اندیکاتورهاابزار‌هاویدئو

اندیکاتور OBV چیست؟ آموزش کامل همراه با ویدیو

اندیکاتور OBV یا اندیکاتور حجم در تعادل، فشار خرید و فروش را به عنوان یک شاخص تجمعی اندازه‌گیری می‌کند و در روزهای افزایشی حجم را اضافه می‌کند و در روزهای کاهشی آن را کم می‌کند. OBV توسط جو گرانویل توسعه داده شد و در سال ۱۹۶۳ در کتاب کلید جدید گرانویل برای سود بازار سهام معرفی شد. این یکی از اولین شاخص‌هایی بود که جریان حجمی مثبت و منفی را اندازه گیری کرد. نمودارها می‌توانند برای پیش بینی تغییرات قیمت به دنبال واگرایی بین OBV و قیمت باشند یا از OBV برای تایید روند قیمت استفاده کنند.

 

اندیکاتور OBV چیست؟

شاخص حجم در تعادل (OBV) به یک شاخص فنی حرکت اشاره دارد که از جریان مثبت یا منفی حجم معاملات برای منعکس کردن فشار خرید و فروش نسبی بر یک دارایی مالی با هدف پیش‌بینی جهت احتمالی نزدیک استفاده می‌کند. -تغییر قیمت مدت به عبارت دیگر، OBV افزایش یا کاهش حجم را برای پیش‌بینی حرکات قیمت در آینده دنبال می‌کند.

OBV توسط جوزف گرانویل در اوایل دهه ۱۹۶۰ ایجاد شد و در کتاب او “کلید جدید گرانویل برای سود بازار سهام” توضیح داده شد. گرانویل استدلال می‌کند که حجم یک عامل تعیین‌کننده کلیدی است و بنابراین، یک پیش‌بینی‌کننده قابل اعتماد برای حرکت قیمت سهام است. در حالی که او فقط از شاخص حجم جدید خود برای تجزیه و تحلیل سهام استفاده کرد، از آن زمان توسط معامله گران در سایر بازارهای معاملات مالی، مانند معاملات آتی کالا و معاملات فارکس، از آن استفاده شده است.

اندیکاتورOBV یا نشانگر حجم در تعادل

 

چه کسی اندیکاتور OBV را اختراع کرد؟

اندیکاتور OBV توسط جوزف گرانویل در اوایل دهه ۱۹۶۰ ایجاد شد و در کتاب او “کلید جدید گرانویل برای سود بازار سهام” توضیح داده شد. گرانویل استدلال کرد که حجم یک عامل تعیین‌کننده کلیدی است. بنابراین، یک پیش‌بینی‌کننده قابل اعتماد برای حرکت قیمت ارز است.

 

نحوه استفاده از اندیکاتور OBV

به گفته گرانویل، تغییرات در حجم هم در مقدار حجم و هم در روند حجم (یعنی این‌که حجم معاملات روزانه به طور کلی در حال افزایش یا کاهش است). اغلب یک شاخص اصلی تغییرات در قیمت ارز است. به عبارت دیگر، معامله‌گرانی که بر حجم موجود در ارز نظارت می‌کنند، می‌توانند انتظار داشته باشند که روند افزایشی حجم را اغلب قبل از شروع روند صعودی در قیمت ارز مشاهده کنند.

در مقابل، روند کاهشی حجم به عنوان سیگنالی تعبیر می‌شود که قیمت ارز خود احتمالا به زودی وارد یک روند نزولی متناظر می‌شود. گرانویل همچنین این نظریه را مطرح کرد که اگر حجم شروع به افزایش یا کاهش قابل توجهی کند در حالی که قیمت ارز نسبتا ثابت باقی بماند، فشار خرید یا فروش بیشتر در نهایت منجر به حرکت بسیار شدید قیمت به سمت بالا یا نزول خواهد شد.

بسیاری از معامله گران به سادگی از شاخص حجم موجود در تراز به عنوان یک شاخص فنی تایید کننده روند قیمت ارز استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، زمانی که قیمت یک سهم به طور پیوسته در حال افزایش است، معامله گرانی که شاخص حجم موجود در تراز را زیر نظر دارند، انتظار افزایش آن را نیز خواهند داشت. همانند سایر اندیکاتورهای مومنتوم، مانند MACD، سطوح بالاتر حرکت قوی‌تر اندیکاتور OBV روند فعلی قیمت را تقویت می‌کند. هنگامی که OBV از جهت حرکت قیمت ارز منحرف می‌شود، ممکن است اندیکاتور اولیه تغییر روند معلق باشد.

برای مثال، اگر قیمت ارز به افزایش خود ادامه دهد، اما شاخص حجم موجود در تراز شروع به کاهش کند، این‌گونه تفسیر می‌شود که حرکت خرید قبلی در ارز شروع به کاهش کرده است. قیمت ارز ممکن است به زودی به اوج خود برسد و به سمت نزولی برود. می‌توانید ببینید که کجا قیمت همچنان به بالاترین حد خود ادامه می‌دهد در حالی که اندیکاتور OBV با کاهش حجم به سمت پایین می‌چرخد. این واگرایی به درستی یک چرخش قیمت از یک روند صعودی به یک روند نزولی را پیش‌بینی می‌کرد.

 

فرمول محاسبه اندیکاتور OBV

فرمول حجم در تعادل به سناریوهای مختلفی بستگی دارد.

اگر قیمت بسته شدن دارایی فعلی > قیمت بسته شدن روز قبل باشد: OBV = OBV قبلی + حجم امروز

هنگام بسته شدن دارایی = قیمت بسته شدن روز قبل باشد: OBV = OBV قبلی (+ ۰)

وقتی قیمت بسته شدن دارایی < قیمت بسته شدن روز قبل است: OBV = OBV قبلی – حجم امروز

اندیکاتورOBV

 

واگرایی در اندیکاتور OBV

استراتژی دیگر برای استفاده از On Balance Volume استفاده از واگرایی است. واگرایی زمانی اتفاق می‌افتد که شاخص OBV زمانی که قیمت دارایی در حال کاهش است، افزایش می‌یابد. وقتی این اتفاق می‌افتد، معمولا به این معنی است که بین قیمت دارایی و حجم کلی عدم تعادل وجود دارد. به عبارت دیگر، یک واگرایی صعودی زمانی شکل می‌گیرد که OBV در حال افزایش است در حالی که ارز در حال سقوط است. با این حال، در بیشتر موارد، این واگرایی‌ها معمولا به سختی قابل مشاهده هستند.

 

تفاوت اندیکاتور OBV با اندیکاتور انباشت/توزیع (Accumulation/Distribution)

همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید، اندیکاتور OBV و AD شباهت زیادی دارند. با این حال، این دو تفاوت عمده دارند؛ چون انباشت و توزیع جریان تجمعی پول را به داخل و خارج از یک ارز را اندازه گیری می‌کند. ابتدا با ایجاد ضریب جریان پول و استفاده از آن برای یافتن حجم جریان پول محاسبه می‌شود.

اندیکاتور OBV

 

معایب اندیکاتور OBV

چندین محدودیت برای استفاده از اندیکاتور OBV هنگام معامله وجود دارد:

  • برای معامله گران تایم فریم روزانه مناسب نیست.
  • تشخیص واگرایی با استفاده از اندیکاتور کمی سخت است.
  • نمی‌توان آن را به تنهایی به طور موثر استفاده کرد.

 

کلام آخر اندیکاتور OBV

در حالت تعادل اندیکاتور OBV یک شاخص ساده است که از حجم و قیمت برای اندازه گیری فشار خرید و فشار فروش استفاده می‌کند. فشار خرید زمانی مشهود است که حجم مثبت از حجم منفی بیشتر شود و خط OBV افزایش یابد. فشار فروش زمانی وجود دارد که حجم منفی از حجم مثبت بیشتر شود و خط OBV سقوط کند.

نمودارها می‌توانند از OBV برای تایید روند اساسی استفاده کنند یا به دنبال واگرایی‌هایی باشند که ممکن است تغییر قیمت را پیش بینی کند. مانند همه شاخص‌ها، استفاده از OBV در ارتباط با سایر جنبه‌های تحلیل تکنیکال مهم است. این یک شاخص مستقل نیست. اندیکاتور OBV را می‌توان با تجزیه و تحلیل الگوی پایه یا برای تایید سیگنال‌ها ترکیب کرد. اندیکاتور OBV را می‌توانید در سایت TradingView.com بر روی نمودار مشاهده کرد.

 

سوالات متداول اندیکاتور OBV

OBV چه اطلاعاتی به شما می‌دهد؟

On Balance Volume (OBV) فشار خرید و فروش را به عنوان یک شاخص تجمعی اندازه گیری می‌کند که در روزهای افزایش حجم را اضافه می‌کند و در روزهای کاهش حجم را کم می‌کند. هنگامی که امنیت بالاتر از بسته قبلی بسته می‌شود، تمام حجم روز به عنوان افزایش حجم در نظر گرفته می‌شود.

آیا اندیکاتور OBV یک شاخص قابل اعتماد است؟

OBV مطمئن‌ترین بازخورد را در مورد تست‌های اوج و پایین‌های اصلی ارائه می‌کند و آن را به ابزاری عالی برای اندازه‌گیری پتانسیل شکست‌ها تبدیل می‌کند. این یک فرآیند ساده است که پیشرفت اندیکاتور را با عملکرد قیمت مقایسه می‌کند و به روابط همگرایی یا واگرایی اشاره می‌کند.

آیا عدد OBV بالا موقعیتی مناسب است؟

یک خط OBV در حال افزایش می‌تواند شما را از یک شکست احتمالی رو به بالا آگاه کند؛ زیرا انباشتگی در محل است.

آیا OBV برای معاملات روزانه خوب است؟

On-Balance-Volume (OBV) یک شاخص فنی مهم در بازار است، اگرچه برای معامله گران روزانه مناسب نیست. به عنوان یک خط واحد ظاهر می‌شود که تمایل زیادی به گفتن چیزهای زیادی در مورد یک دارایی مالی ندارد. با این حال، زمانی که به خوبی از آن استفاده شود، می‌تواند به شما در شناسایی مکان خرید یا فروش دارایی کمک کند.

تفاوت اندیکاتور OBV با اندیکاتور RSI است؟

RSI یکی از محبوب‌ترین اندیکاتورهای معاملاتی است و کاملا با اندیکاتور OBV متفاوت است. در حالی که OBV به داده‌های قیمت و حجم متکی است، RSI فقط به قیمت نگاه می‌کند و حرکت تغییرات قیمت را به جای حجم در روزهای بالا و پایین اندازه گیری می‌کند.

واگرایی در اندیکاتور OBV چیست؟

حجم در تعادل (OBV) یک شاخص فنی پیشرو برای اندازه گیری حرکت است که از تغییرات حجم برای پیش بینی قیمت استفاده می‌کند. واگرایی بین OBV و قیمت نشان می‌دهد که قیمت ممکن است معکوس شود. استفاده از خطوط روند می‌تواند به شناسایی واگرایی‌ها و فرصت‌های معاملاتی کمک کند.

آیا حجم موجود در تعادل شاخص خوبی است؟

از آن‌جایی که OBV یک شاخص پیشرو است، ممکن است پیش بینی‌هایی را ایجاد کند. اما، با نگاهی به تصویر بزرگ‌تر، هیچ سرمایه‌گذاری نمی‌تواند از نظر سیگنال‌ها درباره آن‌چه اتفاق افتاده است، نظر بدهد. از این رو، جای مثبت کاذب و تفسیرهای نادرست وجود دارد. این به طور بالقوه می‌تواند شاخص‌های عقب مانده را متعادل کند.

میزان دقت در حجم تعادل چقدر است؟

OBV بازخورد منصفانه‌ای را در مورد بالا و پایین‌های اصلی ارائه می‌دهد و در اندازه گیری پتانسیل شکست و شکست بسیار مفید است. علاوه بر این، واگرایی نزولی را بسته به رالی پیش بینی می‌کند.

منظور از حجم بالا در تعادل چیست؟

OBV بالا نشان دهنده فشار حجم مثبت به انتظار قیمت‌های بالاتر است. به همین ترتیب، کاهش OBV به فشار حجم منفی اشاره دارد که قیمت‌های پایین‌تر را پیش بینی می‌کند.

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

مهرداد کلهری

فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات، گرایش روزنامه نگاری از سال 2019 با کریپتوکارنسی آشنا شد. وی تولید محتوای متنی مبتنی بر سئو، خبرنویسی و محتوای صوتی تصویری را انجام می‌دهد و به ترید، تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در بازار ارزهای دیجیتال مسلط است.

دیدگاهتان را بنویسید

استفاده از هرگونه کلمات غیراخلاقی و توهین به اشخاص ممنوع است. انتشار دیدگاه غیر مرتبط به مطلب، تبلیغاتی، قراردادن اطلاعات شخصی و لینک‌های نامرتبط غیر مجاز است. انتشار تمامی دیدگاه‌ها نیاز به تایید مسئولین سایت دارد. دیدگاهی که از قوانین تخطی کرده باشد تایید نشده وممکن است حساب کاربر نیز مسدود شود. در صورت بروز هرگونه سو استفاده از حقوق مادی و معنوی سایت ارزیدو حق پیگیری قانونی آن را دارد.

یک × 2 =

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا