آموزش بلاکچین

معرفی پلتفرم اوپن چین OpenChain

معرفی پلتفرم اوپن چین OpenChain

در حال حاضر، می‌توان مشاهده کرد که چگونه فناوری بلاک چین رویکردهای توسعه نرم‌افزار معاملات تجاری را تغییر می‌دهد. در حال حاضر عملاً تمام صنایع عمیقاً علاقه مند به پیاده‌سازی فناوری های نوظهور هستند و به دنبال فرصت هایی برای استفاده از پتانسیل و ظرفیت های آن برای تبدیل ایده های تجاری خود و افزایش کارایی پروژه های خود هستند. امروزه راه‌حل‌های مختلف بلاکچین وجود دارد، اما همه آن‌ها متفاوت هستند و نمی‌توان به یک روش به آنها نزدیک شد. ما در این مقاله قصد داریم، یک پلتفرم بلاکچین جدیدی به نام OPEN Chain را به شما معرفی کنیم. با استفاده از تمام مزایای فناوری بلاکچین و JVM، طیف گسترده ای از راه حل ها را برای کارهای مختلف ارائه می دهد.

 

فورکینگ

 راه‌ها و روش‌های فورکینگ ممکن است به دلیل معماری طراحی و موارد استفاده هر بلاک چین به طور قابل توجهی متفاوت باشد. با این وجود، مفاهیم اصلی مشترک هستند. اگر نسخه‌های قبلی نرم‌افزار با به‌روزرسانی‌ها و تغییرات تازه معرفی‌شده سازگار نباشد (اغلب این تغییرات در الگوریتم‌های اجماع هستند)، به این معنی است که یک «هارد فورک» انجام شده است. اگر نسخه قدیمی‌تری از زنجیره همچنان با به‌روزرسانی‌های معرفی‌شده کار می‌کند، این تغییرات به عنوان «سافت فورک» شناخته می‌شوند.

OPEN Chain برای ارائه یک فناوری راحت و انعطاف‌پذیر برای توسعه راه حل های بلاکچین و برنامه های غیرمتمرکز ایجاد شده است. منطق OPEN Chain وجود ماژول های جداگانه را پیش فرض می گیرد. هر یک از آنها را می توان با یکی دیگر جایگزین کرد تا نیازهای فردی شما را برآورده کند. این رویکرد امکان استفاده از OPEN Chain را در انواع پروژه های مختلف فراهم می کند. پروتکل اجماع سریع و کارآمد اعمال شده به صرفه تر است و نسبت به PoW و PoS به زمان کمتری برای پردازش تراکنش ها نیاز دارد. علاوه بر این، شرکت کنندگان در شبکه نیازی به داشتن تجهیزات تخصصی گران‌قیمت ندارند. قدرت یک کامپیوتر معمولی کافی خواهد بود.

 

اکانت ها

 

اکانت ها

حساب ها نقش مهمی در زنجیره باز دارند. سه نوع از آنها وجود دارد: حساب کیف پول، حساب نود و حساب قرارداد هوشمند. وضعیت کیف پول موجودی تکانت را نشان میدهد. گره ها نقش رای دهنده را دارند. در مورد قراردادهای هوشمند هم باید گفت کدهای موجودی و قرارداد خود را دارند.

 

کیف پول

کیف پول برای تعامل کاربران با OPEN Chain از طریق تراکنش ضروری است. آنها هویت عوامل خارجی (به عنوان مثال، افراد) را نشان می دهند. برای امضای تراکنش، کیف پول ها از یک طرح رمزنگاری کلید عمومی پیروی می کنند. این به OPEN Chain اجازه می دهد تا به طور ایمن هویت یک فرستنده تراکنش را تأیید کند.

هر کیف پول دارای یک جفت کلید است: (یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی. همه کیف پول ها آدرس های خود را دارند که توسط ۲۰ بایت اول گرفته شده از کلیدهای عمومی هش شده آنها تعیین می شود. هر جفت کلید خصوصی یا آدرس در یک فایل ذخیره کلید کدگذاری می شود. خود را یک فایل متنی JSON نشان می‌دهد. می‌توان آن را در هر ویرایشگر متنی باز کرد و مشاهده کرد. مؤلفه اصلی که در هر فایل ذخیره‌سازی کلید موجود است، یک کلید خصوصی Wallet است. برای اطمینان از ایمنی این داده‌ها، همیشه در کنار رمز عبور رمزگذاری شده است. هنگام ایجاد کیف پول توسط کاربر وارد می شود. فایل های ذخیره کلید در سمت کاربر ذخیره می شوند

 

بلاکچین

 

بلاکچین

اگرچه ممکن است به نظر برسد که OPEN Chain شباهت های زیادی با سایر بلاک چین ها دارد، اما تفاوت های اساسی وجود دارد که آن را از ردیف سایر بلاکچین ها متمایز می کند. یکی از تفاوت های کلیدی مربوط به معماری بلاک چین است.

Open Chain دو نوع بلوک دارد: Genesis یا پیدایش و Main یا اصلی

بلوک‌های آن، داده‌های مهمی مانند کپی فهرست تراکنش، لیست رسید و آخرین وضعیت‌ها را ذخیره می‌کنند.

 

بلوک پیدایش یا Genesis

این زنجیره در تمام طول توسط بلوک های Genesis برچسب گذاری شده است. بلوک های اصلی بین بلوک های Genesis قرار دارند که دوره جدیدی را نشان می دهند. هر بلوک Genesis به عنوان نشانه ای از یک Epoch جدید عمل می کند و پارامترهای شبکه را برای آن تعیین می کند. در حال حاضر، پارامترهای شبکه فقط شامل لیستی از نمایندگان فعال است. این نوع بلوک ها حاوی تراکنش نیستند و توسط هر Peer به طور جداگانه تولید می شوند. وقتی بلوک‌های Genesis در کل شبکه دارای ارتفاع یکسانی هستند، این دلیلی بر ثبات مکانیسم توافق است.

 

بلوک اصلی یا Main

بلوک های اصلی شامل یک کپی از لیست تراکنش، لیست رسید و وضعیت های اخیر است. اگرچه این رویکرد به دلیل لزوم ذخیره تمام رسیدها و وضعیت ها ناکارآمد در نظر گرفته می شود، اما ذخیره‌سازی تمام جنبه ها و ویژگی های کار بلاکچین را تضمین می کند. برای رفع این شکاف ها، برنامه ریزی شده است که روش های ذخیره‌سازی در نسخه های آینده بهبود یابد.

امتیاز دهید

مرتضی علیپور

دانشجوی کارشناسی ارشد، برنامه نویس و علاقمند به یادگیری مداوم حوزه IT - محقق ارزهای دیجیتال و گاهی یک تریدر

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا