پولکادات – بلاکچین غیرمتمرکز وب ۳.۰

پلاکچین پولکادات با نام اختصاری DOT، خود را به عنوان یک پروتکل بلاکچین نسل بعدی معرفی می کند؛ که چندین بلاکچین را به یک شبکه متصل می کند. پولکادات بسیار مورد توجه جامعه ارزهای دیجیتال در چین میباشد، که سرمایه گذاری زیادی در این پروژه انجام داده اند. پولکادات همچنین در حال حاضر به دلیل ثبت در صرافی های بزرگ مانند Binance، OKEx و Kraken، در غرب هم مورد توجه زیاد قرار گرفته است.

هدف Polkadot فعال کردن شبکه های بلاکچین برای بهبود مقیاس‌پذیری و بهینه‌سازی خود برای استفاده در موارد خاص، کار و ارتباط با یکدیگر، خودگردانی و ارتقا بدون نیاز به هارد فورک است.

 

بلاکچین پولکادات چیست؟

Polkadot یک پروتکل پل مانند است که بر حفظ ارتباطات، انتقال ارزش و تجمیع امنیت زنجیره‌های بلوکی تمرکز دارد. این به بلاکچین ها اجازه می دهد تا با یکپارچه کردن آنها در یک شبکه، به صورت موازی با یکدیگر کار کنند و سپس یکسان‌سازی نقاط قوت بلاکچین های مختلف را ترکیب می کند و نقاط ضعف آنها را کاهش می دهد. به گفته این تیم، Polkadot یک پروژه توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان است.

هدف آن اتصال زنجیره‌های عمومی و خصوصی، اوراکل‌ها، DApp‌ ها و سرویس‌ها برای یکپارچه کار کردن در کنار هم است و بنابراین، اتصال بلاکچین های مختلف و مستقل را با هم در یک اینترنت Web3 تسهیل می کند.

 

پولکادات چیست

 

بلوک های بلاکچین Polkadot

Polkadot بر اساس فریم ورک Substrate بلاکچین ساخته شده است که از تجربه برابری با اتریوم، بیت کوین و بلاکچین های سازمانی گرفته شده است. علاوه بر این، Polkadot از libp2p برای کشف و ارتباط همتایان استفاده می کند و برای دسترسی گسترده توسعه دهندگان با C++ ، Rust و Golang کدگذاری شده است.

 

تاریخچه Polkadot

پولکادات در سال ۲۰۱۶ توسط Gavin Wood ، Peter Czaban و Robert Habermeier راه‌اندازی شد و توسط بنیاد Web3 اداره می شود که در تلاش برای ایجاد یک وب رایگان و غیرمتمرکز است. با این حال، این بنیاد برای ساخت پروتکل خود با ParityTechnologies قرارداد بسته بود.

به طور خاص، Gavin Wood یکی از بنیانگذاران اتریوم است، بنابراین حس مشروعیت و اعتماد را در چشمان بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال، به ویژه از سوی مخاطبان چینی، به ارمغان آورد.

این تیم تجربه گسترده ای با سیستم های دفتر کل توزیع شده، پروتکل های بلاکچین (به ویژه اتریوم)، رمزنگاری و فناوری کیف پول دارد. با وجود توسعه‌دهنده اصلی Parity Technologies، چندین تیم مستقل در توسعه Polkadot مشارکت داشته‌اند.

 

تاریخچه Polkadot

 

مدل حاکمیت پولکادات

مدل حاکمیت پولکادات زنجیره ای و به خوبی تعریف شده است. این طرح به گونه ای طراحی شده است که همه ذینفعان را در یک شورای حکومتی شامل شود. کاربران می توانند به سادگی با نگه داشتن رمز بومی DOT در تصمیم گیری سیستم شرکت کنند.

شورا و کمیته فنی Polkadot مستقر هستند، بنابراین پروژه و مسیر آن به طور کامل در دست دارندگان DOT است. پیشنهاد ها حکومتی توسط شورا، کمیته فنی یا دارندگان DOT ارائه می شود. سپس توسط نگهدارنده های عمومی DOT رأی گیری می شود.

 

وضعیت شبکه Polkadot

پولکادات اندازه مجموعه های اعتبارسنجی خود را افزایش داده است. در حال حاضر ۲۷۴ اعتبار سنجی وجود دارد که توسط حدودا ۲۰۰ اپراتور مستقل اداره می شود و بیش از ۷۰۰۰ حساب از آن پشتیبانی میکنند. چند وقت پیش، Westend توسط Polkadot راه‌اندازی شد،  شبکه آزمایشی بدون ارزش اصلی بلندمدت. آنها همچنین ۲ نسخه Rococo را راه‌اندازی کرده اند.

 

وضعیت شبکه Polkadot

 

Rococo

روکوکو یک شبکه آزمایشی عمومی است که هدف آن آزمایش فرآیند اجماع پاراچین ها، همراه با پاراچین های ساخته شده توسط جامعه و تعامل آنها با یکدیگر است. آخرین نسخه منتشر شده Rococo v1 میباشد که در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰ منتشر شده است.

 

PolkaBrige

پولکا بریج یک پلتفرم برنامه غیرمتمرکز (dApp) است و همچنین دارای صرافی غیرمتمرکز خود (DEX) معروف به PolkaBrige DEX است که به کاربران اجازه می‌دهد مستقیماً توکن‌های موجود در Polkadot را با توکن‌های دیگر در پلتفرم‌های بلاکچین دیگر مانند اتریوم، بایننس و غیره تعویض کنند.

 

مزایای بلاکچین پولکادات

۱. مقیاس پذیری بی حد و حصر، Polkadot می تواند از تعداد بی نهایت بلاکچین پشتیبانی کند و به آنها اجازه دهد به یکدیگر متصل شوند. اینها به عنوان para-chains (پارا چین) شناخته می شوند.

۲. مکانیسم اجماع قابل انطباق، از آنجایی که بلاکچین های مختلف بر روی مکانیسم های اجماع متفاوتی اجرا می شوند، پلتفرم پولکادات یک مکانیسم اجماع باز و سازگار برای میزبانی آنها ارائه می دهد.

۳. تراکنش های متقابل، این فریم ورک می تواند از انتقال ارزش بین بلاکچین های مختلف پشتیبانی کند. این برای قابلیت همکاری و یکپارچگی واقعی ضروری است.

۴. مکانیسم حاکمیت تعریف شده، دارای یک مکانیسم حاکمیتی تعریف شده است که مشکل عمده ای را که سایر بلاکچین ها با آن مواجه هستند حذف می کند.

۵. قابلیت ارتقا، Polkadot می‌تواند از ارتقاها پشتیبانی کند، بدون اینکه مجبور باشد برای اعمال تغییرات به هارد فورک‌های شدید متوسل شود.

۶. امنیت ادغام شده، بلاکچین های متصل به پولکادات توسط یک چتر امنیتی یکپارچه ایمن میشود، به این معنی که میتوانند به محافظت از زنجیره های کوچکی که بوت استرپ امنیتی موثری ندارند کمک کند.

۷. کارمزد تراکنش پایین، پولکادات ادعا می کند که کارمزد تراکنش های کمتری نسبت به اتریوم دارد.

 

ارز دیجیتال پولکادات DOT و موارد استفاده از آن

توکن Polkadot که با نماد DOT نشان داده می شود، دارایی اصلی پلتفرم Polkadot است و در مجموع ۱۰ میلیون DOT وجود دارد.

  • حق رای و تصمیم گیری

همانطور که قبلا ذکر شد، دارندگان DOT حق کنترل پلتفرم را دارند. این قابلیت‌ها شامل تغییر هزینه‌های شبکه، حراج‌ها و همچنین برنامه زمان‌بندی اضافه کردن پاراچین‌ها می‌شود. همچنین دارندگان بر ارتقاء، رفع اشکال و سایر تعمیرات سیستم نیز تأثیر دارند.

 

  • استیکینگ

شبکه های غیرمتمرکز به مکانیسم های اجماع نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که فقط تراکنش های معتبر تایید می شوند. Polkadot از NPoS به عنوان الگوریتم خود برای اعتبار سنجی استفاده می کند و دارندگان DOT این موقعیت را دارند که در این عملیات ضروری شبکه شرکت کنند. درکل دارندگان به ازای ذخیره دارایی‌های خود در شبکه صرفا جهت اعتبارسنجی، پاداش دریافت میکنند.

  • باندینگ

آخرین مورد استفاده برای توکن DOT باندینگ است، این فرآیند پیوند DOT به منظور افزودن پاراچین های جدید است.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد ارز این شبکه به مقاله “ارز پولکادات، آتشی زیر خاکستر!” مراجعه نمایید.

 

ارز دیجیتال DOT

 

تغییر نام به DOT 100x

پس از تشکیل شورا و کمیته فنی، یک نظرسنجی انجام شد تا مشخص شود چه تعداد پلانک باید به عنوان یک نشانه DOT ​​در نظر گرفته شوند. پلانک‌ ها کوچک‌ترین واحد مبادله در پولکادات هستند. بعد از آن تصمیم گرفته شد که اکنون یک DOT به جای ۱۲ˆ۱ پلانک با ۱۰ˆ۱ پلانک تعیین شود. بنابراین نسخه جدید DOT صد برابر کوچکتر از DOT قدیمی خواهد بود.

این تغییر نام در ۲۱ اوت ۲۰۲۰ در بلوک شماره ۱،۲۴۸،۳۲۸ انجام شد. وقتی این اتفاق افتاد، کاربران مجبور نیستند کاری انجام دهند زیرا این فقط یک تغییر ظاهری است.

همچنین، اکثر صرافی ها مانند Binance یا Kraken به طور خودکار سپرده های DOT کاربران را پس از بازنگری چند برابر می کنند، به‌عنوان مثال، اگر ۱۰ دلار DOT قدیمی را قبل از پرداخت مجدد سپرده‌گذاری کرده‌اید، به‌طور خودکار ۱۰۰۰ دلار DOT جدید پس از تغییر نام به شما اعتبار داده می‌شود. برای جلوگیری از سواستفاده کاربران در پیش‌بینی این موضوع، کاربران نمی‌توانند DOT جدید را تا پس از تغییر نام حذف کنند.

 

پروژه های ساخته شده در پولکادات

اکوسیستم پولکادات دارای نفوذ و استفاده بسیار زیادی است و در حال حاضر ۱۸۸ پروژه بر روی آن ساخته شده است. این شامل پروژه‌های رمزنگاری مرتبط با DeFi، کیف پول‌های ارزهای دیجیتال، پروژه‌های زیرساختی، توکن‌ها، اوراکل، DAO، حریم خصوصی، تبادل، بازی، اینترنت اشیا، مقیاس‌بندی و غیره می‌شود. چند پروژه معروف که بر اساس پروتکل Polkadot ساخته می شوند عبارتند از:

  • Chainlink
  • Ankr
  • Celer Network
  • Akropolis
  • Ocean Protocol
  • 0x Protocol
  • imToken

نقش پولکادات در پروژه های DeFi

حوزه مالی غیرمتمرکز (DeFi) بر ترکیب پذیری، ارتباطات زنجیره ای متقابل، انتقال ارزش و پروتکل هایی که با یکدیگر ادغام می شوند متکی است. این عملاً کل منطق پشت پروژه پولکادات است و به همین ترتیب، پروژه های DeFi از Polkadot استفاده می کنند.

به عنوان مثال، اتوماسیون DeFi و پروژه Akropolis مبتنی بر تجمع بر ادغام به Maker، Compound، Curve و dYdX متکی است. آنها همکاری و کمک زیادی به اکوسیستم پولکادات کرده اند.

 

نتیجه

Polkadot به سرعت در زمینه DeFi و جامعه ارزهای دیجیتال به سرعت در حال رشد است. کمک های مالی موجود و قابلیت ترکیب گسترده، پروژه های Polkadot به سرعت در حال افزایش ارزش هستند و به نظر می رسد انجمن Polkadot تأثیر مثبتی بر قیمت DOT داشته باشد. همانطور که اکوسیستم بیشتر بالغ می شود، احتمالاً به بخشی جدایی ناپذیر از زمینه بلاکچین و پلتفرم قراردادهای هوشمند تبدیل میشود.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

آرمان محمدی

محقق و دوست‌دار دنیای کریپتو و دارای چند سال تجربه در زمینه ترید ارز دیجیتال و فارکس. یه گیمر که چند سالی هست در صنعت P2E و P2P فعالیت دارم. امیدوارم از مطالب و مقالات آموزشی من اطلاعات کافی رو کسب کنید تا بتوانید مسیر درستی را در زمینه ارزهای دیجیتال پیش ببرید. خیلی خوشحال میشم اگر نظر یا انتقادی دارید کامنت بزارید تا بتونم به شما کمک کنم و به نتایج بهتری برسیم. دوست دار شما آرمان

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا