال، این عملیات به صورت خودکار در ۷۲ ساعت انجام می‌شود و به حساب کاربران واریز می‌شود. برای پذیرندگان سقفی وجود ندارد و به هر میزان که بخواهند می‌توانند از این ارز دیجیتال دریافت کنند.

با گسترش پذیرش رمزارزها و قابلیت بلاک‌چین‌ها در سراسر دنیا، شرکت‌ها شروع به ارائه خدمات بلاک چین برای موسسات و بانک‌ها به صورت خصوصی‌تر کردند. یکی از این شرکت‌ها ققنوس است.

امتیاز دهید

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا